Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2016

Buď bdělý

 

Při sychravém počasí těchto podzimních dní je nálada na čtení a pořádný hrnek čaje o trochu silnější než obvykle. Využila jsem tedy volnou sobotu a můj program byl jasný. Tentokrát jsem však nesáhla po klasické knize, nýbrž deníku. Deníku, který jsem si psala během svého pobytu na Srí Lance, kam jsem odjela meditovat, poznávat a porozumět sama sobě.

 

S meditacemi jsem neměla žádné zkušenosti, ale cosi uvnitř mne vybízelo, abych s nimi začala. Našla jsem si buddhistické meditační centrum uprostřed Srí Lanky v malé vesničce Nilambe, kam jsem se vydala. Když jsme po 45 minutách vyjeli tuk-‑tukem obrovský kopec až na samý vrchol, věděla jsem, že mé rozhodnutí bylo správné. Už jen ten výhled za to stál.

 

Jedním dechem pročítám řádky, které jsem během meditování napsala, prohlížím fotky a vracím se nejen myšlenkami, ale také pocity zpět na místo, které jsem si na jednu stranu zamilovala, a na tu druhou ve mne vyvolává jakési nejisté pocity, možná i bolest. Byly to chvíle, kdy člověk musel být pouze sám se sebou. Stal se svým jediným parťákem, vedl vnitřní rozhovory, kdy ta bdělejší část já ujišťovala tu ustrašenou, že každé rozhodnutí, které udělal, bylo správné a že je to zkušenost, ze které bude těžit celý život. Musel se vypořádat se svými myšlenkami. Pocity euforie střídaly pocity beznaděje z minuty na minutu.

 

Již tenkrát jsem nebyla zastáncem očkování, ani léků a také jsem věřila, že každý jsme strůjcem svého osudu, který si tvoříme svými myšlenkami. A dobrá zpráva – myšlenky se dají změnit. Vždy a za každé situace. Bohužel mnohokrát necháme situaci zajít tak daleko, až třeba není dostatek času či odvahy je změnit. Zastavila jsem se u jedné věty, o které jsem začala přemýšlet.

 

Bylo to v období, kdy jsem se do meditačního centra vracela podruhé. Každý pobyt měl totiž pouze 5 dní (vlastně 6, ale jeden den se půlil, a tak všude uvádí 5) a mezi nimi byla 10denní pauza, kdy jsme odjeli a já ji celou proležela se střevními problémy. Vypadalo to, že přestaly, a tak jsem se rozhodla do Nilambe odjet znovu. Nicméně, potíže se vrátily ihned po příjezdu a z důvodu, že tam nebyl pořádný záchod, jsem vážně přemýšlela o opuštění centra. Vlastně jsem byla rozhodnutá. Šla jsem tedy za sestrou Khemou, která nás vedla při meditacích. Budu teď přesně citovat, co jsem si do deníku napsala:

 

Když se mi udělalo lépe, šla jsem za sestrou Khemou. Očekávala jsem lítost a otázku: „Tak chceš odjet pryč?“ Místo toho však přišlo něco, co mi otevřelo oči! „Nejsi těhotná?“ „NE!“ odpověděla jsem. „Tak výborně“, pokračovala, „pozoruj reakce svého těla, soustřeď se na ně, pracuj s nimi. Prostě pozoruj, buď v přítomném okamžiku! Pravděpodobně řešíš něco, kde toxiny vycházejí z těla ven touto formou. Jednoduše to přijmi…“ A odešla. Zůstala jsem stát s otevřenou pusou, žádná lítost, soucit, ale pravda!

 

Minulý pobyt jsem řešila své vztahy – nejen sama se sebou, ale i vztahy s ostatními. Vzpomínala, odpouštěla, rozebírala. A neustále jsem chodila na záchod.

Co to znamená? Oslabené ledviny! Co řeší ledviny? Jsou párovým orgánem s vodním elementem = řeší VZTAHY! A protože jsem toho plná, nějak to musí ven. Vybralo si to tento způsob a teď je jen na mně, zda problém utlumím tím, že si vezmu prášek, což znamená, že odstraním pouze důsledek – nikoli příčinu. Nebo to nechám plynout, budu bdělá, přijmu to a budu s tím pracovat a odstraním nejen následky, ale také příčinu. Příčinu celého problému a jako odměnu obdržím zdravé tělo. Moje tělo prostě spolupracuje!“

Toto byla první reálná zkušenost, při které jsem si začala uvědomovat, že naše tělo je chrám. Chrám, ve kterém pracují stovky těch nejúžasnějších a nejvzdělanějších „poslíčků“, kteří dohromady tvoří celek a vytváří unikátní dílo – tělo. A to je natolik inteligentní, že vám každou nerovnováhu dá určitým způsobem najevo. Pak už záleží pouze a jen na vás, zda varovné signály utlumíte nějakou zázračnou pilulkou, nebo se na něj podíváte s otevřenou myslí. Je to schránka, která nám byla dána, abychom tu mohli být. Naše bytí je ale dál. Daleko za tím! To je to, proč v této době tolik lidí mluví o spojení těla (body), mysli (mind) a duše (spirit).

I proto mi přijde naprosto fádní pohlížet na sebe jako na tělo. Nemít se rád/a za těch pár kil navíc, akné v obličeji či křečové žily u nohou. Raději vnímejte, proč tomu tak je. Co je příčinou. Pokud chcete řešit, pak pátrejte po příčině. Neutlumujte důsledek. Ono to funguje pár měsíců, možná let. Bolí nás hlava, vezmeme si prášek. Co když ale bolest hlavy znamená nedůvěru k vlastnímu já, strach a sebekritiku? Není lepší se přijmout a mít se rád/a a nechat tak bolest hlavy odeznít? A když se vrátí, je to varování, že bychom měli pokračovat, nikoli že jsme selhali a nic nefunguje.

Bohužel si v dnešní době raději vybereme tu jednodušší variantu. Nemáme přeci čas na to být nemocní a už vůbec ne na nějaké řešení problémů. A to je přesně důvod, proč vznikají nemoci daleko závažnější…

Už je to více jak rok od mé první zkušenosti s meditacemi, tento pobyt pro mě byl jedním z nejdůležitějších na mé cestě. I díky této zkušenosti jsem se začala zajímat o meridiány, čakry, sebelásku a sebepřijetí. Každý v nás má v sobě tolik lásky, ale vždy musíme začít nejprve u sebe, abychom ji mohli šířit dál. Nebojte se být sebevědomí, protože to znamená, že jste si vědomi sami sebe. Udělejte si čas pro sebe, věnujte se tomu, co máte rádi, plňte si sny. A to vše vám půjde daleko lépe, když budete zdraví.

Zaujalo vás toto téma? Spoustu informací naleznete na internetu či v knížkách. Pokud byste chtěli více, je spousta kurzů, na kterých si vyměníte názory a vyslechnete zkušenosti dalších lidí a třeba přijdete na to, že v tom, co řešíte, nejste sama a hlavně – že vždy existuje řešení.

I z tohoto důvodu vzniklo fitness-‑jógové studio zen & Jo v Rychnově nad Kněžnou (www.zenandjo.com) a vytvořili jsme unikátní spojení s Masérskou školou NOW (www.kurzynow.cz) a úžasnými 100% produkty Aromaterapie Karel Hadek a vy se tak můžete těšit na velice zajímavé kurzy!

Jedním z nich je například kurz Čakra jógy, během kterého se po dobu 9 lekcí věnujeme jednotlivým čakrám. Jsou to hodiny nejen praktické, ale také teoretické, kdy si říkáme disbalance a jejich projevy jak fyzické, tak i psychické. Co ovlivňují, jak fungují.

Dlouho jsem hledala, čím harmonizaci čaker ještě více podpořit, až jsem narazila na éterické olejíčky od firmy Aromaterapie Karel Hadek. Začala jsem při každé lekci používat olejíček na tu čakru, o které jsme se zrovna bavili. Někdy je přidávám jako vůni do aromatické lampy, jindy si je ženy kápnou přímo na zápěstí. Ohlasy na sebe nenechaly dlouho čekat a všechny byly pozitivní. AKH však nevyrábí pouze olejíčky, ale také parfémy, které vyzkoušíme v nejbližší době.

 

Čakra znamená kruh. Jedná se o energetická centra, kterými proudí životní energie. V těle jich máme mnoho, většinou ale známe sedm hlavních, které jsou umístěny po páteři nad sebou.

1. Muladhara

kořenová čakra nás spojuje s fyzickým světem, je spojena s přežitím

disharmonie: sebezapření, nestabilita

harmonie: spojení se Zemí

vůně: Muladhara – kořenová

 

2. Svadhišthana

sakrální čakra je centrem sexuální energie, emocí, pocitů

disharmonie: nejistota, sexuální chlad, nedostatek sebeúcty

harmonie: přirozené splynutí s životem

vůně: Svadhišthana – sakrální

 

3. Manipura

solární čakra je sídlem emocí, mezilidských vztahů

disharmonie: hněv, strach, žárlivost, problémy s jídlem, všude cítíte problém

harmonie:pocit vyrovnanosti, úcta k sobě i druhým

vůně: Manipura – emoční

 

4. Anahata

srdeční čakra spojuje fyzické tělo s duchovním

disharmonie: závislost na ostatních, pocit „nikdo mě nemá rád“

harmonie: pocit lásky, člověk je otevřený, přátelský

vůně: Anahata – srdeční

5. Visuddhi

krční čakra, kde se nachází centrum komunikace

disharmonie:nepochopení mezi tělem a myslí, nemoci se vyjádřit

harmonie:otevřené vyjádření svých pocitů, myšlenek a vnitřních poznatků

vůně: Visuddhi – komunikační

 

6. Adžňa

čakra třetího oka je sídlem všech duchovních sil a intuice

disharmonie: vidím pouze vnější svět, poruchy zraku

harmonie: intuice, schopnost vizualizace

vůně: Adžňa – intuiční

 

7. Sahasrara

korunní čakra je centrem nejvyšší dokonalosti, porozumění vyššímu já

disharmonie: strach, pocit nenaplnění

harmonie: objevení své vlastní podstaty

vůně: Sahasrara – korunní

 

 

Přeji vám otevřenou mysl, zdraví a lásku!

NAMASTE

Johana / www.zenandjo.com

Úvodní slovo pana Hadka

Pomalu se nám již zase chýlí ke konci. Ano, mám na mysli ten letošní rok. K jeho konci bývá zvykem ohlédnutí po tom, jaký ten rok byl. Asi se moc nespletu, když napíši, že v principu téměř jako každý jiný. Utekl stejně rychle jako každý jiný, i když mám subjektivní pocit, že utekl rychleji.

CLIMAFRESH jako vánoční dárek

Někdy přemýšlím nad tím, že bych se měl nechat naklonovat. Ne, že bych toužil být obklopen stejnými jedinci, jako jsem já (celkem hororová představa), tato myšlenka povstala na základě dotazů, které mi přichází do poradny.

Gothea Dream

Ať již přiznaným, či nepřiznaným přáním snad každého člověka je buď nestárnout vůbec, což je nesplnitelné, nebo alespoň stárnout co nejpomaleji, což naopak možné je.

Zjednodušené nakupování

Již od května tohoto roku jsme usilovně pracovali na lepším průběhu vašich registrací, objednávek, zapomenutých údajů, nebo dokonce na pomoci při telefonických objednávkách.

Záněty

Nejčastější dotazy, které do poradny dostávám, mají společného jmenovatele, byť naprosto rozdílné projevy. Jedná se o různé záněty. Mohou se projevovat na povrchu pokožky jako např. akné, jindy skrytě uvnitř organismu, jako je např. Crohnova choroba.

Badyánový olej

Pokud budeme hledat vánoční vůně, pak mezi ně zcela jistě zařadíme jehličnany. I vánoční pečivo svými ingrediencemi vytváří svoje pro tuto dobu specifické vůně. Vanilka, kakao, med, skořice…

Výběr kosmetických přípravků na čištění pokožky

Toto téma se týká volby kosmetických přípravků na očistu pokožky. Doufám, že mi dáte za pravdu, málokdo se zamýšlí nad skutečností, že pokožka je vlastně největším orgánem lidského těla. Kůže plní celou řadu velmi důležitých funkcí a její zdraví v mnohém definuje i zdraví člověka. Jak se starat o pokožku, abychom ji nepoškozovali, ale naopak ji pěstovali a vytvořili podmínky pro její normální fungování?

Profesionální aromalampa NEFERTUM

Aromalampa Nefertum vznikla jako přirozená reakce na neutěšené zkušenosti s různými aromalampami, které jsem denně používal při práci s čakrami. Nespokojenost s vlastnostmi aromalamp mne vedla k rozhodnutí vyrobit si svou vlastní, která bude splňovat mé potřeby.

Hygge – synonymum štěstí

Hygge je slovo vyjadřující pocit štěstí, kterému daly vzniknout nevlídné zimy v Dánsku. Na rozdíl od Švédska a Norska je Dánsko placaté, a tak se tam v zimě nedá nic jiného dělat než hygge, tedy vytvářet pohodu. Hygge vzniká tak, že se lidé pravidelně stýkají s přáteli a rodinou, prožívají spolu chvíle radosti a pohody.

Je tady podzim…

Letošní krásné léto skončilo, většinou jsme si oddechli od horka a hodně vysokých teplot. Najednou se přihlásil podzim se svými nízkými teplotami, deštěm, větrem, zkrátka nevlídným počasím, kdy na nás číhají různé podzimní neduhy, jako je kašel, rýma nachlazení…

Chraňtě svou pleť před sychravým a mrazivým počasí

Léto skončilo, máme tu podzim, zanedlouho zimu a s nimi i sychravé a mrazivé počasí.

Chladová alergie

Už je to celkem čtyři roky, kdy mě trápí chladová alergie a procházky v zimním období se pro mě staly téměř nemožné. Neustále svědivé a oteklé ruce s obličejem se staly mou součástí, ideálním řešením byly jen silné rukavice a zakrytý obličej.

VŮNĚ VÁNOC

Někdo si pod Vánoci představí shon, stres a velké výdaje. Já patřím mezi ty lidi, kteří Vánoce milují. Zbožňuji především vánoční atmosféru, kdy cítím vůni cukroví a vánočního stromečku a kdy koukám na pohádky.

Záchranář jalovec

Na přelomu května a června loňského roku jsme byli na dovolené v Chorvatsku. I když bylo nádherné teplo, někdy až úmorné, voda v moři byla stále ještě studená. Právě chladná voda mi způsobila první zánět močového měchýře. Kdo tento problém měl, ví, jak moc je to nepříjemné a bolestivé. Od té doby jsem zánět měla ještě čtyřikrát. Hlavním problémem je ovšem samotná léčba zánětu – antibiotiky.

Vážení přátelé,

Jsme rádi, že Vám cestou časopisu Aromaterapie můžeme poděkovat za Vaši přízeň.

Vánoční soutěž s Českou poštou

Posílejte si své nákupy z e-‑shopů balíky s Českou poštou a vyhrajte na www.vyhrajsbalikem.cz jeden z mnoha vánočních dárků. Česká pošta i na letošek připravila tradiční Vánoční soutěž, ve které bude nadělovat výhry každý den.

Děkuji Vám za vstřícnost.

Dobrý den, včera jsem zaplatila první fakturu a dnes druhou pro AKH i třetí pro AF.

Poděkování

V době, kdy budete číst poslední letošní časopis Aromaterapie, bude měsíc listopad, ale i přesto bych chtěla poděkovat všem vám, kteří máte rádi naši kosmetiku a naše přípravky. Děkuji vám za vaši přízeň, za trpělivost, která je občas potřebná při u nás probíhajících změnách. A že jich je v tomto roce až moc. Děkuji vám i za důvěru, se kterou se na nás obracíte při řešení zdravotních potíží vašich i vašich blízkých. Děkuji vám za důvěru, se kterou naše výrobky doporučujete svým kamarádkám, kamarádům.

Buď bdělý

Při sychravém počasí těchto podzimních dní je nálada na čtení a pořádný hrnek čaje o trochu silnější než obvykle. Využila jsem tedy volnou sobotu a můj program byl jasný. Tentokrát jsem však nesáhla po klasické knize, nýbrž deníku. Deníku, který jsem si psala během svého pobytu na Srí Lance, kam jsem odjela meditovat, poznávat a porozumět sama sobě.

Poradna

Pane Hadku, chci se Vás zeptat na plastové lahvičky, do kterých stáčíte své přípravky.

Plasty

Kontrolujte označení na plastových lahvích a obalech. Určitě i vy stále narážíte na ulici na pobíhající lidi držící v ruce plastové lahve s vodou. Tyto lahve však nejednou obsahují velké množství škodlivých chemikálií.

Aromaflora a puklice

Puklice či štítenky si nejčastěji přineseme domů ze skleníků, které nejsou dostatečně ošetřovány zahrádkáři, anebo si napadenou rostlinu koupíme v květinářství apod.

HADKOVSKÝ KALENDÁŘ

A jakou slevu jsme pro Vás letos připravili?