Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2-3/2007

Hadkovská zamyšlení: Lehké šimrání u žaludku

i s aromaterapií

Kdo by ten pocit neznal. Někdy příjemný, jindy nepříjemný. Jak tento pocit vzniká? Kdysi jsem četl nějaké to pojednání o Hitlerově „Třetí říši“ a takovéto šimrání jsem cítil. Šlo prostě o falšování dějin.

Dnes je nám však daleko bližší falšování dějin soudruhy komunisty. Z bílé se udělá černá a hotovo. Stokráte opakovaná lež se má stát pravdou. I zde lze cítit šimrání u žaludku.

A abych se přiznal, právě to šimrání cítím zase. Hodil jsem totiž pohled na webové stránky ckhi.cz a...

To „ckhi“ mi něco říká... Jakoby v této zkratce byla skryta slova Cosmetic snad i Karl a možná i Hadek.

Začínám chápat. „Významní“ lidé – umělci, spisovatelé, zpěváci a občas i politikové (třebas Pepík V. Stalin) prostě vystupují na veřejnosti pod pseudonymem. Proč by nemohli „podnikatelé...?“ Takže milý čtenáři drž se, jedeme z kopce....

Firmu Cosmetic Karl Hadek založila v polovině osmdesátých let v Taufkirchenu u Mnichova se vší pravděpodobností jistá Anastázie Skopalová pod pseudonymem Karl Hadek. Pilně se v Německu učila nejen německy, ale začala i s aromaterapií. Stejně jako Lenin, aby unikl pozornosti carské policie se převlékal za ženu, ona se tehdy honosila začínající pleší a plnovousem. Jen a jenom jí napadlo vyrábět kosmetiku na objednávku a tak vypracovala potřebné receptury na koupelové, sprchovací oleje, recepturu Intimy zmákla levou zadní v nejmenovaném mnichovském kasinu. Mykostopy, oleje na mytí vlasů, masážní oleje, zubní oleje a mnoho dalších preparátů... co se divíte, je to holt, byť pod pseudonymem, ale přesto potentní děva. Už tenkráte ke konci osmdesátých let si sama navrhla ochrannou známku „365“, kterou si, samozřejmě že pod pseudonymem Karel Hadek, nechala chránit u německého Patentamtu. No a pak přišla oklikou přes Vrbovec na český trh... Shodila plnovous a stala se (ona sice nenapíše jak) majitelkou 80% firmy Cosmetic Karl Hadek spol. s r. o., jak se lze dočíst v Aromaterapii. Pak z ní zase, nejspíše jen z dlouhé chvíle odešla a založila si novou, její internacionální proslulosti odpovídající firmu Cosmetic Karl Hadek International.

V časopise Aromaterapie 1/2005 na straně 17 si s potěšením pročítám jak na „Nepravdivé informace reaguje Anastázie Skopalová“. Cituji: „Už za dob začátků firmy CKH kdy byl společně se mnou majitelem a jednatelem pan Karel Hadek, jsem v Německu pomáhala míchat preparáty a znám tedy všechny receptury...“!

Co na tom, že na začátku firmy Cosmetic Karl Hadek v polovině osmdesátých let v Německu, kdy paní jednatelka a majitelka Anastázie žila v Československu ani ve snu ji nenapadlo, že nějaký pan Hadek by mohl vůbec existovat... Prostoto boží... byl se mnou společně majitelem! Co k tomu dodat…? Nutno, samozřejmě, že pravdivě upřesnit: Jó to bývaly časy vážení… účetního tenkráte dělal Jan Hus, Jan Žižka byl vedoucím dopravy, Jan Kozina byl Sladký a správcem počítačové sítě. A abych nezapomněl… Lomikar s Trautenbergem se věnovali propagaci… Že by nějaký ten éteráček vyvolával halucinace? Nebo jen na „nepravdivé“ informace odpovídá paní jednatelka a majitelka Anastázie lží? A co na tom, že ani v začátcích firmy CKH v tehdejším Československu po roce 1990 nejen že neměla s firmou Cosmetic Karl Hadek nic společného a nejspíš ani netušila, že nějaká aromaterapie existuje...

Z těch pár řádků je pravdou jen jediné: Z Německa (z dob pozdějších) zná receptury hadkovské Aromaterapeutické Olejové Kosmetiky...

Původně AÖK, později originál AÖK, ještě později originál ATÖK a dnes Original ATOK... Ach ta paměť, fakt není dokonalá... Aromaterapie, nearomaterapie vzpomenout si ne a ne. A i kdyby, někdy je výhodnější si prostě vymýšlet…  

V časopise 1/2001 se pak dočteme, cituji:
Vztah k přírodě mám už od dětství, neboť jsem se narodila v horách a tam se to "babkami kořenářkami" jen hemžilo. Ale aromaterapie mne hlouběji oslovila, až v době kdy jsem provozovala kosmetickou a masérskou praxi. Tehdy jsem získala na „hadkovských“ kurzech aromaterapie (1992 poznámka KH) nejen první seriozní informace o aromaterapii, ale i povědomost o firmě Cosmetic Karl Hadek a její aromaterapeutické olejové kosmetice. V mém životě nastal zlom díky aromaterapii a panu Karlu Hadkovi jsem našla životní cestu...“ atd. Já se fakt picnu… to je na psychiatra… 1992 se seznámila na hadkovských kurzech... atd, ….ale už za dob začátků firmy CKH jsem s ní byl (asi bych měl poděkovat, že mi to vůbec dovolila…!) majitelem a jednatelem….

Všechny ty interpretace jsou bohužel natolik různé, nepřehledné a účelové, že já Karel Hadek cítím potřebu prohlásit, že přísahám, že nejsem matkou paní Skopalové. Čtenáři bude asi jedno, kdo její matkou je a kdo není, spíše předpokládám, že sama paní Skopalová by si mohla přečíst starší čísla Aromaterapie, podívat se na registrační výpis firmy Cosmetic Karl Hadek a nad svými výkony se zamyslet.

Doufám jen, že to nepochopí špatně a nezavede zase oblíbenou rubriku Karel Hadek radí... se svojí upřímně rozesmátou fotografií...

Karel Hadek

 

Převodní tabulka názvů preparátů

Preparáty vyvinuté panem Hadkem

Úspěšné novinky: Termorukavice

Věnovat péči pleti obličeje a těla jsme si už zvykli díky kosmetickým firmám, které se předhánějí v nabídce výrobků na ošetření, vylepšení a pěstění pleti. Téměř „popelkou“ je nabídka prostředků na ošetření rukou, které i při všech vymoženostech dnešní doby (pračky, myčky...) se stále více podepisují na vzhledu a zdraví našich rukou.

Hadkovská zamyšlení: Lehké šimrání u žaludku

Kdo by ten pocit neznal. Někdy příjemný, jindy nepříjemný. Jak tento pocit vzniká? Kdysi jsem četl nějaké to pojednání o Hitlerově „Třetí říši“ a takovéto šimrání jsem cítil. Šlo prostě o falšování dějin.

Aktuální téma: Advokátka

Na webu a v časopise Aromaterapie firmy Cosmetic Karl Hadek International jsem po laskavém upozornění některých čtenářů objevil zajímavé počteníčko paní právní zástupkyně firmy CKHI JUDr. Soni Rákosové.

Aktuální téma: Soutěž

Mnozí zákazníci odebírají Hadkovy voňavé preparáty již po dlouhá léta. Pro ně jsme připravili malou soutěž.

Aktuální téma: Plísně, plísně, pampeliška…

Již v dobách, kdy jsem s kosmetikou aktivně začínal, tedy na začátku osmdesátých let, mě okolnosti donutily si velice rychle povšimnout různých problémů s kosmetikou sice spojených, ale její rámec daleko překračujících. Jedním z těchto fenoménů jsou samozřejmě plísně.

Aktuální téma: Intima levnější...? Lepší!

Chtěl by tímto poděkovat všem, kteří vyjádřili své potěší nad větším obsahem nejen u preparátu HY-INTIMA, ale i u pleťových vod a tonik. Ano, v obou případech se objem zvětšil z původních 150 ml na nynějších 200 ml tedy o jednu čtvrtinu a cena zůstala stejná.

Aktuální téma: Ale jde to bez ní!

Někdy se stává, že se jeden nestačí divit. Cítím, že právě je někdy! Minulá Aromaterapie přinesla článek Bez konzervace. Snažil jsem se vysvětlit, že to, o čem se tak hlasitě a neustále mluví, co je přáním mnohých spotřebitelů, možné je. O to více mě překvapilo, že krom těch, kteří pochopili, je zde i pár těch, pro které je matička Země nejspíše stále ještě placatá a středem vesmíru.

Aktuální téma: Změnila se vůně?

Přišlo k nám několik dotazů ohledně změny vůně preparátů. Někomu i připadá, že po otevření krémů voní všechny stejně, a tak bych se ráda u této záležitosti zastavila a vše vysvětlila.

Novinky a speciality: Aktiderma LY

Pokud přednáším na kurzech aromaterapie, vědom si toho, že ani já nemám patent na rozum se snažím nezapomenout hned v úvodu účastníkům říci: „Nikdy, nikomu a ničemu nevěř!“ Hlavně proto, že oblast reklamy v kosmetice má více společného s dezinformováním, než informováním. Nehledě na to, že jeden se může i při dobré vůli zmýlit. Při pojednání o surovinách používaných v kosmetice téměř vždy přišla řeč i na med.

Novinky a speciality: Růžový pozdrav z Chile

Vždy když se rozpovídám o éterických olejích jako účinných látkách, jako jeden z prvních, důležitých faktů konstatuji, že abychom mohli éterické oleje používat v kosmetice či při masážích, musíme je nejprve „zředit“, neboť v koncentrovaném stavu jsou pro tyto účely nepoužitelné. Jako nosiče těchto účinných látek se ve vztahu k lidské pokožce nejlépe osvědčily tuky.

Novinky a speciality: Masážní olej Cayatherm

Myslím, že není bez zajímavosti podívat se do „rodného listu“ preparátu, který nyní přichází na trh se jménem CAYATHERM a který se rodil více než dlouho. Za všechno vlastně může moje návštěva ve voňavé porodnici v Klatovech, která se udála na přelomu tisíciletí.

Novinky a speciality: A je tu...

Poptávka po mycích olejích na ruce vznikla chvíli po první prezentaci koupelových a sprchovacích olejů dovážených z Německa v roce 1991. Až do poloviny roku 2005 jsem vždy, ať již na kurzech Aromaterapie, či v odpovědích zákazníkům říkal, že je to zbytečné, že mohou používat sprchovací oleje, neboť při sprchování si s nimi ruce myjí tak jako tak. Jak jsem ale vycítil, olej na ruce by měl být na ruce, nikoli na sprchování.

Dary přírody: Eleutherococc bude levnější…

Co se eleutherococcu týká, přestože obsahuje mimo jiných složek i stopová množství éterických olejů, rozhodně jej nelze řadit do siličnatých rostlin. A přesto si aromaterapii bez něj prostě neumím představit. Když už tam nepatří díky svému excelentnímu (bio)chemickému složení, pak tam zcela jednoznačně má své čestné místo díky svým „jedinečně voňavým“ účinkům.

Dary přírody: Podzim s eukalyptem Koala

Pomalu přichází doba, kdy začneme zřídkavěji otvírat okna, podzimní chlad nás přinutí přitápět a používání éterických olejů ať již do aromalamp či do zvlhčovačů vzduchu nabude na aktuálnosti.

Škola aromaterapie: Co je co…? Aneb co je to…?

Ač nerad, občas jsem jako chemik donucen zabývat se nejen tím co vyrábí firma AKH, ale i tím, co vyrábí jiní. Ale k tomu se vrátím později. Kdysi, když jsem na začátku osmdesátých let s kosmetikou v Německu začínal, platily trošku jiné předpisy a tak dnes, samozřejmě že s nadsázkou, říkám, že tehdy byla kosmetika daleko ekologičtější.

Škola aromaterapie: Aromaterapie?

Pokud se zamyslíme nad významem slůvka aromaterapie, pak asi ten nejvhodnější překlad by mohl být léčení vůněmi. V mezidobí se natolik vžil, že ho zcela jistě budeme používat i nadále i přes jeho nedostatečnost. Vůni vnímáme nosem… tedy léčení přes nos…?

Škola aromaterapie: O těkavosti éterických olejů

Jedním z dotazů, se kterým se velice často setkávám, je otázka odpařování éterických olejů. Přestože stanovení hodnot odpařování éterických olejů by nebyl v laboratorních podmínkách žádný velký problém, údajů v této oblasti je velmi málo a nutno zmínit fakt, že při jejich porovnání je zde možné zjistit odlišnosti.

Zkušenosti a rady: Pochvala zubnímu oleji

Protizánětlivé a zklidňující účinky ZUBNÍ OLEJ ZE 7 BYLIN jsou už všeobecně známé. Na moje doporučení ho již používá celá naše rozvětvená rodina.

Koutek pro maminky: Kinetózy…

Co se cestování po tomto světě týče, mám toho již opravdu hodně za sebou. Nejvíce jsem se napřesunoval autem, trochu v letadle, něco v autobusech, ve vlacích i na lodích (to je přehnané… spíše lodičkách). A abych nezapomněl i ve výtahu. To co píši se mě osobně sice netýká, ale když se tak ohlédnu zpět, nebylo jednoho jediného dopravního prostředku, který jsem zmínil, abych se nesetkal s někým, komu se udělalo šoufl.

Koutek pro maminky: Záruka výrobků firmy AROMATERAPIE KAREL HADEK

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: I na vlastní kůži odzkoušeno

Jsem velmi rád, že mi bylo umožněno panem Karlem Hadkem, výrobcem aromaterapeutické olejové kosmetiky, jako jednomu z prvních vyzkoušet a otestovat nový preparát CAYATHERM, ještě v jeho vývojovém stadiu.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Aromaterapie a stres

V dnešní době není nikomu cizí toto až fenomenální slovo STRES, které člověk v každém dni přijímá už jako samozřejmost. Stres nevzniká jen pod časovým tlakem, jak se mnozí domnívají.

Z vašich dopisů: Pohádka pro Hádka,

aneb o princezně Kůžičce, elfím králi a nepřející Mamonce

Z vašich dopisů: Testováno na zvířatech

Milý pane Hadku, je to už více než 13 let co používám Vaši kosmetiku a potěšilo mě, když jsem dostala do rukou Vaší „novou“ Aromaterapii. Jsem ráda, že jste se nám vrátil a vše se zase vrací do vyjetých kolejí. „Vaší“ kosmetiku jsem objednávala v Ústí, ale ani ve snu mě nenapadlo, jakou hru tam se zákazníky hrají. Doufám, že Vaše nové a hezké logo je a v budoucnosti bude zárukou hadkovské kvality jak ji v Aromaterapii garantujete.

Z vašich dopisů: Pozor na záměny

S oleji i krémy od pana Hadka mám velmi dobré zkušenosti. Například NEUTRÁLNÍ obličejový olej mám stále po ruce, má univerzální použití na jakékoliv potíže s pokožkou. Nedávno jsem své patnáctileté dceři koupila krém APISAN s obsahem medu pro jeho hojivý účinek na „problematickou“ pleť.

Poradna