Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2008

Aktuální téma: Éterické rešerše…

Období kolem Vánoc a končící rok jsou často obdobím různých statistik či hodnocení. Někdo se chlubí dosaženými výsledky, jiný nad nimi pláče. Takže jaký byl ten rok 2008? Řekl bych, že jako každý jiný… Jen trochu jiný než jiné roky. Čtyři roční období se vystřídala s pravidelností jim vlastní. Politici slušnosti zase nepobrali a bankovní svět, který za „mírný poplatek“ byl ochoten vždy a všude každému poradit, jak by měl naložit se svými penězi, zde náhle sám stojí bezradně jako prvňáček omylem zapsaný do domova pro přestárlé, a visí na finančních superinjekcích, které pochází náhodou zrovna od těch, kteří „neumí“ s penězi hospodařit, ale musí umět je vydělávat…

Ale jaký byl tento rok pro aromaterapii? Na tuto otázku nelze odpovědět jedním dechem. To značně záleží na úhlu pohledu. Tedy, na jednu stranu dobrý, aromaterapie nejen voněla, ale i pomáhala řešit četné problémy, ať již kosmetické, či zdravotní. K potěšení mnohých přibyly i nové a jak se ukázalo někdy i velmi potřebné preparáty. Ceny éterických olejů i přes drobná letošní zdražení bylo možné označit za stabilní.

Současně ale přichází zprávy, které nikoho nepotěší. Všechno zdražuje, a tak ani základ aromaterapie, tedy éterické oleje nejsou výjimkou. A tak s podzimním ceníkem nepřišlo nic, ironicky vyjádřeno, neočekávaného. Musel jsem se hodně zhluboka nadýchnout, abych ono „očekávané“ strávil. Některé éteráčky nám sakra podražily. Někde je to jen pět, jinde sedm procent. Nejvíce to tentokrát odnesl pačuliový olej, jehož cena se na světovém trhu zvýšila o 71 %. Útěchou nám nebude ani konstatování, že se nejedná o olej, který by patřil k oněm v aromaterapii nejfrekventovanějším.

Nejen jako přímý, ale i hodně tvrdý zásah pěstí na bradu jsem pocítil pohled na novou cenu královny éteráčků levandule. Zvýšení ceny o 35 %! Tak to se jen těžko rozdýchává…

Seznam olejů, které podražily, tím spíše začíná, než končí. Nedalo mi to, a vyndal jsem z archivu ceníky z roku 1998, a podíval se nejen na aktuální navýšení cen, ale i jejich růst za posledních deset let. Bohužel, tento pohled mi říká, že aromaterapie se stává stále dražší záležitostí. Než si přečtete následující údaje, doporučuji použití antistresových a antidepresivních éterických olejů…

 

 

Současné zdražení 

    Za 10 let zdražil o

PAČULI   71 %  320 %
RŮŽOVÉ DŘEVO    6 %  263 %
LEVANDULE EXTRA   35 %  106 %
LAVANDIN  35 %  80 %
CITRON   26 %  76 %
MEDUŇKA   7 %  70 %
KANANGA  35 %  60 %
NEROLI   3 %  52 %
CELER  14 %  32 %
PELARGÓNIE  18 %  26 %
MANDARINKA  10 %  16 %

                

 

Pár olejů dokonce i zlevnilo! Za deset let však podražily všechny. Našel jsem jen jediný olej (v tomto malém přehledu uveden není), který je současně levnější: čajovníkový (o 1 %):

 

    Levnější o  

               Za 10 let zdražil o

ČESNEK   35 %  4 %
MUŠKÁTOVÁ ŠALVĚJ   10 %   3 %
MYRHA  6 %  10 %
GRAPEFRUIT   3 %  34 %

 


Co dodat? Ceny éterických olejů lze označit za značně nestabilní. Celosvětově se zhoršující ekologie má pochopitelně velký vliv na kvalitu a množství éterických olejů na trh dodávaných. Ale nejen z těchto důvodů je odvoditelné, proč tyto ceny všeobecně stoupají. Vzhledem k tomu, že se éterické oleje získávají z rostlinných materiálů, mnohé záleží na tom, jaká byla úroda. Z tohoto titulu ceny někdy šplhají nahoru, aby o rok později opět podstatně klesly. Na dlouhodobé tendenci nárůstu cen to však nic nemění. A tak nezbývá než doufat, že tak drastické zvýšení cen povede ke snížení poptávky o dané produkty, a tím i následnému opětovnému snížení ceny. Sázet na tuto kartu se nedá, to konec konců názorně ukazuje malý přehled vývoje cen za posledních 10 let. Je zřejmé, že trh měl prozatímvždy dostatečný kupní potenciál a zdražení akceptoval.

Nečiní mi vůbec žádné potěšení právě ve vánočním vydání časopisu Aromaterapie informovat všechny příznivce voňavých olejíčků o těchto doslova „nežádaných dárcích“. Vzhledem ke skutečnosti, že dlouhodobě pozoruji situaci na trhu s éterickými oleji, jsem nějaké ty zásoby nyní zdražených olejů stačil nakřečkovat. Budiž alespoň malou útěchou a snad i milým dárkem čtenářům Aromaterapie i klientům firmy sdělení, že díky nakřečkovaným zásobám nemusíme reagovat zvýšením cen okamžitě, tedy již v tomto čísle, ale aktualizace cen bude provedena až v časopise 1/2009.

Karel Hadek

 

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Pokud mi paměť dobře souží, vzpomínám si na svá dětská léta, kdy skončil můj první rok ve škole. Dvouměsíční prázdniny mezi první a druhou třídou se tenkrát zdály nekonečně dlouhé… Stejné – dvouměsíční prázdniny pár let po té, před ukončením školní docházky, byly „z nepochopitelných důvodů“ neporovnatelně kratší.

Novinky: Co to voní o Vánocích…?

Již samotná zmínka o Vánocích vytváří v naší představivosti obrázek sladkostmi ozdobeného a krásně rozzářeného vánočního stromečku, mís s napečeným cukrovím, svátečních jídel a samozřejmě i dárků. Vánoce jsou typické i svými vůněmi.

Novinky: Sensishea

Jedním z kosmetických problémů, který jako by rostl před očima, je všeobecně se zvyšující citlivost pokožky. Ne zřídka se stává, že slůvko citlivost zde dokonce přerůstá přímo v nesnášenlivost. „Mezi námi děvčaty“, ono se není čemu divit. Trh je zaplaven výrobky, které samy sebe označují za kosmetické, ale při pohledu na jejich složení je zřejmé, že by měly být spíše označovány jako antikosmetika.

Novinky: Moje „štěstí“ vši…

Původně měly být „vši“ vlastně v poradně… Dotazů „co s nimi“ se ale objevilo takové množství, že jsem se rozhodl využít starších zkušeností a… Začněme ale po pořádku. Když jsem byl s aromaterapií ještě v začátcích, jako by se potvrzovalo, že kdo neměl vši, do školy nejspíše ani nechodil. A tak jsem měl možnost se s tímto „darem“ dětských kolektivů věcně seznámit (asi tak rok 1986).

Novinky: Kurzy aromaterapie u moře…

Kdy vznikla myšlenka uspořádat kurz aromaterapie někde jinde, než jak je mnohaletým zvykem, si opravdu nevzpomínám, je to již hodně dávno. Každopádně povstala na některém z kurzů aromaterapie, kde jsme se s účastníky bavili o vůni, sluníčku, teplu, mořské vodě a čistém vzduchu a také relaxaci Příliš lákává představa, než aby mohla být odložena či dokonce zapomenuta. A tak jsem si s ní pohrával až do chvíle, než jsem dostal více než zajímavou nabídku od přední české cestovní kanceláře Pretty Tour, která má dlouholeté zkušenosti s pořádáním zájezdů do slunného Řecka.

Škola aromaterapie: Skořicový olej

Skořici jistě netřeba dlouze představovat. Je všeobecně známa jako velice příjemně vonící koření. Její exotická, dráždivá a teplá vůně jako by ji předurčovaly pro použití v zimním období. V tom by bylo možné spatřovat jeden z důvodů, proč vůni skořice vnímáme jako typickou vánoční vůni.

Škola aromaterapie: Alkohol v kosmetice

Látku, která je označována chemickým vzorečkem C2H5OH, asi netřeba dospělákům dlouze představovat. Pivo, víno, tuzemák, vodka, slivovička a další alkoholické nápoje se bez ní neo - bejdou. Správně by mělo být požíváno označení etylalkohol, neboť různých alkoholů, ať již více či méně známých, existuje obrovské množství.

Škola aromaterapie: Těhotenství, kojení

Jak ELEUTHEROCOCC, tak CANDIÖL si získaly srdíčko mnohých, a patří do kategorie mimořádně ceněných preparátů. A není se čemu divit. Imunitní systém každého člověka dostává zabrat doslova na každém kroku, a důsledky jsou čím dál tím více zřetelné. A tak ELEUTHEROCOCC, ať již jako čaj, či ještě lépe jako extrakt (praktičtější používání), dostává příležitost dokázat, že nad něj lepšího není.

Vánoční soutěž

Dle účasti usuzuji, že se soutěže staly velmi oblíbenou součástí časopisu Aromaterapie. I tentokráte se sešly stovky odpovědí, byť oněch správných bylo podstatně méně než v soutěži předešlé. Že by soutěžní otázky byly podstatně obtížnější? O to zaslouženější jsou pak výhry těch, na které se při losování tentokráte usmálo štěstí.

Aktuální téma: Akné – věčné téma.

Některé věci lze označit za věčné. Nejen město Řím, egyptské pyramidy a další historické relikvie bývají takto označovány. Bez dlouhého přemýšlení bych do skupiny „věčných“ zařadil i zdravotní a kosmetické problémy. Tedy i akné.

Aktuální téma: Éterické rešerše…

Období kolem Vánoc a končící rok jsou často obdobím různých statistik či hodnocení. Někdo se chlubí dosaženými výsledky, jiný nad nimi pláče. Takže jaký byl ten rok 2008? Řekl bych, že jako každý jiný… Jen trochu jiný než jiné roky.

Aktuální téma: Cenová ruleta…

Jeden se nestačí divit, kolik informací se na nás odevšud hrne. A aby toho nebylo málo, občas i značně protichůdné.

Z vašich dopisů: Lecitol miláček či milenec...

V minulém čísle Aromaterapie jsem se s vámi dělila o zkušenosti s jarními novinkami a popisovala, jak jsem nedovedla ocenit multifunkční preparát LECITOL. Ještě nyní se kaji, a asi stále více.

Z vašich dopisů: Dárečky

Nadešel listopad... Letos v létě jsme však měli hodně krásných, slunečných dní a babí léto nám opět ukázalo veliké množství rozmanitých barev. Pěkné počasí a aromakosmetika nám pomohly nabrat hodně síly na nadcházející zimu. Doufejme, že paní Zima nám nadělí sněhovou peřinu. Vánoce jsou svátky klidu, míru, pohody, rodinného štěstí. Ježíškovi píšeme o dárky a někdy sdělíme i tajná přání.

Z vašich dopisů: Molusan a Kariosan

.. ani jsem netušil, že něco jako molusky existuje, až mi manželka řekla, že to je přesně to, co si byl můj 12letý syn nechat „vyškrabávat“ před půl rokem u kožního lékaře. Po bližším „ohledání místa“ jsem zjistil, že mu tam zůstaly zarudlé jizvičky a na druhé půlce se mu utvořila moluska nová (byla už pěkně zarudlá).

Z vašich dopisů: Milý pane Hadku,

tak jsme zdárně zvládli kúru Vaším novým preparátem. Určitě jste zvědav, jak to celé probíhalo a jakých výsledků jsme se dobrali. Dcerka měla masivní výskyt molusek a ke všemu ještě ne lokálně, nýbrž po celém těle.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

moc Vás zase po dlouhé době pozdravuji a přeji Vám pevné zdraví. Opět jsem se rozhodla Vám napsat po velmi dobré zkušenosti s Vašim dalším olejíčkem. Jedná se o téměř nový výrobek – olej na křečové žíly a unavené nohy PREVENTY.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

Chci se s Vámi podělit o zkušenosti s olejem CAYATHERM, které udělal můj syn na vlastní kůži. Můj syn Karel, rekondiční masér, nerad píše, a tak místo něho Vám jeho zkušenost sdělím já.

Z vašich dopisů: Proč nejsme zdraví?

Stále jsme informováni o nových a nových přístrojích, které jsou velice drahé, ale mnohem dokonalejší než ty předchozí, a dovedou lépe, včas a šetrněji zjistit nemoci, které nás trápí. Rovněž se vyrábí mnoho nových a účinnějších léků s daleko méně škodlivými vedlejšími účinky než byly u těch předešlých. Jsou stále dražší a existuje dost léků, které se musí užívat stále. Tak se ptám: proč nejsme ZDRÁVI?

Poradna Karla Hadka: O „Poradně“ v poradně…

Jsem rád, že kosmetika s logem KH je klienty tak pozitivně přijímána. To, že tyto preparáty jsou vyráběny z těch doslova nejkvalitnějších surovin asi zdůrazňovat netřeba. Přesto jsem nikdy nepustil ze zřetele, že kvalita surovin je věc jedna a jejich výroba a používání věc druhá.

Poradna

Hadkovské zamyšlení: Špinavé ruce…?

Poslední dobou slýchávám velice často termíny jako žloutenka a s ní i související spojení „špinavé ruce“.

Hadkovské zamyšlení: Interview

Dotazů, které dostávám (nejčastěji e-mailem) přibývá. Je zvláštní, jak roční období ovlivňuje jejich tématiku. S chladem, který se nestydí vlézt až do morku kostí, s kapénkovými infekcemi, které s potěšením vyhledávají útulné prostředí našich nosů, přibývá i dotazů na „specificky“ zimní éterické oleje.

Ježíškova poradna

Některé záležitosti mají svoji nadčasovou pravidelnost. Do této oblasti spadají i každoročně se opakující otázky definování Vánočních dárků Ježíškem, zatímco jejich obstarání zůstává výhradně naší starostí. Co vše se jako dárek může hodit, bude zcela jistě značně ovlivněno i vědomím o možných přáních toho jež chceme obdarovat.

Kurzy: Kurzy a nové kurzy

Je tomu asi tak rok, co mi pan Hadek nabídl spolupráci na kurzech Aromaterapie jím pořádaných, a já ji přijala. Dozvědět se něco nového je zajímavé a prospěšné všem. A co teprve v oblasti aromaterapie, v odvětví mě tak blízkém.