Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2008

Aktuální téma: Akné – věčné téma.

Některé věci lze označit za věčné. Nejen město Řím, egyptské pyramidy a další historické relikvie bývají takto označovány. Bez dlouhého přemýšlení bych do skupiny „věčných“ zařadil i zdravotní a kosmetické problémy. Tedy i akné. Jedná se o problém, který povětšinou postihuje obličej, některé formy se pak mohou rozšířit po celém těle. Akné lze označit hlavně za problém dospívání, neboť nejvíce postihuje zejména tuto věkovou skupinu. Právě v této době dospívajícím zaleží na jejich zevnějšku a zánětlivé aknózní projevy mohou neblaze ovlivňovat psychiku. Důvodů výskytu tohoto onemocnění je několik. Vždy se projevuje zvýšenou aktivitou mazových žláz, které se ucpávají a jsou osidlovány bakteriemi, způsobujícími zánětlivé procesy. Vzhledem k mnoha možným důvodům vzniku tohoto onemocnění pokožky nelze poskytnout žádný všeobecný recept na jeho léčení, právě naopak, za nezbytně nutný považuji individuální přístup. Ve všech případech je nutné hledat důvod vzniku daného problému a přijímat potřebná opatření na různých úrovních. Jedním z nich je pochopitelně lokální ošetřování postižené pokožky vhodnými přípravky. Myslím, že i aromaterapie zde má co nabídnout.

Pozornost by se měla věnovat již samotné očistě aknózní pleti. Vzhledem k tomu, že se jedná o chorobně zvýšenou produkci tukových žláz, nedoporučuji žádná mýdla, gely a podobné vymoženosti. Ty jsou sice standardně doporučovány, neboť v momentě aplikace pokožku odmašťují, avšak z hlediska dlouhodobého jen a jen provokují další zvyšování produkce kožních mazů.

Jako vhodný mycí přípravek lze doporučit Hydrofilní olej na mastnou pleť. Pokožku nejen neodmašťuje a nevyvolává tak zvýšenou produkci tuku, ale má i protizánětlivé účinky.

V případě silně zánětlivé pleti lze tento olej posílit přidáním cca 15 kapek hřebíčkového oleje a 30 - 60 kapek čajovníkového oleje na 100 ml. Jako vhodné pro tyto účely jsou i další oleje, např. lavandinový, spajkový, tymiánový, mateřídouškový. Výhodou takto koncipovaného mycího prostředku je skutečnost, že antimikrobiální složky jsou rozpustné v tucích, a i po opláchnutí částečně zůstávají na pokožce.

Při následném ošetření by na takto postiženou pleť měly být nanášeny preparáty, které ji nedráždí, ale mají silné antimikrobiální účinky, hlavně pak na mikroorganismus Propionibacterium acnes, který je původcem zánětlivých procesů. Další požadovanou vlastností těchto preparátů je schopnost omezovat produkci kožních tuků.

Doporučit konkrétní preparát je velmi obtížné. Speciální krém AKNETTE je sice výborným preparátem pro tyto účely, jsou potvrzeny jeho účinky na anaerobní propionové bakterie, ne vždy se ale v praxi dostaví dostatečný účinek. A pokud výsledky jeho používání nesplňují očekávání? Osvědčily se i krémy MATEŘÍDOUŠKOVÝ, čajovníkový (TEA TREE), a občas i LEVANDULOVÝ. Kdysi mě oslovila zákaznice, že její dceři nezabírá nic, a tak jsme nějaký čas experimentovali a pomoc poskytl právě v tomto případě eukalyptový krém… A tak nezbývá, než se obrnit trpělivostí a zkoušet, který éterický olej, či jejich směs, je v daném případě tou nejvhodnější alternativou.

Jedním z průvodních jevů u aknózních problémů může být i problém jizev. Zde je velmi často doporučován peeling. V případě zdravé pokožky mám vůči peelingu zásadní výhrady. U pokožky zjizvené v důsledku prodělaných aknózních zánětů však může pomoci zjemnit její reliéf. Aby se dosáhlo požadovaných účinků, musí být takovýto peeling velmi aktivní. Proto bych jej doporučoval ponechat výhradně v rukou lékařů. Negativním důsledkům peelingu se nelze vyhnout úplně, zde beru v úvahu, že zjemnění reliéfu pokožky s sebou u postiženého přináší hlavně psychickou úlevu.

V současné době je vyvíjen nový preparát právě pro aknózní pleť. Jeho dlouhodobější používání s sebou přináší postupné snižování tvorby kožního mazu a vykazuje i specifické protizánětlivé účinky. Pokud máte problémy s mastnou a zánětlivou pletí a chcete vývojové preparáty vyzkoušet – napište mi na e-mailovou adresu: hadekk@seznam.cz. Deseti zájemcům je zašlu ještě na předvánoční vyzkoušení.

Karel Hadek

 

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Pokud mi paměť dobře souží, vzpomínám si na svá dětská léta, kdy skončil můj první rok ve škole. Dvouměsíční prázdniny mezi první a druhou třídou se tenkrát zdály nekonečně dlouhé… Stejné – dvouměsíční prázdniny pár let po té, před ukončením školní docházky, byly „z nepochopitelných důvodů“ neporovnatelně kratší.

Novinky: Co to voní o Vánocích…?

Již samotná zmínka o Vánocích vytváří v naší představivosti obrázek sladkostmi ozdobeného a krásně rozzářeného vánočního stromečku, mís s napečeným cukrovím, svátečních jídel a samozřejmě i dárků. Vánoce jsou typické i svými vůněmi.

Novinky: Sensishea

Jedním z kosmetických problémů, který jako by rostl před očima, je všeobecně se zvyšující citlivost pokožky. Ne zřídka se stává, že slůvko citlivost zde dokonce přerůstá přímo v nesnášenlivost. „Mezi námi děvčaty“, ono se není čemu divit. Trh je zaplaven výrobky, které samy sebe označují za kosmetické, ale při pohledu na jejich složení je zřejmé, že by měly být spíše označovány jako antikosmetika.

Novinky: Moje „štěstí“ vši…

Původně měly být „vši“ vlastně v poradně… Dotazů „co s nimi“ se ale objevilo takové množství, že jsem se rozhodl využít starších zkušeností a… Začněme ale po pořádku. Když jsem byl s aromaterapií ještě v začátcích, jako by se potvrzovalo, že kdo neměl vši, do školy nejspíše ani nechodil. A tak jsem měl možnost se s tímto „darem“ dětských kolektivů věcně seznámit (asi tak rok 1986).

Novinky: Kurzy aromaterapie u moře…

Kdy vznikla myšlenka uspořádat kurz aromaterapie někde jinde, než jak je mnohaletým zvykem, si opravdu nevzpomínám, je to již hodně dávno. Každopádně povstala na některém z kurzů aromaterapie, kde jsme se s účastníky bavili o vůni, sluníčku, teplu, mořské vodě a čistém vzduchu a také relaxaci Příliš lákává představa, než aby mohla být odložena či dokonce zapomenuta. A tak jsem si s ní pohrával až do chvíle, než jsem dostal více než zajímavou nabídku od přední české cestovní kanceláře Pretty Tour, která má dlouholeté zkušenosti s pořádáním zájezdů do slunného Řecka.

Škola aromaterapie: Skořicový olej

Skořici jistě netřeba dlouze představovat. Je všeobecně známa jako velice příjemně vonící koření. Její exotická, dráždivá a teplá vůně jako by ji předurčovaly pro použití v zimním období. V tom by bylo možné spatřovat jeden z důvodů, proč vůni skořice vnímáme jako typickou vánoční vůni.

Škola aromaterapie: Alkohol v kosmetice

Látku, která je označována chemickým vzorečkem C2H5OH, asi netřeba dospělákům dlouze představovat. Pivo, víno, tuzemák, vodka, slivovička a další alkoholické nápoje se bez ní neo - bejdou. Správně by mělo být požíváno označení etylalkohol, neboť různých alkoholů, ať již více či méně známých, existuje obrovské množství.

Škola aromaterapie: Těhotenství, kojení

Jak ELEUTHEROCOCC, tak CANDIÖL si získaly srdíčko mnohých, a patří do kategorie mimořádně ceněných preparátů. A není se čemu divit. Imunitní systém každého člověka dostává zabrat doslova na každém kroku, a důsledky jsou čím dál tím více zřetelné. A tak ELEUTHEROCOCC, ať již jako čaj, či ještě lépe jako extrakt (praktičtější používání), dostává příležitost dokázat, že nad něj lepšího není.

Vánoční soutěž

Dle účasti usuzuji, že se soutěže staly velmi oblíbenou součástí časopisu Aromaterapie. I tentokráte se sešly stovky odpovědí, byť oněch správných bylo podstatně méně než v soutěži předešlé. Že by soutěžní otázky byly podstatně obtížnější? O to zaslouženější jsou pak výhry těch, na které se při losování tentokráte usmálo štěstí.

Aktuální téma: Akné – věčné téma.

Některé věci lze označit za věčné. Nejen město Řím, egyptské pyramidy a další historické relikvie bývají takto označovány. Bez dlouhého přemýšlení bych do skupiny „věčných“ zařadil i zdravotní a kosmetické problémy. Tedy i akné.

Aktuální téma: Éterické rešerše…

Období kolem Vánoc a končící rok jsou často obdobím různých statistik či hodnocení. Někdo se chlubí dosaženými výsledky, jiný nad nimi pláče. Takže jaký byl ten rok 2008? Řekl bych, že jako každý jiný… Jen trochu jiný než jiné roky.

Aktuální téma: Cenová ruleta…

Jeden se nestačí divit, kolik informací se na nás odevšud hrne. A aby toho nebylo málo, občas i značně protichůdné.

Z vašich dopisů: Lecitol miláček či milenec...

V minulém čísle Aromaterapie jsem se s vámi dělila o zkušenosti s jarními novinkami a popisovala, jak jsem nedovedla ocenit multifunkční preparát LECITOL. Ještě nyní se kaji, a asi stále více.

Z vašich dopisů: Dárečky

Nadešel listopad... Letos v létě jsme však měli hodně krásných, slunečných dní a babí léto nám opět ukázalo veliké množství rozmanitých barev. Pěkné počasí a aromakosmetika nám pomohly nabrat hodně síly na nadcházející zimu. Doufejme, že paní Zima nám nadělí sněhovou peřinu. Vánoce jsou svátky klidu, míru, pohody, rodinného štěstí. Ježíškovi píšeme o dárky a někdy sdělíme i tajná přání.

Z vašich dopisů: Molusan a Kariosan

.. ani jsem netušil, že něco jako molusky existuje, až mi manželka řekla, že to je přesně to, co si byl můj 12letý syn nechat „vyškrabávat“ před půl rokem u kožního lékaře. Po bližším „ohledání místa“ jsem zjistil, že mu tam zůstaly zarudlé jizvičky a na druhé půlce se mu utvořila moluska nová (byla už pěkně zarudlá).

Z vašich dopisů: Milý pane Hadku,

tak jsme zdárně zvládli kúru Vaším novým preparátem. Určitě jste zvědav, jak to celé probíhalo a jakých výsledků jsme se dobrali. Dcerka měla masivní výskyt molusek a ke všemu ještě ne lokálně, nýbrž po celém těle.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

moc Vás zase po dlouhé době pozdravuji a přeji Vám pevné zdraví. Opět jsem se rozhodla Vám napsat po velmi dobré zkušenosti s Vašim dalším olejíčkem. Jedná se o téměř nový výrobek – olej na křečové žíly a unavené nohy PREVENTY.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

Chci se s Vámi podělit o zkušenosti s olejem CAYATHERM, které udělal můj syn na vlastní kůži. Můj syn Karel, rekondiční masér, nerad píše, a tak místo něho Vám jeho zkušenost sdělím já.

Z vašich dopisů: Proč nejsme zdraví?

Stále jsme informováni o nových a nových přístrojích, které jsou velice drahé, ale mnohem dokonalejší než ty předchozí, a dovedou lépe, včas a šetrněji zjistit nemoci, které nás trápí. Rovněž se vyrábí mnoho nových a účinnějších léků s daleko méně škodlivými vedlejšími účinky než byly u těch předešlých. Jsou stále dražší a existuje dost léků, které se musí užívat stále. Tak se ptám: proč nejsme ZDRÁVI?

Poradna Karla Hadka: O „Poradně“ v poradně…

Jsem rád, že kosmetika s logem KH je klienty tak pozitivně přijímána. To, že tyto preparáty jsou vyráběny z těch doslova nejkvalitnějších surovin asi zdůrazňovat netřeba. Přesto jsem nikdy nepustil ze zřetele, že kvalita surovin je věc jedna a jejich výroba a používání věc druhá.

Poradna

Hadkovské zamyšlení: Špinavé ruce…?

Poslední dobou slýchávám velice často termíny jako žloutenka a s ní i související spojení „špinavé ruce“.

Hadkovské zamyšlení: Interview

Dotazů, které dostávám (nejčastěji e-mailem) přibývá. Je zvláštní, jak roční období ovlivňuje jejich tématiku. S chladem, který se nestydí vlézt až do morku kostí, s kapénkovými infekcemi, které s potěšením vyhledávají útulné prostředí našich nosů, přibývá i dotazů na „specificky“ zimní éterické oleje.

Ježíškova poradna

Některé záležitosti mají svoji nadčasovou pravidelnost. Do této oblasti spadají i každoročně se opakující otázky definování Vánočních dárků Ježíškem, zatímco jejich obstarání zůstává výhradně naší starostí. Co vše se jako dárek může hodit, bude zcela jistě značně ovlivněno i vědomím o možných přáních toho jež chceme obdarovat.

Kurzy: Kurzy a nové kurzy

Je tomu asi tak rok, co mi pan Hadek nabídl spolupráci na kurzech Aromaterapie jím pořádaných, a já ji přijala. Dozvědět se něco nového je zajímavé a prospěšné všem. A co teprve v oblasti aromaterapie, v odvětví mě tak blízkém.