Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2016

Výběr kosmetických přípravků na čištění pokožky

 

Toto téma se týká volby kosmetických přípravků na očistu pokožky. Doufám, že mi dáte za pravdu, málokdo se zamýšlí nad skutečností, že pokožka je vlastně největším orgánem lidského těla. Kůže plní celou řadu velmi důležitých funkcí a její zdraví v mnohém definuje i zdraví člověka. Jak se starat o pokožku, abychom ji nepoškozovali, ale naopak ji pěstovali a vytvořili podmínky pro její normální fungování?

 

Nejen při ošetřování pokožky, ale i při výběru přípravků na její péči, je vždy potřeba brát v úvahu její fyziologii. To hlavní, na co je třeba pamatovat, je, že na povrchu kůže se nachází ochranná vrstva, která je složená z hydro-‑lipidů (emulze voda-‑tuk). Aby kůže plnila svoji funkci, příroda ji obdarovala emulzí na principu voda v oleji (V/O). Tato emulze vykazuje mírně kyselou reakci. Takovéto prostředí je příznivé pro činnost symbiotické mikroflóry, a naopak nepříznivé pro patogenní organizmy. Právě přítomnost zdravé a životně důležité symbiotické mikroflóry určuje zdraví a imunitu pokožky. Kromě toho, hydro-‑lipidová vrstva činí kůži hydrofobní (nepropouštějící vodu), je pružná, a koneckonců prostě krásná. Čím déle je pokožka chráněná touto emulzí, tím déle bude její majitel/ka držitelem krásného vzhledu, a organizmus bude zdravějším.

 

Při výběru kosmetických přípravků, nejen na očistu pokožky, ale i na její následnou péči, je třeba respektovat fyziologii kůže. V opačném případě, při používání nefyziologických přípravků, postupně vzniknou problémy (v závislosti na „odolnosti“ samotné pokožky, u každého člověka je to individuální) problémy. Nejdříve kosmetického charakteru (suchost, podráždění, svědění, loupání) a později problémy zdravotního charakteru (ekzémy, záněty atd.).


V současné době na čištění pokožky existují 3 druhy přípravků:

1. Mýdla

2. Přípravky na bázi tenzidů (tekutá mýdla, gely, šampony, micelární vody atd.)

3. Olejové přípravky (hydrofilní oleje), které neobsahují tenzidy

 

Jakékoliv mýdlo má zásaditou reakci, na tomto principu funguje, a proto skvěle rozkládá tuk. Tzn., že mýdlo narušuje kyselou ochrannou vrstvu pokožky. Poslední dobou se velmi populárními stala „přírodní“ mýdla domácí výroby. Nicméně mýdla, ať již prodávaná v obchodě, či mýdla domácí výroby, neodpovídají požadavkům pokožky. Samozřejmě, že kůže je schopna obnovovat ochrannou vrstvu, ale ne donekonečna.

 

Prostředky na bázi tenzidů (povrchově-‑aktivní látky) – to jsou všechny prostředky, které pění: gely, šampóny, tekutá mýdla, zubní pasty, koupelové pěny a mnohé další, které pracují na principu odmaštění. Co se týká pokožky, jsou příliš agresivní. Tenzidy zcela smývají ochrannou vrstvu pokožky. Například po koupeli, nebo sprchování, člověk cítí suchou a stáhnutou kůži do té doby, dokud se na povrchu nevytvoří v rámci regenerace pokožky nová hydro-‑lipidová vrstva. Opět platí, že tato schopnost není nekonečná, v průběhu času oslabuje a někdy se zcela ztratí. Tyto látky mají skutečně škodlivý vliv pro symbiotickou mikroflóru, což jsou přesně 2 miliardy mikroorganizmů (průměrná hodnota pro kůži zdravého člověka).

 

Proto jak mýdlo, tak přípravky na bázi tenzidů, vymýváním přirozené ochrany pokožky napomáhají ztrátě vláčnosti, vzniku přecitlivělosti. Oslabování symbiotické mikroflóry s sebou přináší náchylnosti k infekcím.

 

Kosmetický průmysl nabízí také přípravky pro hloubkové čištění – peeling, který obsahuje někdy mechanické částice k odstranění rohové vrstvy kůže, jindy je peeling prováděn i chemicky. Podle reklamy je zrohovatělá vrstva mrtvá a zbytečná. Ve skutečnosti tyto látky pro samotné čištění pokožky nemají žádný praktický význam! Jednoduše odstraňují rohovou vrstvu kůže, prosycenou hydro-‑lipidovou emulzí a plnící bariérovou funkci. V důsledku toho, se mladé vrstvy pokožky vystupují na povrch. Tyto vrstvy jsou hladké a růžové, podobně jako kůže dítěte. Jedná se o efekt, který je pouze krátkodobý, a cena za něj je příliš vysoká – předčasné stárnutí kůže. Peeling je možné akceptovat v oblasti medicinálního ošetření, kdy je jeho použití odůvodněno z lékařského hlediska, a navíc praktikováno pouze krátkodobě. Ve skutečnosti je rohová vrstva pokožky průzračná, tzn. nenápadná, a právě její funkčnost a dobrý stav jsou nutné k tomu, aby se vrásky a projevy stárnutí objevily co nejpozději.

 

Třetí skupinu přípravků na čištění pleti tvoří tzv. hydrofilní oleje, které při kontaktu s vodou vytvoří emulzi, jelikož ve svém složení mají emulgátor.

 

Je velmi důležité zvolit správné fyziologické prostředky, neboť na trhu je velice široká nabídka, a všechny se něčím odlišují. Důležitý je nejen druh emulgátoru, používaný v hydrofilních olejích (prostředek nesmí pěnit!), ale i celé složení hydrofilních olejů.

 

Karel Hádek (Česká republika) vyrábí několik řad olejových čisticích prostředků s použitím fyziologického emulgátoru pouze s přírodními rostlinnými oleji, které nebyly získány chemickou extrakcí, ale metodou lisování. Výrobky s logem KH neobsahují žádné chemické konzervanty, stabilizátory, vůně a barviva. Paleta výrobků s logem KH pokrývá veškerou potřebu na čištění pleti jak pro muže, tak i pro ženy: koupelové oleje, sprchové oleje, čistící a odličovací oleje, oleje pro intimní hygienu, oleje na mytí vlasů.

 

Na pokožce člověka se mohou vyskytovat pouze dva typy znečištění: 1) látky rozpustné ve vodě, 2) látky rozpustné v tucích. Proto hydrofilní oleje velmi dobře čistí pokožku od nečistot, včetně naším organizmem vyměšovaných látek, ale na rozdíl od pěnících mycích prostředků, hydrofilní oleje nenarušují ochrannou vrstvu kůže, ale udržují ji a nevymývají, či chemicky neničí symbiotickou mikroflóru.

 

Očista pokožky rostlinnými oleji (nebo živočišným tukem) není nové know-‑how, ale dlouhodobě známý způsob, který byl vytěsněn úspěchy technického pokroku – průmyslová výroba mýdel a tenzidů, které jsou samozřejmě levnější, ale nemají nic společného s fyziologií kůže a jejím zdravím.

 

Hydrofilní oleje oceňují především lidé trpící kožními onemocněními nebo lidé s poškozením kůže (pořezání, popálení aj.). Ty také obsahují éterické oleje nejvyšší kvality, doplňují užitečné vlastnosti a nádherné, přírodní, ničím nenahraditelné vůně. Ale to už je další samostatné velké téma.

 

Pokud vás tato problematika zaujala, doporučují k přečtení články na dané téma na oficiálních stránkách:

1. Přírodní mýdlo ruční výroby. Autor: Karel Hádek

2. Gely, pokožka… a peníze. Autor: Karel Hádek

3. Novinka pro parkety? Autor: Eva Vaclová

 

Oxana Mich / distribuce Rusko

Úvodní slovo pana Hadka

Pomalu se nám již zase chýlí ke konci. Ano, mám na mysli ten letošní rok. K jeho konci bývá zvykem ohlédnutí po tom, jaký ten rok byl. Asi se moc nespletu, když napíši, že v principu téměř jako každý jiný. Utekl stejně rychle jako každý jiný, i když mám subjektivní pocit, že utekl rychleji.

CLIMAFRESH jako vánoční dárek

Někdy přemýšlím nad tím, že bych se měl nechat naklonovat. Ne, že bych toužil být obklopen stejnými jedinci, jako jsem já (celkem hororová představa), tato myšlenka povstala na základě dotazů, které mi přichází do poradny.

Gothea Dream

Ať již přiznaným, či nepřiznaným přáním snad každého člověka je buď nestárnout vůbec, což je nesplnitelné, nebo alespoň stárnout co nejpomaleji, což naopak možné je.

Zjednodušené nakupování

Již od května tohoto roku jsme usilovně pracovali na lepším průběhu vašich registrací, objednávek, zapomenutých údajů, nebo dokonce na pomoci při telefonických objednávkách.

Záněty

Nejčastější dotazy, které do poradny dostávám, mají společného jmenovatele, byť naprosto rozdílné projevy. Jedná se o různé záněty. Mohou se projevovat na povrchu pokožky jako např. akné, jindy skrytě uvnitř organismu, jako je např. Crohnova choroba.

Badyánový olej

Pokud budeme hledat vánoční vůně, pak mezi ně zcela jistě zařadíme jehličnany. I vánoční pečivo svými ingrediencemi vytváří svoje pro tuto dobu specifické vůně. Vanilka, kakao, med, skořice…

Výběr kosmetických přípravků na čištění pokožky

Toto téma se týká volby kosmetických přípravků na očistu pokožky. Doufám, že mi dáte za pravdu, málokdo se zamýšlí nad skutečností, že pokožka je vlastně největším orgánem lidského těla. Kůže plní celou řadu velmi důležitých funkcí a její zdraví v mnohém definuje i zdraví člověka. Jak se starat o pokožku, abychom ji nepoškozovali, ale naopak ji pěstovali a vytvořili podmínky pro její normální fungování?

Profesionální aromalampa NEFERTUM

Aromalampa Nefertum vznikla jako přirozená reakce na neutěšené zkušenosti s různými aromalampami, které jsem denně používal při práci s čakrami. Nespokojenost s vlastnostmi aromalamp mne vedla k rozhodnutí vyrobit si svou vlastní, která bude splňovat mé potřeby.

Hygge – synonymum štěstí

Hygge je slovo vyjadřující pocit štěstí, kterému daly vzniknout nevlídné zimy v Dánsku. Na rozdíl od Švédska a Norska je Dánsko placaté, a tak se tam v zimě nedá nic jiného dělat než hygge, tedy vytvářet pohodu. Hygge vzniká tak, že se lidé pravidelně stýkají s přáteli a rodinou, prožívají spolu chvíle radosti a pohody.

Je tady podzim…

Letošní krásné léto skončilo, většinou jsme si oddechli od horka a hodně vysokých teplot. Najednou se přihlásil podzim se svými nízkými teplotami, deštěm, větrem, zkrátka nevlídným počasím, kdy na nás číhají různé podzimní neduhy, jako je kašel, rýma nachlazení…

Chraňtě svou pleť před sychravým a mrazivým počasí

Léto skončilo, máme tu podzim, zanedlouho zimu a s nimi i sychravé a mrazivé počasí.

Chladová alergie

Už je to celkem čtyři roky, kdy mě trápí chladová alergie a procházky v zimním období se pro mě staly téměř nemožné. Neustále svědivé a oteklé ruce s obličejem se staly mou součástí, ideálním řešením byly jen silné rukavice a zakrytý obličej.

VŮNĚ VÁNOC

Někdo si pod Vánoci představí shon, stres a velké výdaje. Já patřím mezi ty lidi, kteří Vánoce milují. Zbožňuji především vánoční atmosféru, kdy cítím vůni cukroví a vánočního stromečku a kdy koukám na pohádky.

Záchranář jalovec

Na přelomu května a června loňského roku jsme byli na dovolené v Chorvatsku. I když bylo nádherné teplo, někdy až úmorné, voda v moři byla stále ještě studená. Právě chladná voda mi způsobila první zánět močového měchýře. Kdo tento problém měl, ví, jak moc je to nepříjemné a bolestivé. Od té doby jsem zánět měla ještě čtyřikrát. Hlavním problémem je ovšem samotná léčba zánětu – antibiotiky.

Vážení přátelé,

Jsme rádi, že Vám cestou časopisu Aromaterapie můžeme poděkovat za Vaši přízeň.

Vánoční soutěž s Českou poštou

Posílejte si své nákupy z e-‑shopů balíky s Českou poštou a vyhrajte na www.vyhrajsbalikem.cz jeden z mnoha vánočních dárků. Česká pošta i na letošek připravila tradiční Vánoční soutěž, ve které bude nadělovat výhry každý den.

Děkuji Vám za vstřícnost.

Dobrý den, včera jsem zaplatila první fakturu a dnes druhou pro AKH i třetí pro AF.

Poděkování

V době, kdy budete číst poslední letošní časopis Aromaterapie, bude měsíc listopad, ale i přesto bych chtěla poděkovat všem vám, kteří máte rádi naši kosmetiku a naše přípravky. Děkuji vám za vaši přízeň, za trpělivost, která je občas potřebná při u nás probíhajících změnách. A že jich je v tomto roce až moc. Děkuji vám i za důvěru, se kterou se na nás obracíte při řešení zdravotních potíží vašich i vašich blízkých. Děkuji vám za důvěru, se kterou naše výrobky doporučujete svým kamarádkám, kamarádům.

Buď bdělý

Při sychravém počasí těchto podzimních dní je nálada na čtení a pořádný hrnek čaje o trochu silnější než obvykle. Využila jsem tedy volnou sobotu a můj program byl jasný. Tentokrát jsem však nesáhla po klasické knize, nýbrž deníku. Deníku, který jsem si psala během svého pobytu na Srí Lance, kam jsem odjela meditovat, poznávat a porozumět sama sobě.

Poradna

Pane Hadku, chci se Vás zeptat na plastové lahvičky, do kterých stáčíte své přípravky.

Plasty

Kontrolujte označení na plastových lahvích a obalech. Určitě i vy stále narážíte na ulici na pobíhající lidi držící v ruce plastové lahve s vodou. Tyto lahve však nejednou obsahují velké množství škodlivých chemikálií.

Aromaflora a puklice

Puklice či štítenky si nejčastěji přineseme domů ze skleníků, které nejsou dostatečně ošetřovány zahrádkáři, anebo si napadenou rostlinu koupíme v květinářství apod.

HADKOVSKÝ KALENDÁŘ

A jakou slevu jsme pro Vás letos připravili?