Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2-3/2007

Z vašich dopisů: Testováno na zvířatech

Milý pane Hadku,

je to už více než 13 let co používám Vaši kosmetiku a potěšilo mě, když jsem dostala do rukou Vaší „novou“ Aromaterapii. Jsem ráda, že jste se nám vrátil a vše se zase vrací do vyjetých kolejí. „Vaší“ kosmetiku jsem objednávala v Ústí, ale ani ve snu mě nenapadlo, jakou hru tam se zákazníky hrají. Doufám, že Vaše nové a hezké logo je a v budoucnosti bude zárukou hadkovské kvality jak ji v Aromaterapii garantujete. Mám však na Vás i dotaz. Pokud vím, vaše kosmetika není testována na zvířatech a firmy takovouto kosmetiku vyrábějící to na etiketách prezentují zajíčkem. Myslím, že mnoho zákazníků by tuto informaci na etiketě uvítalo.

J. N. Praha


Milá paní Jano,

když jsem si přečetl Váš dopis musel jsem se opravdu srdečně smát. Pochopitelně první co mě napadlo, že Vám v odpovědi sdělím, že jste si spletla kosmetiku s časopisem Playboy. Mají zajíčka…, sice ne kosmetického zato ho najdete na každé stránce. Ale konec legrace. Není to jen tato otázka, která je velmi častá, ale začněme u ní, byť jsem se k ní již několikráte, ať již přímo či nepřímo vyjadřoval a myslím, že nebylo jednoho jediného kurzu, aby tam nebyla na přetřesu. Ono snad ani nejde o toho zajíčka jako o věcné principy.

Co se surovin použitých pro výrobu kosmetiky s novým logem týče, velká většina těchto surovin má nejen staletou, ale více než tisíciletou tradici. Oleje na výrobu kosmetiky používané jsou rostlinného původu, slouží všeobecně i jako potraviny a zde nevidím důvod, proč a co by se zde mělo, či vůbec mohlo, testovat na zvířatech. Co se ostatních surovin týče, ať již jsou to éterické oleje, emulgátory či další suroviny, vše bych označil za evregríny s bohatými empirickými zkušenostmi z jejich dlouholetého používání. Jako vtip mě napadá, že ani zde není co testovat na zvířatech, neboť to už dávno na sobě „testují“, tedy používají lidé. Zajíčka jako symbol, že tato kosmetika nebyla testována na zvířatech se mi tam opravdu nechce dávat. Už i z toho důvodu, že nepoužívám ani suroviny živočišného původu, kde pro jejich získání bylo nutné usmrtit nějaké to zvířátko. Zde nebudu zacházet do detailu, ale i zde by jistě nebyl k zahození nějaký ten symbol přeškrtnuté zoologické zahrady, který by tento fakt vyzdvihl. No a takto bych mohl pokračovat se symbolem přeškrtnutého sudu s chemickými konzervačními látkami, symboly klinicky testováno a dermatologicky testováno (s tím, že zákazníka s výsledky testů, pokud vůbec kdy nějaké byly uskutečněny, nikdo nikdy neseznámí), či dle mého pochybnou plaketkou Organic Product, kterou může obdržet, či zakoupit každý, kdo do výrobku dá 80 % přírodních látek. I kdyby nevznikala otázka kvality těchto přírodních látek (máme jak dobré, tak i horší až špatné brambory že ano), rád bych konstatoval, že mě opravdu nezajímá těch 80 %, 90 % a možná i 99 % „toho dobrého“ ale onen zbytek toho… taky nevíte čeho že? Takže taková malá ukázka co taky může být organic produkt: 80 % voda, 19 % natriumlaurylsulfát (tenzid), 1 % phenoxyethanol (chemická konzervace)…. Organic Product? Spíše jak už jsem někde viděl parodii na tuto značku Org a Nicprodukt…

Shrnuto a podtrženo. Nejen jako spotřebitel, ale i jako výrobce se nemohu zbavit dojmu, že tyto znaky či symboly nikomu vůbec nic nevysvětlují, nepřispívají k šíření vědomostí, spíše naopak dezinformují a jsou účelově podřízeny komerci. Vzbudit zdání, že se jedná o něco lepšího a ovlivnit tak myšlení potenciálního zájemce.

Jen tak mezi námi… Připusťme, že bych chtěl zavést do kosmetiky nějakou novou chemikálii. Jakým problémem by bylo potřebné množství poslat diskrétně do některého státu, kde testy na zvířatech nejsou zakázány a jsou běžně prováděny… Již zmíněná diskrétnost zajistí, že se nikdo nic nedozví a zajíček si může spokojeně sedět na etiketce mezi ostatními symboly, později z této suroviny vyrobeného přípravku.

Toto fakt není moje parketa ani cesta, kterou jsem si již na začátku zvolil. Kurzy aromaterapie, potřebné informace a konkrétní odpovědi v časopise Aromaterapie, přímý kontakt se zákazníkem. To je cesta, po které jdu, to je cesta jak zájemci pomoci zvolit kvalitní, funkční a vhodné preparáty. Už dávno jsem prohlásil, že nejlepší reklamou je vzdělávání. Nic neříkající až dezinformující nálepky na kosmetice jako součást vzdělávání ani při nejlepší vůli označit nemohu.

Karel Hadek

 

Převodní tabulka názvů preparátů

Preparáty vyvinuté panem Hadkem

Úspěšné novinky: Termorukavice

Věnovat péči pleti obličeje a těla jsme si už zvykli díky kosmetickým firmám, které se předhánějí v nabídce výrobků na ošetření, vylepšení a pěstění pleti. Téměř „popelkou“ je nabídka prostředků na ošetření rukou, které i při všech vymoženostech dnešní doby (pračky, myčky...) se stále více podepisují na vzhledu a zdraví našich rukou.

Hadkovská zamyšlení: Lehké šimrání u žaludku

Kdo by ten pocit neznal. Někdy příjemný, jindy nepříjemný. Jak tento pocit vzniká? Kdysi jsem četl nějaké to pojednání o Hitlerově „Třetí říši“ a takovéto šimrání jsem cítil. Šlo prostě o falšování dějin.

Aktuální téma: Advokátka

Na webu a v časopise Aromaterapie firmy Cosmetic Karl Hadek International jsem po laskavém upozornění některých čtenářů objevil zajímavé počteníčko paní právní zástupkyně firmy CKHI JUDr. Soni Rákosové.

Aktuální téma: Soutěž

Mnozí zákazníci odebírají Hadkovy voňavé preparáty již po dlouhá léta. Pro ně jsme připravili malou soutěž.

Aktuální téma: Plísně, plísně, pampeliška…

Již v dobách, kdy jsem s kosmetikou aktivně začínal, tedy na začátku osmdesátých let, mě okolnosti donutily si velice rychle povšimnout různých problémů s kosmetikou sice spojených, ale její rámec daleko překračujících. Jedním z těchto fenoménů jsou samozřejmě plísně.

Aktuální téma: Intima levnější...? Lepší!

Chtěl by tímto poděkovat všem, kteří vyjádřili své potěší nad větším obsahem nejen u preparátu HY-INTIMA, ale i u pleťových vod a tonik. Ano, v obou případech se objem zvětšil z původních 150 ml na nynějších 200 ml tedy o jednu čtvrtinu a cena zůstala stejná.

Aktuální téma: Ale jde to bez ní!

Někdy se stává, že se jeden nestačí divit. Cítím, že právě je někdy! Minulá Aromaterapie přinesla článek Bez konzervace. Snažil jsem se vysvětlit, že to, o čem se tak hlasitě a neustále mluví, co je přáním mnohých spotřebitelů, možné je. O to více mě překvapilo, že krom těch, kteří pochopili, je zde i pár těch, pro které je matička Země nejspíše stále ještě placatá a středem vesmíru.

Aktuální téma: Změnila se vůně?

Přišlo k nám několik dotazů ohledně změny vůně preparátů. Někomu i připadá, že po otevření krémů voní všechny stejně, a tak bych se ráda u této záležitosti zastavila a vše vysvětlila.

Novinky a speciality: Aktiderma LY

Pokud přednáším na kurzech aromaterapie, vědom si toho, že ani já nemám patent na rozum se snažím nezapomenout hned v úvodu účastníkům říci: „Nikdy, nikomu a ničemu nevěř!“ Hlavně proto, že oblast reklamy v kosmetice má více společného s dezinformováním, než informováním. Nehledě na to, že jeden se může i při dobré vůli zmýlit. Při pojednání o surovinách používaných v kosmetice téměř vždy přišla řeč i na med.

Novinky a speciality: Růžový pozdrav z Chile

Vždy když se rozpovídám o éterických olejích jako účinných látkách, jako jeden z prvních, důležitých faktů konstatuji, že abychom mohli éterické oleje používat v kosmetice či při masážích, musíme je nejprve „zředit“, neboť v koncentrovaném stavu jsou pro tyto účely nepoužitelné. Jako nosiče těchto účinných látek se ve vztahu k lidské pokožce nejlépe osvědčily tuky.

Novinky a speciality: Masážní olej Cayatherm

Myslím, že není bez zajímavosti podívat se do „rodného listu“ preparátu, který nyní přichází na trh se jménem CAYATHERM a který se rodil více než dlouho. Za všechno vlastně může moje návštěva ve voňavé porodnici v Klatovech, která se udála na přelomu tisíciletí.

Novinky a speciality: A je tu...

Poptávka po mycích olejích na ruce vznikla chvíli po první prezentaci koupelových a sprchovacích olejů dovážených z Německa v roce 1991. Až do poloviny roku 2005 jsem vždy, ať již na kurzech Aromaterapie, či v odpovědích zákazníkům říkal, že je to zbytečné, že mohou používat sprchovací oleje, neboť při sprchování si s nimi ruce myjí tak jako tak. Jak jsem ale vycítil, olej na ruce by měl být na ruce, nikoli na sprchování.

Dary přírody: Eleutherococc bude levnější…

Co se eleutherococcu týká, přestože obsahuje mimo jiných složek i stopová množství éterických olejů, rozhodně jej nelze řadit do siličnatých rostlin. A přesto si aromaterapii bez něj prostě neumím představit. Když už tam nepatří díky svému excelentnímu (bio)chemickému složení, pak tam zcela jednoznačně má své čestné místo díky svým „jedinečně voňavým“ účinkům.

Dary přírody: Podzim s eukalyptem Koala

Pomalu přichází doba, kdy začneme zřídkavěji otvírat okna, podzimní chlad nás přinutí přitápět a používání éterických olejů ať již do aromalamp či do zvlhčovačů vzduchu nabude na aktuálnosti.

Škola aromaterapie: Co je co…? Aneb co je to…?

Ač nerad, občas jsem jako chemik donucen zabývat se nejen tím co vyrábí firma AKH, ale i tím, co vyrábí jiní. Ale k tomu se vrátím později. Kdysi, když jsem na začátku osmdesátých let s kosmetikou v Německu začínal, platily trošku jiné předpisy a tak dnes, samozřejmě že s nadsázkou, říkám, že tehdy byla kosmetika daleko ekologičtější.

Škola aromaterapie: Aromaterapie?

Pokud se zamyslíme nad významem slůvka aromaterapie, pak asi ten nejvhodnější překlad by mohl být léčení vůněmi. V mezidobí se natolik vžil, že ho zcela jistě budeme používat i nadále i přes jeho nedostatečnost. Vůni vnímáme nosem… tedy léčení přes nos…?

Škola aromaterapie: O těkavosti éterických olejů

Jedním z dotazů, se kterým se velice často setkávám, je otázka odpařování éterických olejů. Přestože stanovení hodnot odpařování éterických olejů by nebyl v laboratorních podmínkách žádný velký problém, údajů v této oblasti je velmi málo a nutno zmínit fakt, že při jejich porovnání je zde možné zjistit odlišnosti.

Zkušenosti a rady: Pochvala zubnímu oleji

Protizánětlivé a zklidňující účinky ZUBNÍ OLEJ ZE 7 BYLIN jsou už všeobecně známé. Na moje doporučení ho již používá celá naše rozvětvená rodina.

Koutek pro maminky: Kinetózy…

Co se cestování po tomto světě týče, mám toho již opravdu hodně za sebou. Nejvíce jsem se napřesunoval autem, trochu v letadle, něco v autobusech, ve vlacích i na lodích (to je přehnané… spíše lodičkách). A abych nezapomněl i ve výtahu. To co píši se mě osobně sice netýká, ale když se tak ohlédnu zpět, nebylo jednoho jediného dopravního prostředku, který jsem zmínil, abych se nesetkal s někým, komu se udělalo šoufl.

Koutek pro maminky: Záruka výrobků firmy AROMATERAPIE KAREL HADEK

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: I na vlastní kůži odzkoušeno

Jsem velmi rád, že mi bylo umožněno panem Karlem Hadkem, výrobcem aromaterapeutické olejové kosmetiky, jako jednomu z prvních vyzkoušet a otestovat nový preparát CAYATHERM, ještě v jeho vývojovém stadiu.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Aromaterapie a stres

V dnešní době není nikomu cizí toto až fenomenální slovo STRES, které člověk v každém dni přijímá už jako samozřejmost. Stres nevzniká jen pod časovým tlakem, jak se mnozí domnívají.

Z vašich dopisů: Pohádka pro Hádka,

aneb o princezně Kůžičce, elfím králi a nepřející Mamonce

Z vašich dopisů: Testováno na zvířatech

Milý pane Hadku, je to už více než 13 let co používám Vaši kosmetiku a potěšilo mě, když jsem dostala do rukou Vaší „novou“ Aromaterapii. Jsem ráda, že jste se nám vrátil a vše se zase vrací do vyjetých kolejí. „Vaší“ kosmetiku jsem objednávala v Ústí, ale ani ve snu mě nenapadlo, jakou hru tam se zákazníky hrají. Doufám, že Vaše nové a hezké logo je a v budoucnosti bude zárukou hadkovské kvality jak ji v Aromaterapii garantujete.

Z vašich dopisů: Pozor na záměny

S oleji i krémy od pana Hadka mám velmi dobré zkušenosti. Například NEUTRÁLNÍ obličejový olej mám stále po ruce, má univerzální použití na jakékoliv potíže s pokožkou. Nedávno jsem své patnáctileté dceři koupila krém APISAN s obsahem medu pro jeho hojivý účinek na „problematickou“ pleť.

Poradna