Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2008

Novinky: Moje „štěstí“ vši…

Původně měly být „vši“ vlastně v poradně… Dotazů „co s nimi“ se ale objevilo takové množství, že jsem se rozhodl využít starších zkušeností a… Začněme ale po pořádku. Když jsem byl s aromaterapií ještě v začátcích, jako by se potvrzovalo, že kdo neměl vši, do školy nejspíše ani nechodil. A tak jsem měl možnost se s tímto „darem“ dětských kolektivů věcně seznámit (asi tak rok 1986). Humorné na celé záležitosti byly dvě zajímavosti. Tou první prohlášení syna, že za to tentokrát ale opravdu nemůže. A to druhé…? Syn tenkrát přinesl ze školy leták, co s tím máme dělat. V drogerii zakoupit výrobek XY… (jeho jméno si fakt již nepamatuji) a vetřít do vlasů. Tento leták obsahoval i ručně psanou poznámku, asi od paní učitelky: „Bohužel na základě zkušeností musíme upozornit, že u vší se na tento preparát vytvořila rezistence, a asi nepomůže“. A tak se nákup v drogerii neuskutečnil, tedy krom hřebene lidově zvaného všivák. Pár všeobecně známých informací ze života těchto parazitů jsem měl k dispozici, a tak jsem bleskově inventarizoval tehdy nevelké zásoby éterických olejů a začal míchat „atomovou bombu“ na vši. Směs éteráčků byla celkem rychle hotova, a vznikla otázka jak účinnosti, tak aplikace. Olej jako nosič nešel použít, stékal by po hlavě. Sádlo či máslo by se též v průběhu odvšivování začalo rozpouštět, a tak nouze naučila housti nejen Dalibora, ale i mě.

Odnesla to, díky své vynikající lepkavosti a přilnavosti sklenice s medem… Do ní jsem směs éteráčků přidal. Problém byl éteráčky s medem smíchat. Šlo to mizerně. Pomohl mi elektrický mixér, zvládl to hravě. Nanesl jsem tuto bylinně vonící, sladkou pomstu do vlasů a vytvořil „medovou helmu“. Aby nedošlo k „oslazení“ celého bytu, udělal jsem na ošetřené hlavě fóliový zábal. Občas jsem zvídavě nakoukl pod zábal, co dělají vši, zda nemají pocit, že jsou v cukrárně, a nebudou se k medu dožadovat kávičky se šlehačkou… Nic se nedělo, na hlavě byl medový klid... Syn šel tehdy se zábalem i spát, ráno pak musel vstávat o trochu dříve. Hlavu jsme vlažnou vodou opláchli, a vši, jejichž životní funkce byly zrušeny, odtekly s odpadní vodou. Hnidy (vajíčka vší) jsme vyčesali pomocí všiváku a znova opláchli. Zde je třeba jisté opatrnosti. Vší vajíčka jsou velice malá, ani ne milimetr, a jsou přilepena jakýmsi vodovzdorným lepidlem. I proto ten speciální hřeben. Vlasy byly naprosto čisté. Syn šel do školy jako Rambo, prostě super frajer, vytahoval se, že je bez vší, kde to šlo. Jeho neočekávaná funkce reklamního média předčila všechna (neočekávaná) očekávání, a snad ani nepřeháním, když prohlásím, že on, pan Odvšivený, oslovil všechny pány a slečny neodvšivené. Odpoledne to začalo. Telefon zvonil a zvonil, a tak jsem sliboval, míchal a prodával vešmi zestresovaným rodičům olejíček pro jejich vešmi zamořené dětí. Jen tak mimochodem, ve dvou blízkých obchodech se mi během odpoledne podařilo vykoupit všechen med… A tak přiznávám, že to byly vši, kdo mně i aromaterapii tehdy, v dosahu bydlišť takto postižených dětiček, pomohl udělat dobré jméno, a to bez ohledů na názory vědce z Ohia… Aromaterapie se plně osvědčila i u vší.

Poté jaksi vši dostaly dlouhodobé volno, byť občas tu a tam a někde… že ano, aby se nyní ve formě mnohých dotazů vrátily. A tak nezbylo, než jim zase věnovat něco „voňavé“ pozornosti. Abych se přiznal, sám jsem milovníkem medu, a tak se s tou vší havětí o něj dělím jen z těžkým srdcem. Vyzkoušel jsem mnohé jiné možnosti, ale med je prostě i zde jednička mazlavá, lepivá a dobře přilnavá, a tak nezbývá než jej používat i nadále. V medu samotném je skryta i odpověď na otázku, zda máme nějaký preparát na vši. Odpověď je ano i ne…

Ne vždy je vhodné pro zákazníka vše vyrábět. Nákup a transport medu, výroba, obaly, rozesílání…

To vše by preparát na vši značně prodražilo, a tak sem se rozhodl dát do nabídky jen směs éterických olejů PROAPINOL, kterou si zákazník v případě potřeby pořídí. Med je tak jako tak k mání téměř v každé domácnosti. A pokud ne, pak k sehnání v prvním supermarketu. Vyrobit si preparát v potřebném množství doma (dle délky vlasů), je pak již maličkost. „Aktivní med“ získáme přidáním buď 15 ml (což je ½ lahvičky) do 250 ml medu, nebo 30 ml (celé lahvičky) do 500 ml medu.

Výhody takto vyrobeného preparátu jsou zřejmé. Kromě toho, že je cenově příznivý, spolehlivě likviduje vši i jejich zárodečná stadia. Pro člověka, včetně dětí, je naprosto netoxický. Lze ho tedy používat nejen pro školáky, ale i pro děti předškolního věku. Původní receptura PROAPINOLU byla později na základě poznatků ještě trochu vylepšena, ale to nemá vliv na skutečnost, že na takový preparát u vší nemůže vzniknout rezistence. A pokud by bylo třeba, preparát lze použít i v těhotenství či v době kojení. Jeho výhodou je, že vši zlikviduje naprosto spolehlivě během několika hodin. Netřeba ani žádných dalších šamponů, aktivátorů a já nevím, co kdo v této oblasti ještě vymyslel. Vzpomínám si, že mnozí jej sundávali již po 5 hodinách, a výsledek byl 100%.

Na škodu rozhodně nebude věnovat náležitou pozornost ručníkům, ložnímu prádlu apod., a vyprat je při teplotě kolem 60 °C.

Za zmínku snad ještě stojí, že i následně je nezbytně nutná občasná preventivní kontrola hlavy, neboť ratolest si může přinést z dětského kolektivu další várku…

Na závěr snad ještě jedno humorné konstatování spokojeného uživatele: Škoda, že tento preparát není stejně účinný i na lidské parazity…

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Pokud mi paměť dobře souží, vzpomínám si na svá dětská léta, kdy skončil můj první rok ve škole. Dvouměsíční prázdniny mezi první a druhou třídou se tenkrát zdály nekonečně dlouhé… Stejné – dvouměsíční prázdniny pár let po té, před ukončením školní docházky, byly „z nepochopitelných důvodů“ neporovnatelně kratší.

Novinky: Co to voní o Vánocích…?

Již samotná zmínka o Vánocích vytváří v naší představivosti obrázek sladkostmi ozdobeného a krásně rozzářeného vánočního stromečku, mís s napečeným cukrovím, svátečních jídel a samozřejmě i dárků. Vánoce jsou typické i svými vůněmi.

Novinky: Sensishea

Jedním z kosmetických problémů, který jako by rostl před očima, je všeobecně se zvyšující citlivost pokožky. Ne zřídka se stává, že slůvko citlivost zde dokonce přerůstá přímo v nesnášenlivost. „Mezi námi děvčaty“, ono se není čemu divit. Trh je zaplaven výrobky, které samy sebe označují za kosmetické, ale při pohledu na jejich složení je zřejmé, že by měly být spíše označovány jako antikosmetika.

Novinky: Moje „štěstí“ vši…

Původně měly být „vši“ vlastně v poradně… Dotazů „co s nimi“ se ale objevilo takové množství, že jsem se rozhodl využít starších zkušeností a… Začněme ale po pořádku. Když jsem byl s aromaterapií ještě v začátcích, jako by se potvrzovalo, že kdo neměl vši, do školy nejspíše ani nechodil. A tak jsem měl možnost se s tímto „darem“ dětských kolektivů věcně seznámit (asi tak rok 1986).

Novinky: Kurzy aromaterapie u moře…

Kdy vznikla myšlenka uspořádat kurz aromaterapie někde jinde, než jak je mnohaletým zvykem, si opravdu nevzpomínám, je to již hodně dávno. Každopádně povstala na některém z kurzů aromaterapie, kde jsme se s účastníky bavili o vůni, sluníčku, teplu, mořské vodě a čistém vzduchu a také relaxaci Příliš lákává představa, než aby mohla být odložena či dokonce zapomenuta. A tak jsem si s ní pohrával až do chvíle, než jsem dostal více než zajímavou nabídku od přední české cestovní kanceláře Pretty Tour, která má dlouholeté zkušenosti s pořádáním zájezdů do slunného Řecka.

Škola aromaterapie: Skořicový olej

Skořici jistě netřeba dlouze představovat. Je všeobecně známa jako velice příjemně vonící koření. Její exotická, dráždivá a teplá vůně jako by ji předurčovaly pro použití v zimním období. V tom by bylo možné spatřovat jeden z důvodů, proč vůni skořice vnímáme jako typickou vánoční vůni.

Škola aromaterapie: Alkohol v kosmetice

Látku, která je označována chemickým vzorečkem C2H5OH, asi netřeba dospělákům dlouze představovat. Pivo, víno, tuzemák, vodka, slivovička a další alkoholické nápoje se bez ní neo - bejdou. Správně by mělo být požíváno označení etylalkohol, neboť různých alkoholů, ať již více či méně známých, existuje obrovské množství.

Škola aromaterapie: Těhotenství, kojení

Jak ELEUTHEROCOCC, tak CANDIÖL si získaly srdíčko mnohých, a patří do kategorie mimořádně ceněných preparátů. A není se čemu divit. Imunitní systém každého člověka dostává zabrat doslova na každém kroku, a důsledky jsou čím dál tím více zřetelné. A tak ELEUTHEROCOCC, ať již jako čaj, či ještě lépe jako extrakt (praktičtější používání), dostává příležitost dokázat, že nad něj lepšího není.

Vánoční soutěž

Dle účasti usuzuji, že se soutěže staly velmi oblíbenou součástí časopisu Aromaterapie. I tentokráte se sešly stovky odpovědí, byť oněch správných bylo podstatně méně než v soutěži předešlé. Že by soutěžní otázky byly podstatně obtížnější? O to zaslouženější jsou pak výhry těch, na které se při losování tentokráte usmálo štěstí.

Aktuální téma: Akné – věčné téma.

Některé věci lze označit za věčné. Nejen město Řím, egyptské pyramidy a další historické relikvie bývají takto označovány. Bez dlouhého přemýšlení bych do skupiny „věčných“ zařadil i zdravotní a kosmetické problémy. Tedy i akné.

Aktuální téma: Éterické rešerše…

Období kolem Vánoc a končící rok jsou často obdobím různých statistik či hodnocení. Někdo se chlubí dosaženými výsledky, jiný nad nimi pláče. Takže jaký byl ten rok 2008? Řekl bych, že jako každý jiný… Jen trochu jiný než jiné roky.

Aktuální téma: Cenová ruleta…

Jeden se nestačí divit, kolik informací se na nás odevšud hrne. A aby toho nebylo málo, občas i značně protichůdné.

Z vašich dopisů: Lecitol miláček či milenec...

V minulém čísle Aromaterapie jsem se s vámi dělila o zkušenosti s jarními novinkami a popisovala, jak jsem nedovedla ocenit multifunkční preparát LECITOL. Ještě nyní se kaji, a asi stále více.

Z vašich dopisů: Dárečky

Nadešel listopad... Letos v létě jsme však měli hodně krásných, slunečných dní a babí léto nám opět ukázalo veliké množství rozmanitých barev. Pěkné počasí a aromakosmetika nám pomohly nabrat hodně síly na nadcházející zimu. Doufejme, že paní Zima nám nadělí sněhovou peřinu. Vánoce jsou svátky klidu, míru, pohody, rodinného štěstí. Ježíškovi píšeme o dárky a někdy sdělíme i tajná přání.

Z vašich dopisů: Molusan a Kariosan

.. ani jsem netušil, že něco jako molusky existuje, až mi manželka řekla, že to je přesně to, co si byl můj 12letý syn nechat „vyškrabávat“ před půl rokem u kožního lékaře. Po bližším „ohledání místa“ jsem zjistil, že mu tam zůstaly zarudlé jizvičky a na druhé půlce se mu utvořila moluska nová (byla už pěkně zarudlá).

Z vašich dopisů: Milý pane Hadku,

tak jsme zdárně zvládli kúru Vaším novým preparátem. Určitě jste zvědav, jak to celé probíhalo a jakých výsledků jsme se dobrali. Dcerka měla masivní výskyt molusek a ke všemu ještě ne lokálně, nýbrž po celém těle.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

moc Vás zase po dlouhé době pozdravuji a přeji Vám pevné zdraví. Opět jsem se rozhodla Vám napsat po velmi dobré zkušenosti s Vašim dalším olejíčkem. Jedná se o téměř nový výrobek – olej na křečové žíly a unavené nohy PREVENTY.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

Chci se s Vámi podělit o zkušenosti s olejem CAYATHERM, které udělal můj syn na vlastní kůži. Můj syn Karel, rekondiční masér, nerad píše, a tak místo něho Vám jeho zkušenost sdělím já.

Z vašich dopisů: Proč nejsme zdraví?

Stále jsme informováni o nových a nových přístrojích, které jsou velice drahé, ale mnohem dokonalejší než ty předchozí, a dovedou lépe, včas a šetrněji zjistit nemoci, které nás trápí. Rovněž se vyrábí mnoho nových a účinnějších léků s daleko méně škodlivými vedlejšími účinky než byly u těch předešlých. Jsou stále dražší a existuje dost léků, které se musí užívat stále. Tak se ptám: proč nejsme ZDRÁVI?

Poradna Karla Hadka: O „Poradně“ v poradně…

Jsem rád, že kosmetika s logem KH je klienty tak pozitivně přijímána. To, že tyto preparáty jsou vyráběny z těch doslova nejkvalitnějších surovin asi zdůrazňovat netřeba. Přesto jsem nikdy nepustil ze zřetele, že kvalita surovin je věc jedna a jejich výroba a používání věc druhá.

Poradna

Hadkovské zamyšlení: Špinavé ruce…?

Poslední dobou slýchávám velice často termíny jako žloutenka a s ní i související spojení „špinavé ruce“.

Hadkovské zamyšlení: Interview

Dotazů, které dostávám (nejčastěji e-mailem) přibývá. Je zvláštní, jak roční období ovlivňuje jejich tématiku. S chladem, který se nestydí vlézt až do morku kostí, s kapénkovými infekcemi, které s potěšením vyhledávají útulné prostředí našich nosů, přibývá i dotazů na „specificky“ zimní éterické oleje.

Ježíškova poradna

Některé záležitosti mají svoji nadčasovou pravidelnost. Do této oblasti spadají i každoročně se opakující otázky definování Vánočních dárků Ježíškem, zatímco jejich obstarání zůstává výhradně naší starostí. Co vše se jako dárek může hodit, bude zcela jistě značně ovlivněno i vědomím o možných přáních toho jež chceme obdarovat.

Kurzy: Kurzy a nové kurzy

Je tomu asi tak rok, co mi pan Hadek nabídl spolupráci na kurzech Aromaterapie jím pořádaných, a já ji přijala. Dozvědět se něco nového je zajímavé a prospěšné všem. A co teprve v oblasti aromaterapie, v odvětví mě tak blízkém.