Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2016

Poradna


Pane Hadku,

chci se Vás zeptat na plastové lahvičky, do kterých stáčíte své přípravky. Myslíte si, že je mohu užívat opakovaně? Nebude se z nich nic škodlivého uvolňovat při skladování v ledničce či pokojové teplotě (až 27 stupňů Celsia, jako jsou teploty teď)?

Dostala jsem mail, který přidávám do přílohy. Trochu mne znepokojuje, že i po letech, kdy se o škodlivosti některých plastů začalo nahlas mluvit, se používají pro potraviny. Proto ty otázky. Z Vašich textů vím, že se velmi podrobně o zdraví zajímáte a v minulých letech jste mi poradil s mými praktickými otázkami ohledně pokožky seniora i vší.

Děkuji za odpověď a přeji klidné dny.

Ester Ch.

 

 

Milá paní Ester,

i tentokráte děkuji za Váš mail i zaslaný dotaz.

 

Bohužel jako všude i zde je k dispozici obrovské množství informací, které si velice často protiřečí a v konečném kontextu daleko více slouží celkově jako dezinformace. To se týká samozřejmě i plastů. Hned na počátku konstatuji, že jsou náhražkou za sklo a vždy budou jen a jen náhražka, neboť z pohledu chemika je sklo chemicky daleko stabilnější.

 

Na druhou stranu, ne vždy je sklo použitelné z hlediska praktického. Neumím si představit např. sprchovací oleje ve skleněných lahvičkách. Stejně tak krémy ve skleněných dózách, koupelové či masážní přípravky ve skleněných lahvích a mnohé další výrobky nejsou většinou zákazníky ve skleněném obalu akceptovány. Důvodem není lhostejnost k ekologii, ale občasné vyklouznutí z rukou. Rozbité umývadlo, poškozená vana, prasklé dlaždice jsou nepříjemným a drahým důsledkem. Nutno zmínit i možná poranění při rozbití skla. Je zde ještě jeden více než pádný důvod. Tím je přeprava k zákazníkovi. Když v začátcích byla ještě část produkce ve skle, značný počet balíčků nedorazil k zákazníkovi, ale zpět k firmě s rozbitým obsahem. To je důvod, proč jsou plastové obaly v kosmetice tak široce používány.

 

Vůči tabulce specifikace plastů, kterou jste mi zaslala, mohu říci, že je v pořádku. Z uvedené legendy k dané tabulce je evidentní, že autor textu měl k chemii stejně tak blízko jako Jan Žižka z Trocnova k pochopení funkce jaderného reaktoru v Temelíně. Jeho „propouštění antimonu těžkých kovů“ je absurdní formulace. Samotný antimon je chemický prvek spadající do kategorie těžkých kovů. Co je EPA asi netuší, dle mého, ani autor sám. Ale strašidýlko pustil do světa… EPA může být zkratka anglického označení „Environmental Protection Agency“, volně přeloženo „Agentura ochrany životního prostředí“. Případně i v rybím tuku obsažená kyselina eikosapentaneová, ta má též zkratku EPA. Tato pětinásobně nenasycená (omega-3) mastná kyselina ale hormonální činnost velice pozitivně ovlivňuje, nikoli narušuje.

 

Samotná molekula PETu se skládá pouze a výhradně ze tří prvků. Z vodíku, kyslíku a uhlíku. Při výrobě tohoto plastu se však používá jako katalyzátor chemických procesů kysličník antimonitý. Nelze tedy vyloučit jeho stopové množství i ve výsledném produktu a jeho následné uvolňování např. do nápoje. Z tohoto pohledu však při tak malém množství žádné nebezpečí nehrozí. Jen pro dokreslení uvádím, že kysličníku antimonitého se ročně ve světě vyrobí více než 130.000 tun! Hlavně se používá tam, kde je požadavek snížení hořlavosti. Tedy plasty, elektro výrobky, textil, kůže, nátěry a podobně. Daleko větší nebezpečí při vícenásobném používání PETových obalů se dle mého názoru skrývá v možné mikrobiální kontaminaci nápojů a jejich následném rychlém množení.

 

Zásadně tedy nejde jen o samotný plast, ale také látku, která je v něm naplněna a čistotu (mikrobiální). Dále pak i o zacházení s plastem a teploty, kterým jsou plastové obaly vystaveny.

 

V době, kdy dochází k doslova katastrofickému znečišťování životního prostředí, ať již plynnými či pevnými exhaláty, k znečištění moří na té úrovni, že jeden má již strach pojídat „zdravé“ (toxickým odpadem vypouštěným do moří a oceánů kontaminované) ryby, k chemizaci výroby potravin, pak by ideálním řešením bylo nejíst, nepít a samozřejmě i nedýchat. Z tohoto pohledu považuji PETové obaly za daleko menší, doslova okrajové, zlo než konzervaci v potravinách a kosmetice, než barviva, chemické postřiky a další vymoženosti našeho pokroku, jež nás na cestě životem ve stále větší míře permanentně provází.

 

A tak na Vaši otázku mohu jen odpovědět, že pokud lahvičky nejsou poškozené, řádně je vymyjete, vydezinfikujete např. Thymiconem, necháte vyschnout a nebudete je vystavovat vysokým teplotám, jejích vícenásobné použití bude naprosto bezpečné a bezproblémové.

 

Budu rád, pokud Vám i tato moje
odpověď bude užitečná.

 

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Pomalu se nám již zase chýlí ke konci. Ano, mám na mysli ten letošní rok. K jeho konci bývá zvykem ohlédnutí po tom, jaký ten rok byl. Asi se moc nespletu, když napíši, že v principu téměř jako každý jiný. Utekl stejně rychle jako každý jiný, i když mám subjektivní pocit, že utekl rychleji.

CLIMAFRESH jako vánoční dárek

Někdy přemýšlím nad tím, že bych se měl nechat naklonovat. Ne, že bych toužil být obklopen stejnými jedinci, jako jsem já (celkem hororová představa), tato myšlenka povstala na základě dotazů, které mi přichází do poradny.

Gothea Dream

Ať již přiznaným, či nepřiznaným přáním snad každého člověka je buď nestárnout vůbec, což je nesplnitelné, nebo alespoň stárnout co nejpomaleji, což naopak možné je.

Zjednodušené nakupování

Již od května tohoto roku jsme usilovně pracovali na lepším průběhu vašich registrací, objednávek, zapomenutých údajů, nebo dokonce na pomoci při telefonických objednávkách.

Záněty

Nejčastější dotazy, které do poradny dostávám, mají společného jmenovatele, byť naprosto rozdílné projevy. Jedná se o různé záněty. Mohou se projevovat na povrchu pokožky jako např. akné, jindy skrytě uvnitř organismu, jako je např. Crohnova choroba.

Badyánový olej

Pokud budeme hledat vánoční vůně, pak mezi ně zcela jistě zařadíme jehličnany. I vánoční pečivo svými ingrediencemi vytváří svoje pro tuto dobu specifické vůně. Vanilka, kakao, med, skořice…

Výběr kosmetických přípravků na čištění pokožky

Toto téma se týká volby kosmetických přípravků na očistu pokožky. Doufám, že mi dáte za pravdu, málokdo se zamýšlí nad skutečností, že pokožka je vlastně největším orgánem lidského těla. Kůže plní celou řadu velmi důležitých funkcí a její zdraví v mnohém definuje i zdraví člověka. Jak se starat o pokožku, abychom ji nepoškozovali, ale naopak ji pěstovali a vytvořili podmínky pro její normální fungování?

Profesionální aromalampa NEFERTUM

Aromalampa Nefertum vznikla jako přirozená reakce na neutěšené zkušenosti s různými aromalampami, které jsem denně používal při práci s čakrami. Nespokojenost s vlastnostmi aromalamp mne vedla k rozhodnutí vyrobit si svou vlastní, která bude splňovat mé potřeby.

Hygge – synonymum štěstí

Hygge je slovo vyjadřující pocit štěstí, kterému daly vzniknout nevlídné zimy v Dánsku. Na rozdíl od Švédska a Norska je Dánsko placaté, a tak se tam v zimě nedá nic jiného dělat než hygge, tedy vytvářet pohodu. Hygge vzniká tak, že se lidé pravidelně stýkají s přáteli a rodinou, prožívají spolu chvíle radosti a pohody.

Je tady podzim…

Letošní krásné léto skončilo, většinou jsme si oddechli od horka a hodně vysokých teplot. Najednou se přihlásil podzim se svými nízkými teplotami, deštěm, větrem, zkrátka nevlídným počasím, kdy na nás číhají různé podzimní neduhy, jako je kašel, rýma nachlazení…

Chraňtě svou pleť před sychravým a mrazivým počasí

Léto skončilo, máme tu podzim, zanedlouho zimu a s nimi i sychravé a mrazivé počasí.

Chladová alergie

Už je to celkem čtyři roky, kdy mě trápí chladová alergie a procházky v zimním období se pro mě staly téměř nemožné. Neustále svědivé a oteklé ruce s obličejem se staly mou součástí, ideálním řešením byly jen silné rukavice a zakrytý obličej.

VŮNĚ VÁNOC

Někdo si pod Vánoci představí shon, stres a velké výdaje. Já patřím mezi ty lidi, kteří Vánoce milují. Zbožňuji především vánoční atmosféru, kdy cítím vůni cukroví a vánočního stromečku a kdy koukám na pohádky.

Záchranář jalovec

Na přelomu května a června loňského roku jsme byli na dovolené v Chorvatsku. I když bylo nádherné teplo, někdy až úmorné, voda v moři byla stále ještě studená. Právě chladná voda mi způsobila první zánět močového měchýře. Kdo tento problém měl, ví, jak moc je to nepříjemné a bolestivé. Od té doby jsem zánět měla ještě čtyřikrát. Hlavním problémem je ovšem samotná léčba zánětu – antibiotiky.

Vážení přátelé,

Jsme rádi, že Vám cestou časopisu Aromaterapie můžeme poděkovat za Vaši přízeň.

Vánoční soutěž s Českou poštou

Posílejte si své nákupy z e-‑shopů balíky s Českou poštou a vyhrajte na www.vyhrajsbalikem.cz jeden z mnoha vánočních dárků. Česká pošta i na letošek připravila tradiční Vánoční soutěž, ve které bude nadělovat výhry každý den.

Děkuji Vám za vstřícnost.

Dobrý den, včera jsem zaplatila první fakturu a dnes druhou pro AKH i třetí pro AF.

Poděkování

V době, kdy budete číst poslední letošní časopis Aromaterapie, bude měsíc listopad, ale i přesto bych chtěla poděkovat všem vám, kteří máte rádi naši kosmetiku a naše přípravky. Děkuji vám za vaši přízeň, za trpělivost, která je občas potřebná při u nás probíhajících změnách. A že jich je v tomto roce až moc. Děkuji vám i za důvěru, se kterou se na nás obracíte při řešení zdravotních potíží vašich i vašich blízkých. Děkuji vám za důvěru, se kterou naše výrobky doporučujete svým kamarádkám, kamarádům.

Buď bdělý

Při sychravém počasí těchto podzimních dní je nálada na čtení a pořádný hrnek čaje o trochu silnější než obvykle. Využila jsem tedy volnou sobotu a můj program byl jasný. Tentokrát jsem však nesáhla po klasické knize, nýbrž deníku. Deníku, který jsem si psala během svého pobytu na Srí Lance, kam jsem odjela meditovat, poznávat a porozumět sama sobě.

Poradna

Pane Hadku, chci se Vás zeptat na plastové lahvičky, do kterých stáčíte své přípravky.

Plasty

Kontrolujte označení na plastových lahvích a obalech. Určitě i vy stále narážíte na ulici na pobíhající lidi držící v ruce plastové lahve s vodou. Tyto lahve však nejednou obsahují velké množství škodlivých chemikálií.

Aromaflora a puklice

Puklice či štítenky si nejčastěji přineseme domů ze skleníků, které nejsou dostatečně ošetřovány zahrádkáři, anebo si napadenou rostlinu koupíme v květinářství apod.

HADKOVSKÝ KALENDÁŘ

A jakou slevu jsme pro Vás letos připravili?