Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2-3/2007

Novinky a speciality: Růžový pozdrav z Chile

Vždy když se rozpovídám o éterických olejích jako účinných látkách, jako jeden z prvních, důležitých faktů konstatuji, že abychom mohli éterické oleje používat v kosmetice či při masážích, musíme je nejprve „zředit“, neboť v koncentrovaném stavu jsou pro tyto účely nepoužitelné. Jako nosiče těchto účinných látek se ve vztahu k lidské pokožce nejlépe osvědčily tuky. Jenom pro úplnost zde znova a znova zmiňuji, že nepoužíváme ani oleje minerální (vazelína, parafin /naftové deriváty/), ani oleje syntetické (např. silikonové). Z čistě technického hlediska jsou to tuky zcela jistě velice zajímavé… z hlediska ošetřování, či pěstování lidské pokožky nutno konstatovat, že jsou to tuky nefyziologické a tedy pro jmenované účely naprosto bezcenné. Nevstupují do pokožky, zůstávají na jejím povrchu, vytváří na něm okluzní vrstvu, pokožka tedy „nemůže dýchat“. Mísí se však s kožními tuky, které pokožce odnímají, a tedy ji vysouší…. V kosmetice našly použití jen a jen proto, že nežluknou a při jejich použití lze vyrábět (nesmrtelnou) kosmetiku na sklad. Teoreticky tedy zbývají tuky živočišného a rostlinného původu. U živočišných tuků mám ale také výhrady. Norkový olej, vorvaňovina a podobně… Neumím si představit, jak olej z norka, který v podstatě nikdy nežil, pouze existoval v chovu pro kožešinu může sloužit pěstování krásy.

A vorvaňovina…? Je potěšitelné, že většina civilizovaných zemí přistoupila ke konvenci o zákazu jejich lovu. Jinak by vorvaňům hrozilo, že budou vyhubeni jako druh v marném souboji s lidskými vráskami, které bohužel vyhubit jen tak nelze. Zbývají tedy oleje a tuky rostlinné. O mnohých z nich jsem již psal, nyní však v katalogu přibyl nový olej, nesoucí název olej Z JADER ANDSKÉ RŮŽE. Když jsem se s ním před několika lety seznamoval, byl tehdy představován jako zázrak. Prakticky neznámý olej přišel do Německa z Chile pod názvem Rosa Mosqueta. Prý bylo nejen empiricky potvrzeno, ale i vědecky dokázáno, že lidé, kteří ho pravidelně používají prostě nemají vrásky. Autoři citované průpovídky jistě počítali s tím, že nikdo, aby se přesvědčil, nepoletí do Chile hledat jejich bezvráskové homunkuly. A tak více než tato, v kosmetice do zpitomění stále oprašovaná a opakovaná reklama mě zajímalo (bio)chemické složení nového zázraku. Vyžádal jsem si několik vzorků a k nim samozřejmě i analytické certifikáty. S nimi přišlo i poučení. Za exotickým názvem se skrývá snad každému člověku známý keřík šípkové růže. Tento olej se pochopitelně nezískává z jeho květů, ale jader šípků. Asi se moc nespletu, když napíši, že slupka šípků se i v Chile používá na výrobu vynikajícího čaje, možná se i exportuje. Ale co s odpadem, tedy jádry šípků…? Myslím, že přesně takto přišel na svět i olej z jader hroznového vína, meruněk, broskví, třešní….

Jako každý jiný olej i Rosa Mosqueta je směsí mastných kyselin. Nutno podotknout, že tento olej se skládá prakticky výhradně z nenasycených mastných kyselin. Výjimkou jsou zde zhruba 3 % C16:0, tedy nasycené kyseliny palmitové. Dále obsahuje kolem 15 % C18:1 – (1x) nenasycené kyseliny olejové (hlavní součást olivového oleje – kolem 77 %), kolem 45 % C 18:2 – (2x) nenasycené kyseliny linolové (hlavní součást slunečnicového oleje – kolem 70 %) a kolem 35 % C 18:3 (3x) nenasycené kyseliny alfa-linolenové (hlavní součást lněného oleje – kolem 55 %). Díky tomuto složení patří tento olej k těm, které označujeme jako řídké. Má slabě žlutavou barvu a je téměř bez vůně. Na pokožce je velmi dobře roztíratelný a velice rychle se vstřebává. K zajímavým látkám, které jsou v tomto oleji zastoupeny, byť ve stopovém množství, patří např. kyselina transretinolová, tedy extrémně aktivní derivát vitamínu A. Tato forma vitamínu A je známa svými vynikajícími účinky při různých kožních problémech. Olej Z JADER ANDSKÉ RŮŽE lze doporučit např. při akné, couperose, lupence, atopickém ekzému či zralé, tedy suché pokožce. Olej lze u jmenovaných problémů použít jako základní, byť vzhledem k jeho vysoké ceně bych ho doporučoval používat spíše jen jako zhruba 10% součást základního media.

Kdysi jsem četl v tomto smyslu reklamní slogan: „Rosa Mosqueta – a vaše pokožka pocítí nejjemnější luxus“. Ano, olej Rosa Mosqueta je skutečně velmi zajímavý a jedinečný olej. To však lze říci prakticky o všech rostlinných olejích. Myslím, že je to hlavně jeho vysoká cena, která jeho punc mimořádnosti ještě posiluje. Nelze než souhlasit, že patří k těm „lepším“ olejům. Samozřejmě, že má své opodstatnění i místo v kosmetice a to je také důvod proč je součástí mnoha preparátů s logem. Na druhou stranu však nutno dodat, že ani s tímto olejem se zázraky opravdu nedějí. Nebudeme se tedy spoléhat na účinky vynalezené fantazií obdařenými tvůrci reklamy, ale spíše na analytické certifikáty a empirické zkušenosti. Myslím, že tím pověst Rosy Mosquety rozhodně neutrpí, seriozní informace jí mohou jen a jen přidat. Po dlouhodobých zkušenostech a výsledcích s brutnákovým a i pupálkovým olejem to bude mít na trhu každý nově se objevený „zázrak“, včetně Rosy Mosquety více než těžké.

Karel Hadek

 

Převodní tabulka názvů preparátů

Preparáty vyvinuté panem Hadkem

Úspěšné novinky: Termorukavice

Věnovat péči pleti obličeje a těla jsme si už zvykli díky kosmetickým firmám, které se předhánějí v nabídce výrobků na ošetření, vylepšení a pěstění pleti. Téměř „popelkou“ je nabídka prostředků na ošetření rukou, které i při všech vymoženostech dnešní doby (pračky, myčky...) se stále více podepisují na vzhledu a zdraví našich rukou.

Hadkovská zamyšlení: Lehké šimrání u žaludku

Kdo by ten pocit neznal. Někdy příjemný, jindy nepříjemný. Jak tento pocit vzniká? Kdysi jsem četl nějaké to pojednání o Hitlerově „Třetí říši“ a takovéto šimrání jsem cítil. Šlo prostě o falšování dějin.

Aktuální téma: Advokátka

Na webu a v časopise Aromaterapie firmy Cosmetic Karl Hadek International jsem po laskavém upozornění některých čtenářů objevil zajímavé počteníčko paní právní zástupkyně firmy CKHI JUDr. Soni Rákosové.

Aktuální téma: Soutěž

Mnozí zákazníci odebírají Hadkovy voňavé preparáty již po dlouhá léta. Pro ně jsme připravili malou soutěž.

Aktuální téma: Plísně, plísně, pampeliška…

Již v dobách, kdy jsem s kosmetikou aktivně začínal, tedy na začátku osmdesátých let, mě okolnosti donutily si velice rychle povšimnout různých problémů s kosmetikou sice spojených, ale její rámec daleko překračujících. Jedním z těchto fenoménů jsou samozřejmě plísně.

Aktuální téma: Intima levnější...? Lepší!

Chtěl by tímto poděkovat všem, kteří vyjádřili své potěší nad větším obsahem nejen u preparátu HY-INTIMA, ale i u pleťových vod a tonik. Ano, v obou případech se objem zvětšil z původních 150 ml na nynějších 200 ml tedy o jednu čtvrtinu a cena zůstala stejná.

Aktuální téma: Ale jde to bez ní!

Někdy se stává, že se jeden nestačí divit. Cítím, že právě je někdy! Minulá Aromaterapie přinesla článek Bez konzervace. Snažil jsem se vysvětlit, že to, o čem se tak hlasitě a neustále mluví, co je přáním mnohých spotřebitelů, možné je. O to více mě překvapilo, že krom těch, kteří pochopili, je zde i pár těch, pro které je matička Země nejspíše stále ještě placatá a středem vesmíru.

Aktuální téma: Změnila se vůně?

Přišlo k nám několik dotazů ohledně změny vůně preparátů. Někomu i připadá, že po otevření krémů voní všechny stejně, a tak bych se ráda u této záležitosti zastavila a vše vysvětlila.

Novinky a speciality: Aktiderma LY

Pokud přednáším na kurzech aromaterapie, vědom si toho, že ani já nemám patent na rozum se snažím nezapomenout hned v úvodu účastníkům říci: „Nikdy, nikomu a ničemu nevěř!“ Hlavně proto, že oblast reklamy v kosmetice má více společného s dezinformováním, než informováním. Nehledě na to, že jeden se může i při dobré vůli zmýlit. Při pojednání o surovinách používaných v kosmetice téměř vždy přišla řeč i na med.

Novinky a speciality: Růžový pozdrav z Chile

Vždy když se rozpovídám o éterických olejích jako účinných látkách, jako jeden z prvních, důležitých faktů konstatuji, že abychom mohli éterické oleje používat v kosmetice či při masážích, musíme je nejprve „zředit“, neboť v koncentrovaném stavu jsou pro tyto účely nepoužitelné. Jako nosiče těchto účinných látek se ve vztahu k lidské pokožce nejlépe osvědčily tuky.

Novinky a speciality: Masážní olej Cayatherm

Myslím, že není bez zajímavosti podívat se do „rodného listu“ preparátu, který nyní přichází na trh se jménem CAYATHERM a který se rodil více než dlouho. Za všechno vlastně může moje návštěva ve voňavé porodnici v Klatovech, která se udála na přelomu tisíciletí.

Novinky a speciality: A je tu...

Poptávka po mycích olejích na ruce vznikla chvíli po první prezentaci koupelových a sprchovacích olejů dovážených z Německa v roce 1991. Až do poloviny roku 2005 jsem vždy, ať již na kurzech Aromaterapie, či v odpovědích zákazníkům říkal, že je to zbytečné, že mohou používat sprchovací oleje, neboť při sprchování si s nimi ruce myjí tak jako tak. Jak jsem ale vycítil, olej na ruce by měl být na ruce, nikoli na sprchování.

Dary přírody: Eleutherococc bude levnější…

Co se eleutherococcu týká, přestože obsahuje mimo jiných složek i stopová množství éterických olejů, rozhodně jej nelze řadit do siličnatých rostlin. A přesto si aromaterapii bez něj prostě neumím představit. Když už tam nepatří díky svému excelentnímu (bio)chemickému složení, pak tam zcela jednoznačně má své čestné místo díky svým „jedinečně voňavým“ účinkům.

Dary přírody: Podzim s eukalyptem Koala

Pomalu přichází doba, kdy začneme zřídkavěji otvírat okna, podzimní chlad nás přinutí přitápět a používání éterických olejů ať již do aromalamp či do zvlhčovačů vzduchu nabude na aktuálnosti.

Škola aromaterapie: Co je co…? Aneb co je to…?

Ač nerad, občas jsem jako chemik donucen zabývat se nejen tím co vyrábí firma AKH, ale i tím, co vyrábí jiní. Ale k tomu se vrátím později. Kdysi, když jsem na začátku osmdesátých let s kosmetikou v Německu začínal, platily trošku jiné předpisy a tak dnes, samozřejmě že s nadsázkou, říkám, že tehdy byla kosmetika daleko ekologičtější.

Škola aromaterapie: Aromaterapie?

Pokud se zamyslíme nad významem slůvka aromaterapie, pak asi ten nejvhodnější překlad by mohl být léčení vůněmi. V mezidobí se natolik vžil, že ho zcela jistě budeme používat i nadále i přes jeho nedostatečnost. Vůni vnímáme nosem… tedy léčení přes nos…?

Škola aromaterapie: O těkavosti éterických olejů

Jedním z dotazů, se kterým se velice často setkávám, je otázka odpařování éterických olejů. Přestože stanovení hodnot odpařování éterických olejů by nebyl v laboratorních podmínkách žádný velký problém, údajů v této oblasti je velmi málo a nutno zmínit fakt, že při jejich porovnání je zde možné zjistit odlišnosti.

Zkušenosti a rady: Pochvala zubnímu oleji

Protizánětlivé a zklidňující účinky ZUBNÍ OLEJ ZE 7 BYLIN jsou už všeobecně známé. Na moje doporučení ho již používá celá naše rozvětvená rodina.

Koutek pro maminky: Kinetózy…

Co se cestování po tomto světě týče, mám toho již opravdu hodně za sebou. Nejvíce jsem se napřesunoval autem, trochu v letadle, něco v autobusech, ve vlacích i na lodích (to je přehnané… spíše lodičkách). A abych nezapomněl i ve výtahu. To co píši se mě osobně sice netýká, ale když se tak ohlédnu zpět, nebylo jednoho jediného dopravního prostředku, který jsem zmínil, abych se nesetkal s někým, komu se udělalo šoufl.

Koutek pro maminky: Záruka výrobků firmy AROMATERAPIE KAREL HADEK

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: I na vlastní kůži odzkoušeno

Jsem velmi rád, že mi bylo umožněno panem Karlem Hadkem, výrobcem aromaterapeutické olejové kosmetiky, jako jednomu z prvních vyzkoušet a otestovat nový preparát CAYATHERM, ještě v jeho vývojovém stadiu.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Aromaterapie a stres

V dnešní době není nikomu cizí toto až fenomenální slovo STRES, které člověk v každém dni přijímá už jako samozřejmost. Stres nevzniká jen pod časovým tlakem, jak se mnozí domnívají.

Z vašich dopisů: Pohádka pro Hádka,

aneb o princezně Kůžičce, elfím králi a nepřející Mamonce

Z vašich dopisů: Testováno na zvířatech

Milý pane Hadku, je to už více než 13 let co používám Vaši kosmetiku a potěšilo mě, když jsem dostala do rukou Vaší „novou“ Aromaterapii. Jsem ráda, že jste se nám vrátil a vše se zase vrací do vyjetých kolejí. „Vaší“ kosmetiku jsem objednávala v Ústí, ale ani ve snu mě nenapadlo, jakou hru tam se zákazníky hrají. Doufám, že Vaše nové a hezké logo je a v budoucnosti bude zárukou hadkovské kvality jak ji v Aromaterapii garantujete.

Z vašich dopisů: Pozor na záměny

S oleji i krémy od pana Hadka mám velmi dobré zkušenosti. Například NEUTRÁLNÍ obličejový olej mám stále po ruce, má univerzální použití na jakékoliv potíže s pokožkou. Nedávno jsem své patnáctileté dceři koupila krém APISAN s obsahem medu pro jeho hojivý účinek na „problematickou“ pleť.

Poradna