Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2011

Téma: Může za to krém?

"Budu potřebovat jiný krém, udělaly se mi pupínky na bradě a to se mi nestává, nikdy předtím jsem je neměla…“ může si občas povzdechnout některá z klientek. Je to však opravdu vina krému?

Věřte, že krém nemůže za kožní potíže na naší bradě – za případné problémy si můžeme sami. Jednou z možných příčin je "agresivní zubní pasta“ a to v případě, že se kožní změny vyskytly okolo koutků a dolního rtu. Tyto potíže jsou nazývány perorální dermatitida - akné. Pokud se objevují směrem ke středu brady, jsou projevem problémů močopohlavních orgánů. Koutky samy o sobě jsou projevem dysfunkce dvanácterníku, žaludek se váže na horní ret a střední část nosu.

Často se potýkáme s otoky očí, tmavými kruhy na víčkách a čekáme, že i s tím nám pomohou zázračné krémy. Oči mají úzký vztah k ledvinám a zároveň odrážejí kondici vaječníků či varlat. Levé oko má vztah ke slezině a slinivce břišní, pravé oko odráží stav jater a žlučníku.

Kondice tváří ukazuje stav plic a jejich funkcí. Konec nosu odráží stav srdce, nosní dírky korespondují s průduškami spolu s vazbou na plíce. Čelo reprezentuje tenké střevo… a takhle bychom mohli pokračovat dále.

Změna barvy, změna kvality pokožky, nenormální zabarvení, svědění, vyrážky v určitých místech jsou známkou ohlašujícího se problému nebo nemoci korespondujícího orgánu.

Pokud chceme problematickým projevům dysfunkce orgánů na pokožce předcházet, zaměřme se na prevenci, na podporu funkce orgánů. Pomohou nám k tomu biorytmy, orgánové hodiny.

V měsíci květnu je to srdce, krevní oběh. V červnu následuje tenké střevo. Mezi orgány související s tímto okruhem patří i arterie, osrdečník, střední ucho, jazyk.

Nejčastějšími zdravotními potížemi při oslabení funkčního okruhu srdce jsou bolesti v krajině srdeční, cévní nemoci, psychické poruchy, nespavost v noci a únava ve dne. Obal srdce se projevuje poruchami krevního tlaku, poruchami srdečního rytmu, spasmy v oblasti horních končetin. Problémy střev, alergie zejména na potraviny, hučení v uších, nedoslýchavost, bolesti šíje a ramen jsou typickým projevem oslabení okruhu tenkého střeva.

Potíže s pigmentací stejně jako vyčerpanost organismu, revmatická kloubní onemocnění a poruchy termoregulace, jsou způsobeny špatnou funkcí endokrinních žláz (viz časopis Aromaterapie 4/2010) a ty právě patří do okruhu tří ohřívačů.

Velkou pomocí je lehká strava, dostatek tekutin, vitamínů a minerálů. Nedílnou součástí jsou hořčiny. Ráno stimulují žaludeční funkci a trávicí enzymy, v poledne jde o dobrou funkci srdce a tenkého střeva. Ve večerních hodinách podporují funkci krevního oběhu a sexu. A jak hořčiny dostat do těla? Listy a kořen pampelišky, čekankové puky, sojová káva, hořec, hořké čaje, pivo… Nápomocen je nám kořen ELEUTHEROCOCC, čajextrakt. Pomoci může i směs éterických olejů CANDIÖL, 3x denně 1 kapka.

Termoregulaci podpoříte pomocí capsaicinu. Snižuje hladinu glukózy a inzulínu v krvi, omezuje tvorbu tukových zásob v tepnách, brání vzniku krevních sraženin. A kde ho najdete? Jde o látku, která je odpovědná za pálivost papriček, tudíž v chilli. Masážní olej CAYATHERM prohřívá nejen zatuhlé svaly, ale i studené nohy, studená stehna, boky a pomůže i při bolesti podbřišku. CAYATHERM je velice příjemným pomocníkem při pocitu chladu v oblasti ledvin.

Letní měsíce nám sice přinášejí slunce a vyšší teploty, ale mnohdy studená i zatuhlá místa na těle zůstávají. Pokud víte, že se některé popisované příznaky objevují i u vás, je vhodné pít teplejší tekutiny a jíst jídla, která prohřívají, třeba právě ta, která obsahují chilli papričky či zázvor. Taková zázvorová limonáda s mátou a citrónovou šťávou dokonale osvěží. A přitom stačí pokrájet zázvorový kořen, přidat listy máty, zalít jej vodou a nechat odstát v chladu. Před pitím přidat citrónovou šťávu a už si jenom nechat chutnat. Zázvor má mimo prohřívací schopnosti i jiné dobré vlastnosti, ale o nich až zase příště.

Na čajíčky jsou vhodné hloh, rozmarýn, buřina srdečník a rozrazil. Popíjet se mohou teplé i vystydlé.

Orgánové okruhy můžete podpořit i masáží, do masážního preparátu LECITOL NEUTRAL Z nebo LECITOL NEUTRAL SUPER přidáte éterické oleje. Při vtírání do partií s vyšším obsahem tuku jako jsou boky, stehna a zadek se nebojte přitlačit, pěkně je prokrvte. Lépe se vstřebají olejové složky a zrychlíte látkovou výměnu. Co můžete přidat? JALOVCOVÝ, ROZMARÝNOVÝ, GRAPEFRUITOVÝ či BOROVICOVÝ éteráček.

PREVENTY je účinným preparátem na ,,těžké“ nohy a v teplých dnech jej jistě oceníte. Jde o preparát vhodný i v době těhotenství. Pokud jej nanesete na vlhku pokožku, nejlépe ošetřenou JALOVCOVÝM pleťovým tonikem, budete mít po několika minutách pocit ,,lehkých“ nohou.

A závěrem zpět ke krému. Na oteklé oční okolí přidáme JALOVEC nebo GRAPEFRUIT do zmíněného LECITOLU SUPER, ale protože víme, že prostřednictvím otoku očí se ozývají ledviny, vynecháme nějakou tu kávu a budeme pít více vody. Na pupínky na bradě použijeme ARNIKOVÝ regenerační olej nebo MONTANA krém a dáme si pozor na močové cesty a výtoky z pochvy. ZUBNÍ OLEJ nebo KARIOSAN nám nahradí zubní pastu.

Na osvěžení v teplých dnech bude vhodný regenerační olej ALOE VERA.

HAPPY-DEO je skvělým pomocníkem pro naše tělo po celý rok, ale jeho výjimečnost poznáme právě v letních měsících, kdy se tělo nadměrně potí.

Přeji Vám příjemné léto plné slunce a teplých dní.

Michaela Švorcová, 603 513 774
salonaura@seznam.cz
akce@karelhadek.eu

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Už je to nějaký ten pátek, co se sluníčko přehouplo přes rovník a po, jako vždy dlouhé, zimě začíná potěšitelně prohřívat kosti jak těm dříve, tak i těm později narozeným. Jaro s sebou přináší nejen teplo - prodlužují se dny a zvyšuje se naše aktivita.

Novinky: Želatinové tobolky

Dnes se nechci zabývat probíráním otázky, zda je možné používat éterické oleje vnitřně, či nikoli. Konec konců zde je odpověď jasná. Spíše se stále opakuje otázka, jak to učinit.

Novinky: Lipiosérum

Lipio rodinka se rozrůstá

Novinky: Sliby jsou (polo)chyby...

Když jsem se v posledním loňském čísle časopisu Aromaterapie rozepisoval o firemnímstěhování, pár řádků jsem věnoval nejen jarnímu úklidu, ale i dni otevřených dveří.

Novinky: Loučení s růžovým dřevem

Když jsem letos v březnu objednával olej z růžového dřeva, místo jeho dodání jsem dostal upozornění, že rostlina, ze které je vyráběn, Aniba rosaeodora var. amazonica, se dostala na seznam CITES.

ČTENÍ NEJEN PRO TĚHOTNÉ....

Téma: Může za to krém?

,,Budu potřebovat jiný krém, udělaly se mi pupínky na bradě a to se mi nestává, nikdy předtím jsem je neměla…“ může si občas povzdechnout některá z klientek. Je to však opravdu vina krému?

Téma: Lepší než čaj?

Čaj jako nápoj provází člověka od nepaměti. Nejpozději v dobách, kdy se naši předkové naučili zacházet s ohněm a vařit vodu, přestaly rostliny sloužit jen k přímé konzumaci a našly použití při přípravě nápojů.

Téma: Význam aromaterapie v léčbě AKNÉ

Mnozí z nás si kladou otázku, zda akné souvisí s dospíváním a je v tomto období samozřejmostí, nebo zda není něco v pořádku. Akné je onemocnění mazových žláz hormonálního původu a jako k takovému bychom k němu měli přistupovat.

Téma: Může vlasovou kosmetiku AKH používat i profesionální kadeřnice?

K častým dotazům ohledně vlasové kosmetiky AKH patří otázky na pěnivost mycího vlasového oleje, neboť jsme zvyklí, že téměř všechny běžné chemické šampony při nanesení pění.

Lékař radí: Nebezpečné a podceňované chlamydie

Chlamydie jsou skutečnou hrozbou a moderní epidemií. Z oficiálních zdrojů víme, že se u člověka vyskytují tři druhy těchto zvláštních bakterií: Chlamydia trachomatis, způsobující pohlavní infekce, Ch. pneumoniae, vyvolávající zápaly plic a konečně Ch. psittacis, která působí oční záněty.

Lékař radí: Svlékl jsem bílý plášť

Kniha pro tělo i duši

Poradna Karla Hadka: Aloe má pokračování...

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem odpověděl na dotazy čtenářů, které se týkaly námi nabízeného Aloe Vera gelu. Spíše než „odpověděl“, bych mohl říci, že článek vyvolal další vlnu dotazů.

Poradna Karla Hadka

UPOZORNĚNÍ: AROMATERAPIE KAREL HADEK NENÍ ATOK!

Od chvíle, kdy se ve zprávách televize Nova objevilo upozornění, že Opalovací olej Baby OF 15 firmy Cosmetics ATOK International s.r.o., nesplňuje zákonný požadavek o obecné bezpečnosti, se velice často stává, že si jej spotřebitelé dávají naprosto neopodstatněně do souvislosti s firmou AROMATERAPIE Karel Hadek s.r.o.

Poradna Karla Hadka: Karpální tunely

Poslední dobou se množí dotazy na bolesti způsobené v oblasti karpálních tunelů. Jedná se o prostor mezi kůstkami v zápěstí. Tímto volným prostorem prochází k prstům ruky šlachy, jakož i nerv. Právě ten se z mnoha důvodů může stát zdrojem bolestivých projevů spojených s brněním či mravenčením prstů.

AROMA tip: POMERANČová kůže?

V horkém létě má toto ovoce osvěžující účinek a jeho vůně nám zlepší náladu. Ale tzv. „pomerančová“ kůže vytváří vrásky starostí i hodně mladým a štíhlým dívkám. Ano, řeč bude o celulitidě.

AROMA tip: Získejte si sluníčko na svoji stranu

Všichni se těšíme na dovolenou, na prázdniny, na úžasný pobyt u moře. V posledních letech nás ale odborníci stále častěji varují před nadměrným sluněním bez ochranných opalovacích přípravků a před nebezpečím rakoviny kůže. Zdůvodňují své obavy stále se ztenčující ozónovou vrstvou, která chrání naši planetu před škodlivou složkou slunečního záření.

Názor: Diagnóza?

Někdy na začátku března jsem byl požádán PhDr. Milanem Koukalem z redakce měsíčníku 21. STOLETÍ, zda bych byl pro jejich časopis ochoten napsat pár řádků o aromaterapii. Příspěvek by měl být uveřejněn v kontroverzní rubrice Vědecká tabu, kde se objevují současně dva rozdílné názory.

Názor: Aromaterapie po 30 letech

V době, kdy jsem s aromaterapií začínal, tedy na počátku 80. let minulého století, byla záležitostí celkem neznámou. Po zhruba 30 letech se situace značně změnila. Nejen proto, že nabízí v mnoha oblastech účinné řešení zdravotních problémů, ale v jistém slova smyslu ji lze chápat jako návrat člověka tam, kde má své kořeny. Tedy k přírodě.

Názor: Zdroj psychosomatických traumat? Choroboplodní politikové!

Mnohá onemocnění jsou způsobena někdy přímo, jindy pak zapříčiněna či podstatně zhoršována psychickým stavem. Někdy se u nemocného podaří najít původ onemocnění v jeho těle, jindy však jakoby nemoc neměla naprosto žádný důvod.

Napsali jste nám: Hledá se zdravá žena

Před svatbou dcery mi na preventivní gynekologické prohlídce lékař diagnostikoval cystu na vaječníku velikosti 6 x 7 cm. Ne, že bych neměla žádné zdravotní potíže, ale občasné píchnutí v podbřišku jsem spojovala s náročností předsvatebních příprav.

Napsali jste nám: Zlepšení poštovních služeb

Jak známo, naše zásilky k zákazníkům odcházejí jako „obchodní balík“ prostřednictvím České pošty. Ta nyní zavádí novou službu. K zásilce přikládáme i číslo Vašeho mobilu a pošta Vás v den doručení upozorní formou SMSky.

Napsali jste nám: Křehké lahvičky

Dobrý den, v první řadě se Vám musím svěřit, že jsem dlouhodobou odběratelkou Vaší kosmetiky, olejíčků a vůní. Moc Vám ve Vaší práci fandím, „pěju“ o Vás všude kolem jen samé chvály a nemám důvod, proč tak nečinit.

Rozhovor: Vzpomínka na docenta Feřteka

Na našeho významného dermatologa, jehož 12. výročí úmrtí si připomeneme v červenci, vzpomíná MUDr. Karel Fahoun, DrSc. Dozvíte se i o historii Ústavu lékařské kosmetiky v Praze, v jehož čele stál.

AromaFauna: Novinky pro zvířata

V září 2010 jsme představili novou kosmetickou řadu AromaFauna určenou pro zvířata a duben 2011 vám přinesl novinky, které jste požadovali.

AromaFauna: Klíšťata, blechy a repelenty

Začíná sezóna klíšťat, blech a komárů. Jak si pomoci a jak pomoci zvířatům?

AromaFauna: Svrab v koňských rousech

Asi před šesti měsíci jsem objevila u našeho koně Faraona, irského coba, v rousech svrab. Ihned byla zahájena léčba odčervením a antibiotiky. Ovšem účinek to nemělo zase až tak ,,účinný“.

AromaFauna: Terária, jejich obyvatelé a aromaterapie

Co víme o životě v teráriích? Většinou je máme spojené s ještěrkami, hady, pavouky. V teráriích se snažíme cizokrajným zvířatům vytvořit kvalitní životní prostředí. Většina těchto zvířat je odchycena ve volné přírodě, přepravena na záchytnou stanici a odtud transportována dopravními prostředky mnoho tisíc kilometrů, do dalších stanic a následně do obchodů a ke svým obdivovatelům.