Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2011

Téma: Lepší než čaj?

Čaj jako nápoj provází člověka od nepaměti. Nejpozději v dobách, kdy se naši předkové naučili zacházet s ohněm a vařit vodu, přestaly rostliny sloužit jen k přímé konzumaci a našly použití při přípravě nápojů. Důvod obliby čaje je celkem jednoduchý. Čaj představuje jedno z nejjednodušších a nejčastějších zpracování mnohých rostlin. Čaj jako nápoj si ceníme někdy pro jeho lahodnou chuť, jindy pro jeho pozitivní účinky na naše zdraví.

Připravit čaj dovede zcela jistě každý, je pak ale nutno konstatovat, že není čaj jako čaj. Příprava kvalitního čaje požaduje jisté znalosti o výchozím rostlinném materiálu, ze kterého chceme čaj připravit. Některé účinné látky mohou být termolabilní a při vyšších teplotách či dokonce varu by se rozložily. Také zde máme celou řadu tzv. siličnatých rostlin, v nichž jsou krom jiných látek uloženy i velice účinné éterické oleje. I zde je uměním připravit kvalitní čaj.

Použijeme-li chladnou vodu, nebo při spaření vařící vodou a jen krátkých vyluhováním účinné látky řádně nevyzískáme. Zůstanou v rostlině. Dlouhé vyluhování, ne-li dokonce jejich vaření sice zapříčiní, že rostlina účinné látky vyloučí, ale protože jsou těkavé, prostě se nám vypaří. Při přípravě čaje ze siličnatých rostlin je nezbytně nutné mít po celou dobu přípravy luhující se rostliny zakryté. Konečně jsou zde i rostlinné části (kořen, kůra), kde samo vyluhování v horké vodě probíhá nedostatečně a je doporučeno buď dlouhodobé vyluhování (např. v termosce přes noc), či dokonce vaření. Pokud si připravujeme směsi na čaj z různých rostlin, musíme na rozdílnost fyzikálně-chemických vlastností brát zřetel. Zjednodušeně řečeno, nelze míchat všechno se vším.

V případě, že čaj připravujeme nikoli jako lahodný nápoj, ale jeho užitím sledujeme preventivní, nebo i léčebné účinky, musíme vždy řádně zvažovat jeho přípravu. Nutno konstatovat, že ne všechny užitečné složky jsme schopni komplexně vyzískat. Námi připravený čaj zůstane doslova a do písmene jen „slabým odvarem“. Velice často se stává nejen to, že sekretolytické slizy jsou nedostatečně rozpuštěny, ale některé složky mohou „utéct“. Nedostatečně je vyzískán i chlorofyl, coby zásobárna organického hořčíku.

Jedna velice důležitá složka bylinného světa však vždy zůstane spolu s vyluhovanou rostlinou. Nazývá se celulóza. Z hlediska chemického, lze laickým způsobem celulózu definovat jako velké množství poslepovaných molekul cukru. Cukr ale člověku slouží jako zdroj energie, zatímco celulóza je pro člověka nestravitelná. Člověk nemá žádné enzymy, které by byly schopny celulózu štěpit na stravitelný cukr. Celulózu je stejně jako hemicelulózu, pektin či lignin nutno označit jako důležitou balastní látku v lidské potravě. A právě na ty je naše potrava, kvůli našim stravovacím návykům, mimořádně chudá.

Nabízí se zde možnost spojit moudré s užitečným. Což takhle z bylinek nevařit čaj, ale bylinky prostě pojídat. Věřte, představa, že se člověk při konzumaci bylinek stává dočasně přežvýkavcem, neláká ani mě. Řešení je poměrně jednoduché. Na sušené rostliny si pořídíme tříštivý kávomlýnek. Ten nám z dobře usušených bylin vytvoří super jemný prášek. Případné hrubší zbytky lze odstranit za pomoci jemného sítka. Poté můžeme jemný prášek buď rozmíchat s vodou a vypít, nebo si jím naplnit želatinové tobolky, které polykáme a zapíjíme (novinka). Nejen, že si tělo vyzíská z rostlin v průběhu trávení všechny účinné látky, tedy i ty, které by v čaji nebyly, ale výše zmíněné balastní látky mohou taktéž napomáhat našemu zdraví. V trávicím traktu na sebe vážou vodu, včetně možných toxinů. Balastní látky při průchodu střevy působí jako fyziologické abrazivum a napomáhají čištění střevních stěn. Domnívám se, že právě poznatek člověka, že byliny netřeba žvýkat, ale je možné si z nich vyrábět čaj, jej vedl k tomu, že od požívání komplexního, biologicky maximálně účinného materiálu ke své škodě upustil.

Ve chvíli, kdy se kdokoli rozhodne k využívání bylin pro své zdraví, mohu jen a jen doporučit vlastní sběr. Jen tak máte záruku, že byliny byly nejen správně sbírány, ale i náležitě sušeny a následně řádně skladovány. Je mi líto, že to tak musím napsat, ale již několikrát jsem chtěl koupit léčivky. To, co mi bylo občas nabízeno, nelze označit jinak, než podřadný, denaturovaný drek. Konec konců i proto si např. třezalku na výrobu olejů, či komonici na vlasové tonikum sbíráme sami. Nerad bych kdykoli vysvětloval zákazníkům, že jsme "jen" obdrželi podřadný, nekvalitní materiál.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Už je to nějaký ten pátek, co se sluníčko přehouplo přes rovník a po, jako vždy dlouhé, zimě začíná potěšitelně prohřívat kosti jak těm dříve, tak i těm později narozeným. Jaro s sebou přináší nejen teplo - prodlužují se dny a zvyšuje se naše aktivita.

Novinky: Želatinové tobolky

Dnes se nechci zabývat probíráním otázky, zda je možné používat éterické oleje vnitřně, či nikoli. Konec konců zde je odpověď jasná. Spíše se stále opakuje otázka, jak to učinit.

Novinky: Lipiosérum

Lipio rodinka se rozrůstá

Novinky: Sliby jsou (polo)chyby...

Když jsem se v posledním loňském čísle časopisu Aromaterapie rozepisoval o firemnímstěhování, pár řádků jsem věnoval nejen jarnímu úklidu, ale i dni otevřených dveří.

Novinky: Loučení s růžovým dřevem

Když jsem letos v březnu objednával olej z růžového dřeva, místo jeho dodání jsem dostal upozornění, že rostlina, ze které je vyráběn, Aniba rosaeodora var. amazonica, se dostala na seznam CITES.

ČTENÍ NEJEN PRO TĚHOTNÉ....

Téma: Může za to krém?

,,Budu potřebovat jiný krém, udělaly se mi pupínky na bradě a to se mi nestává, nikdy předtím jsem je neměla…“ může si občas povzdechnout některá z klientek. Je to však opravdu vina krému?

Téma: Lepší než čaj?

Čaj jako nápoj provází člověka od nepaměti. Nejpozději v dobách, kdy se naši předkové naučili zacházet s ohněm a vařit vodu, přestaly rostliny sloužit jen k přímé konzumaci a našly použití při přípravě nápojů.

Téma: Význam aromaterapie v léčbě AKNÉ

Mnozí z nás si kladou otázku, zda akné souvisí s dospíváním a je v tomto období samozřejmostí, nebo zda není něco v pořádku. Akné je onemocnění mazových žláz hormonálního původu a jako k takovému bychom k němu měli přistupovat.

Téma: Může vlasovou kosmetiku AKH používat i profesionální kadeřnice?

K častým dotazům ohledně vlasové kosmetiky AKH patří otázky na pěnivost mycího vlasového oleje, neboť jsme zvyklí, že téměř všechny běžné chemické šampony při nanesení pění.

Lékař radí: Nebezpečné a podceňované chlamydie

Chlamydie jsou skutečnou hrozbou a moderní epidemií. Z oficiálních zdrojů víme, že se u člověka vyskytují tři druhy těchto zvláštních bakterií: Chlamydia trachomatis, způsobující pohlavní infekce, Ch. pneumoniae, vyvolávající zápaly plic a konečně Ch. psittacis, která působí oční záněty.

Lékař radí: Svlékl jsem bílý plášť

Kniha pro tělo i duši

Poradna Karla Hadka: Aloe má pokračování...

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem odpověděl na dotazy čtenářů, které se týkaly námi nabízeného Aloe Vera gelu. Spíše než „odpověděl“, bych mohl říci, že článek vyvolal další vlnu dotazů.

Poradna Karla Hadka

UPOZORNĚNÍ: AROMATERAPIE KAREL HADEK NENÍ ATOK!

Od chvíle, kdy se ve zprávách televize Nova objevilo upozornění, že Opalovací olej Baby OF 15 firmy Cosmetics ATOK International s.r.o., nesplňuje zákonný požadavek o obecné bezpečnosti, se velice často stává, že si jej spotřebitelé dávají naprosto neopodstatněně do souvislosti s firmou AROMATERAPIE Karel Hadek s.r.o.

Poradna Karla Hadka: Karpální tunely

Poslední dobou se množí dotazy na bolesti způsobené v oblasti karpálních tunelů. Jedná se o prostor mezi kůstkami v zápěstí. Tímto volným prostorem prochází k prstům ruky šlachy, jakož i nerv. Právě ten se z mnoha důvodů může stát zdrojem bolestivých projevů spojených s brněním či mravenčením prstů.

AROMA tip: POMERANČová kůže?

V horkém létě má toto ovoce osvěžující účinek a jeho vůně nám zlepší náladu. Ale tzv. „pomerančová“ kůže vytváří vrásky starostí i hodně mladým a štíhlým dívkám. Ano, řeč bude o celulitidě.

AROMA tip: Získejte si sluníčko na svoji stranu

Všichni se těšíme na dovolenou, na prázdniny, na úžasný pobyt u moře. V posledních letech nás ale odborníci stále častěji varují před nadměrným sluněním bez ochranných opalovacích přípravků a před nebezpečím rakoviny kůže. Zdůvodňují své obavy stále se ztenčující ozónovou vrstvou, která chrání naši planetu před škodlivou složkou slunečního záření.

Názor: Diagnóza?

Někdy na začátku března jsem byl požádán PhDr. Milanem Koukalem z redakce měsíčníku 21. STOLETÍ, zda bych byl pro jejich časopis ochoten napsat pár řádků o aromaterapii. Příspěvek by měl být uveřejněn v kontroverzní rubrice Vědecká tabu, kde se objevují současně dva rozdílné názory.

Názor: Aromaterapie po 30 letech

V době, kdy jsem s aromaterapií začínal, tedy na počátku 80. let minulého století, byla záležitostí celkem neznámou. Po zhruba 30 letech se situace značně změnila. Nejen proto, že nabízí v mnoha oblastech účinné řešení zdravotních problémů, ale v jistém slova smyslu ji lze chápat jako návrat člověka tam, kde má své kořeny. Tedy k přírodě.

Názor: Zdroj psychosomatických traumat? Choroboplodní politikové!

Mnohá onemocnění jsou způsobena někdy přímo, jindy pak zapříčiněna či podstatně zhoršována psychickým stavem. Někdy se u nemocného podaří najít původ onemocnění v jeho těle, jindy však jakoby nemoc neměla naprosto žádný důvod.

Napsali jste nám: Hledá se zdravá žena

Před svatbou dcery mi na preventivní gynekologické prohlídce lékař diagnostikoval cystu na vaječníku velikosti 6 x 7 cm. Ne, že bych neměla žádné zdravotní potíže, ale občasné píchnutí v podbřišku jsem spojovala s náročností předsvatebních příprav.

Napsali jste nám: Zlepšení poštovních služeb

Jak známo, naše zásilky k zákazníkům odcházejí jako „obchodní balík“ prostřednictvím České pošty. Ta nyní zavádí novou službu. K zásilce přikládáme i číslo Vašeho mobilu a pošta Vás v den doručení upozorní formou SMSky.

Napsali jste nám: Křehké lahvičky

Dobrý den, v první řadě se Vám musím svěřit, že jsem dlouhodobou odběratelkou Vaší kosmetiky, olejíčků a vůní. Moc Vám ve Vaší práci fandím, „pěju“ o Vás všude kolem jen samé chvály a nemám důvod, proč tak nečinit.

Rozhovor: Vzpomínka na docenta Feřteka

Na našeho významného dermatologa, jehož 12. výročí úmrtí si připomeneme v červenci, vzpomíná MUDr. Karel Fahoun, DrSc. Dozvíte se i o historii Ústavu lékařské kosmetiky v Praze, v jehož čele stál.

AromaFauna: Novinky pro zvířata

V září 2010 jsme představili novou kosmetickou řadu AromaFauna určenou pro zvířata a duben 2011 vám přinesl novinky, které jste požadovali.

AromaFauna: Klíšťata, blechy a repelenty

Začíná sezóna klíšťat, blech a komárů. Jak si pomoci a jak pomoci zvířatům?

AromaFauna: Svrab v koňských rousech

Asi před šesti měsíci jsem objevila u našeho koně Faraona, irského coba, v rousech svrab. Ihned byla zahájena léčba odčervením a antibiotiky. Ovšem účinek to nemělo zase až tak ,,účinný“.

AromaFauna: Terária, jejich obyvatelé a aromaterapie

Co víme o životě v teráriích? Většinou je máme spojené s ještěrkami, hady, pavouky. V teráriích se snažíme cizokrajným zvířatům vytvořit kvalitní životní prostředí. Většina těchto zvířat je odchycena ve volné přírodě, přepravena na záchytnou stanici a odtud transportována dopravními prostředky mnoho tisíc kilometrů, do dalších stanic a následně do obchodů a ke svým obdivovatelům.