Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2011

Téma: Význam aromaterapie v léčbě AKNÉ

Mnozí z nás si kladou otázku, zda akné souvisí s dospíváním a je v tomto období samozřejmostí, nebo zda není něco v pořádku. Akné je onemocnění mazových žláz hormonálního původu a jako k takovému bychom k němu měli přistupovat. Je charakterizované zánětem mazových žláz.

Nejčastěji vzniká u dospívajících (akné vulgaris, akné iuvenilis) vlivem hormonálních změn. Může být podmíněno i geneticky. Už u dvanáctiletých dívek se můžeme setkat s prvními projevy akné. Většinou to bývá drobná krupička na čele. U chlapců o něco později.

V žádném případě bychom neměli první projevy akné podceňovat. Základem úspěšné léčby je vždy hloubkové čištění pleti. Toto bychom neměli nikdy zaměňovat za peeling. Efekt po použití peelingu je vždy pouze vizuální. Sice dojde k odstranění černých teček, ale mazové žlázy zůstávají jakoby odšpuntované a přístupné vstupu bakterií a to již je od zánětu jen krůček. Pan docent Otakar Feřtek vždy přednášel, že pokud se akné pravidelně hloubkově čistí a správně ošetřuje, nemá šanci. Proto je nutné, kromě každodenní péče, i hloubkové čištění aknózní pleti v kosmetickém salonu.

Dříve lékaři předepisovali na akné lihové roztoky a sírové zásypy. Líh ani silný alkohol nejsou na aknózní pleť vhodné, protože pleť přesušují a nutí tak mazové žlázy k větší činnosti. Nově je zjištěno, že síra je vlastně komedotvorná. Také bychom si v žádném případě neměli zanícené komedony sami vymačkávat. Dochází tak k šíření infekce, která krevní cestou napadá další mazové žlázy. V zanícených žlázách jsou bakterie.

Aromaterapie nám nabízí spoustu možností, ať již se jedná o éterické oleje nebo o speciální kosmetické preparáty AKH. Z éterických olejů jsou na léčbu akné vhodné: EUKALYPTOVÝ, ČAJOVNÍKOVÝ, HŘEBÍČKOVÝ, JALOVCOVÝ, KAFROVÝ, LEVANDULOVÝ EXTRA, MEDUŇKOVÝ, ROZMARÝNOVÝ, SANTÁLOVÉ DŘEVO, TYMIÁNOVÝ, YZOP. Éterický olej LEVANDULOVÝ EXTRA můžeme jako jediný použít na pokožku i sliznici neředěný, působí antisepticky, regeneruje buňky pokožky, zklidňuje. Je vhodný na ošetření zanícených komedonů. Na doléčení již odeznělého zánětu jej můžeme smíchat s trochou medu. Opatrnost je na místě u jedinců s alergií na včelí produkty. 

Ostatní uvedené éterické oleje můžeme po poradě s aromaterapeutem nebo kosmetičkou přidávat do neutrálních preparátů, např. pleťových masek. Na omývání aknózní pleti je velmi vhodný HY-OLEJ SANTÁLOVÝ. Při pravidelném používání optimalizuje činnost mazových žláz (snižuje produkci kožního tuku). Má protizánětlivé vlastnosti. U pleti, která reaguje přecitlivěle na působení éterických olejů je vhodný HY-OLEJ NEUTRÁLNÍ. Na dočištění aknózní pleti použijeme pleťová tonika a pleťové vody: HŘEBÍČKOVÉ pleťové tonikum, pleťovou vodu a tonikum LEVANDULOVÉ, CITRONOVÉ, JALOVCOVÉ, ČAJOVNÍKOVÉ a pleťové tonikum MĚSÍČKOVÉ.

Na lokální ošetření zanícených komedonů je vhodné pleťové tonikum ELEUTHEROCOCC-PROPOLISOVÉ. Opatrnost je opět nutná u jedinců s alergií na včelí produkty. Z regeneračních obličejových krémů na aknózní pleť dobře působí ELEUTHEROCOCC, MATEŘÍDOUŠKOVÝ, AKNETTE - speciálně vyvinutý na ošetřování aknózní pleti - a TEA TREE (čajovníkový). Vhodně ošetřovaná pleť má i velký vliv na psychiku dospívajících, která tímto onemocněním rozhodně trpí. Proto bychom neměli nikdy akné podceňovat a snažit se včas o jeho léčbu. V opačném případě, pokud se akné nechá rozvinout do plné formy, může přetrvávat i do středního věku. Těžké formy akné zanechávají na pleti i nepěkné jizvy.

Hodně trpělivosti a úspěchů při ošetřování Vaší pokožky Vám přeje

Bc. Eva Wastlová, profesionální kosmetička
wastlova.eva@seznam.cz

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Už je to nějaký ten pátek, co se sluníčko přehouplo přes rovník a po, jako vždy dlouhé, zimě začíná potěšitelně prohřívat kosti jak těm dříve, tak i těm později narozeným. Jaro s sebou přináší nejen teplo - prodlužují se dny a zvyšuje se naše aktivita.

Novinky: Želatinové tobolky

Dnes se nechci zabývat probíráním otázky, zda je možné používat éterické oleje vnitřně, či nikoli. Konec konců zde je odpověď jasná. Spíše se stále opakuje otázka, jak to učinit.

Novinky: Lipiosérum

Lipio rodinka se rozrůstá

Novinky: Sliby jsou (polo)chyby...

Když jsem se v posledním loňském čísle časopisu Aromaterapie rozepisoval o firemnímstěhování, pár řádků jsem věnoval nejen jarnímu úklidu, ale i dni otevřených dveří.

Novinky: Loučení s růžovým dřevem

Když jsem letos v březnu objednával olej z růžového dřeva, místo jeho dodání jsem dostal upozornění, že rostlina, ze které je vyráběn, Aniba rosaeodora var. amazonica, se dostala na seznam CITES.

ČTENÍ NEJEN PRO TĚHOTNÉ....

Téma: Může za to krém?

,,Budu potřebovat jiný krém, udělaly se mi pupínky na bradě a to se mi nestává, nikdy předtím jsem je neměla…“ může si občas povzdechnout některá z klientek. Je to však opravdu vina krému?

Téma: Lepší než čaj?

Čaj jako nápoj provází člověka od nepaměti. Nejpozději v dobách, kdy se naši předkové naučili zacházet s ohněm a vařit vodu, přestaly rostliny sloužit jen k přímé konzumaci a našly použití při přípravě nápojů.

Téma: Význam aromaterapie v léčbě AKNÉ

Mnozí z nás si kladou otázku, zda akné souvisí s dospíváním a je v tomto období samozřejmostí, nebo zda není něco v pořádku. Akné je onemocnění mazových žláz hormonálního původu a jako k takovému bychom k němu měli přistupovat.

Téma: Může vlasovou kosmetiku AKH používat i profesionální kadeřnice?

K častým dotazům ohledně vlasové kosmetiky AKH patří otázky na pěnivost mycího vlasového oleje, neboť jsme zvyklí, že téměř všechny běžné chemické šampony při nanesení pění.

Lékař radí: Nebezpečné a podceňované chlamydie

Chlamydie jsou skutečnou hrozbou a moderní epidemií. Z oficiálních zdrojů víme, že se u člověka vyskytují tři druhy těchto zvláštních bakterií: Chlamydia trachomatis, způsobující pohlavní infekce, Ch. pneumoniae, vyvolávající zápaly plic a konečně Ch. psittacis, která působí oční záněty.

Lékař radí: Svlékl jsem bílý plášť

Kniha pro tělo i duši

Poradna Karla Hadka: Aloe má pokračování...

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem odpověděl na dotazy čtenářů, které se týkaly námi nabízeného Aloe Vera gelu. Spíše než „odpověděl“, bych mohl říci, že článek vyvolal další vlnu dotazů.

Poradna Karla Hadka

UPOZORNĚNÍ: AROMATERAPIE KAREL HADEK NENÍ ATOK!

Od chvíle, kdy se ve zprávách televize Nova objevilo upozornění, že Opalovací olej Baby OF 15 firmy Cosmetics ATOK International s.r.o., nesplňuje zákonný požadavek o obecné bezpečnosti, se velice často stává, že si jej spotřebitelé dávají naprosto neopodstatněně do souvislosti s firmou AROMATERAPIE Karel Hadek s.r.o.

Poradna Karla Hadka: Karpální tunely

Poslední dobou se množí dotazy na bolesti způsobené v oblasti karpálních tunelů. Jedná se o prostor mezi kůstkami v zápěstí. Tímto volným prostorem prochází k prstům ruky šlachy, jakož i nerv. Právě ten se z mnoha důvodů může stát zdrojem bolestivých projevů spojených s brněním či mravenčením prstů.

AROMA tip: POMERANČová kůže?

V horkém létě má toto ovoce osvěžující účinek a jeho vůně nám zlepší náladu. Ale tzv. „pomerančová“ kůže vytváří vrásky starostí i hodně mladým a štíhlým dívkám. Ano, řeč bude o celulitidě.

AROMA tip: Získejte si sluníčko na svoji stranu

Všichni se těšíme na dovolenou, na prázdniny, na úžasný pobyt u moře. V posledních letech nás ale odborníci stále častěji varují před nadměrným sluněním bez ochranných opalovacích přípravků a před nebezpečím rakoviny kůže. Zdůvodňují své obavy stále se ztenčující ozónovou vrstvou, která chrání naši planetu před škodlivou složkou slunečního záření.

Názor: Diagnóza?

Někdy na začátku března jsem byl požádán PhDr. Milanem Koukalem z redakce měsíčníku 21. STOLETÍ, zda bych byl pro jejich časopis ochoten napsat pár řádků o aromaterapii. Příspěvek by měl být uveřejněn v kontroverzní rubrice Vědecká tabu, kde se objevují současně dva rozdílné názory.

Názor: Aromaterapie po 30 letech

V době, kdy jsem s aromaterapií začínal, tedy na počátku 80. let minulého století, byla záležitostí celkem neznámou. Po zhruba 30 letech se situace značně změnila. Nejen proto, že nabízí v mnoha oblastech účinné řešení zdravotních problémů, ale v jistém slova smyslu ji lze chápat jako návrat člověka tam, kde má své kořeny. Tedy k přírodě.

Názor: Zdroj psychosomatických traumat? Choroboplodní politikové!

Mnohá onemocnění jsou způsobena někdy přímo, jindy pak zapříčiněna či podstatně zhoršována psychickým stavem. Někdy se u nemocného podaří najít původ onemocnění v jeho těle, jindy však jakoby nemoc neměla naprosto žádný důvod.

Napsali jste nám: Hledá se zdravá žena

Před svatbou dcery mi na preventivní gynekologické prohlídce lékař diagnostikoval cystu na vaječníku velikosti 6 x 7 cm. Ne, že bych neměla žádné zdravotní potíže, ale občasné píchnutí v podbřišku jsem spojovala s náročností předsvatebních příprav.

Napsali jste nám: Zlepšení poštovních služeb

Jak známo, naše zásilky k zákazníkům odcházejí jako „obchodní balík“ prostřednictvím České pošty. Ta nyní zavádí novou službu. K zásilce přikládáme i číslo Vašeho mobilu a pošta Vás v den doručení upozorní formou SMSky.

Napsali jste nám: Křehké lahvičky

Dobrý den, v první řadě se Vám musím svěřit, že jsem dlouhodobou odběratelkou Vaší kosmetiky, olejíčků a vůní. Moc Vám ve Vaší práci fandím, „pěju“ o Vás všude kolem jen samé chvály a nemám důvod, proč tak nečinit.

Rozhovor: Vzpomínka na docenta Feřteka

Na našeho významného dermatologa, jehož 12. výročí úmrtí si připomeneme v červenci, vzpomíná MUDr. Karel Fahoun, DrSc. Dozvíte se i o historii Ústavu lékařské kosmetiky v Praze, v jehož čele stál.

AromaFauna: Novinky pro zvířata

V září 2010 jsme představili novou kosmetickou řadu AromaFauna určenou pro zvířata a duben 2011 vám přinesl novinky, které jste požadovali.

AromaFauna: Klíšťata, blechy a repelenty

Začíná sezóna klíšťat, blech a komárů. Jak si pomoci a jak pomoci zvířatům?

AromaFauna: Svrab v koňských rousech

Asi před šesti měsíci jsem objevila u našeho koně Faraona, irského coba, v rousech svrab. Ihned byla zahájena léčba odčervením a antibiotiky. Ovšem účinek to nemělo zase až tak ,,účinný“.

AromaFauna: Terária, jejich obyvatelé a aromaterapie

Co víme o životě v teráriích? Většinou je máme spojené s ještěrkami, hady, pavouky. V teráriích se snažíme cizokrajným zvířatům vytvořit kvalitní životní prostředí. Většina těchto zvířat je odchycena ve volné přírodě, přepravena na záchytnou stanici a odtud transportována dopravními prostředky mnoho tisíc kilometrů, do dalších stanic a následně do obchodů a ke svým obdivovatelům.