Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2016

Badyánový olej

 

Pokud budeme hledat vánoční vůně, pak mezi ně zcela jistě zařadíme jehličnany. I vánoční pečivo svými ingrediencemi vytváří svoje pro tuto dobu specifické vůně. Vanilka, kakao, med, skořice… Zapomenout nesmíme ani na badyán (Illicium verum). Díky své aromatické chuti i příjemné vůni nachází uplatnění právě ve vánočním pečivu, perníku, povidlech, kompotech. A nejen to, jako koření se běžně používá i do svařeného vína, punče i čajů apod. Jeho vůně je velice podobná, až zaměnitelná s vůní anýzu (Pimpinella anisum). To je dáno chemickým složením obsaženého éterického oleje, jehož nejdůležitější složkou je, stejně jako u anýzu, anetol. Přitom se jedná o naprosto odlišné rostliny. Zatímco anýz je jednoletá bylina, kterou lze pěstovat i u nás, badyán je strom rostoucí v subtropických a tropických oblastech. Semena anýzu jsou tak trochu podobná kmínu, badyán vytváří daleko větší zajímavé souplodí, které má formu krásné hvězdy. Právě forma tohoto souplodí je důvodem, proč v mnoha národních označeních (D, GB, I a další) je badyán pojmenován jako hvězdicový anýz. Badyán lze označit nejen jako velice příjemně vonící, velice zajímavý je též i z terapeutického hlediska. V poslední době mu byla věnována velká pozornost i farmaceutickými firmami, původně sloužil jako zdroj účinných látek při výrobě léku Tamiflu používaného na virová onemocnění.

 

Badyánový éterický olej se získává parní destilací a taktéž v aromaterapeutických preparátech má své opodstatnění. V kosmetice bývá poslední dobou velice často používán jako vonná složka při výrobě „přírodních“ mýdel (byť vyrobených za použití tvrdé chemie), dále jako složka parfémů a díky aroma i jako chuťové korigens v některých ústních vodách. V aromaterapii pak má badyánový olej, vzhledem ke svému složení, velice široké použití. Jako první bych zmínil, že na rozdíl od mnoha dalších terapeuticky velice významných olejů má badyán i celkem příjemnou chuť, což zcela jistě uvítá každý při jeho vnitřním použití. Při nadýmání nabízí svoji pomoc hned několik éterických olejů. Rád bych zde zmínil alespoň ty nejpoužívanější: kmín, máta peprná, hřebíček, dobromysl, saturejka, anýz, fenykl. Samozřejmě, že badyán mezi nimi nesmí chybět. Pro tyto účely lze badyán použít jak vnitřně, tak i v masážním oleji. Zde mohu doporučit cca 2 % badyánového oleje v neutrálním masážním oleji, např. Lecitol MCS-‑N. Takto připravený badyánový masážní olej dáme do rukou a naneseme stejnoměrně v oblasti břišní krajiny. Masáž provádíme jemně oběma rukama kruhovými pohyby ve směru hodinových ručiček. Známy jsou jeho spasmolytické účinky. Stejně jako při nadýmání i při křečovitých bolestech břicha může badyán nabídnout svou pomoc.

 

Jako excelentní jej mohu označit při křečích hladkého svalstva, tedy kašli. Zde nachází uplatnění v oblíbeném preparátu ATEMOL. Jako bonus lze označit, že umožňuje i odkašlávání a vykazuje antibakteriální a antivirální účinky. Dobrou službu může poskytnout při bronchitidě a astmatikům. Badyánový éterický olej lze označit za „teplý“ olej, stejně jako skořici, pepř, rozmarýn a tím je dáno i jeho výhodné použití v chladném ročním období, kdy nás trápí různé „studené“ neduhy, jako je nastydnutí, angíny, rýma, chřipka a podobné nepříjemnosti. Když jsem již zmínil specialitu proti kašli a na zlepšení činnosti dýchacích cest ATEMOL, nutno zmínit další specialitu. Jedná se o směs éterických olejů s typickou vánoční vůní, její název VÁNOČNÍ HVĚZDA je odvozen právě od obsaženého badyánového oleje. Díky synergickým vazbám s dalšími oleji, jako je např. pomerančový, skořicový, mateřídouškový, borovicový a další vykazuje vynikající antimikrobiální účinky, působí proti stresu a únavě, je dobrou prevencí před nastydnutím a velice příjemně, doslova vánočně provoní prostory. Badyánový olej lze aplikovat i při zánětech mandlí, zde ale dle mých zkušeností je vhodnější buď cypřišový olej, případně preparát CANDIÖL. Dále lze badyánový olej použít jako složku do masážních přípravků na ztuhlé či bolestivé svaly, byť i zde jsou k dispozici osvědčené preparáty jako např. CAYATHERM, THERMOTON, či JOSHEA. Badyánový éterický olej spolu s kmínovým a fenyklovým olejem tvoří skupinu éterických olejů, které napomáhají tvorbě mateřského mléka. Zde lze doporučit jako formu použití masážní oleje, případně i pití čajů ze zmíněných bylin. Při běžném dávkování badyánového oleje nejsou známy žádné kontraindikace. Opatrnost při použití je nutná u epileptiků. Badyánový olej lze označit jako velice aktivní, již i malé dávky jsou velmi účinné.

 

Při vnitřním použití lze jako maximální denní dávku označit množství 10 kapek pro dospělého člověka. Jako zajímavost bych na závěr zmínil existenci japonského hvězdicového anýzu /badyánu/ (Illicium anisatum), který je na rozdíl od badyánu pravého toxický. Obsahuje neurotoxické alkaloidy shikimin a shikomotoxin. Zvracení, problémy vidění, poškození ledvin a nervového systému mohou vzniknout po jeho požití a jsou zapříčiněny další jedovatou složkou anisatinem. Vzhledem ke skutečnosti, že plody obou stromů jsou pro laika k nerozeznání, je teoreticky možná lehká záměna. V našich podmínkách ji lze prakticky vyloučit, není mi známo, že by se plody japonského hvězdicového anýzu v ČR vyskytovaly. Taktéž mohu nejen ubezpečit, ale i zaručit, že badyánový olej s logem KH se vyrábí výhradně z pravého badyánu.

 

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Pomalu se nám již zase chýlí ke konci. Ano, mám na mysli ten letošní rok. K jeho konci bývá zvykem ohlédnutí po tom, jaký ten rok byl. Asi se moc nespletu, když napíši, že v principu téměř jako každý jiný. Utekl stejně rychle jako každý jiný, i když mám subjektivní pocit, že utekl rychleji.

CLIMAFRESH jako vánoční dárek

Někdy přemýšlím nad tím, že bych se měl nechat naklonovat. Ne, že bych toužil být obklopen stejnými jedinci, jako jsem já (celkem hororová představa), tato myšlenka povstala na základě dotazů, které mi přichází do poradny.

Gothea Dream

Ať již přiznaným, či nepřiznaným přáním snad každého člověka je buď nestárnout vůbec, což je nesplnitelné, nebo alespoň stárnout co nejpomaleji, což naopak možné je.

Zjednodušené nakupování

Již od května tohoto roku jsme usilovně pracovali na lepším průběhu vašich registrací, objednávek, zapomenutých údajů, nebo dokonce na pomoci při telefonických objednávkách.

Záněty

Nejčastější dotazy, které do poradny dostávám, mají společného jmenovatele, byť naprosto rozdílné projevy. Jedná se o různé záněty. Mohou se projevovat na povrchu pokožky jako např. akné, jindy skrytě uvnitř organismu, jako je např. Crohnova choroba.

Badyánový olej

Pokud budeme hledat vánoční vůně, pak mezi ně zcela jistě zařadíme jehličnany. I vánoční pečivo svými ingrediencemi vytváří svoje pro tuto dobu specifické vůně. Vanilka, kakao, med, skořice…

Výběr kosmetických přípravků na čištění pokožky

Toto téma se týká volby kosmetických přípravků na očistu pokožky. Doufám, že mi dáte za pravdu, málokdo se zamýšlí nad skutečností, že pokožka je vlastně největším orgánem lidského těla. Kůže plní celou řadu velmi důležitých funkcí a její zdraví v mnohém definuje i zdraví člověka. Jak se starat o pokožku, abychom ji nepoškozovali, ale naopak ji pěstovali a vytvořili podmínky pro její normální fungování?

Profesionální aromalampa NEFERTUM

Aromalampa Nefertum vznikla jako přirozená reakce na neutěšené zkušenosti s různými aromalampami, které jsem denně používal při práci s čakrami. Nespokojenost s vlastnostmi aromalamp mne vedla k rozhodnutí vyrobit si svou vlastní, která bude splňovat mé potřeby.

Hygge – synonymum štěstí

Hygge je slovo vyjadřující pocit štěstí, kterému daly vzniknout nevlídné zimy v Dánsku. Na rozdíl od Švédska a Norska je Dánsko placaté, a tak se tam v zimě nedá nic jiného dělat než hygge, tedy vytvářet pohodu. Hygge vzniká tak, že se lidé pravidelně stýkají s přáteli a rodinou, prožívají spolu chvíle radosti a pohody.

Je tady podzim…

Letošní krásné léto skončilo, většinou jsme si oddechli od horka a hodně vysokých teplot. Najednou se přihlásil podzim se svými nízkými teplotami, deštěm, větrem, zkrátka nevlídným počasím, kdy na nás číhají různé podzimní neduhy, jako je kašel, rýma nachlazení…

Chraňtě svou pleť před sychravým a mrazivým počasí

Léto skončilo, máme tu podzim, zanedlouho zimu a s nimi i sychravé a mrazivé počasí.

Chladová alergie

Už je to celkem čtyři roky, kdy mě trápí chladová alergie a procházky v zimním období se pro mě staly téměř nemožné. Neustále svědivé a oteklé ruce s obličejem se staly mou součástí, ideálním řešením byly jen silné rukavice a zakrytý obličej.

VŮNĚ VÁNOC

Někdo si pod Vánoci představí shon, stres a velké výdaje. Já patřím mezi ty lidi, kteří Vánoce milují. Zbožňuji především vánoční atmosféru, kdy cítím vůni cukroví a vánočního stromečku a kdy koukám na pohádky.

Záchranář jalovec

Na přelomu května a června loňského roku jsme byli na dovolené v Chorvatsku. I když bylo nádherné teplo, někdy až úmorné, voda v moři byla stále ještě studená. Právě chladná voda mi způsobila první zánět močového měchýře. Kdo tento problém měl, ví, jak moc je to nepříjemné a bolestivé. Od té doby jsem zánět měla ještě čtyřikrát. Hlavním problémem je ovšem samotná léčba zánětu – antibiotiky.

Vážení přátelé,

Jsme rádi, že Vám cestou časopisu Aromaterapie můžeme poděkovat za Vaši přízeň.

Vánoční soutěž s Českou poštou

Posílejte si své nákupy z e-‑shopů balíky s Českou poštou a vyhrajte na www.vyhrajsbalikem.cz jeden z mnoha vánočních dárků. Česká pošta i na letošek připravila tradiční Vánoční soutěž, ve které bude nadělovat výhry každý den.

Děkuji Vám za vstřícnost.

Dobrý den, včera jsem zaplatila první fakturu a dnes druhou pro AKH i třetí pro AF.

Poděkování

V době, kdy budete číst poslední letošní časopis Aromaterapie, bude měsíc listopad, ale i přesto bych chtěla poděkovat všem vám, kteří máte rádi naši kosmetiku a naše přípravky. Děkuji vám za vaši přízeň, za trpělivost, která je občas potřebná při u nás probíhajících změnách. A že jich je v tomto roce až moc. Děkuji vám i za důvěru, se kterou se na nás obracíte při řešení zdravotních potíží vašich i vašich blízkých. Děkuji vám za důvěru, se kterou naše výrobky doporučujete svým kamarádkám, kamarádům.

Buď bdělý

Při sychravém počasí těchto podzimních dní je nálada na čtení a pořádný hrnek čaje o trochu silnější než obvykle. Využila jsem tedy volnou sobotu a můj program byl jasný. Tentokrát jsem však nesáhla po klasické knize, nýbrž deníku. Deníku, který jsem si psala během svého pobytu na Srí Lance, kam jsem odjela meditovat, poznávat a porozumět sama sobě.

Poradna

Pane Hadku, chci se Vás zeptat na plastové lahvičky, do kterých stáčíte své přípravky.

Plasty

Kontrolujte označení na plastových lahvích a obalech. Určitě i vy stále narážíte na ulici na pobíhající lidi držící v ruce plastové lahve s vodou. Tyto lahve však nejednou obsahují velké množství škodlivých chemikálií.

Aromaflora a puklice

Puklice či štítenky si nejčastěji přineseme domů ze skleníků, které nejsou dostatečně ošetřovány zahrádkáři, anebo si napadenou rostlinu koupíme v květinářství apod.

HADKOVSKÝ KALENDÁŘ

A jakou slevu jsme pro Vás letos připravili?