Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2-3/2007

Škola aromaterapie: O těkavosti éterických olejů

Jedním z dotazů, se kterým se velice často setkávám, je otázka odpařování éterických olejů. Přestože stanovení hodnot odpařování éterických olejů by nebyl v laboratorních podmínkách žádný velký problém, údajů v této oblasti je velmi málo a nutno zmínit fakt, že při jejich porovnání je zde možné zjistit odlišnosti. Odpověď na tuto otázku tedy nebude vůbec jednoduchá. Nutno podotknout, že mi není jasné, proč odpověď je pro některé jedince tak důležitá.

Já sám se v aromaterapii pohybuji již nějaký ten pátek, od poloviny osmdesátých let minulého století jsem již vytvořil stovky receptur různých preparátů, ale odpařivost éterických olejů, odborně nazývaná „evaporace“ pro mě nikdy nebyla důležitá. Prioritou číslo jedna bylo vždy (bio)chemické složení jednotlivých éterických olejů, a z toho pak vyplývající terapeutická hodnota. Samozřejmě, že v předešlé definici je zahrnuta i špičková kvalita. Tak vznikaly všechny receptury preparátů, bez ohledu na definovatelnou odpařivost jednotlivých éterických olejů v dané receptuře.

Z tohoto pohledu je pak zřejmé, že daleko zajímavější a snad i užitečnější než odpařovací hodnota by pro mě byla hodnota vstřebávání. Vzhledem k tomu, že jednotlivé směsi éterických olejů se v různých preparátech svým složením podstatně liší, byla by to nelehká práce. Nutno vzít v úvahu, že jiné časové údaje o vstřebatelnosti bychom získali např. u koupele a jiné u masážního oleje. Upřímně ale přiznávám, že ani této problematice jsem nevěnoval pozornost… možná by bylo zajímavé znát tyto údaje, ale na definované prioritě číslo jedna by to stejně nic změnit nemohlo.

Daleko důležitější je vědět, že éterické oleje jsou nerozpustné ve vodě, že mají lipofilní charakter, tedy velice dobře se váží na tuky a oleje. Občas jsem četl od různých autorů vyjádření, že éterické oleje mají velmi malé molekuly. Takovéto tvrzení je ale scestné, neboť jednotlivé éterické oleje se skládají z několika desítek až stovek různých (bio) chemikálií.

Takže výraz molekula éterického oleje je technický nesmysl. Přesto je informace ve své podstatě správná, jednotlivé (bio)chemikálie mají opravdu malé molekuly. Tato skutečnost je dána i technologií výroby, převážná většina éterických olejů je získávána parní destilací a větší a těžší molekuly prostě zůstávají v destilovaném materiálu.

Z výše uvedeného pak vyplývá, že éterické oleje prostupují pokožkou, dostávají se do krevního řečiště a zúčastňují se na různých úrovních chemických procesů v organismu. Důsledkem pak je, že některé tělesné orgány, či fyziologické systémy jsou obsahovými složkami éterických olejů ve své činnosti ovlivněny. No ale zpět k oné otázce odpařování, abych nebyl pokládán za politika, který odpovídá sice nádherně a dlouze, ale na něco, na co nebyl vůbec tázán.

Z výše uvedeného je zřejmé, že složení jednotlivých éterických olejů je odlišné. Z toho lze odvodit, že i odpařování bude rozdílné. Znalosti těchto hodnot se však využívá hlavně v parfumerii. Domnívám se, že pro potřeby výrobců parfémů byly definovány skupiny dle rychlosti odpařování. Rychle se odpařující oleje (hlava), oleje se střední odpařivostí (srdce) a s malou odpařivostí (báze). Rychle se odpařující oleje ve směsi pak ucítíme jako první.

Následují vůně srdce, jejichž odpařivost by měla být zhruba poloviční až třetinová. Báze pak by měla mít odpařivost čtvrtinovou až šestinovou. Je známo, že oleje s nejnižší odpařivostí jako jsou BENZOE, PAČULI a SANTÁL se používají u parfémů jako tzv. fixátory vůní. Tedy nejenže se sami stávají voňavou složkou parfému, ale jejich dalším úkolem je zpomalit odpařování těch „rychlých“ olejů.

Pokud se někdo bude zabývat myšlenkou, nevyrábět svůj individuální parfém standardním způsobem…, tedy příroda, nepříroda, hlavně, že to krásně voní, ale k jeho formulování bude chtít použít jen a jen éterické oleje, pak zcela jistě následující údaje pro něho budou mít cenu.

Do skupiny „rychlíků“ patří EUKALYPTUS (nejrychleji se odpařující olej), následován ČAJOVNÍKEM, ROZMARÝNEM, CYPŘIŠEM, JALOVCEM, CITRONEMPOMERANČEM, GRAPEFRUITEM….

V srdcové skupině se pak nachází MAJORÁNKA, HEŘMÁNEK, BERGAMOT, PEPŘ, SKOŘICE.

Někde na počátku báze se nachází MÁTA PEPRNÁ a KADIDLO. Následují NEROLI, ŠALVĚJ MUŠKÁTOVÁ, FENYKL, LEVANDULE, PELARGÓNIE, YLANG-YLANG, JASMÍN, CEDR. Až úplně na konci nacházíme pak RŮŽI, MYRHU, PAČULI, SANTÁL a BENZOIN.

Při míchání různých směsí však musíme krom odpařování vzít v potaz ještě jeden fenomén éterických olejů. Tím je jejich velmi rozdílná intenzita vůně. Tento fakt potom může podstatně ovlivňovat množství jednotlivých olejů pro danou kompozici použitých. Kdysi jsem pro čtenáře jednoho časopisu jako výhru v soutěži nechal v laboratoři vyrobit jasmínový (nikoli parfém, ale) regenerační olej... Navržená receptura zněla: na 30 ml základního oleje (tedy cca 900 kapek) 6 kapek jasmínového oleje. Což je 0,67 %. Výsledkem nebyl jasmínově voňavý, ale jasmínově smradlavý vzorek. Nezbylo než recepturu pozměnit… a ne jednou! Správně a krásně jasmínově voňavý olejíček vznikl až při koncentraci cca. 0,14 %, tedy 1,25 kapky jasmínového oleje na 30 ml základu. Podobné platí například i o RŮŽI NEROLI. Opatrně nutno též zacházet se SANTÁLOVÝM OLEJEM, pokud ho chceme používat jako parfémovou složku. Je celkem hustý, jak jsem výše uvedl, působí jako fixátor vůní, ale…. Při pokojové teplotě je jen velmi slabě cítit, ale jakmile ho naneseme na pokožku, dojde k jeho ohřátí na tělesnou teplotu i ke zvýšenému odpařování a jeho vnímání. A závěr…? Ten je notoricky znám. Jen kdo nic nedělá nic nezkazí a chybami se přece jeden učí….

Karel Hadek

 

Převodní tabulka názvů preparátů

Preparáty vyvinuté panem Hadkem

Úspěšné novinky: Termorukavice

Věnovat péči pleti obličeje a těla jsme si už zvykli díky kosmetickým firmám, které se předhánějí v nabídce výrobků na ošetření, vylepšení a pěstění pleti. Téměř „popelkou“ je nabídka prostředků na ošetření rukou, které i při všech vymoženostech dnešní doby (pračky, myčky...) se stále více podepisují na vzhledu a zdraví našich rukou.

Hadkovská zamyšlení: Lehké šimrání u žaludku

Kdo by ten pocit neznal. Někdy příjemný, jindy nepříjemný. Jak tento pocit vzniká? Kdysi jsem četl nějaké to pojednání o Hitlerově „Třetí říši“ a takovéto šimrání jsem cítil. Šlo prostě o falšování dějin.

Aktuální téma: Advokátka

Na webu a v časopise Aromaterapie firmy Cosmetic Karl Hadek International jsem po laskavém upozornění některých čtenářů objevil zajímavé počteníčko paní právní zástupkyně firmy CKHI JUDr. Soni Rákosové.

Aktuální téma: Soutěž

Mnozí zákazníci odebírají Hadkovy voňavé preparáty již po dlouhá léta. Pro ně jsme připravili malou soutěž.

Aktuální téma: Plísně, plísně, pampeliška…

Již v dobách, kdy jsem s kosmetikou aktivně začínal, tedy na začátku osmdesátých let, mě okolnosti donutily si velice rychle povšimnout různých problémů s kosmetikou sice spojených, ale její rámec daleko překračujících. Jedním z těchto fenoménů jsou samozřejmě plísně.

Aktuální téma: Intima levnější...? Lepší!

Chtěl by tímto poděkovat všem, kteří vyjádřili své potěší nad větším obsahem nejen u preparátu HY-INTIMA, ale i u pleťových vod a tonik. Ano, v obou případech se objem zvětšil z původních 150 ml na nynějších 200 ml tedy o jednu čtvrtinu a cena zůstala stejná.

Aktuální téma: Ale jde to bez ní!

Někdy se stává, že se jeden nestačí divit. Cítím, že právě je někdy! Minulá Aromaterapie přinesla článek Bez konzervace. Snažil jsem se vysvětlit, že to, o čem se tak hlasitě a neustále mluví, co je přáním mnohých spotřebitelů, možné je. O to více mě překvapilo, že krom těch, kteří pochopili, je zde i pár těch, pro které je matička Země nejspíše stále ještě placatá a středem vesmíru.

Aktuální téma: Změnila se vůně?

Přišlo k nám několik dotazů ohledně změny vůně preparátů. Někomu i připadá, že po otevření krémů voní všechny stejně, a tak bych se ráda u této záležitosti zastavila a vše vysvětlila.

Novinky a speciality: Aktiderma LY

Pokud přednáším na kurzech aromaterapie, vědom si toho, že ani já nemám patent na rozum se snažím nezapomenout hned v úvodu účastníkům říci: „Nikdy, nikomu a ničemu nevěř!“ Hlavně proto, že oblast reklamy v kosmetice má více společného s dezinformováním, než informováním. Nehledě na to, že jeden se může i při dobré vůli zmýlit. Při pojednání o surovinách používaných v kosmetice téměř vždy přišla řeč i na med.

Novinky a speciality: Růžový pozdrav z Chile

Vždy když se rozpovídám o éterických olejích jako účinných látkách, jako jeden z prvních, důležitých faktů konstatuji, že abychom mohli éterické oleje používat v kosmetice či při masážích, musíme je nejprve „zředit“, neboť v koncentrovaném stavu jsou pro tyto účely nepoužitelné. Jako nosiče těchto účinných látek se ve vztahu k lidské pokožce nejlépe osvědčily tuky.

Novinky a speciality: Masážní olej Cayatherm

Myslím, že není bez zajímavosti podívat se do „rodného listu“ preparátu, který nyní přichází na trh se jménem CAYATHERM a který se rodil více než dlouho. Za všechno vlastně může moje návštěva ve voňavé porodnici v Klatovech, která se udála na přelomu tisíciletí.

Novinky a speciality: A je tu...

Poptávka po mycích olejích na ruce vznikla chvíli po první prezentaci koupelových a sprchovacích olejů dovážených z Německa v roce 1991. Až do poloviny roku 2005 jsem vždy, ať již na kurzech Aromaterapie, či v odpovědích zákazníkům říkal, že je to zbytečné, že mohou používat sprchovací oleje, neboť při sprchování si s nimi ruce myjí tak jako tak. Jak jsem ale vycítil, olej na ruce by měl být na ruce, nikoli na sprchování.

Dary přírody: Eleutherococc bude levnější…

Co se eleutherococcu týká, přestože obsahuje mimo jiných složek i stopová množství éterických olejů, rozhodně jej nelze řadit do siličnatých rostlin. A přesto si aromaterapii bez něj prostě neumím představit. Když už tam nepatří díky svému excelentnímu (bio)chemickému složení, pak tam zcela jednoznačně má své čestné místo díky svým „jedinečně voňavým“ účinkům.

Dary přírody: Podzim s eukalyptem Koala

Pomalu přichází doba, kdy začneme zřídkavěji otvírat okna, podzimní chlad nás přinutí přitápět a používání éterických olejů ať již do aromalamp či do zvlhčovačů vzduchu nabude na aktuálnosti.

Škola aromaterapie: Co je co…? Aneb co je to…?

Ač nerad, občas jsem jako chemik donucen zabývat se nejen tím co vyrábí firma AKH, ale i tím, co vyrábí jiní. Ale k tomu se vrátím později. Kdysi, když jsem na začátku osmdesátých let s kosmetikou v Německu začínal, platily trošku jiné předpisy a tak dnes, samozřejmě že s nadsázkou, říkám, že tehdy byla kosmetika daleko ekologičtější.

Škola aromaterapie: Aromaterapie?

Pokud se zamyslíme nad významem slůvka aromaterapie, pak asi ten nejvhodnější překlad by mohl být léčení vůněmi. V mezidobí se natolik vžil, že ho zcela jistě budeme používat i nadále i přes jeho nedostatečnost. Vůni vnímáme nosem… tedy léčení přes nos…?

Škola aromaterapie: O těkavosti éterických olejů

Jedním z dotazů, se kterým se velice často setkávám, je otázka odpařování éterických olejů. Přestože stanovení hodnot odpařování éterických olejů by nebyl v laboratorních podmínkách žádný velký problém, údajů v této oblasti je velmi málo a nutno zmínit fakt, že při jejich porovnání je zde možné zjistit odlišnosti.

Zkušenosti a rady: Pochvala zubnímu oleji

Protizánětlivé a zklidňující účinky ZUBNÍ OLEJ ZE 7 BYLIN jsou už všeobecně známé. Na moje doporučení ho již používá celá naše rozvětvená rodina.

Koutek pro maminky: Kinetózy…

Co se cestování po tomto světě týče, mám toho již opravdu hodně za sebou. Nejvíce jsem se napřesunoval autem, trochu v letadle, něco v autobusech, ve vlacích i na lodích (to je přehnané… spíše lodičkách). A abych nezapomněl i ve výtahu. To co píši se mě osobně sice netýká, ale když se tak ohlédnu zpět, nebylo jednoho jediného dopravního prostředku, který jsem zmínil, abych se nesetkal s někým, komu se udělalo šoufl.

Koutek pro maminky: Záruka výrobků firmy AROMATERAPIE KAREL HADEK

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: I na vlastní kůži odzkoušeno

Jsem velmi rád, že mi bylo umožněno panem Karlem Hadkem, výrobcem aromaterapeutické olejové kosmetiky, jako jednomu z prvních vyzkoušet a otestovat nový preparát CAYATHERM, ještě v jeho vývojovém stadiu.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Aromaterapie a stres

V dnešní době není nikomu cizí toto až fenomenální slovo STRES, které člověk v každém dni přijímá už jako samozřejmost. Stres nevzniká jen pod časovým tlakem, jak se mnozí domnívají.

Z vašich dopisů: Pohádka pro Hádka,

aneb o princezně Kůžičce, elfím králi a nepřející Mamonce

Z vašich dopisů: Testováno na zvířatech

Milý pane Hadku, je to už více než 13 let co používám Vaši kosmetiku a potěšilo mě, když jsem dostala do rukou Vaší „novou“ Aromaterapii. Jsem ráda, že jste se nám vrátil a vše se zase vrací do vyjetých kolejí. „Vaší“ kosmetiku jsem objednávala v Ústí, ale ani ve snu mě nenapadlo, jakou hru tam se zákazníky hrají. Doufám, že Vaše nové a hezké logo je a v budoucnosti bude zárukou hadkovské kvality jak ji v Aromaterapii garantujete.

Z vašich dopisů: Pozor na záměny

S oleji i krémy od pana Hadka mám velmi dobré zkušenosti. Například NEUTRÁLNÍ obličejový olej mám stále po ruce, má univerzální použití na jakékoliv potíže s pokožkou. Nedávno jsem své patnáctileté dceři koupila krém APISAN s obsahem medu pro jeho hojivý účinek na „problematickou“ pleť.

Poradna