Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2011

Poradna Karla Hadka: Karpální tunely

Poslední dobou se množí dotazy na bolesti způsobené v oblasti karpálních tunelů. Jedná se o prostor mezi kůstkami v zápěstí. Tímto volným prostorem prochází k prstům ruky šlachy, jakož i nerv. Právě ten se z mnoha důvodů může stát zdrojem bolestivých projevů spojených s brněním či mravenčením prstů.

Vznikat může, dlouhodobým tlakem či přetížením této oblasti ruky, případně jako důsledek úrazu. Bolestivost mohou způsobit i zánětlivé procesy či otoky. Problémy mohou jít tak daleko, že se ztrácí síla v ruce a může být problém cokoli udržet. Ale i v klidu, tedy například při odpočinku, či dokonce spánku, se dostavují bolesti. Mnozí si stěžovali na neklidný spánek, z něhož je probouzely bolesti od prstů až po ramena.

Vznik problémů bývá velice často zapříčiněn specifickým jednostranným zatěžováním při výkonu některých zaměstnání. Hodnoceno dle dotazů, na které jsem odpovídal, se jednalo např. o zaměstnance pracující na počítači, pokladní supermarketu, zaměstnankyni v pásové výrobě a další. Pochopitelně vyvolávacích faktorů může být daleko širší paleta, než je uvedeno. Sám jsem pozoroval své ruce. U počítače strávím hodně času a při práci s myší jsem pravidelně opíral zápěstí o hranu stolu. Zatím se u mě sice žádné následky neobjevily, ale nyní si dávám daleko větší pozor, abych právě tuto partii ruky nevědomky nepřetěžoval.

Nevím, zda pojednávaný problém má i něco společného s tělesnou „konstrukcí“, ale podstatnou většinu dotazujících tvořily ženy. Bez zajímavosti není ani skutečnost, že dotazující povětšinou trpěli i na jiné nemoci. Lze se tedy domnívat, že na výskyt daného problému bude mít podstatný vliv i celkový zdravotní stav. Vzniká otázka, zda aromaterapie může pomoci. Velice často je bolestivost spojena s otoky. Zde bych doporučil buď preparát LYMPHA-PACK W/O, popřípadě LECITOL WALO. Zvolený preparát jemně vetřeme do pokožky v oblasti zápěstí a provedeme zábal fólií na cca 30 - 40 minut, tak abychom zabránili odpařování éterických olejů do okolí. Tuto proceduru opakujeme 2x denně až do vymizení otoku.

Bolesti však mohou být způsobeny i zánětlivými procesy. Zde bych doporučil preparát CALEN K (krém), případně i CALEN B (balzám). Byť jsou oba nabízeny v neutrální verzi, díky obsahu měsíčkového výtažku již samy o sobě vykazují jisté protizánětlivé účinky. Jejich účinnost lze podstatně posílit např. éterickými oleji, hlavně pak LEVANDULÍ (až 5 %), HEŘMÁNKOVÝ (1 %). Silné protizánětlivé účinky vykazují i MAJORÁNKA, DOBROMYSL, MATEŘÍDOUŠKA, TYMIÁN či SATUREJKA. S pěti posledně jmenovanými oleji musíme zacházet velice opatrně - nejen, že prokrvují, ale při vyšších koncentracích vykazují i zvýšenou dermální dráždivost. Tyto oleje, tedy jeden z nich doporučuji do směsi v maximální koncentraci 0,5 %. Ošetření je pak stejné jako je popsáno výše.

Při silných bolestech se osvědčil i preparát CAYATHERM. V případě „horkosti“ lze do směsi přidat i éterický olej z MÁTY PEPRNÉ, případně na folii přikládat i studené obklady.

Stravu bych doporučil obohatit o VITAMÍN C a B-komplex, které vykazují protizánětlivé účinky. Zapomenout nelze ani na ELEUTHEROCOCC extrakt, který celkově zvyšuje imunitu organismu a tím i jeho rezistenci a zatížitelnost. Eleutherococc taktéž posiluje protizánětlivé procesy v těle.

Postižený by se měl obrnit trpělivostí. U lehčích forem, či na počátku se dosáhne uspokojivých výsledků do měsíce, někdy je ale nutná i dlouhodobější terapie. Chronické formy jsou pak obtížně řešitelné, pokud vůbec a jakákoli zlepšení jsou jen minimální. V případě nočních bolestí lze doporučit i fixaci zápěstí, aby nedocházelo nekontrolovaně k zatěžování během spánku.

Součástí terapie je samozřejmě vyloučení vyvolávající činnosti, jakož i používání specifických pomůcek, které zatížení snižují. Při výkonu zaměstnání doporučuji časté přestávky a jejich využití k procvičení a uvolnění zápěstí. Jako vhodnou lze označit i masáž ruky a zápěstí, byť se jedná jen o pasívní opatření. Jakmile to zlepšený stav dovolí, doporučuji vyhledat specializovaného fyzioterapeuta, který s Vámi vypracuje schéma rehabilitačních cvičení a opatření.

Podceňovat bolesti v oblasti karpálního tunelu v žádném případě nedoporučuji. Neléčený problém může vést až k nevratnému poškození nervu, pohyblivosti jak ruky tak i prstů (nejčastěji palce), které pak mohou vést až k trvalé invaliditě.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Už je to nějaký ten pátek, co se sluníčko přehouplo přes rovník a po, jako vždy dlouhé, zimě začíná potěšitelně prohřívat kosti jak těm dříve, tak i těm později narozeným. Jaro s sebou přináší nejen teplo - prodlužují se dny a zvyšuje se naše aktivita.

Novinky: Želatinové tobolky

Dnes se nechci zabývat probíráním otázky, zda je možné používat éterické oleje vnitřně, či nikoli. Konec konců zde je odpověď jasná. Spíše se stále opakuje otázka, jak to učinit.

Novinky: Lipiosérum

Lipio rodinka se rozrůstá

Novinky: Sliby jsou (polo)chyby...

Když jsem se v posledním loňském čísle časopisu Aromaterapie rozepisoval o firemnímstěhování, pár řádků jsem věnoval nejen jarnímu úklidu, ale i dni otevřených dveří.

Novinky: Loučení s růžovým dřevem

Když jsem letos v březnu objednával olej z růžového dřeva, místo jeho dodání jsem dostal upozornění, že rostlina, ze které je vyráběn, Aniba rosaeodora var. amazonica, se dostala na seznam CITES.

ČTENÍ NEJEN PRO TĚHOTNÉ....

Téma: Může za to krém?

,,Budu potřebovat jiný krém, udělaly se mi pupínky na bradě a to se mi nestává, nikdy předtím jsem je neměla…“ může si občas povzdechnout některá z klientek. Je to však opravdu vina krému?

Téma: Lepší než čaj?

Čaj jako nápoj provází člověka od nepaměti. Nejpozději v dobách, kdy se naši předkové naučili zacházet s ohněm a vařit vodu, přestaly rostliny sloužit jen k přímé konzumaci a našly použití při přípravě nápojů.

Téma: Význam aromaterapie v léčbě AKNÉ

Mnozí z nás si kladou otázku, zda akné souvisí s dospíváním a je v tomto období samozřejmostí, nebo zda není něco v pořádku. Akné je onemocnění mazových žláz hormonálního původu a jako k takovému bychom k němu měli přistupovat.

Téma: Může vlasovou kosmetiku AKH používat i profesionální kadeřnice?

K častým dotazům ohledně vlasové kosmetiky AKH patří otázky na pěnivost mycího vlasového oleje, neboť jsme zvyklí, že téměř všechny běžné chemické šampony při nanesení pění.

Lékař radí: Nebezpečné a podceňované chlamydie

Chlamydie jsou skutečnou hrozbou a moderní epidemií. Z oficiálních zdrojů víme, že se u člověka vyskytují tři druhy těchto zvláštních bakterií: Chlamydia trachomatis, způsobující pohlavní infekce, Ch. pneumoniae, vyvolávající zápaly plic a konečně Ch. psittacis, která působí oční záněty.

Lékař radí: Svlékl jsem bílý plášť

Kniha pro tělo i duši

Poradna Karla Hadka: Aloe má pokračování...

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem odpověděl na dotazy čtenářů, které se týkaly námi nabízeného Aloe Vera gelu. Spíše než „odpověděl“, bych mohl říci, že článek vyvolal další vlnu dotazů.

Poradna Karla Hadka

UPOZORNĚNÍ: AROMATERAPIE KAREL HADEK NENÍ ATOK!

Od chvíle, kdy se ve zprávách televize Nova objevilo upozornění, že Opalovací olej Baby OF 15 firmy Cosmetics ATOK International s.r.o., nesplňuje zákonný požadavek o obecné bezpečnosti, se velice často stává, že si jej spotřebitelé dávají naprosto neopodstatněně do souvislosti s firmou AROMATERAPIE Karel Hadek s.r.o.

Poradna Karla Hadka: Karpální tunely

Poslední dobou se množí dotazy na bolesti způsobené v oblasti karpálních tunelů. Jedná se o prostor mezi kůstkami v zápěstí. Tímto volným prostorem prochází k prstům ruky šlachy, jakož i nerv. Právě ten se z mnoha důvodů může stát zdrojem bolestivých projevů spojených s brněním či mravenčením prstů.

AROMA tip: POMERANČová kůže?

V horkém létě má toto ovoce osvěžující účinek a jeho vůně nám zlepší náladu. Ale tzv. „pomerančová“ kůže vytváří vrásky starostí i hodně mladým a štíhlým dívkám. Ano, řeč bude o celulitidě.

AROMA tip: Získejte si sluníčko na svoji stranu

Všichni se těšíme na dovolenou, na prázdniny, na úžasný pobyt u moře. V posledních letech nás ale odborníci stále častěji varují před nadměrným sluněním bez ochranných opalovacích přípravků a před nebezpečím rakoviny kůže. Zdůvodňují své obavy stále se ztenčující ozónovou vrstvou, která chrání naši planetu před škodlivou složkou slunečního záření.

Názor: Diagnóza?

Někdy na začátku března jsem byl požádán PhDr. Milanem Koukalem z redakce měsíčníku 21. STOLETÍ, zda bych byl pro jejich časopis ochoten napsat pár řádků o aromaterapii. Příspěvek by měl být uveřejněn v kontroverzní rubrice Vědecká tabu, kde se objevují současně dva rozdílné názory.

Názor: Aromaterapie po 30 letech

V době, kdy jsem s aromaterapií začínal, tedy na počátku 80. let minulého století, byla záležitostí celkem neznámou. Po zhruba 30 letech se situace značně změnila. Nejen proto, že nabízí v mnoha oblastech účinné řešení zdravotních problémů, ale v jistém slova smyslu ji lze chápat jako návrat člověka tam, kde má své kořeny. Tedy k přírodě.

Názor: Zdroj psychosomatických traumat? Choroboplodní politikové!

Mnohá onemocnění jsou způsobena někdy přímo, jindy pak zapříčiněna či podstatně zhoršována psychickým stavem. Někdy se u nemocného podaří najít původ onemocnění v jeho těle, jindy však jakoby nemoc neměla naprosto žádný důvod.

Napsali jste nám: Hledá se zdravá žena

Před svatbou dcery mi na preventivní gynekologické prohlídce lékař diagnostikoval cystu na vaječníku velikosti 6 x 7 cm. Ne, že bych neměla žádné zdravotní potíže, ale občasné píchnutí v podbřišku jsem spojovala s náročností předsvatebních příprav.

Napsali jste nám: Zlepšení poštovních služeb

Jak známo, naše zásilky k zákazníkům odcházejí jako „obchodní balík“ prostřednictvím České pošty. Ta nyní zavádí novou službu. K zásilce přikládáme i číslo Vašeho mobilu a pošta Vás v den doručení upozorní formou SMSky.

Napsali jste nám: Křehké lahvičky

Dobrý den, v první řadě se Vám musím svěřit, že jsem dlouhodobou odběratelkou Vaší kosmetiky, olejíčků a vůní. Moc Vám ve Vaší práci fandím, „pěju“ o Vás všude kolem jen samé chvály a nemám důvod, proč tak nečinit.

Rozhovor: Vzpomínka na docenta Feřteka

Na našeho významného dermatologa, jehož 12. výročí úmrtí si připomeneme v červenci, vzpomíná MUDr. Karel Fahoun, DrSc. Dozvíte se i o historii Ústavu lékařské kosmetiky v Praze, v jehož čele stál.

AromaFauna: Novinky pro zvířata

V září 2010 jsme představili novou kosmetickou řadu AromaFauna určenou pro zvířata a duben 2011 vám přinesl novinky, které jste požadovali.

AromaFauna: Klíšťata, blechy a repelenty

Začíná sezóna klíšťat, blech a komárů. Jak si pomoci a jak pomoci zvířatům?

AromaFauna: Svrab v koňských rousech

Asi před šesti měsíci jsem objevila u našeho koně Faraona, irského coba, v rousech svrab. Ihned byla zahájena léčba odčervením a antibiotiky. Ovšem účinek to nemělo zase až tak ,,účinný“.

AromaFauna: Terária, jejich obyvatelé a aromaterapie

Co víme o životě v teráriích? Většinou je máme spojené s ještěrkami, hady, pavouky. V teráriích se snažíme cizokrajným zvířatům vytvořit kvalitní životní prostředí. Většina těchto zvířat je odchycena ve volné přírodě, přepravena na záchytnou stanici a odtud transportována dopravními prostředky mnoho tisíc kilometrů, do dalších stanic a následně do obchodů a ke svým obdivovatelům.