Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2-3/2007

Škola aromaterapie: Aromaterapie?

Pokud se zamyslíme nad významem slůvka aromaterapie, pak asi ten nejvhodnější překlad by mohl být léčení vůněmi. V mezidobí se natolik vžil, že ho zcela jistě budeme používat i nadále i přes jeho nedostatečnost. Vůni vnímáme nosem… tedy léčení přes nos…? Ta praprapůvodní aromaterapie prostě nemohla vypadat jinak, ale už se na této planetě nějaký ten čas pohybujeme a naučili jsme se i něco víc, než jen éterické oleje inhalovat. Umíme si připravit koupel, masážní olej a mnoho jiných maličkostí, které někdy jen zpříjemní život a provoní den, jindy nám pomohou od nějakého bolístka. Nevyvratitelným faktem ale zůstane, že naše nosánky vždy měli do věci nejen co mluvit, ale pro specifickou část účinků byly, jsou a navždy zůstanou vstupními dveřmi do organismu.

Jaro a léto jsou… pesimista řekne za námi, optimista bude tvrdit, že před námi. Faktem je, že podzim je na vůně podstatně skoupější než obě jmenovaná roční období. Při vědomí jak krásně voní a jsou i zdraví prospěšné jistě nebudu sám, kdo by ses těmito éterickými maličkostmi jen kvůli podzimu a zimě loučil.

Aromalampa se v mnoha domácnostech stala rodinným příslušníkem, na pracovištích kolegou a znám i školy kde je spolužákem… Rozhodně nelze říci, že by se jednalo jen o módní záležitost. Není žádným tajemstvím, že provoněný den je prostě krásnější. Proberme si tedy tuto voňavou záležitost po praktické stránce. Předně bych chtěl upozornit, že k provozování aromaterapie není aromalampa nezbytně nutná.

Účelem je dostat zvolené éterické oleje, ať již jednotlivé, či jejich směsi v určité koncentraci do vzduchu, který vdechujeme. K tomuto účelu nám dokonale poslouží např. buničinový papír, či kousek bavlněné látky, na které éterické oleje nakapeme a necháme volně odpařovat. V prostorách (byty, kanceláře apod.) vytápěných ústředním topením si většinou stěžujeme na přesušený vzduch a zavěšujeme na ně odpařovače s vodou. Pokud zvolíme keramické (nikoli plastové) můžeme do takovéhoto zvlhčovače též pár kapek éterických olejů přidat.

Na trhu se nachází i různé elektrické odpařovače na éterické oleje… ale někdy méně, je více.

Pokud například chceme provonět dětský pokoj: Jistě se mnou budete souhlasit, že zde aromalampa s hořící svíčkou je trvalý rizikový faktor a nemá zde co hledat. Kousek bavlny či odpařovač na radiátoru poskytnou své služby stejně dobře a navíc bez rizika dětských popálenin, či dokonce požáru.

Pokud však patříte k těm skalním a aromalampa je „nutností“ pak již jejímu výběru by se měla věnovat náležitá pozornost. Nejen její líbivost je důležitá. Jedná se o jisté technické zařízení, které by mělo mít i vhodné „parametry“. V úvahu nutno vzít, že je „poháněna“ čajovým, tedy nekouřícím kahánkem. Podle mých praktických zkušeností se na trhu nachází kahánky jež hoří cca. 4 - max. 5 hod. Proto je nutné, aby nádobka na vodu byla dostatečně dimenzována a voda zde zůstala po celou dobu hoření kahánku! Bohužel, většina aromalamp tento základní požadavek nesplňuje. U některých, byť hezkých, konstrukčních nesmyslů již po hodině dojde k odpaření veškeré vody, přehřátí nádobky na vodu a přepálení neodpařených zbytků éterických olejů. Vůni pak vystřídá nepříjemný zápach. Jistým uměním je i dávkování éterických olejů. Na otázku kolik je velice obtížná odpověď. Ze všeho nejvíce to záleží na velikosti místnosti. Učitelkou nám budiž sama příroda. V borovém lese vnímáme onen čistý a svěží vzduch, ale sama intenzita vůně borovice je na samém prahu vnímání (zde hodně záleží na individuální kvalitě čichu). Není proto nutné doma dávat do aromalampy více… „než nám dává borovice“. Dvouhodinový pobyt v borovém lese bude jistě příjemný, ale coby přínos pro naše zdraví...opravdu nic moc! Takže i pro aromalampu platí nízké koncentrace, ale po co nejdelší dobu. Snažil jsem se najít nějakou poučku jak dávkovat, ale nějak mi to nejde. Podle propočtu velikosti mé kanceláře mi vychází, že zhruba na 5 m3 vzduchu přijde jedna kapka éterického oleje, nebo směsi olejů. Dále nesmíme zapomínat, že naše nosánky mají schopnost po přibližně 10 minutách prostě vypnout. Vůni zcela jednoduše přestaneme vnímat.

Toto je nutné vědět a řídit se tím. V žádném případě to není důvod k přidávání další dávky éterických olejů. Takovéto počínání by mohlo přivodit opak žádaného. Zmiňoval jsem se o borovici. Její olej přijímán v malých dávkách má sekretolytické účinky. Při dlouhodobějším předávkování by však vykazoval sekterostatické účinky. Jako dalším příkladem může posloužit olej z levandule. Vynikající uklidňující účinky, osvědčený při bolestech hlavy. Při předávkování však může naopak bolesti hlavy vyvolat.

Pokud se chcete přesvědčit, zda olejíčky stále ještě voní, nabízí se jednoduchý trik. Stačí na chvíli danou místnost opustit a za pár minut se vrátit. Nosík se zase na chvíli zapne a vůně znova registruje. A účinky? (bio)Chemické složky zvolených éterických olejů pochopitelně působí i ve chvílích, kdy náš nosánek odpočívá. Vdechováním se dostávají do plic a dále do krevního oběhu. Je to jedna z cest jak aromaterapii přirozeně a současně účinně praktikovat. Nejstarší a v mnoha případech i nejjednodušší a nejdostupnější způsob. Ne vždy najdeme čas na koupel, ne každý si odskočí na masáž, ale chvilku na zprovoznění aromalampy, či pokapání kousku bavlněné látky si najde jistě každý.

A na závěr pár poznatků, kde, nebo kdy lze výhodně použít éterické oleje - buď samostatně či ve směsi. Samozřejmě, že při rozhodování musí být šéfem váš nos.
 

V obývacím pokoji: 

EUKALYPTUS KOALA OLEJ EUKAL. CITRONOVÉHO
BOROVICE-JEHLIČÍ SMRK-JEHLIČÍ
ČAJOVNÍK LITSEA CUBEBA
CITRONOVÁ TRÁVA RŮŽOVÁ PALMA
SENNÉ KVĚTY UŠLECHTILÉ DŘEVO
HARMONIE UVOLŇUJÍCÍ
AFRODIZIAKÁLNÍ  


V kanceláři: 

ROZMARÝNOVÝ OLEJ EXTRA BERGAMOT
VAVŘÍN MANDARINKA ZELENÁ
OLEJ Z CITRONOVÉ RŮŽE BOROVICE-JEHLIČÍ
EUKALYPTUS KOALA  

 

V ložnici:

LEVANDULE EXTRA CITRON 
MANDARINKA ČERVENÁ  POMERANČ
YLANG-YLANG AMYRISOVÝ OLEJ
BOROVICE-JEHLIČÍ  

 

V dětském pokojíčku: 

POMERANČ  LEVANDULE EXTRA 
MEDUŇKA INDICUM  UVOLŇUJÍCÍ 
MANDARINKA ČERVENÁ BOROVICE-JEHLIČÍ
EUKALYPTUS KOALA  

 

V dobách kapénkových infekcí a k mikrobiálnímu vyčištění vzduchu: 

AROMECLIMA  MATEŘÍDOUŠKA 
POMERANČOVÉ LISTÍ  ČAJOVNÍK 
CITRON LEVANDULE EXTRA
EUKALYPTUS KOALA  

 

Ale nezapomeňme, éterické oleje nejsou náhražkou větrání…
 

Karel Hadek

 

Převodní tabulka názvů preparátů

Preparáty vyvinuté panem Hadkem

Úspěšné novinky: Termorukavice

Věnovat péči pleti obličeje a těla jsme si už zvykli díky kosmetickým firmám, které se předhánějí v nabídce výrobků na ošetření, vylepšení a pěstění pleti. Téměř „popelkou“ je nabídka prostředků na ošetření rukou, které i při všech vymoženostech dnešní doby (pračky, myčky...) se stále více podepisují na vzhledu a zdraví našich rukou.

Hadkovská zamyšlení: Lehké šimrání u žaludku

Kdo by ten pocit neznal. Někdy příjemný, jindy nepříjemný. Jak tento pocit vzniká? Kdysi jsem četl nějaké to pojednání o Hitlerově „Třetí říši“ a takovéto šimrání jsem cítil. Šlo prostě o falšování dějin.

Aktuální téma: Advokátka

Na webu a v časopise Aromaterapie firmy Cosmetic Karl Hadek International jsem po laskavém upozornění některých čtenářů objevil zajímavé počteníčko paní právní zástupkyně firmy CKHI JUDr. Soni Rákosové.

Aktuální téma: Soutěž

Mnozí zákazníci odebírají Hadkovy voňavé preparáty již po dlouhá léta. Pro ně jsme připravili malou soutěž.

Aktuální téma: Plísně, plísně, pampeliška…

Již v dobách, kdy jsem s kosmetikou aktivně začínal, tedy na začátku osmdesátých let, mě okolnosti donutily si velice rychle povšimnout různých problémů s kosmetikou sice spojených, ale její rámec daleko překračujících. Jedním z těchto fenoménů jsou samozřejmě plísně.

Aktuální téma: Intima levnější...? Lepší!

Chtěl by tímto poděkovat všem, kteří vyjádřili své potěší nad větším obsahem nejen u preparátu HY-INTIMA, ale i u pleťových vod a tonik. Ano, v obou případech se objem zvětšil z původních 150 ml na nynějších 200 ml tedy o jednu čtvrtinu a cena zůstala stejná.

Aktuální téma: Ale jde to bez ní!

Někdy se stává, že se jeden nestačí divit. Cítím, že právě je někdy! Minulá Aromaterapie přinesla článek Bez konzervace. Snažil jsem se vysvětlit, že to, o čem se tak hlasitě a neustále mluví, co je přáním mnohých spotřebitelů, možné je. O to více mě překvapilo, že krom těch, kteří pochopili, je zde i pár těch, pro které je matička Země nejspíše stále ještě placatá a středem vesmíru.

Aktuální téma: Změnila se vůně?

Přišlo k nám několik dotazů ohledně změny vůně preparátů. Někomu i připadá, že po otevření krémů voní všechny stejně, a tak bych se ráda u této záležitosti zastavila a vše vysvětlila.

Novinky a speciality: Aktiderma LY

Pokud přednáším na kurzech aromaterapie, vědom si toho, že ani já nemám patent na rozum se snažím nezapomenout hned v úvodu účastníkům říci: „Nikdy, nikomu a ničemu nevěř!“ Hlavně proto, že oblast reklamy v kosmetice má více společného s dezinformováním, než informováním. Nehledě na to, že jeden se může i při dobré vůli zmýlit. Při pojednání o surovinách používaných v kosmetice téměř vždy přišla řeč i na med.

Novinky a speciality: Růžový pozdrav z Chile

Vždy když se rozpovídám o éterických olejích jako účinných látkách, jako jeden z prvních, důležitých faktů konstatuji, že abychom mohli éterické oleje používat v kosmetice či při masážích, musíme je nejprve „zředit“, neboť v koncentrovaném stavu jsou pro tyto účely nepoužitelné. Jako nosiče těchto účinných látek se ve vztahu k lidské pokožce nejlépe osvědčily tuky.

Novinky a speciality: Masážní olej Cayatherm

Myslím, že není bez zajímavosti podívat se do „rodného listu“ preparátu, který nyní přichází na trh se jménem CAYATHERM a který se rodil více než dlouho. Za všechno vlastně může moje návštěva ve voňavé porodnici v Klatovech, která se udála na přelomu tisíciletí.

Novinky a speciality: A je tu...

Poptávka po mycích olejích na ruce vznikla chvíli po první prezentaci koupelových a sprchovacích olejů dovážených z Německa v roce 1991. Až do poloviny roku 2005 jsem vždy, ať již na kurzech Aromaterapie, či v odpovědích zákazníkům říkal, že je to zbytečné, že mohou používat sprchovací oleje, neboť při sprchování si s nimi ruce myjí tak jako tak. Jak jsem ale vycítil, olej na ruce by měl být na ruce, nikoli na sprchování.

Dary přírody: Eleutherococc bude levnější…

Co se eleutherococcu týká, přestože obsahuje mimo jiných složek i stopová množství éterických olejů, rozhodně jej nelze řadit do siličnatých rostlin. A přesto si aromaterapii bez něj prostě neumím představit. Když už tam nepatří díky svému excelentnímu (bio)chemickému složení, pak tam zcela jednoznačně má své čestné místo díky svým „jedinečně voňavým“ účinkům.

Dary přírody: Podzim s eukalyptem Koala

Pomalu přichází doba, kdy začneme zřídkavěji otvírat okna, podzimní chlad nás přinutí přitápět a používání éterických olejů ať již do aromalamp či do zvlhčovačů vzduchu nabude na aktuálnosti.

Škola aromaterapie: Co je co…? Aneb co je to…?

Ač nerad, občas jsem jako chemik donucen zabývat se nejen tím co vyrábí firma AKH, ale i tím, co vyrábí jiní. Ale k tomu se vrátím později. Kdysi, když jsem na začátku osmdesátých let s kosmetikou v Německu začínal, platily trošku jiné předpisy a tak dnes, samozřejmě že s nadsázkou, říkám, že tehdy byla kosmetika daleko ekologičtější.

Škola aromaterapie: Aromaterapie?

Pokud se zamyslíme nad významem slůvka aromaterapie, pak asi ten nejvhodnější překlad by mohl být léčení vůněmi. V mezidobí se natolik vžil, že ho zcela jistě budeme používat i nadále i přes jeho nedostatečnost. Vůni vnímáme nosem… tedy léčení přes nos…?

Škola aromaterapie: O těkavosti éterických olejů

Jedním z dotazů, se kterým se velice často setkávám, je otázka odpařování éterických olejů. Přestože stanovení hodnot odpařování éterických olejů by nebyl v laboratorních podmínkách žádný velký problém, údajů v této oblasti je velmi málo a nutno zmínit fakt, že při jejich porovnání je zde možné zjistit odlišnosti.

Zkušenosti a rady: Pochvala zubnímu oleji

Protizánětlivé a zklidňující účinky ZUBNÍ OLEJ ZE 7 BYLIN jsou už všeobecně známé. Na moje doporučení ho již používá celá naše rozvětvená rodina.

Koutek pro maminky: Kinetózy…

Co se cestování po tomto světě týče, mám toho již opravdu hodně za sebou. Nejvíce jsem se napřesunoval autem, trochu v letadle, něco v autobusech, ve vlacích i na lodích (to je přehnané… spíše lodičkách). A abych nezapomněl i ve výtahu. To co píši se mě osobně sice netýká, ale když se tak ohlédnu zpět, nebylo jednoho jediného dopravního prostředku, který jsem zmínil, abych se nesetkal s někým, komu se udělalo šoufl.

Koutek pro maminky: Záruka výrobků firmy AROMATERAPIE KAREL HADEK

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: I na vlastní kůži odzkoušeno

Jsem velmi rád, že mi bylo umožněno panem Karlem Hadkem, výrobcem aromaterapeutické olejové kosmetiky, jako jednomu z prvních vyzkoušet a otestovat nový preparát CAYATHERM, ještě v jeho vývojovém stadiu.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Aromaterapie a stres

V dnešní době není nikomu cizí toto až fenomenální slovo STRES, které člověk v každém dni přijímá už jako samozřejmost. Stres nevzniká jen pod časovým tlakem, jak se mnozí domnívají.

Z vašich dopisů: Pohádka pro Hádka,

aneb o princezně Kůžičce, elfím králi a nepřející Mamonce

Z vašich dopisů: Testováno na zvířatech

Milý pane Hadku, je to už více než 13 let co používám Vaši kosmetiku a potěšilo mě, když jsem dostala do rukou Vaší „novou“ Aromaterapii. Jsem ráda, že jste se nám vrátil a vše se zase vrací do vyjetých kolejí. „Vaší“ kosmetiku jsem objednávala v Ústí, ale ani ve snu mě nenapadlo, jakou hru tam se zákazníky hrají. Doufám, že Vaše nové a hezké logo je a v budoucnosti bude zárukou hadkovské kvality jak ji v Aromaterapii garantujete.

Z vašich dopisů: Pozor na záměny

S oleji i krémy od pana Hadka mám velmi dobré zkušenosti. Například NEUTRÁLNÍ obličejový olej mám stále po ruce, má univerzální použití na jakékoliv potíže s pokožkou. Nedávno jsem své patnáctileté dceři koupila krém APISAN s obsahem medu pro jeho hojivý účinek na „problematickou“ pleť.

Poradna