Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2011

Poradna Karla Hadka: Aloe má pokračování...

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem odpověděl na dotazy čtenářů, které se týkaly námi nabízeného ALOE VERA GELU. Spíše než „odpověděl“, bych mohl říci, že článek vyvolal další vlnu dotazů. Hned v úvodu musím uvést, že Aloe Vera není siličnatá rostlina a moje znalosti této rostliny, a hlavně pak jejích účinků nejsou nic moc extra. Že se jedná o léčivku, jejíž používání je historicky podloženo, je všeobecně známo. Zatímco jedni (s trochou nadsázky) tvrdí, že Vám gel z Aloe udělá i jarní úklid v domácnosti, jiní jsou ochotni přísahat, že je to jen a jen „samá voda“. Konstatováním, že pravda je někde uprostřed, se bezproblémově trefím do černého.

Na častém tvrzení, že ALOE VERA GEL obsahuje mnohé minerální látky a stopové prvky, není nic světoborného. Šťáva z pomeranče, hroznového vína, mrkve či jablečný mošt je obsahují samozřejmě také. Za vědecky prokázané lze považovat, že Aloe Vera obsahuje kolem 260 složek. Co může budit naši pozornost, jsou pak ony speciality, které se v jiných šťávách nenachází. Jednou z nich je látka, která se nazývá acemannan. Z hlediska chemického se jedná o polysacharid, jinými slovy „složitý cukr“. Za ještě složitější cukr lze označit např. i „obyčejnou“ celulózu v různých rostlinách. Jak známo, polysacharidy ani celulóza nejsou stravitelné. Nejprve bychom museli tyto „dlouhé a nesladké cukry“ rozbít na „cukry krátké a sladké“, tedy stravitelné. Ani acemannan není výjimka. Prochází trávicím traktem až do tlustého střeva, kde fermentuje a je mikroorganizmy odbouráván. Část je ale ukládána v organismu, v buněčných membránách. Právě díky tomuto ukládání pak každá buňka vykazuje zvýšenou rezistenci. Ať již proti jedům či choroboplodným zárodkům. Je totiž prokázáno, že acemannan stimuluje imunitní systém, zvyšuje rezistenci vůči plísním a některým virům. V této oblasti byla provedena bádání, která pozitivní účinky acemannanu potvrdila.

Dalším z popisovaných účinků je rozšiřování kapilárních cévek. Pochopitelně, že s přibývajícím věkem se může snižovat jejich průchodnost a tím i zhoršení zásobování tkání krví. Zde pak pochopitelně dochází ke zhoršené látkové výměně, organizmus není schopen dostatečně vylučovat její produkty. Důsledkem mohou být lupénka, neurodermatitida, ekzémy či další problémy vznikající nedostatečnou látkovou výměnou. Velice často je zmiňována schopnost acemannanu podporovat tvorbu kloubního maziva. Tato schopnost by pak byla vynikajícím pomocníkem např. při artroze. Jako velice zajímavá se jeví zmiňovaná schopnost acemannanu urychlit vylučování cizích bílkovin z trávicího traktu. Ty mohou vyvolávat alergie.

Pro celý trávicí trakt lze gel z Aloe Vera označit jako vhodný „čistič“ vnitřních stěn střev, na nichž se mohou usazovat různé meziprodukty trávení a střevní trakt pak spíše připomíná doslova a do písmene kvasící biopopelnici.

Vyčistit střeva nám ale napomůže stejně dobře, ne-li ještě lépe, pojídání pampeliškových listů, jitrocele a dalších „nekulturních“ rostlin, s vysokým obsahem celulózy a hořčin. Ty pak napomáhají čištění i mechanickým třením nestravitelné, pevné celulózy o střevní stěnu. Zde si nemohu nedovolit uštěpačnou poznámku, že ony „nekulturní“ rostlinky si můžeme nasbírat sami, což zcela kulturně poznají naše peněženky…

Při hledání argumentů pro a proti jsem narazil i na tvrzení, že Aloe Vera léčí rakovinu. Takováto prohlášení je však nutno brát se značnou rezervovaností. Kdyby to bylo tak jednoduché… Přál bych si to ze srdce, ale… Jak za seriózní, tak i slušné bych daleko spíše vnímal konstatování, že zvýšení imunity přijde dnešnímu člověku vždy vhod. Zdravému, aby zůstal zdráv, a nemocnému, když je mu to přáno, aby se uzdravil.

Podle analytických certifikátů, které jsou samozřejmě k dispozici ke každé objednané a zakoupené partii ALOE VERA GELU, lze konstatovat, že námi nabízený produkt obsahuje acemannanu kolem 0,5 %. 10 ml (cca jedna polévková lžíce) námi nabízeného preparátu tedy obsahuje 0,05 g této látky. Již toto množství má terapeutický význam. 30 ml gelu (1 polévkovou lžíci 3x denně) lze považovat za preventivní denní dávku. Již jako terapeutickou dávku lze označit množství 60 ml gelu (2 polévkové lžíce 3x denně). Jako maximální dávka pak je uváděné množství 0,2 g acemannanu, což přepočítáno zpět na polévkové lžíce by bylo maximálně 4 polévkové lžíce 3x denně. Takovéto vysoké dávky bych ale doporučoval konzultovat vždy s odborníkem. I tady platí, že všeho moc škodí. Jinak tomu snad ani nemůže být.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Už je to nějaký ten pátek, co se sluníčko přehouplo přes rovník a po, jako vždy dlouhé, zimě začíná potěšitelně prohřívat kosti jak těm dříve, tak i těm později narozeným. Jaro s sebou přináší nejen teplo - prodlužují se dny a zvyšuje se naše aktivita.

Novinky: Želatinové tobolky

Dnes se nechci zabývat probíráním otázky, zda je možné používat éterické oleje vnitřně, či nikoli. Konec konců zde je odpověď jasná. Spíše se stále opakuje otázka, jak to učinit.

Novinky: Lipiosérum

Lipio rodinka se rozrůstá

Novinky: Sliby jsou (polo)chyby...

Když jsem se v posledním loňském čísle časopisu Aromaterapie rozepisoval o firemnímstěhování, pár řádků jsem věnoval nejen jarnímu úklidu, ale i dni otevřených dveří.

Novinky: Loučení s růžovým dřevem

Když jsem letos v březnu objednával olej z růžového dřeva, místo jeho dodání jsem dostal upozornění, že rostlina, ze které je vyráběn, Aniba rosaeodora var. amazonica, se dostala na seznam CITES.

ČTENÍ NEJEN PRO TĚHOTNÉ....

Téma: Může za to krém?

,,Budu potřebovat jiný krém, udělaly se mi pupínky na bradě a to se mi nestává, nikdy předtím jsem je neměla…“ může si občas povzdechnout některá z klientek. Je to však opravdu vina krému?

Téma: Lepší než čaj?

Čaj jako nápoj provází člověka od nepaměti. Nejpozději v dobách, kdy se naši předkové naučili zacházet s ohněm a vařit vodu, přestaly rostliny sloužit jen k přímé konzumaci a našly použití při přípravě nápojů.

Téma: Význam aromaterapie v léčbě AKNÉ

Mnozí z nás si kladou otázku, zda akné souvisí s dospíváním a je v tomto období samozřejmostí, nebo zda není něco v pořádku. Akné je onemocnění mazových žláz hormonálního původu a jako k takovému bychom k němu měli přistupovat.

Téma: Může vlasovou kosmetiku AKH používat i profesionální kadeřnice?

K častým dotazům ohledně vlasové kosmetiky AKH patří otázky na pěnivost mycího vlasového oleje, neboť jsme zvyklí, že téměř všechny běžné chemické šampony při nanesení pění.

Lékař radí: Nebezpečné a podceňované chlamydie

Chlamydie jsou skutečnou hrozbou a moderní epidemií. Z oficiálních zdrojů víme, že se u člověka vyskytují tři druhy těchto zvláštních bakterií: Chlamydia trachomatis, způsobující pohlavní infekce, Ch. pneumoniae, vyvolávající zápaly plic a konečně Ch. psittacis, která působí oční záněty.

Lékař radí: Svlékl jsem bílý plášť

Kniha pro tělo i duši

Poradna Karla Hadka: Aloe má pokračování...

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem odpověděl na dotazy čtenářů, které se týkaly námi nabízeného Aloe Vera gelu. Spíše než „odpověděl“, bych mohl říci, že článek vyvolal další vlnu dotazů.

Poradna Karla Hadka

UPOZORNĚNÍ: AROMATERAPIE KAREL HADEK NENÍ ATOK!

Od chvíle, kdy se ve zprávách televize Nova objevilo upozornění, že Opalovací olej Baby OF 15 firmy Cosmetics ATOK International s.r.o., nesplňuje zákonný požadavek o obecné bezpečnosti, se velice často stává, že si jej spotřebitelé dávají naprosto neopodstatněně do souvislosti s firmou AROMATERAPIE Karel Hadek s.r.o.

Poradna Karla Hadka: Karpální tunely

Poslední dobou se množí dotazy na bolesti způsobené v oblasti karpálních tunelů. Jedná se o prostor mezi kůstkami v zápěstí. Tímto volným prostorem prochází k prstům ruky šlachy, jakož i nerv. Právě ten se z mnoha důvodů může stát zdrojem bolestivých projevů spojených s brněním či mravenčením prstů.

AROMA tip: POMERANČová kůže?

V horkém létě má toto ovoce osvěžující účinek a jeho vůně nám zlepší náladu. Ale tzv. „pomerančová“ kůže vytváří vrásky starostí i hodně mladým a štíhlým dívkám. Ano, řeč bude o celulitidě.

AROMA tip: Získejte si sluníčko na svoji stranu

Všichni se těšíme na dovolenou, na prázdniny, na úžasný pobyt u moře. V posledních letech nás ale odborníci stále častěji varují před nadměrným sluněním bez ochranných opalovacích přípravků a před nebezpečím rakoviny kůže. Zdůvodňují své obavy stále se ztenčující ozónovou vrstvou, která chrání naši planetu před škodlivou složkou slunečního záření.

Názor: Diagnóza?

Někdy na začátku března jsem byl požádán PhDr. Milanem Koukalem z redakce měsíčníku 21. STOLETÍ, zda bych byl pro jejich časopis ochoten napsat pár řádků o aromaterapii. Příspěvek by měl být uveřejněn v kontroverzní rubrice Vědecká tabu, kde se objevují současně dva rozdílné názory.

Názor: Aromaterapie po 30 letech

V době, kdy jsem s aromaterapií začínal, tedy na počátku 80. let minulého století, byla záležitostí celkem neznámou. Po zhruba 30 letech se situace značně změnila. Nejen proto, že nabízí v mnoha oblastech účinné řešení zdravotních problémů, ale v jistém slova smyslu ji lze chápat jako návrat člověka tam, kde má své kořeny. Tedy k přírodě.

Názor: Zdroj psychosomatických traumat? Choroboplodní politikové!

Mnohá onemocnění jsou způsobena někdy přímo, jindy pak zapříčiněna či podstatně zhoršována psychickým stavem. Někdy se u nemocného podaří najít původ onemocnění v jeho těle, jindy však jakoby nemoc neměla naprosto žádný důvod.

Napsali jste nám: Hledá se zdravá žena

Před svatbou dcery mi na preventivní gynekologické prohlídce lékař diagnostikoval cystu na vaječníku velikosti 6 x 7 cm. Ne, že bych neměla žádné zdravotní potíže, ale občasné píchnutí v podbřišku jsem spojovala s náročností předsvatebních příprav.

Napsali jste nám: Zlepšení poštovních služeb

Jak známo, naše zásilky k zákazníkům odcházejí jako „obchodní balík“ prostřednictvím České pošty. Ta nyní zavádí novou službu. K zásilce přikládáme i číslo Vašeho mobilu a pošta Vás v den doručení upozorní formou SMSky.

Napsali jste nám: Křehké lahvičky

Dobrý den, v první řadě se Vám musím svěřit, že jsem dlouhodobou odběratelkou Vaší kosmetiky, olejíčků a vůní. Moc Vám ve Vaší práci fandím, „pěju“ o Vás všude kolem jen samé chvály a nemám důvod, proč tak nečinit.

Rozhovor: Vzpomínka na docenta Feřteka

Na našeho významného dermatologa, jehož 12. výročí úmrtí si připomeneme v červenci, vzpomíná MUDr. Karel Fahoun, DrSc. Dozvíte se i o historii Ústavu lékařské kosmetiky v Praze, v jehož čele stál.

AromaFauna: Novinky pro zvířata

V září 2010 jsme představili novou kosmetickou řadu AromaFauna určenou pro zvířata a duben 2011 vám přinesl novinky, které jste požadovali.

AromaFauna: Klíšťata, blechy a repelenty

Začíná sezóna klíšťat, blech a komárů. Jak si pomoci a jak pomoci zvířatům?

AromaFauna: Svrab v koňských rousech

Asi před šesti měsíci jsem objevila u našeho koně Faraona, irského coba, v rousech svrab. Ihned byla zahájena léčba odčervením a antibiotiky. Ovšem účinek to nemělo zase až tak ,,účinný“.

AromaFauna: Terária, jejich obyvatelé a aromaterapie

Co víme o životě v teráriích? Většinou je máme spojené s ještěrkami, hady, pavouky. V teráriích se snažíme cizokrajným zvířatům vytvořit kvalitní životní prostředí. Většina těchto zvířat je odchycena ve volné přírodě, přepravena na záchytnou stanici a odtud transportována dopravními prostředky mnoho tisíc kilometrů, do dalších stanic a následně do obchodů a ke svým obdivovatelům.