Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2011

Napsali jste nám: Křehké lahvičky

Dobrý den,

v první řadě se Vám musím svěřit, že jsem dlouhodobou odběratelkou Vaší kosmetiky, olejíčků a vůní. Moc Vám ve Vaší práci fandím, „pěju“ o Vás všude kolem jen samé chvály a nemám důvod, proč tak nečinit.

Součástí mé poslední objednávky byl také sprchový olej Vanilka z řady Emotion a já se po prvním otestování, kdy jsem na zkoušku objednala jen 100 ml a toto bylo skoro okamžitě spotřebováno, rozhodla objednat větší balení o obsahu 200ml a těšila se, že bude na čas klid.

Moje dcera používá Vaše olejíčky od narození, vedla jsem ji k tomu od prvopočátku. Když jsme chodili plavat a já pak vytáhla Vaše olejíčky a začala ji jimi masírovat a hladit, okolní maminky jen nasávaly onu libou vůni. Její záliba v těchto olejíčcích stále přetrvává a obě dvě na ně nedáme dopustit. Navíc po narození trpěla hodně suchou pokožkou, což se jí po používání olejíčků spravilo a dodnes s tím nemá problém - a když mi začne vychvalovat všelijaké tekuté sprchové gely, tak jí s úsměvem na rtech odpovím, jestli je zkusila a jak se po jejich umytí cítí... Nebráním jí, aby si je občas vyzkoušela, ale zas se vrátí zpět k Vašim olejíčkům. To je, myslím, dostačující důkaz o jejich působení na organismus. Jen zdůrazním, že je na světě už 13. rokem a puberta a vzdor vůči všemu zaběhlému funguje na 100 %.

Její šok nastal, když se opět chtěla při sprchování natřít vanilkovým sprchovacím olejem, lahvička jí sklouzla z poličky do vany (plechové - úplně nové, nepoškozené) a celá umělohmotná lahvička se rozbila jako porcelánový hrníček - hrdlo se odlomilo, opraskalo celé tělo lahvičky, a tak se skoro celý obsah rozlil po vaně. Snažila se dlaněmi zachytit odtékající vzácnou tekutinu, nicméně, z celého obsahu jsme zachránily asi tak menší lahvičku - přiběhla jsem se skleněnou, kterou používám na míchání směsí éterických olejů k masážím. Trošku mě zamrzelo, že takový vzácný olejíček je dodáván v tak křehkém obalu. Nicméně ani tato zkušenost mě neodradí od Vašich přípravků, jen si budeme muset dávat asi větší pozor na jejich uložení a odkládání.

Přeji Vám hodně úspěchů a hodně spokojených zákazníků.
Ivana B., Olomouc


Milá paní Ivano,

děkuji Vám za Váš mail, který mě potěšil i nepotěšil zároveň. Jsem rád, že se Vám kosmetika KH nejen zamlouvá, ale i voní a pomáhá. Ten zbytek mailu už tak příjemný nebyl. Vámi zmiňovaného problému jsem si vědom. Bohužel zároveň musím i konstatovat, že v současné době neexistuje jeho řešení. Důvod je zcela prostý. Když jsem začínal, všichni křičeli, že „Přírodní kosmetika patří do skla“. Nepolíben zkušenostmi jsem vřele souhlasil. Stačilo ale pár rozbitých umyvadel od vyklouznutého skleněného kelímku, pár rozbitých dlaždic na podlaze, či zničených van. od padajícího „skleněného“ koupelového oleje. Kosmetika se stala pomalu neprodejnou a příroda nepříroda, musel jsem chtě nechtě sáhnout po plastových obalech. Ne každý plast je vhodný. Plasty mohou do rostlinných olejů uvolňovat obsažené chemikálie. Pokud jde o preparáty s éterickými oleji, je to ještě mnohonásobně horší. Původně se jako nejvhodnější jevil polypropylen. Nejvhodnější však vůbec neznamená ideální. Ve chvíli, kdy přišel na trh materiál PET (polyetylentereftalát - hrozné to slovo), zdálo se být vyhráno. Tento materiál je chemicky extrémně odolný, éterické oleje s ním „ani nehnou“ a tak kde to jde, tam se používá. V chemické odolnosti ho lze z tohoto pohledu srovnávat se sklem. Bohužel nejen v oblasti chemické. Tento materiál je stejně jako sklo extrémně křehký. A tak nesnese žádné velké rázové namáhání a velice rychle praská. Není tomu dlouho, co jsme u firmy prováděli zátěžové testy PET lahviček od mnoha výrobců. Výsledek byl vždy stejný. Přesně tak, jak píšete. Při pádu z malé výšky lahvička „jen“ praskla. Pád z vyšší výšky ji nechal doslova roztříštit. Zde to mají výrobci „chemické kosmetiky“ podstatně jednodušší. Např. tensidové preparáty, šampony, mýdla na ruce a podobné lze dávat do HDPE (vysokotlaký polyetylén). Tyto chemikálie se totiž nechovají agresivně vůči obalu. Bohužel vůči pokožce ano. Obal sám je elastický, nepraská, pomalu s ním můžete hrát fotbal. Z hlediska chemického je ale naprosto nevhodný pro kosmetiku s rostlinnými a éterickými oleji. Věřím, že shora uvedená fakta Vám ozřejmí problém, v němž se nachází společně jak výrobce, tak i spotřebitel.

Karel Hadek


Úvodní slovo Karla Hadka

Už je to nějaký ten pátek, co se sluníčko přehouplo přes rovník a po, jako vždy dlouhé, zimě začíná potěšitelně prohřívat kosti jak těm dříve, tak i těm později narozeným. Jaro s sebou přináší nejen teplo - prodlužují se dny a zvyšuje se naše aktivita.

Novinky: Želatinové tobolky

Dnes se nechci zabývat probíráním otázky, zda je možné používat éterické oleje vnitřně, či nikoli. Konec konců zde je odpověď jasná. Spíše se stále opakuje otázka, jak to učinit.

Novinky: Lipiosérum

Lipio rodinka se rozrůstá

Novinky: Sliby jsou (polo)chyby...

Když jsem se v posledním loňském čísle časopisu Aromaterapie rozepisoval o firemnímstěhování, pár řádků jsem věnoval nejen jarnímu úklidu, ale i dni otevřených dveří.

Novinky: Loučení s růžovým dřevem

Když jsem letos v březnu objednával olej z růžového dřeva, místo jeho dodání jsem dostal upozornění, že rostlina, ze které je vyráběn, Aniba rosaeodora var. amazonica, se dostala na seznam CITES.

ČTENÍ NEJEN PRO TĚHOTNÉ....

Téma: Může za to krém?

,,Budu potřebovat jiný krém, udělaly se mi pupínky na bradě a to se mi nestává, nikdy předtím jsem je neměla…“ může si občas povzdechnout některá z klientek. Je to však opravdu vina krému?

Téma: Lepší než čaj?

Čaj jako nápoj provází člověka od nepaměti. Nejpozději v dobách, kdy se naši předkové naučili zacházet s ohněm a vařit vodu, přestaly rostliny sloužit jen k přímé konzumaci a našly použití při přípravě nápojů.

Téma: Význam aromaterapie v léčbě AKNÉ

Mnozí z nás si kladou otázku, zda akné souvisí s dospíváním a je v tomto období samozřejmostí, nebo zda není něco v pořádku. Akné je onemocnění mazových žláz hormonálního původu a jako k takovému bychom k němu měli přistupovat.

Téma: Může vlasovou kosmetiku AKH používat i profesionální kadeřnice?

K častým dotazům ohledně vlasové kosmetiky AKH patří otázky na pěnivost mycího vlasového oleje, neboť jsme zvyklí, že téměř všechny běžné chemické šampony při nanesení pění.

Lékař radí: Nebezpečné a podceňované chlamydie

Chlamydie jsou skutečnou hrozbou a moderní epidemií. Z oficiálních zdrojů víme, že se u člověka vyskytují tři druhy těchto zvláštních bakterií: Chlamydia trachomatis, způsobující pohlavní infekce, Ch. pneumoniae, vyvolávající zápaly plic a konečně Ch. psittacis, která působí oční záněty.

Lékař radí: Svlékl jsem bílý plášť

Kniha pro tělo i duši

Poradna Karla Hadka: Aloe má pokračování...

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem odpověděl na dotazy čtenářů, které se týkaly námi nabízeného Aloe Vera gelu. Spíše než „odpověděl“, bych mohl říci, že článek vyvolal další vlnu dotazů.

Poradna Karla Hadka

UPOZORNĚNÍ: AROMATERAPIE KAREL HADEK NENÍ ATOK!

Od chvíle, kdy se ve zprávách televize Nova objevilo upozornění, že Opalovací olej Baby OF 15 firmy Cosmetics ATOK International s.r.o., nesplňuje zákonný požadavek o obecné bezpečnosti, se velice často stává, že si jej spotřebitelé dávají naprosto neopodstatněně do souvislosti s firmou AROMATERAPIE Karel Hadek s.r.o.

Poradna Karla Hadka: Karpální tunely

Poslední dobou se množí dotazy na bolesti způsobené v oblasti karpálních tunelů. Jedná se o prostor mezi kůstkami v zápěstí. Tímto volným prostorem prochází k prstům ruky šlachy, jakož i nerv. Právě ten se z mnoha důvodů může stát zdrojem bolestivých projevů spojených s brněním či mravenčením prstů.

AROMA tip: POMERANČová kůže?

V horkém létě má toto ovoce osvěžující účinek a jeho vůně nám zlepší náladu. Ale tzv. „pomerančová“ kůže vytváří vrásky starostí i hodně mladým a štíhlým dívkám. Ano, řeč bude o celulitidě.

AROMA tip: Získejte si sluníčko na svoji stranu

Všichni se těšíme na dovolenou, na prázdniny, na úžasný pobyt u moře. V posledních letech nás ale odborníci stále častěji varují před nadměrným sluněním bez ochranných opalovacích přípravků a před nebezpečím rakoviny kůže. Zdůvodňují své obavy stále se ztenčující ozónovou vrstvou, která chrání naši planetu před škodlivou složkou slunečního záření.

Názor: Diagnóza?

Někdy na začátku března jsem byl požádán PhDr. Milanem Koukalem z redakce měsíčníku 21. STOLETÍ, zda bych byl pro jejich časopis ochoten napsat pár řádků o aromaterapii. Příspěvek by měl být uveřejněn v kontroverzní rubrice Vědecká tabu, kde se objevují současně dva rozdílné názory.

Názor: Aromaterapie po 30 letech

V době, kdy jsem s aromaterapií začínal, tedy na počátku 80. let minulého století, byla záležitostí celkem neznámou. Po zhruba 30 letech se situace značně změnila. Nejen proto, že nabízí v mnoha oblastech účinné řešení zdravotních problémů, ale v jistém slova smyslu ji lze chápat jako návrat člověka tam, kde má své kořeny. Tedy k přírodě.

Názor: Zdroj psychosomatických traumat? Choroboplodní politikové!

Mnohá onemocnění jsou způsobena někdy přímo, jindy pak zapříčiněna či podstatně zhoršována psychickým stavem. Někdy se u nemocného podaří najít původ onemocnění v jeho těle, jindy však jakoby nemoc neměla naprosto žádný důvod.

Napsali jste nám: Hledá se zdravá žena

Před svatbou dcery mi na preventivní gynekologické prohlídce lékař diagnostikoval cystu na vaječníku velikosti 6 x 7 cm. Ne, že bych neměla žádné zdravotní potíže, ale občasné píchnutí v podbřišku jsem spojovala s náročností předsvatebních příprav.

Napsali jste nám: Zlepšení poštovních služeb

Jak známo, naše zásilky k zákazníkům odcházejí jako „obchodní balík“ prostřednictvím České pošty. Ta nyní zavádí novou službu. K zásilce přikládáme i číslo Vašeho mobilu a pošta Vás v den doručení upozorní formou SMSky.

Napsali jste nám: Křehké lahvičky

Dobrý den, v první řadě se Vám musím svěřit, že jsem dlouhodobou odběratelkou Vaší kosmetiky, olejíčků a vůní. Moc Vám ve Vaší práci fandím, „pěju“ o Vás všude kolem jen samé chvály a nemám důvod, proč tak nečinit.

Rozhovor: Vzpomínka na docenta Feřteka

Na našeho významného dermatologa, jehož 12. výročí úmrtí si připomeneme v červenci, vzpomíná MUDr. Karel Fahoun, DrSc. Dozvíte se i o historii Ústavu lékařské kosmetiky v Praze, v jehož čele stál.

AromaFauna: Novinky pro zvířata

V září 2010 jsme představili novou kosmetickou řadu AromaFauna určenou pro zvířata a duben 2011 vám přinesl novinky, které jste požadovali.

AromaFauna: Klíšťata, blechy a repelenty

Začíná sezóna klíšťat, blech a komárů. Jak si pomoci a jak pomoci zvířatům?

AromaFauna: Svrab v koňských rousech

Asi před šesti měsíci jsem objevila u našeho koně Faraona, irského coba, v rousech svrab. Ihned byla zahájena léčba odčervením a antibiotiky. Ovšem účinek to nemělo zase až tak ,,účinný“.

AromaFauna: Terária, jejich obyvatelé a aromaterapie

Co víme o životě v teráriích? Většinou je máme spojené s ještěrkami, hady, pavouky. V teráriích se snažíme cizokrajným zvířatům vytvořit kvalitní životní prostředí. Většina těchto zvířat je odchycena ve volné přírodě, přepravena na záchytnou stanici a odtud transportována dopravními prostředky mnoho tisíc kilometrů, do dalších stanic a následně do obchodů a ke svým obdivovatelům.