Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2008

Škola aromaterapie: Těhotenství, kojení

Jak ELEUTHEROCOCC, tak CANDIÖL si získaly srdíčko mnohých, a patří do kategorie mimořádně ceněných preparátů. A není se čemu divit. Imunitní systém každého člověka dostává zabrat doslova na každém kroku, a důsledky jsou čím dál tím více zřetelné. A tak ELEUTHEROCOCC, ať již jako čaj, či ještě lépe jako extrakt (praktičtější používání), dostává příležitost dokázat, že nad něj lepšího není.

Ne jinak je tomu s CANDIÖLEM. I ten je schopen podpořit imunitu. Použité éterické oleje taktéž podporují tvorbu lymfocytů, ale účinek CANDIÖLU spočívá především v jeho antimikrobiálním a protiplísňovém působení. Dalo by se říci, že daleko více pomáhá imunitnímu systému člověka „nepřímo“ tím, že jej zbavuje mikrobiální přítěže, která imunitní systém do značné míry zatěžuje, neboť ten pak musí navíc odbourávat a vylučovat mikroby vyprodukované toxické metabolity.

Těhotenství, porod i kojení pak kladou na imunitní systém mimořádné nároky. A tak pro toto období jsou typické časté dotazy na téma ELEUTHEROCOCC a CANDIÖL.

Eleutherococc zákonodárci zařadili do tzv. „potravinových doplňků“ a současně přikázali jejich výrobcům na těchto produktech uvádět nápis: „Není určeno pro děti, těhotné a kojící ženy a….“ Souhlasím s tím, že ne všechny potravinové doplňky musí být pro výše jmenované skupiny osob vhodné, ale jakékoli generalizování v této oblasti je prostě absurdita. Při řádném dávkování nejsou známy žádné negativní vedlejší účinky. Právě naopak posilování imunitního systému považuji za velmi pozitivní a žádoucí, jak pro těhulku samotnou, tak i pro vývoj plodu. V rámci občanské neposlušnosti mi nezbývá než prohlásit, že nikoli eleutherococc je pro těhotné riziko, ale naopak jsou to různé nemoci, které propukají díky nedostatečnosti imunitního systému a které jsou schopny jak nastávající maminu, tak ještě nenarozené děcko ohrozit. Pokud by zákonodárci z jakéhokoli důvodu upřednostňovali před zvyšováním imunity, tedy před prevencí, přece jen následnou léčbu, např. antibiotiky či jinými medikamenty, pak osobně jim v tom rozhodně bránit nechci. Mohou se napást dle vlastní libosti. Vědom si skutečnosti, že nejsem jejich pacholkem, ale svéprávným občanem, využívám svých ústavních práv třeba i v oblasti poukazování na zákonné absurdity.

Předchozí informace se netýkají jen těhotenství. Dobře fungující imunitní systém bych označil i jako vynikající „výbavu“ pro nastávající rodičku. A to hned na dvou úrovních, jak tělesné, tak i duševní. A doba kojení…? Zde asi stačí uvést, že zdravá kojící mamina je nade vše. Dokonce i předpokladem pro zdravého kojence. Rád bych ještě zmínil, že občas jsem kojícími maminkami informován, že používání eleutherococcu se velmi pozitivně projevuje na tvorbě mléka. Na závěr pak posadíme onu pověstnou třešinku na dort… Na základě krevních testů během těhotenství bylo prokázáno zlepšení krevního obrazu užíváním eleutherococcu…

A jak je to s CANDIÖLEM? Zde již budu trošku přísnější. Účinnost tohoto preparátu na různé patogenní mikroorganismy včetně plísní je excelentní. Jednou z obsahových složek je i šalvějový éterický olej, který pak v těhotenství pro svoje prokrvující účinky není k použití doporučován, stejně jako v době kojení, kdy snižuje tvorbu mateřského mléka. Vyjádření „obsahuje“ není věcné, proto nezbývá než tento údaj specifikovat. Jedna jediná kapka CANDIÖLU obsahuje 0,007 g šalvějového oleje. Toto množství není schopno jakkoli negativně působit na organismus těhotné ženy, a dokonce ani běžné dávkování CANDIÖLU, tedy 3x denně 3 kapky. V tomto případě pak celková denní konzumace 9 kapek CANDIÖLU, přepočtena na čistý šalvějový olej 0,054 g, což odpovídá množství 1,8 kapky. Tak silně prokrvující opravdu šalvějový olej není, aby v tomto množství mohlo mít jeho používání negativní důsledky.

V době kojení bych pak viděl situaci poněkud jinak. 1,8 kapky je sice málo, ale vzhledem k tomu, že neexistují žádné odborné a věcné informace, které by v této věci udělaly jasno, používání tohoto preparátu v době kojení bych nedoporučoval. Toto pak platí dvojnásobně u žen, které mají problémy s tvorbou mateřského mléka. Vzhledem k tomu, že plísňová onemocnění trávicího traktu se ani kojícím ženám nevyhýbají, lze jako alternativu doporučit (byť méně účinný) éterický olej čajovníkový (Melaleuca alternifolia) 3x denně 3 kapky a nebo éterický olej ze saturejky horské (Satureia montana) 3x denně 2 kapky.

Karel Hadek

 

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Pokud mi paměť dobře souží, vzpomínám si na svá dětská léta, kdy skončil můj první rok ve škole. Dvouměsíční prázdniny mezi první a druhou třídou se tenkrát zdály nekonečně dlouhé… Stejné – dvouměsíční prázdniny pár let po té, před ukončením školní docházky, byly „z nepochopitelných důvodů“ neporovnatelně kratší.

Novinky: Co to voní o Vánocích…?

Již samotná zmínka o Vánocích vytváří v naší představivosti obrázek sladkostmi ozdobeného a krásně rozzářeného vánočního stromečku, mís s napečeným cukrovím, svátečních jídel a samozřejmě i dárků. Vánoce jsou typické i svými vůněmi.

Novinky: Sensishea

Jedním z kosmetických problémů, který jako by rostl před očima, je všeobecně se zvyšující citlivost pokožky. Ne zřídka se stává, že slůvko citlivost zde dokonce přerůstá přímo v nesnášenlivost. „Mezi námi děvčaty“, ono se není čemu divit. Trh je zaplaven výrobky, které samy sebe označují za kosmetické, ale při pohledu na jejich složení je zřejmé, že by měly být spíše označovány jako antikosmetika.

Novinky: Moje „štěstí“ vši…

Původně měly být „vši“ vlastně v poradně… Dotazů „co s nimi“ se ale objevilo takové množství, že jsem se rozhodl využít starších zkušeností a… Začněme ale po pořádku. Když jsem byl s aromaterapií ještě v začátcích, jako by se potvrzovalo, že kdo neměl vši, do školy nejspíše ani nechodil. A tak jsem měl možnost se s tímto „darem“ dětských kolektivů věcně seznámit (asi tak rok 1986).

Novinky: Kurzy aromaterapie u moře…

Kdy vznikla myšlenka uspořádat kurz aromaterapie někde jinde, než jak je mnohaletým zvykem, si opravdu nevzpomínám, je to již hodně dávno. Každopádně povstala na některém z kurzů aromaterapie, kde jsme se s účastníky bavili o vůni, sluníčku, teplu, mořské vodě a čistém vzduchu a také relaxaci Příliš lákává představa, než aby mohla být odložena či dokonce zapomenuta. A tak jsem si s ní pohrával až do chvíle, než jsem dostal více než zajímavou nabídku od přední české cestovní kanceláře Pretty Tour, která má dlouholeté zkušenosti s pořádáním zájezdů do slunného Řecka.

Škola aromaterapie: Skořicový olej

Skořici jistě netřeba dlouze představovat. Je všeobecně známa jako velice příjemně vonící koření. Její exotická, dráždivá a teplá vůně jako by ji předurčovaly pro použití v zimním období. V tom by bylo možné spatřovat jeden z důvodů, proč vůni skořice vnímáme jako typickou vánoční vůni.

Škola aromaterapie: Alkohol v kosmetice

Látku, která je označována chemickým vzorečkem C2H5OH, asi netřeba dospělákům dlouze představovat. Pivo, víno, tuzemák, vodka, slivovička a další alkoholické nápoje se bez ní neo - bejdou. Správně by mělo být požíváno označení etylalkohol, neboť různých alkoholů, ať již více či méně známých, existuje obrovské množství.

Škola aromaterapie: Těhotenství, kojení

Jak ELEUTHEROCOCC, tak CANDIÖL si získaly srdíčko mnohých, a patří do kategorie mimořádně ceněných preparátů. A není se čemu divit. Imunitní systém každého člověka dostává zabrat doslova na každém kroku, a důsledky jsou čím dál tím více zřetelné. A tak ELEUTHEROCOCC, ať již jako čaj, či ještě lépe jako extrakt (praktičtější používání), dostává příležitost dokázat, že nad něj lepšího není.

Vánoční soutěž

Dle účasti usuzuji, že se soutěže staly velmi oblíbenou součástí časopisu Aromaterapie. I tentokráte se sešly stovky odpovědí, byť oněch správných bylo podstatně méně než v soutěži předešlé. Že by soutěžní otázky byly podstatně obtížnější? O to zaslouženější jsou pak výhry těch, na které se při losování tentokráte usmálo štěstí.

Aktuální téma: Akné – věčné téma.

Některé věci lze označit za věčné. Nejen město Řím, egyptské pyramidy a další historické relikvie bývají takto označovány. Bez dlouhého přemýšlení bych do skupiny „věčných“ zařadil i zdravotní a kosmetické problémy. Tedy i akné.

Aktuální téma: Éterické rešerše…

Období kolem Vánoc a končící rok jsou často obdobím různých statistik či hodnocení. Někdo se chlubí dosaženými výsledky, jiný nad nimi pláče. Takže jaký byl ten rok 2008? Řekl bych, že jako každý jiný… Jen trochu jiný než jiné roky.

Aktuální téma: Cenová ruleta…

Jeden se nestačí divit, kolik informací se na nás odevšud hrne. A aby toho nebylo málo, občas i značně protichůdné.

Z vašich dopisů: Lecitol miláček či milenec...

V minulém čísle Aromaterapie jsem se s vámi dělila o zkušenosti s jarními novinkami a popisovala, jak jsem nedovedla ocenit multifunkční preparát LECITOL. Ještě nyní se kaji, a asi stále více.

Z vašich dopisů: Dárečky

Nadešel listopad... Letos v létě jsme však měli hodně krásných, slunečných dní a babí léto nám opět ukázalo veliké množství rozmanitých barev. Pěkné počasí a aromakosmetika nám pomohly nabrat hodně síly na nadcházející zimu. Doufejme, že paní Zima nám nadělí sněhovou peřinu. Vánoce jsou svátky klidu, míru, pohody, rodinného štěstí. Ježíškovi píšeme o dárky a někdy sdělíme i tajná přání.

Z vašich dopisů: Molusan a Kariosan

.. ani jsem netušil, že něco jako molusky existuje, až mi manželka řekla, že to je přesně to, co si byl můj 12letý syn nechat „vyškrabávat“ před půl rokem u kožního lékaře. Po bližším „ohledání místa“ jsem zjistil, že mu tam zůstaly zarudlé jizvičky a na druhé půlce se mu utvořila moluska nová (byla už pěkně zarudlá).

Z vašich dopisů: Milý pane Hadku,

tak jsme zdárně zvládli kúru Vaším novým preparátem. Určitě jste zvědav, jak to celé probíhalo a jakých výsledků jsme se dobrali. Dcerka měla masivní výskyt molusek a ke všemu ještě ne lokálně, nýbrž po celém těle.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

moc Vás zase po dlouhé době pozdravuji a přeji Vám pevné zdraví. Opět jsem se rozhodla Vám napsat po velmi dobré zkušenosti s Vašim dalším olejíčkem. Jedná se o téměř nový výrobek – olej na křečové žíly a unavené nohy PREVENTY.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

Chci se s Vámi podělit o zkušenosti s olejem CAYATHERM, které udělal můj syn na vlastní kůži. Můj syn Karel, rekondiční masér, nerad píše, a tak místo něho Vám jeho zkušenost sdělím já.

Z vašich dopisů: Proč nejsme zdraví?

Stále jsme informováni o nových a nových přístrojích, které jsou velice drahé, ale mnohem dokonalejší než ty předchozí, a dovedou lépe, včas a šetrněji zjistit nemoci, které nás trápí. Rovněž se vyrábí mnoho nových a účinnějších léků s daleko méně škodlivými vedlejšími účinky než byly u těch předešlých. Jsou stále dražší a existuje dost léků, které se musí užívat stále. Tak se ptám: proč nejsme ZDRÁVI?

Poradna Karla Hadka: O „Poradně“ v poradně…

Jsem rád, že kosmetika s logem KH je klienty tak pozitivně přijímána. To, že tyto preparáty jsou vyráběny z těch doslova nejkvalitnějších surovin asi zdůrazňovat netřeba. Přesto jsem nikdy nepustil ze zřetele, že kvalita surovin je věc jedna a jejich výroba a používání věc druhá.

Poradna

Hadkovské zamyšlení: Špinavé ruce…?

Poslední dobou slýchávám velice často termíny jako žloutenka a s ní i související spojení „špinavé ruce“.

Hadkovské zamyšlení: Interview

Dotazů, které dostávám (nejčastěji e-mailem) přibývá. Je zvláštní, jak roční období ovlivňuje jejich tématiku. S chladem, který se nestydí vlézt až do morku kostí, s kapénkovými infekcemi, které s potěšením vyhledávají útulné prostředí našich nosů, přibývá i dotazů na „specificky“ zimní éterické oleje.

Ježíškova poradna

Některé záležitosti mají svoji nadčasovou pravidelnost. Do této oblasti spadají i každoročně se opakující otázky definování Vánočních dárků Ježíškem, zatímco jejich obstarání zůstává výhradně naší starostí. Co vše se jako dárek může hodit, bude zcela jistě značně ovlivněno i vědomím o možných přáních toho jež chceme obdarovat.

Kurzy: Kurzy a nové kurzy

Je tomu asi tak rok, co mi pan Hadek nabídl spolupráci na kurzech Aromaterapie jím pořádaných, a já ji přijala. Dozvědět se něco nového je zajímavé a prospěšné všem. A co teprve v oblasti aromaterapie, v odvětví mě tak blízkém.