Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2011

Názor: Diagnóza?

Někdy na začátku března jsem byl požádán PhDr. Milanem Koukalem z redakce měsíčníku 21. STOLETÍ, zda bych byl pro jejich časopis ochoten napsat pár řádků o aromaterapii. Příspěvek by měl být uveřejněn v kontroverzní rubrice Vědecká tabu, kde se objevují současně dva rozdílné názory. Odpověď zněla ano, napíši (původní nezkrácený text viz článek Aromaterapie po 30 letech).

Samozřejmě, že mě zajímalo i to, co napíše oponent. Nebyl jím nikdo jiný, než prof. MUDr. Jiří Heřt, DrSc., emeritní profesor anatomie Lékařské fakulty UK v Plzni. Jeho argumenty proti aromaterapii byly vskutku zajímavé - diagnóza za pomocí virgule a podobné bludy. Aromaterapii označuje za pseudovědeckou metodou, jejíž diagnostika je nesmyslná, právě jako terapie… Dokonce snad i nebezpečná. Sděluje, že důkazy účinnosti chybějí a ojedinělé objektivní studie daly negativní výsledky! Jeden by se mohl domnívat, že ze strany titulovaného autora se jedná o aprílový žertík, kterým přispěl předčasně již do březnového vydání shora uvedeného měsíčníku. Nelze uvěřit, že člověk s takovými tituly před jménem i za jménem by mohl být takto, jak jen to napsat, informačně zanedbaný.

Mám rád historii. Pomáhá mi v mnohém, také ve snaze pochopit různé souvislosti. Myslím, že mi pomohla i nyní. Paul Joseph Goebbels, jeden z nejvyšších nacistických představitelů a válečný zločinec, ministr propagandy hitlerovské říše, také nebyl žádný tupec. I on měl doktorát a jeho, nejen březnová vyjádření, nebyla v žádném případě špatně načasovaným aprílovým žertem. Holt byť inteligentní, hodně, hodně mu v hlavě hrabalo... Ke škodě milionů… Brát vážně vyjádření pana prof. MUDr. Jiřího Heřta, DrSc., emeritního profesora anatomie Lékařské fakulty UK v Plzni, by také bylo ke škodě společnosti. Rád bych mu nechal nastoupit před Lékařskou fakultu v Plzni ty, které jsem já osobně opomněl „diagnostikovat virgulí“, ale kterým ona aromaterapie, na rozdíl od oboru, ve kterém se on honosí doktorátem, pomohla. Ale to by přece, milí čtenáři, nebyl vědecký důkaz.

Zkusme tedy argumentovat zcela jinak. Před lety jsem osobně spolupracoval s ústavem PPG AMV Ukrajiny. Přísahám, že tam virgule neměli, a pokud by to pana oponenta uspokojilo, ani astrologií se neřídili. Dokonce mě ani nemrzí, že u klinických testů nebyl přítomen třeba nějaký pan Dr. Vševěd z Plzně. Aromaterapie není o přítomnosti, ale o chápání. Mnou, Karlem Hadkem, vyvinuté, zdůrazňuji, aromaterapeutické preparáty, byly v rámci spolupráce podrobeny klinickému testování.

 

Testy se svými pracovními týmy prováděli:

Prof. MUDr. V. F. Lapšin, DrSc., primář oddělení rehabilitace dětí a těhotných žen UPPG AMV Ukrajiny,

Prof. MUDr. L. E. Tumanova, DrSc., primářka oddělení perinatologie UPPG AMV Ukrajiny,

MUDr. T. K. Znamenskaja, CSc., primářka oddělení neonatologie UPPG AMV Ukrajiny,

MUDr. T. V. Kurilina, CSc., lékařka oddělení neonatologie,

MUDr. T. D. Zadorožnaja. DrSc., vedoucí laboratoře patomorfologie UPPG AMV Ukrajiny,

(UPPG AMV = Ústav pediatrie, porodnictví a gynekologie při Akademii medicínských věd).
 

A výsledek? Z hlediska plzeňského to dopadlo katastrofálně! Že je matička Země placatá a nesou ji čtyři sloni na zádech, se nepodařilo prokázat! Za úspěch lze považovat i to, že jmenovaný tým odborníků žádný „učený inkvizitor“ nenavrhoval upálit jen proto, že si v Plzni nevyžádali povolení k provedení klinických testů. Názory pana prof. MUDr. Jiřího Heřta, DrSc., emeritního profesora anatomie Lékařské fakulty UK v Plzni, v potaz nevzali, a tak se dopracovali, hrůzo Boží, k úplně opačným závěrům.

A nejen to. Jako konstatování faktu lze označit skutečnost, že aromaterapie ve svých, nikoli jen léčebných, ale dokonce i uzdravujících účincích předčila standardně používané léčebné metody. Výsledky s klinicky testovanými výrobky byly natolik pozoruhodné, že tehdy bylo dokonce svoláno vědecké sympozium, kde byla odborná veřejnost s výsledky seznámena. Tehdy dokonce vyšla i informativní brožurka o tomto sympoziu pod názvem: „Perspektivy použití aromaterapeutických prostředků v porodnické a neonatologické praxi“.

Napadlo mě, že vůbec nic nezkazím, pokud tuto jedinečnou brožurku firma Aromaterapie Karel Hadek vydá znova. Konec konců, je to nejen vědecký podaný důkaz, že aromaterapie je o něčem jiném, než o „voňavých vodičkách“, heřtovských virgulích a podobném blábolení, jež někteří „titulovaní vědátoři s patentem na rozum“ rozšiřují, ale i jedinečný zdroj informací pro každého, komu je lidské zdraví prioritou číslo jedna. Před všemi čtenáři časopisu Aromaterapie slibuji, že panu prof. MUDr. Jiřímu Heřtovi, DrSc., emeritnímu profesorovi anatomie Lékařské fakulty UK v Plzni ani jeden jediný výtisk nezašlu. Jako emeritní profesor je již v důchodu. Nechci mu způsobovat bolest a vyvracet jeho celoživotní odborné a vědecké poznatky o aromaterapii, získané, dle mého, výhradně jen poctivým a usilovným studiem vlastního důchodového výměru.

Přesto panu prof. MUDr. Jiřímu Heřtovi, DrSc., emeritnímu profesoru anatomie Lékařské fakulty UK v Plzni patří můj neskonalý dík. Byl to on, kdo mi svými veřejně hlásanými dezinformacemi o aromaterapii dal najevo, že vydání brožurky o sympoziu je nezbytně nutné. Už i proto, aby se stokráte opakovaná lež nemohla uchytit jako pravda.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Už je to nějaký ten pátek, co se sluníčko přehouplo přes rovník a po, jako vždy dlouhé, zimě začíná potěšitelně prohřívat kosti jak těm dříve, tak i těm později narozeným. Jaro s sebou přináší nejen teplo - prodlužují se dny a zvyšuje se naše aktivita.

Novinky: Želatinové tobolky

Dnes se nechci zabývat probíráním otázky, zda je možné používat éterické oleje vnitřně, či nikoli. Konec konců zde je odpověď jasná. Spíše se stále opakuje otázka, jak to učinit.

Novinky: Lipiosérum

Lipio rodinka se rozrůstá

Novinky: Sliby jsou (polo)chyby...

Když jsem se v posledním loňském čísle časopisu Aromaterapie rozepisoval o firemnímstěhování, pár řádků jsem věnoval nejen jarnímu úklidu, ale i dni otevřených dveří.

Novinky: Loučení s růžovým dřevem

Když jsem letos v březnu objednával olej z růžového dřeva, místo jeho dodání jsem dostal upozornění, že rostlina, ze které je vyráběn, Aniba rosaeodora var. amazonica, se dostala na seznam CITES.

ČTENÍ NEJEN PRO TĚHOTNÉ....

Téma: Může za to krém?

,,Budu potřebovat jiný krém, udělaly se mi pupínky na bradě a to se mi nestává, nikdy předtím jsem je neměla…“ může si občas povzdechnout některá z klientek. Je to však opravdu vina krému?

Téma: Lepší než čaj?

Čaj jako nápoj provází člověka od nepaměti. Nejpozději v dobách, kdy se naši předkové naučili zacházet s ohněm a vařit vodu, přestaly rostliny sloužit jen k přímé konzumaci a našly použití při přípravě nápojů.

Téma: Význam aromaterapie v léčbě AKNÉ

Mnozí z nás si kladou otázku, zda akné souvisí s dospíváním a je v tomto období samozřejmostí, nebo zda není něco v pořádku. Akné je onemocnění mazových žláz hormonálního původu a jako k takovému bychom k němu měli přistupovat.

Téma: Může vlasovou kosmetiku AKH používat i profesionální kadeřnice?

K častým dotazům ohledně vlasové kosmetiky AKH patří otázky na pěnivost mycího vlasového oleje, neboť jsme zvyklí, že téměř všechny běžné chemické šampony při nanesení pění.

Lékař radí: Nebezpečné a podceňované chlamydie

Chlamydie jsou skutečnou hrozbou a moderní epidemií. Z oficiálních zdrojů víme, že se u člověka vyskytují tři druhy těchto zvláštních bakterií: Chlamydia trachomatis, způsobující pohlavní infekce, Ch. pneumoniae, vyvolávající zápaly plic a konečně Ch. psittacis, která působí oční záněty.

Lékař radí: Svlékl jsem bílý plášť

Kniha pro tělo i duši

Poradna Karla Hadka: Aloe má pokračování...

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem odpověděl na dotazy čtenářů, které se týkaly námi nabízeného Aloe Vera gelu. Spíše než „odpověděl“, bych mohl říci, že článek vyvolal další vlnu dotazů.

Poradna Karla Hadka

UPOZORNĚNÍ: AROMATERAPIE KAREL HADEK NENÍ ATOK!

Od chvíle, kdy se ve zprávách televize Nova objevilo upozornění, že Opalovací olej Baby OF 15 firmy Cosmetics ATOK International s.r.o., nesplňuje zákonný požadavek o obecné bezpečnosti, se velice často stává, že si jej spotřebitelé dávají naprosto neopodstatněně do souvislosti s firmou AROMATERAPIE Karel Hadek s.r.o.

Poradna Karla Hadka: Karpální tunely

Poslední dobou se množí dotazy na bolesti způsobené v oblasti karpálních tunelů. Jedná se o prostor mezi kůstkami v zápěstí. Tímto volným prostorem prochází k prstům ruky šlachy, jakož i nerv. Právě ten se z mnoha důvodů může stát zdrojem bolestivých projevů spojených s brněním či mravenčením prstů.

AROMA tip: POMERANČová kůže?

V horkém létě má toto ovoce osvěžující účinek a jeho vůně nám zlepší náladu. Ale tzv. „pomerančová“ kůže vytváří vrásky starostí i hodně mladým a štíhlým dívkám. Ano, řeč bude o celulitidě.

AROMA tip: Získejte si sluníčko na svoji stranu

Všichni se těšíme na dovolenou, na prázdniny, na úžasný pobyt u moře. V posledních letech nás ale odborníci stále častěji varují před nadměrným sluněním bez ochranných opalovacích přípravků a před nebezpečím rakoviny kůže. Zdůvodňují své obavy stále se ztenčující ozónovou vrstvou, která chrání naši planetu před škodlivou složkou slunečního záření.

Názor: Diagnóza?

Někdy na začátku března jsem byl požádán PhDr. Milanem Koukalem z redakce měsíčníku 21. STOLETÍ, zda bych byl pro jejich časopis ochoten napsat pár řádků o aromaterapii. Příspěvek by měl být uveřejněn v kontroverzní rubrice Vědecká tabu, kde se objevují současně dva rozdílné názory.

Názor: Aromaterapie po 30 letech

V době, kdy jsem s aromaterapií začínal, tedy na počátku 80. let minulého století, byla záležitostí celkem neznámou. Po zhruba 30 letech se situace značně změnila. Nejen proto, že nabízí v mnoha oblastech účinné řešení zdravotních problémů, ale v jistém slova smyslu ji lze chápat jako návrat člověka tam, kde má své kořeny. Tedy k přírodě.

Názor: Zdroj psychosomatických traumat? Choroboplodní politikové!

Mnohá onemocnění jsou způsobena někdy přímo, jindy pak zapříčiněna či podstatně zhoršována psychickým stavem. Někdy se u nemocného podaří najít původ onemocnění v jeho těle, jindy však jakoby nemoc neměla naprosto žádný důvod.

Napsali jste nám: Hledá se zdravá žena

Před svatbou dcery mi na preventivní gynekologické prohlídce lékař diagnostikoval cystu na vaječníku velikosti 6 x 7 cm. Ne, že bych neměla žádné zdravotní potíže, ale občasné píchnutí v podbřišku jsem spojovala s náročností předsvatebních příprav.

Napsali jste nám: Zlepšení poštovních služeb

Jak známo, naše zásilky k zákazníkům odcházejí jako „obchodní balík“ prostřednictvím České pošty. Ta nyní zavádí novou službu. K zásilce přikládáme i číslo Vašeho mobilu a pošta Vás v den doručení upozorní formou SMSky.

Napsali jste nám: Křehké lahvičky

Dobrý den, v první řadě se Vám musím svěřit, že jsem dlouhodobou odběratelkou Vaší kosmetiky, olejíčků a vůní. Moc Vám ve Vaší práci fandím, „pěju“ o Vás všude kolem jen samé chvály a nemám důvod, proč tak nečinit.

Rozhovor: Vzpomínka na docenta Feřteka

Na našeho významného dermatologa, jehož 12. výročí úmrtí si připomeneme v červenci, vzpomíná MUDr. Karel Fahoun, DrSc. Dozvíte se i o historii Ústavu lékařské kosmetiky v Praze, v jehož čele stál.

AromaFauna: Novinky pro zvířata

V září 2010 jsme představili novou kosmetickou řadu AromaFauna určenou pro zvířata a duben 2011 vám přinesl novinky, které jste požadovali.

AromaFauna: Klíšťata, blechy a repelenty

Začíná sezóna klíšťat, blech a komárů. Jak si pomoci a jak pomoci zvířatům?

AromaFauna: Svrab v koňských rousech

Asi před šesti měsíci jsem objevila u našeho koně Faraona, irského coba, v rousech svrab. Ihned byla zahájena léčba odčervením a antibiotiky. Ovšem účinek to nemělo zase až tak ,,účinný“.

AromaFauna: Terária, jejich obyvatelé a aromaterapie

Co víme o životě v teráriích? Většinou je máme spojené s ještěrkami, hady, pavouky. V teráriích se snažíme cizokrajným zvířatům vytvořit kvalitní životní prostředí. Většina těchto zvířat je odchycena ve volné přírodě, přepravena na záchytnou stanici a odtud transportována dopravními prostředky mnoho tisíc kilometrů, do dalších stanic a následně do obchodů a ke svým obdivovatelům.