Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2011

AROMA tip: Získejte si sluníčko na svoji stranu

Všichni se těšíme na dovolenou, na prázdniny, na úžasný pobyt u moře. V posledních letech nás ale odborníci stále častěji varují před nadměrným sluněním bez ochranných opalovacích přípravků a před nebezpečím rakoviny kůže. Zdůvodňují své obavy stále se ztenčující ozónovou vrstvou, která chrání naši planetu před škodlivou složkou slunečního záření.

Bez Slunce by však nemohl existovat na Zemi život. Sluneční paprsky nám na Zemi zaručují den, působí proti depresivní náladě. Infračervené záření nám dává na Zemi teplo. Sluneční záření zlepšuje řadu kožních onemocnění, jako například některé druhy ekzémů, akné, lupénku, je nutné k získání potřebné dávky vitamínu D. Dříve byla opálená pokožka příznačná pro nízkou společenskou vrstvu, která musela pracovat venku, hlavně na polích. Šlechta se až úzkostlivě chránila před sluníčkem různými klobouky a slunečníky. Móda opalování začala v minulém století a trvá dodnes, i když již ne v takové míře, jako dříve. Hojně se doporučuje před odjezdem k moři pobyt v soláriu, aby si pokožka zvykla na sluníčko a získala určitou ochranu.

Dnes je již spolehlivě prokázáno, že opálení ze solária vytváří pouze ochranný faktor 2 - 4, což je velmi slabá ochrana a časté návštěvy solária způsobují předčasné stárnutí pokožky, ztrátu elasticity a vlhkosti. Již v roce 1992 upozorňoval pan docent Feřtek na škodlivost solárií. Skutečně musíme rozlišovat klasické opalování, tj. pod sluncem v přírodě, a opalování v soláriu. Na přirozené opalování jsme po desetiletí zvyklí a pro řadu lidí není nic příjemnějšího než chvíle, kdy zavřeme oči a sluníčko pomalu ohřívá naši pokožku.

Majitelé solárií často mluví o tom, že jejich přístroje jsou vůči pokožce šetrnější a šperkují je nálepkou Bio. Solária produkují především UVA záření, při kterém je sice menší pravděpodobnost spálení, zato však větší možnost poškození DNA. A to se nezmiňuji o tom, že řada z nich neví, s jakou intenzitou jejich trubice vlastně pracují. Opalování je proces, při kterém kůže absorbuje ultrafialové paprsky a reaguje tvorbou melaninu. Samotné UV paprsky potom dělíme na dva základní typy – UVA (315 - 400 nm) a UVB (280 - 315 nm). UVC není třeba zmiňovat, pohlcuje jej zemská atmosféra, avšak vlivem ztenčující se ozónové vrstvy obava z jeho vlivu na živé organizmy stoupá.

Jak na nás tedy UV záření působí? UVB záření způsobuje spálení pokožky sluncem. Proniká do horní vrstvy pokožky, podporuje tvorbu pigmentu, pokožka tak získá opálený vzhled. Avšak při nadměrné dávce UVB záření dochází krátkodobě k poškození buněk povrchové vrstvy kůže – k jejímu zarudnutí, někdy až spálení. Při rizikových útvarech na pokožce (tzv. mateřská znaménka), může být nastartován i rozvoj zhoubného onemocnění.

UVA záření způsobuje předčasné stárnutí pokožky. Toto záření se dostává (díky vlnové délce) hlouběji do kůže, dlouhodobě tak urychluje proces stárnutí pokožky, vznik vrásek a pigmentových skvrn. Podílí se na tvorbě volných radikálů, podporuje narušení imunitních mechanizmů a jejich oslabením pak i možnost nádorového onemocnění kůže.

Nejintenzivnější sluneční záření je mezi 11. a 15. hodinou. Mraky nás před sluníčkem neochrání, a tak se i pod mrakem můžeme spálit. Nesmíme zapomínat, že se sluneční paprsky odráží od vodní hladiny, písku, trávy, zdí. Odražené sluneční záření na různých plochách je následující: písek – 5 – 25 %, trávník – 0,5 – 4 %, beton – 3 %, moře – 20 %. Pokud u sebe nemáme hodinky, je dobré se řídit tzv. „pravidlem stínu“: Čím více je náš stín kratší než my, tím je sluníčko nebezpečnější.

Mezi přirozené ochranné faktory kůže patří její ochlupení, tloušťka rohové vrstvy, obsah kožního barviva melaninu a schopnost kůže regenerovat. Velký význam při ochraně kůže před slunečním zářením mají antioxidanty, zejména vitamin E, který má mimořádně důležitou ochrannou funkci pro celý organismus. Jeho přítomnost v ochranných opalovacích přípravcích chrání kůži před předčasným stárnutím, které je vyvoláno poškozením DNA v důsledku oxidace a následné tvorby volných radikálů. Vitamin A je také důležitý antioxidant, který je nezbytný pro vývoj epitelií (krycí tkáň). Při jeho nedostatku buňky rohovatí (xeróza). Zdrojem vitaminu A je alfa-karoten, beta-karoten a lykopen, což jsou oranžová a červená barviva. Potraviny obsahující vitamín A jsou: rybí tuk, játra, mrkev, zelené a žluté listy, špenát, kapusta, petrželová nať, kedlubnová nať, meloun, meruňky, zelí, brokolice, kukuřice, dýně, máslo, vaječný žloutek, v menším množství mléko, tučné ryby, třešně aj.

S ohledem na přirozené faktory ochrany kůže byly stanoveny tzv. fototypy kůže, které pomáhají laikům stanovit danou délku pobytu na slunci. Jak dlouho se tedy můžeme bezpečně opalovat a jak poznáme svůj fototyp? Existuje řada rozlišení, většinou na 4 - 6 fototypů. Blond a nazrzlí lidé s velmi jemnou pokožkou se sklonem ke spálení se mohou opalovat jen pár minut, lidé se světlou pokožkou a hnědými vlasy se mohou opalovat dvakrát tak dlouho, lidé se střední pletí a tmavýma očima mohou přidat dalších 50 % a nakonec lidé s pokožkou jižního typu a černými vlasy se mohou opalovat nejdéle. Obecně je vždy citlivější na sluníčko obličej, krk a trup. Končetiny jsou odolnější. Nesmíme také zapomínat, že užíváme-li některé léky – např. antibiotika a antidepresiva, nesmíme na slunce vůbec. Také si musíme dát pozor na používání parfémů při slunění. Pokud použijeme parfém s obsahem bergamotového oleje (krásně voní po citronech) a vyjdeme na slunce, můžeme si takto vyrobit pigmentaci, která hned tak nezmizí.

Co je to SPF na obalech kosmetických přípravků? SPF je zkratkou vycházející z anglického sun protecting factor a určuje nám, jak dlouho můžeme zůstat na slunci, než začneme rudnout. Tato základní doba se průměrně pohybuje kolem 20 minut. Pokud má krém na sobě uvedeno SPF 15, znamená to, že můžeme s jeho pomocí zůstat na slunci až 5 hodin. (20 minut x číslo 15 = 300 minut). Toto číslo je vždy nadsazené, protože nepočítá s tím, že se budeme koupat, utírat do ručníku, potit, ležet na dece. SPF je stupnice vyjadřující ochranu proti UV záření, tedy proti spálení kůže na slunci. Dnes se spíše používá definice, že SPF určuje, jakou část záření propustí příslušný faktor do kůže, kdy číslo faktoru je ve jmenovateli příslušného zlomku. Konkrétně: Faktor 10 propouští 1/10 záření tj. 10 %, faktor 50 propouští 1/50 záření tj. 2 %.

Také bych ráda upozornila na případnou sluneční alergii, se kterou se stále častěji setkávám ve své kosmetické praxi. Postihuje častěji ženy než muže. Projevuje se červenými pupínky, které úporně svědí. Objevují se nejčastěji v dekoltu, na krku na pažích a již i při prvním jarním sluníčku. Nejlepší prevencí je ochrana proti slunečnímu záření pomocí stínu a oblečení. Velmi důležité je používat regenerační obličejové oleje a krémy s ochranným faktorem. Aromaterapeutická kosmetika Karel Hadek nabízí bylinné opalovací oleje, které poskytují pokožce okamžitou ochranu před UV zářením od chvíle, kdy jsou naneseny na pokožku. Chrání pokožku před nadměrnými a tedy nežádoucími vlivy způsobenými UV zářením. Úplně a rychle se vstřebávají a nezanechávají pocit umaštěnosti. V nabídce jsou: Opalovací oleje – SPF 4 (nyní SPECIÁLNÍ TĚLOVÝ OLEJ), nyní SPF 6 (dříve SPF 7), SPF 10, SPF 15.

Malé děti bychom měli chránit před přímým slunečním zářením vhodným oděvem, pokrývkou hlavy a slunečními brýlemi. A samozřejmě také opalovacím olejem s vyšším ochranným faktorem. Setkala jsem se i s dotazem, zda je vhodné oblékat na pláži dětem mokrá trička. Mokré tričko sice ochladí, ale vlhká tkanina zlepšuje průnik světla i ultrafialového záření na kůži. Proto z ochranného hlediska není vlhká tkanina oproti suché výhodná. Již je možné zakoupit pro děti i speciální oblečky, které jsou vhodné k pobytu na pláži. Neměli bychom zapomínat na ošetření pleti po slunění. Aby nám opálení déle vydrželo, je potřeba pokožku zvláčňovat, aby se předčasně neolupovala, např. krémem ARADEA. Pigmentace se z pleti ztrácí odlučováním buněk rohové vrstvy.

Moje rada na závěr: Na dovolenou si vyjeďte určitě vybaveni opalovacími přípravky s vyšším i nižším ochranným faktorem. Začněte vyšším a později můžete přejít na nižší ochranný faktor. Při nanášení přípravku nezapomínejte na oční víčka, uši, záhyby u nosu. Pobyt na slunci postupně prodlužujte a dodržujte pitný režim. Přeji Vám s opalovacími oleji AKH krásnou dovolenou plnou sluníčka.

Bc. Eva Wastlová,
profesionální kosmetička

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Už je to nějaký ten pátek, co se sluníčko přehouplo přes rovník a po, jako vždy dlouhé, zimě začíná potěšitelně prohřívat kosti jak těm dříve, tak i těm později narozeným. Jaro s sebou přináší nejen teplo - prodlužují se dny a zvyšuje se naše aktivita.

Novinky: Želatinové tobolky

Dnes se nechci zabývat probíráním otázky, zda je možné používat éterické oleje vnitřně, či nikoli. Konec konců zde je odpověď jasná. Spíše se stále opakuje otázka, jak to učinit.

Novinky: Lipiosérum

Lipio rodinka se rozrůstá

Novinky: Sliby jsou (polo)chyby...

Když jsem se v posledním loňském čísle časopisu Aromaterapie rozepisoval o firemnímstěhování, pár řádků jsem věnoval nejen jarnímu úklidu, ale i dni otevřených dveří.

Novinky: Loučení s růžovým dřevem

Když jsem letos v březnu objednával olej z růžového dřeva, místo jeho dodání jsem dostal upozornění, že rostlina, ze které je vyráběn, Aniba rosaeodora var. amazonica, se dostala na seznam CITES.

ČTENÍ NEJEN PRO TĚHOTNÉ....

Téma: Může za to krém?

,,Budu potřebovat jiný krém, udělaly se mi pupínky na bradě a to se mi nestává, nikdy předtím jsem je neměla…“ může si občas povzdechnout některá z klientek. Je to však opravdu vina krému?

Téma: Lepší než čaj?

Čaj jako nápoj provází člověka od nepaměti. Nejpozději v dobách, kdy se naši předkové naučili zacházet s ohněm a vařit vodu, přestaly rostliny sloužit jen k přímé konzumaci a našly použití při přípravě nápojů.

Téma: Význam aromaterapie v léčbě AKNÉ

Mnozí z nás si kladou otázku, zda akné souvisí s dospíváním a je v tomto období samozřejmostí, nebo zda není něco v pořádku. Akné je onemocnění mazových žláz hormonálního původu a jako k takovému bychom k němu měli přistupovat.

Téma: Může vlasovou kosmetiku AKH používat i profesionální kadeřnice?

K častým dotazům ohledně vlasové kosmetiky AKH patří otázky na pěnivost mycího vlasového oleje, neboť jsme zvyklí, že téměř všechny běžné chemické šampony při nanesení pění.

Lékař radí: Nebezpečné a podceňované chlamydie

Chlamydie jsou skutečnou hrozbou a moderní epidemií. Z oficiálních zdrojů víme, že se u člověka vyskytují tři druhy těchto zvláštních bakterií: Chlamydia trachomatis, způsobující pohlavní infekce, Ch. pneumoniae, vyvolávající zápaly plic a konečně Ch. psittacis, která působí oční záněty.

Lékař radí: Svlékl jsem bílý plášť

Kniha pro tělo i duši

Poradna Karla Hadka: Aloe má pokračování...

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem odpověděl na dotazy čtenářů, které se týkaly námi nabízeného Aloe Vera gelu. Spíše než „odpověděl“, bych mohl říci, že článek vyvolal další vlnu dotazů.

Poradna Karla Hadka

UPOZORNĚNÍ: AROMATERAPIE KAREL HADEK NENÍ ATOK!

Od chvíle, kdy se ve zprávách televize Nova objevilo upozornění, že Opalovací olej Baby OF 15 firmy Cosmetics ATOK International s.r.o., nesplňuje zákonný požadavek o obecné bezpečnosti, se velice často stává, že si jej spotřebitelé dávají naprosto neopodstatněně do souvislosti s firmou AROMATERAPIE Karel Hadek s.r.o.

Poradna Karla Hadka: Karpální tunely

Poslední dobou se množí dotazy na bolesti způsobené v oblasti karpálních tunelů. Jedná se o prostor mezi kůstkami v zápěstí. Tímto volným prostorem prochází k prstům ruky šlachy, jakož i nerv. Právě ten se z mnoha důvodů může stát zdrojem bolestivých projevů spojených s brněním či mravenčením prstů.

AROMA tip: POMERANČová kůže?

V horkém létě má toto ovoce osvěžující účinek a jeho vůně nám zlepší náladu. Ale tzv. „pomerančová“ kůže vytváří vrásky starostí i hodně mladým a štíhlým dívkám. Ano, řeč bude o celulitidě.

AROMA tip: Získejte si sluníčko na svoji stranu

Všichni se těšíme na dovolenou, na prázdniny, na úžasný pobyt u moře. V posledních letech nás ale odborníci stále častěji varují před nadměrným sluněním bez ochranných opalovacích přípravků a před nebezpečím rakoviny kůže. Zdůvodňují své obavy stále se ztenčující ozónovou vrstvou, která chrání naši planetu před škodlivou složkou slunečního záření.

Názor: Diagnóza?

Někdy na začátku března jsem byl požádán PhDr. Milanem Koukalem z redakce měsíčníku 21. STOLETÍ, zda bych byl pro jejich časopis ochoten napsat pár řádků o aromaterapii. Příspěvek by měl být uveřejněn v kontroverzní rubrice Vědecká tabu, kde se objevují současně dva rozdílné názory.

Názor: Aromaterapie po 30 letech

V době, kdy jsem s aromaterapií začínal, tedy na počátku 80. let minulého století, byla záležitostí celkem neznámou. Po zhruba 30 letech se situace značně změnila. Nejen proto, že nabízí v mnoha oblastech účinné řešení zdravotních problémů, ale v jistém slova smyslu ji lze chápat jako návrat člověka tam, kde má své kořeny. Tedy k přírodě.

Názor: Zdroj psychosomatických traumat? Choroboplodní politikové!

Mnohá onemocnění jsou způsobena někdy přímo, jindy pak zapříčiněna či podstatně zhoršována psychickým stavem. Někdy se u nemocného podaří najít původ onemocnění v jeho těle, jindy však jakoby nemoc neměla naprosto žádný důvod.

Napsali jste nám: Hledá se zdravá žena

Před svatbou dcery mi na preventivní gynekologické prohlídce lékař diagnostikoval cystu na vaječníku velikosti 6 x 7 cm. Ne, že bych neměla žádné zdravotní potíže, ale občasné píchnutí v podbřišku jsem spojovala s náročností předsvatebních příprav.

Napsali jste nám: Zlepšení poštovních služeb

Jak známo, naše zásilky k zákazníkům odcházejí jako „obchodní balík“ prostřednictvím České pošty. Ta nyní zavádí novou službu. K zásilce přikládáme i číslo Vašeho mobilu a pošta Vás v den doručení upozorní formou SMSky.

Napsali jste nám: Křehké lahvičky

Dobrý den, v první řadě se Vám musím svěřit, že jsem dlouhodobou odběratelkou Vaší kosmetiky, olejíčků a vůní. Moc Vám ve Vaší práci fandím, „pěju“ o Vás všude kolem jen samé chvály a nemám důvod, proč tak nečinit.

Rozhovor: Vzpomínka na docenta Feřteka

Na našeho významného dermatologa, jehož 12. výročí úmrtí si připomeneme v červenci, vzpomíná MUDr. Karel Fahoun, DrSc. Dozvíte se i o historii Ústavu lékařské kosmetiky v Praze, v jehož čele stál.

AromaFauna: Novinky pro zvířata

V září 2010 jsme představili novou kosmetickou řadu AromaFauna určenou pro zvířata a duben 2011 vám přinesl novinky, které jste požadovali.

AromaFauna: Klíšťata, blechy a repelenty

Začíná sezóna klíšťat, blech a komárů. Jak si pomoci a jak pomoci zvířatům?

AromaFauna: Svrab v koňských rousech

Asi před šesti měsíci jsem objevila u našeho koně Faraona, irského coba, v rousech svrab. Ihned byla zahájena léčba odčervením a antibiotiky. Ovšem účinek to nemělo zase až tak ,,účinný“.

AromaFauna: Terária, jejich obyvatelé a aromaterapie

Co víme o životě v teráriích? Většinou je máme spojené s ještěrkami, hady, pavouky. V teráriích se snažíme cizokrajným zvířatům vytvořit kvalitní životní prostředí. Většina těchto zvířat je odchycena ve volné přírodě, přepravena na záchytnou stanici a odtud transportována dopravními prostředky mnoho tisíc kilometrů, do dalších stanic a následně do obchodů a ke svým obdivovatelům.