Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2008

Novinky: Co to voní o Vánocích…?

Již samotná zmínka o Vánocích vytváří v naší představivosti obrázek sladkostmi ozdobeného a krásně rozzářeného vánočního stromečku, mís s napečeným cukrovím, svátečních jídel a samozřejmě i dárků. Vánoce jsou typické i svými vůněmi. Ať již to jsou éterické oleje, kterými stromeček provoní místnost, nebo ovoce, či vůně pečiva s typickým vánočním kořením. I specifické vůně různých éterických olejů, o Vánocích více nežkdy jindy používané, takto z každodenní aromaterapie dělají aromaterapii sváteční, tedy vánoční. S úsměvem lze konstatovat,že vánoční vůně nepřichází do těla jen přes žaludek, jedna z cest vede i našimi nosy. Každá vůně o sobě a svých účincích poskytuje i určité informace. Borovice, smrk, či jedlička jsou vůně lesa, a i kdybychom o nich nic jiného nevěděli, nezbývá než říci, že jsou to vůně velmi příjemné a osvěžující. Ve vánočním pečivu se velmi často objevuje skořice. My ji známe jako koření do pečiva, ale v Asii je známa jako velice chutný a voňavý způsob, jak pomoci prohřát tělo. Nejčastěji pak bývá použita jako součást čajů. Nelze se tedy divit, že v části vánočního pečiva skořice prostě nesmí chybět. A takto bych mohl dlouze pokračovat o vanilce, anýzu, kardamomu, muškátovém oříšku, hřebíčku, kakau, kokosu a dalších…

Dnes se však nemusíme spoléhat jen na vůni vánočního stromečku a pečiva. Onu velice příjemnou sváteční vánoční atmosféru nám aroma terapie svými voňavými olejíčky pomáhá nejen přiblížit, ale i navodit. A zdaleka zde nejde jen o zmíněnou příjemnost vánočních vůní. Každý z éterických olejů, ať již jednotlivě či ve směsích, specifickým způsobem ovlivňují i nás. I proto vánoční vůně budeme vybírat dle jejich složení. Prakticky všechny vánoční směsi KH mikrobiálně čistí vzduch a chrání nás před kapénkovými infekcemi, o které ani v období Vánoc nebývá nouze. Dále nás osvěží a povytrhnou ze zimní letargie, či napomáhají naší relaxaci v pohodě příjemně vyhřátého pokoje. Už i proto jsou malé lahvičky s typicky vánočními vůněmi vhodné i jako jedinečný dárek, který kouzlem své vůně potěší.

I v letošním roce jsem do nabídky zařadil pár nových směsí. Co jiného popřát, než aby Vánoce s nimi byly krásné a voňavé, a jen tak bokem, aby nám pomohly udržet si pevné zdraví.

 

VÁNOČNÍ HVĚZDA (Weihnachtsstern) Novinka

Posláním hvězd bývá třpytit se či zářit. Připisovat vůni, že se třpytí či září, by asi potřebovalo podstatně větší dávku fantazie, než mám k dispozici. Přesto však je tato směs díky své jemnosti, jasu a lehkosti velmi výstižně pojmenována. Kompozice použitých éterických olejů jako např. Litsea Cubeba, amyrisový, badyánový, skořicový, pomerančový, kadidlovníkový a mimózový nejen krásně provoní byt, ale i příjemně osvěží.

 

VÁNOČNÍ NÁLADA  (Weihnachtsstimmung) Novinka

Tato vynikající kompozice éterických olejů z růžového dřeva, amyrisu, skořice, pomeranče, citronu, petitgrainu, kadidlovníku, santálu, a dalších je svou vůní velice poplatná svému názvu. Nikoli v kompozici, ale spíše v názvu mi chybí slůvko dobrá či veselá. Ač typická svými vánočními oleji, myslím že bych ji uvítal celoročně, a to jak ve sprchovacím oleji či koupeláku, tak i v oleji masážním. Její podmanivá vůně ji dle mého názoru povyšuje snad až do kategorie parfémů…

 

VOŇAVÉ VÁNOCE (Duftige Weihnachten) Novinka

Vánoce mají nejen své kouzlo, ale i své vůně, které se v detailu dům od domu liší, hlavně pak nejspíše podle surovin použitých na pečení vánočních laskomin. Směs VOŇAVÉ VÁNOCE bych označil za kořenitou až exotickou. Vůně je definována skořicí, badyánem, hřebíčkem a benzoe. Jemný podtext exotičnosti pak dodává pačuliový olej. Ylang-ylang, růžového dřevo a další oleje již jen dodávají této kompozici na jemnosti.

 

ROMANTICKÉ VÁNOCE (Romantische Weihnachten) Novinka

Příjemná, ušlechtilá a nevtíravá vůně, která v sobě spojuje vše, co k romantice Vánoc patří. Jedná se o kombinaci éterických olejů z citrusových plodů, skořice, benzoe, kadidlovníku a květin – levandule, ylang-ylang, jasmínu. Informaci, kterou vůně nese, bych označil nejen za typicky vánoční, ale i osvěžující a teplou. V této souvislosti mě napadlo, že tento olejíček by se díky své hřejivé vůni klidně mohl jmenovat i „Australské Vánoce…“Osvědčené vánoční směsi éterických olejů:


VÁNOČNÍ ČAS (Weihnachtszeit)

Velice příjemná lehká a jasná pomerančovo-skořicová vůně, s jemným nádechem jehličnanů a hřebíčku . Díky svému složení tato vánoční kompozice příjemně osvěží, a dokonce i mírně povzbudí.

 

VÁNOČNÍ DÁREK (Weihnachtsgeschenk)

Typická jehličnanová vánoční vůně se značným ovocným až exotickým podtextem, obohacená skořicí a badyánem. Velmi příjemná osvěžující kompozice.

 

VÁNOČNÍ KOLEDA (Weihnachtslied)

Excelentní kombinace jehličnanů s amyrisem a santálem, kardamomem, skořicí a pomerančem jako by byla vůní zpěvů vánočních. Nabízí osvěžení až povzbuzení.

 

VÁNOČNÍ POHÁDKA (Weihnachtsmärchen)

Exkluzivní směs. Vůně květin, medu, mandarinek a kadidla. I vánoční pohádky mají svou jemnou vůni. Kdy jindy si ji vychutnat, než právě o Vánocích.

 

VÁNOČNÍ SEN (Weihnachtstraum)

velmi teplá vůně červeného pomeranče v kombinaci se skořicí, muškátovým oříškem a levandulí je opravdu zajímavou směsí, která nás díky svým mírně povzbuzujícím účinkům nenechá usnout, ale nechá snít o Vánocích….

 

VÁNOČNÍ VEČER (Weihnachtsabend)

Široká paleta citrusových olejů od bergamotu až ke grapefruitu, vůně levandule a vánočních koření. Vůně pro vánoční večery téměř typická. I o Vánocích se říká dobrou noc. Zde to můžeme říci dvojhlasně – v harmonii s touto vůní.

 

VÁNOČNÍ STROMEČEK (Tannenbaum)

Tato kouzelná vůně je kombinací ušlechtilých jehličnanů a jejich šišek. Ve spojení se santálem, rozmarýnem a slaměnkou naplní váš domov jedinečnou vůní vánočního stromku a přesto zůstane tajemstvím, jakýže to stromek je. Příjemně osvěžující vůně, která navíc dokáže zlepšit schopnost koncentrace.

 

JEŽÍŠEK (Christkind) Nejžádanější vánoční směs

Nebýt tohoto oleje, asi by zůstalo navždy záhadou, jak voní sám Ježíšek, jež nás hodné každoročně obdarovává dárky. Letos nás navíc obdaruje i svojí jedinečnou vůní s příjemným nádechem vanilky, ylang-ylangu, atlaského cedru, kadidlovníku, skořice, badyánu, bazalky a několika dalších maličkostí, čímž tato kompozice způsobí, že Ježíšek bude mít trvalý pobyt zaregistrován i u vás doma.

 

VÁNOČNÍ SVÁTKY (Weihnachtsfest)

Nikoli vůně vánočního kapra či pečené husy, jež mnohde k vánočním svátkům neodmyslitelně patří, je příznačná pro tuto kompozici. Svěží a teplá vůně neurčitého citrusového charakteru pochází z oleje Litsea Cubeba, podpořeného vůní skořice, vanilky, a ylang-ylangu. Jehličnany zastoupené borovicí, smrkem a dalšími samozřejmě nesmí chybět.
 

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Pokud mi paměť dobře souží, vzpomínám si na svá dětská léta, kdy skončil můj první rok ve škole. Dvouměsíční prázdniny mezi první a druhou třídou se tenkrát zdály nekonečně dlouhé… Stejné – dvouměsíční prázdniny pár let po té, před ukončením školní docházky, byly „z nepochopitelných důvodů“ neporovnatelně kratší.

Novinky: Co to voní o Vánocích…?

Již samotná zmínka o Vánocích vytváří v naší představivosti obrázek sladkostmi ozdobeného a krásně rozzářeného vánočního stromečku, mís s napečeným cukrovím, svátečních jídel a samozřejmě i dárků. Vánoce jsou typické i svými vůněmi.

Novinky: Sensishea

Jedním z kosmetických problémů, který jako by rostl před očima, je všeobecně se zvyšující citlivost pokožky. Ne zřídka se stává, že slůvko citlivost zde dokonce přerůstá přímo v nesnášenlivost. „Mezi námi děvčaty“, ono se není čemu divit. Trh je zaplaven výrobky, které samy sebe označují za kosmetické, ale při pohledu na jejich složení je zřejmé, že by měly být spíše označovány jako antikosmetika.

Novinky: Moje „štěstí“ vši…

Původně měly být „vši“ vlastně v poradně… Dotazů „co s nimi“ se ale objevilo takové množství, že jsem se rozhodl využít starších zkušeností a… Začněme ale po pořádku. Když jsem byl s aromaterapií ještě v začátcích, jako by se potvrzovalo, že kdo neměl vši, do školy nejspíše ani nechodil. A tak jsem měl možnost se s tímto „darem“ dětských kolektivů věcně seznámit (asi tak rok 1986).

Novinky: Kurzy aromaterapie u moře…

Kdy vznikla myšlenka uspořádat kurz aromaterapie někde jinde, než jak je mnohaletým zvykem, si opravdu nevzpomínám, je to již hodně dávno. Každopádně povstala na některém z kurzů aromaterapie, kde jsme se s účastníky bavili o vůni, sluníčku, teplu, mořské vodě a čistém vzduchu a také relaxaci Příliš lákává představa, než aby mohla být odložena či dokonce zapomenuta. A tak jsem si s ní pohrával až do chvíle, než jsem dostal více než zajímavou nabídku od přední české cestovní kanceláře Pretty Tour, která má dlouholeté zkušenosti s pořádáním zájezdů do slunného Řecka.

Škola aromaterapie: Skořicový olej

Skořici jistě netřeba dlouze představovat. Je všeobecně známa jako velice příjemně vonící koření. Její exotická, dráždivá a teplá vůně jako by ji předurčovaly pro použití v zimním období. V tom by bylo možné spatřovat jeden z důvodů, proč vůni skořice vnímáme jako typickou vánoční vůni.

Škola aromaterapie: Alkohol v kosmetice

Látku, která je označována chemickým vzorečkem C2H5OH, asi netřeba dospělákům dlouze představovat. Pivo, víno, tuzemák, vodka, slivovička a další alkoholické nápoje se bez ní neo - bejdou. Správně by mělo být požíváno označení etylalkohol, neboť různých alkoholů, ať již více či méně známých, existuje obrovské množství.

Škola aromaterapie: Těhotenství, kojení

Jak ELEUTHEROCOCC, tak CANDIÖL si získaly srdíčko mnohých, a patří do kategorie mimořádně ceněných preparátů. A není se čemu divit. Imunitní systém každého člověka dostává zabrat doslova na každém kroku, a důsledky jsou čím dál tím více zřetelné. A tak ELEUTHEROCOCC, ať již jako čaj, či ještě lépe jako extrakt (praktičtější používání), dostává příležitost dokázat, že nad něj lepšího není.

Vánoční soutěž

Dle účasti usuzuji, že se soutěže staly velmi oblíbenou součástí časopisu Aromaterapie. I tentokráte se sešly stovky odpovědí, byť oněch správných bylo podstatně méně než v soutěži předešlé. Že by soutěžní otázky byly podstatně obtížnější? O to zaslouženější jsou pak výhry těch, na které se při losování tentokráte usmálo štěstí.

Aktuální téma: Akné – věčné téma.

Některé věci lze označit za věčné. Nejen město Řím, egyptské pyramidy a další historické relikvie bývají takto označovány. Bez dlouhého přemýšlení bych do skupiny „věčných“ zařadil i zdravotní a kosmetické problémy. Tedy i akné.

Aktuální téma: Éterické rešerše…

Období kolem Vánoc a končící rok jsou často obdobím různých statistik či hodnocení. Někdo se chlubí dosaženými výsledky, jiný nad nimi pláče. Takže jaký byl ten rok 2008? Řekl bych, že jako každý jiný… Jen trochu jiný než jiné roky.

Aktuální téma: Cenová ruleta…

Jeden se nestačí divit, kolik informací se na nás odevšud hrne. A aby toho nebylo málo, občas i značně protichůdné.

Z vašich dopisů: Lecitol miláček či milenec...

V minulém čísle Aromaterapie jsem se s vámi dělila o zkušenosti s jarními novinkami a popisovala, jak jsem nedovedla ocenit multifunkční preparát LECITOL. Ještě nyní se kaji, a asi stále více.

Z vašich dopisů: Dárečky

Nadešel listopad... Letos v létě jsme však měli hodně krásných, slunečných dní a babí léto nám opět ukázalo veliké množství rozmanitých barev. Pěkné počasí a aromakosmetika nám pomohly nabrat hodně síly na nadcházející zimu. Doufejme, že paní Zima nám nadělí sněhovou peřinu. Vánoce jsou svátky klidu, míru, pohody, rodinného štěstí. Ježíškovi píšeme o dárky a někdy sdělíme i tajná přání.

Z vašich dopisů: Molusan a Kariosan

.. ani jsem netušil, že něco jako molusky existuje, až mi manželka řekla, že to je přesně to, co si byl můj 12letý syn nechat „vyškrabávat“ před půl rokem u kožního lékaře. Po bližším „ohledání místa“ jsem zjistil, že mu tam zůstaly zarudlé jizvičky a na druhé půlce se mu utvořila moluska nová (byla už pěkně zarudlá).

Z vašich dopisů: Milý pane Hadku,

tak jsme zdárně zvládli kúru Vaším novým preparátem. Určitě jste zvědav, jak to celé probíhalo a jakých výsledků jsme se dobrali. Dcerka měla masivní výskyt molusek a ke všemu ještě ne lokálně, nýbrž po celém těle.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

moc Vás zase po dlouhé době pozdravuji a přeji Vám pevné zdraví. Opět jsem se rozhodla Vám napsat po velmi dobré zkušenosti s Vašim dalším olejíčkem. Jedná se o téměř nový výrobek – olej na křečové žíly a unavené nohy PREVENTY.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

Chci se s Vámi podělit o zkušenosti s olejem CAYATHERM, které udělal můj syn na vlastní kůži. Můj syn Karel, rekondiční masér, nerad píše, a tak místo něho Vám jeho zkušenost sdělím já.

Z vašich dopisů: Proč nejsme zdraví?

Stále jsme informováni o nových a nových přístrojích, které jsou velice drahé, ale mnohem dokonalejší než ty předchozí, a dovedou lépe, včas a šetrněji zjistit nemoci, které nás trápí. Rovněž se vyrábí mnoho nových a účinnějších léků s daleko méně škodlivými vedlejšími účinky než byly u těch předešlých. Jsou stále dražší a existuje dost léků, které se musí užívat stále. Tak se ptám: proč nejsme ZDRÁVI?

Poradna Karla Hadka: O „Poradně“ v poradně…

Jsem rád, že kosmetika s logem KH je klienty tak pozitivně přijímána. To, že tyto preparáty jsou vyráběny z těch doslova nejkvalitnějších surovin asi zdůrazňovat netřeba. Přesto jsem nikdy nepustil ze zřetele, že kvalita surovin je věc jedna a jejich výroba a používání věc druhá.

Poradna

Hadkovské zamyšlení: Špinavé ruce…?

Poslední dobou slýchávám velice často termíny jako žloutenka a s ní i související spojení „špinavé ruce“.

Hadkovské zamyšlení: Interview

Dotazů, které dostávám (nejčastěji e-mailem) přibývá. Je zvláštní, jak roční období ovlivňuje jejich tématiku. S chladem, který se nestydí vlézt až do morku kostí, s kapénkovými infekcemi, které s potěšením vyhledávají útulné prostředí našich nosů, přibývá i dotazů na „specificky“ zimní éterické oleje.

Ježíškova poradna

Některé záležitosti mají svoji nadčasovou pravidelnost. Do této oblasti spadají i každoročně se opakující otázky definování Vánočních dárků Ježíškem, zatímco jejich obstarání zůstává výhradně naší starostí. Co vše se jako dárek může hodit, bude zcela jistě značně ovlivněno i vědomím o možných přáních toho jež chceme obdarovat.

Kurzy: Kurzy a nové kurzy

Je tomu asi tak rok, co mi pan Hadek nabídl spolupráci na kurzech Aromaterapie jím pořádaných, a já ji přijala. Dozvědět se něco nového je zajímavé a prospěšné všem. A co teprve v oblasti aromaterapie, v odvětví mě tak blízkém.