Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2008

Hadkovské zamyšlení: Interview

Dotazů, které dostávám (nejčastěji e-mailem) přibývá. Je zvláštní, jak roční období ovlivňuje jejich tématiku. S chladem, který se nestydí vlézt až do morku kostí, s kapénkovými infekcemi, které s potěšením vyhledávají útulné prostředí našich nosů, přibývá i dotazů na „specificky“ zimní éterické oleje. A tak, vědom si skutečnosti, že informace z první ruky budou i pro čtenáře tím nejvhodnějším, požádal jsem o rozhovor v redakci časopisu Aromaterapie pana EUKALYPTA KOALU. Nabídnutou kávu odmítl, za což mu děkuji. Já měl tudíž dvě.
 

RED: Pane Eukalypte Koalo, je toto vaše pravé jméno, nebo je to nějaká forma uměleckého pseudonymu?

EK: Víte, pane redaktore, já pocházím z obrovské rodiny Eukalyptů, je nás na světě několik set. Já osobně pocházím z rodu Globulů a ten přídomek Koala…
 

RED: No, pochlubte se, jak jste k němu přišel.

EK: Jak jistě víte, medvídkové koala se živí listím eukalyptů. Prostě mají nás tak rádi, že svoji lásku k nám vyznávají slovy: „Já tě žeru…“ Asi to slyšel nějaký ten dole se plížící had, nemusel být velký, možná to byl jen nějaký malý hadek, a pokud ještě viděl, jak po mně nejedna koala láskyplně leze… Ach ty drby…
 

RED: Firma AKH prezentuje ještě jeden olejíček, ten ale není Koala. U něj stojí označení Eukalyptus Globulus…

EK: Já vím, to je můj kapánek silnější brácha.
 

RED: Silnější? Tomu nerozumím...

EK: Vy lidé se vážíte, měříte, a to jsou vaše parametry. U nás v rodině Globulů máme jiná hodnotící kritéria. Naše síla je hodnocena dle hlavní obsahové složky, a tou je 1,8 Cineol. Zatímco můj silnější brácha ho má mezi 80 až 85 %, já se spokojím se 75 až 80 %.
 

RED: Rozdíl maximálně pěti procent, to není nic moc, nechá se to vůbec nějak poznat…?

EK: Jó, analytická laboratoř – ta to definuje naprosto přesně.
 

RED: To vám, pane Eukalypte Koalo, velice rád věřím, ale lidé si vás pořizují kvůli vašim účinkům. Laik nemá doma analytickou laboratoř, pozná i on těch 5 %?

EK: Myslím, že ne. Vůně je identická, účinky srovnatelné, jen ta cena…
 

RED: Cena? Co je s ní?

EK: Brácha je na světových trzích nabízen za daleko vyšší cenu, která vůbec, ale vůbec neodpovídá tomu, že můj obsah cineolu je jen zhruba o 5 % nižší.
 

RED: To ale vidím za těchto okolností jako tržní výhodu pro vás, pane Eukalypte Koalo.

EK: Ano, pane redaktore, v tomto smyslu máte absolutní pravdu. Stačí se podívat na nabídku do časopisu Aromaterapie, a zjistíte, že moje maličkost má kvůli oněm 5 % jen třetinovou cenu.
 

RED: Chápu vás, já za to ale fakt nemohu, to ten světový trh. Co s tím budeme dělat?

EK: S tím dělat…? Nic! Ale se mnou ano. Bráchu nechte do bonbónů, či na vnitřní použití a já všem rád posloužím k inhalacím, koupelím, masážím a podobně.
 

RED: A to jako co? To po nás polezete jako po vás lezou medvídci koala?

EK: Ale pane redaktore... Při mém, podotýkám, biochemickém složení, je naprosto zřejmé, že se mohu doporučit hlavně pro zimní období, např. do aromalamp či zvlhčovačů vzduchu, neboť mám vynikající sekretolytické účinky. Různé ty záškodnické mikroorganizmy, které vám lidem poletují ve vzduchu a obtěžují vás, taky nemusím. A tak mým oblíbeným sportem je kroutit jim krkem. Co se lidských plic a průdušek týče… Hlásím se do služby, pane redaktore.
 

RED: To je od vás milé, pane Eukalypte Koalo, ale zaslechl jsem, že umíte ještě víc…

EK: Nechci se chlubit… Trochu prokrvuji, trochu stimuluji, mám protizánětlivé účinky a taky umím snižovat teplotu… Tedy pokud jsou horečky. Obsahuji i látky, které se osvědčily při kašli. A pokud mě zrovna někdo nechce inhalovat, stejně dobře posloužím např. v LECITOLU NEUTRAL Z ve zhruba 5% koncentraci. Zde pak záleží na rozhodnutí uživatele, zda mě použije jako masážní olej nebo si mě rozmixuje s vodou a připraví blahodárnou koupel.
 

RED: Nestačím se divit… A jen tak mezi námi, je taky něco, na co jste, pane Eukalypte Koalo, krátký?

EK: Teda pane redaktore, vy jste ještě nikdy neslyšel, že na délce či velikosti nezáleží? Dovolte mi, abych místo odpovědi na vaši otázku konstatoval několik faktů: My – všichni voňaví olejíčci – jsme občany Spojených Států Éterických. V případě potřeby si vzájemně pomáháme. A tak při kašli například pošlu smsku příteli panu Badyánovi, a to se pak kašel velice rychle vykašle i sám na sebe. Často zvu i Tymiánovic, Rozmarýnovic, Skořicovic a další. Pak to mezi patogenními mikroorganizmy vypadá, dovolte mi to přirovnání, jako v parlamentu či ve vládě. Zachvátí je starosti o sebe samotné.
 

RED: Když vás tak, pane Eukalypte Koalo, poslouchám, jsem fakt vděčný době, že máme ústavou garantovánu nejen svobodu projevu, ale i po projevu. Náš čas v redakci vyměřený pro toto interview se chýlí ke konci, a tak bychom se měli pomalu rozloučit.

EK: Rozloučit? Raději ne, pane redaktore, venku je chladno, sychravo, poprchává, a ty malý potvory, co jsem o nich mluvil, se vám chtějí dostat do nosu. Interview ukončíme, ale já zde v redakci, pokud dovolíte, zůstanu pro jistotu až do jara.
 

RED: Děkuji, od srdce, pane Eukalypte Koalo, děkuji, za sebe, za redakci Aromaterapie i za čtenáře. Myslím, že s pasem Spojených Států Éterických v kapse se vám bude dobře cestovat k mnohým našim čtenářům…

K. H.

 

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Pokud mi paměť dobře souží, vzpomínám si na svá dětská léta, kdy skončil můj první rok ve škole. Dvouměsíční prázdniny mezi první a druhou třídou se tenkrát zdály nekonečně dlouhé… Stejné – dvouměsíční prázdniny pár let po té, před ukončením školní docházky, byly „z nepochopitelných důvodů“ neporovnatelně kratší.

Novinky: Co to voní o Vánocích…?

Již samotná zmínka o Vánocích vytváří v naší představivosti obrázek sladkostmi ozdobeného a krásně rozzářeného vánočního stromečku, mís s napečeným cukrovím, svátečních jídel a samozřejmě i dárků. Vánoce jsou typické i svými vůněmi.

Novinky: Sensishea

Jedním z kosmetických problémů, který jako by rostl před očima, je všeobecně se zvyšující citlivost pokožky. Ne zřídka se stává, že slůvko citlivost zde dokonce přerůstá přímo v nesnášenlivost. „Mezi námi děvčaty“, ono se není čemu divit. Trh je zaplaven výrobky, které samy sebe označují za kosmetické, ale při pohledu na jejich složení je zřejmé, že by měly být spíše označovány jako antikosmetika.

Novinky: Moje „štěstí“ vši…

Původně měly být „vši“ vlastně v poradně… Dotazů „co s nimi“ se ale objevilo takové množství, že jsem se rozhodl využít starších zkušeností a… Začněme ale po pořádku. Když jsem byl s aromaterapií ještě v začátcích, jako by se potvrzovalo, že kdo neměl vši, do školy nejspíše ani nechodil. A tak jsem měl možnost se s tímto „darem“ dětských kolektivů věcně seznámit (asi tak rok 1986).

Novinky: Kurzy aromaterapie u moře…

Kdy vznikla myšlenka uspořádat kurz aromaterapie někde jinde, než jak je mnohaletým zvykem, si opravdu nevzpomínám, je to již hodně dávno. Každopádně povstala na některém z kurzů aromaterapie, kde jsme se s účastníky bavili o vůni, sluníčku, teplu, mořské vodě a čistém vzduchu a také relaxaci Příliš lákává představa, než aby mohla být odložena či dokonce zapomenuta. A tak jsem si s ní pohrával až do chvíle, než jsem dostal více než zajímavou nabídku od přední české cestovní kanceláře Pretty Tour, která má dlouholeté zkušenosti s pořádáním zájezdů do slunného Řecka.

Škola aromaterapie: Skořicový olej

Skořici jistě netřeba dlouze představovat. Je všeobecně známa jako velice příjemně vonící koření. Její exotická, dráždivá a teplá vůně jako by ji předurčovaly pro použití v zimním období. V tom by bylo možné spatřovat jeden z důvodů, proč vůni skořice vnímáme jako typickou vánoční vůni.

Škola aromaterapie: Alkohol v kosmetice

Látku, která je označována chemickým vzorečkem C2H5OH, asi netřeba dospělákům dlouze představovat. Pivo, víno, tuzemák, vodka, slivovička a další alkoholické nápoje se bez ní neo - bejdou. Správně by mělo být požíváno označení etylalkohol, neboť různých alkoholů, ať již více či méně známých, existuje obrovské množství.

Škola aromaterapie: Těhotenství, kojení

Jak ELEUTHEROCOCC, tak CANDIÖL si získaly srdíčko mnohých, a patří do kategorie mimořádně ceněných preparátů. A není se čemu divit. Imunitní systém každého člověka dostává zabrat doslova na každém kroku, a důsledky jsou čím dál tím více zřetelné. A tak ELEUTHEROCOCC, ať již jako čaj, či ještě lépe jako extrakt (praktičtější používání), dostává příležitost dokázat, že nad něj lepšího není.

Vánoční soutěž

Dle účasti usuzuji, že se soutěže staly velmi oblíbenou součástí časopisu Aromaterapie. I tentokráte se sešly stovky odpovědí, byť oněch správných bylo podstatně méně než v soutěži předešlé. Že by soutěžní otázky byly podstatně obtížnější? O to zaslouženější jsou pak výhry těch, na které se při losování tentokráte usmálo štěstí.

Aktuální téma: Akné – věčné téma.

Některé věci lze označit za věčné. Nejen město Řím, egyptské pyramidy a další historické relikvie bývají takto označovány. Bez dlouhého přemýšlení bych do skupiny „věčných“ zařadil i zdravotní a kosmetické problémy. Tedy i akné.

Aktuální téma: Éterické rešerše…

Období kolem Vánoc a končící rok jsou často obdobím různých statistik či hodnocení. Někdo se chlubí dosaženými výsledky, jiný nad nimi pláče. Takže jaký byl ten rok 2008? Řekl bych, že jako každý jiný… Jen trochu jiný než jiné roky.

Aktuální téma: Cenová ruleta…

Jeden se nestačí divit, kolik informací se na nás odevšud hrne. A aby toho nebylo málo, občas i značně protichůdné.

Z vašich dopisů: Lecitol miláček či milenec...

V minulém čísle Aromaterapie jsem se s vámi dělila o zkušenosti s jarními novinkami a popisovala, jak jsem nedovedla ocenit multifunkční preparát LECITOL. Ještě nyní se kaji, a asi stále více.

Z vašich dopisů: Dárečky

Nadešel listopad... Letos v létě jsme však měli hodně krásných, slunečných dní a babí léto nám opět ukázalo veliké množství rozmanitých barev. Pěkné počasí a aromakosmetika nám pomohly nabrat hodně síly na nadcházející zimu. Doufejme, že paní Zima nám nadělí sněhovou peřinu. Vánoce jsou svátky klidu, míru, pohody, rodinného štěstí. Ježíškovi píšeme o dárky a někdy sdělíme i tajná přání.

Z vašich dopisů: Molusan a Kariosan

.. ani jsem netušil, že něco jako molusky existuje, až mi manželka řekla, že to je přesně to, co si byl můj 12letý syn nechat „vyškrabávat“ před půl rokem u kožního lékaře. Po bližším „ohledání místa“ jsem zjistil, že mu tam zůstaly zarudlé jizvičky a na druhé půlce se mu utvořila moluska nová (byla už pěkně zarudlá).

Z vašich dopisů: Milý pane Hadku,

tak jsme zdárně zvládli kúru Vaším novým preparátem. Určitě jste zvědav, jak to celé probíhalo a jakých výsledků jsme se dobrali. Dcerka měla masivní výskyt molusek a ke všemu ještě ne lokálně, nýbrž po celém těle.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

moc Vás zase po dlouhé době pozdravuji a přeji Vám pevné zdraví. Opět jsem se rozhodla Vám napsat po velmi dobré zkušenosti s Vašim dalším olejíčkem. Jedná se o téměř nový výrobek – olej na křečové žíly a unavené nohy PREVENTY.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

Chci se s Vámi podělit o zkušenosti s olejem CAYATHERM, které udělal můj syn na vlastní kůži. Můj syn Karel, rekondiční masér, nerad píše, a tak místo něho Vám jeho zkušenost sdělím já.

Z vašich dopisů: Proč nejsme zdraví?

Stále jsme informováni o nových a nových přístrojích, které jsou velice drahé, ale mnohem dokonalejší než ty předchozí, a dovedou lépe, včas a šetrněji zjistit nemoci, které nás trápí. Rovněž se vyrábí mnoho nových a účinnějších léků s daleko méně škodlivými vedlejšími účinky než byly u těch předešlých. Jsou stále dražší a existuje dost léků, které se musí užívat stále. Tak se ptám: proč nejsme ZDRÁVI?

Poradna Karla Hadka: O „Poradně“ v poradně…

Jsem rád, že kosmetika s logem KH je klienty tak pozitivně přijímána. To, že tyto preparáty jsou vyráběny z těch doslova nejkvalitnějších surovin asi zdůrazňovat netřeba. Přesto jsem nikdy nepustil ze zřetele, že kvalita surovin je věc jedna a jejich výroba a používání věc druhá.

Poradna

Hadkovské zamyšlení: Špinavé ruce…?

Poslední dobou slýchávám velice často termíny jako žloutenka a s ní i související spojení „špinavé ruce“.

Hadkovské zamyšlení: Interview

Dotazů, které dostávám (nejčastěji e-mailem) přibývá. Je zvláštní, jak roční období ovlivňuje jejich tématiku. S chladem, který se nestydí vlézt až do morku kostí, s kapénkovými infekcemi, které s potěšením vyhledávají útulné prostředí našich nosů, přibývá i dotazů na „specificky“ zimní éterické oleje.

Ježíškova poradna

Některé záležitosti mají svoji nadčasovou pravidelnost. Do této oblasti spadají i každoročně se opakující otázky definování Vánočních dárků Ježíškem, zatímco jejich obstarání zůstává výhradně naší starostí. Co vše se jako dárek může hodit, bude zcela jistě značně ovlivněno i vědomím o možných přáních toho jež chceme obdarovat.

Kurzy: Kurzy a nové kurzy

Je tomu asi tak rok, co mi pan Hadek nabídl spolupráci na kurzech Aromaterapie jím pořádaných, a já ji přijala. Dozvědět se něco nového je zajímavé a prospěšné všem. A co teprve v oblasti aromaterapie, v odvětví mě tak blízkém.