Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2013

Koutek pro maminky: Aromaterapie a homeopatie

Zdravím všechny příznivce aromaterapie a ty, kteří důvěřují moudrosti přírody a využívají jejích možností při prevenci, ošetřování či léčení nemocí. O přínosu aromaterapie v tomto směru já osobně nemám pochyb.

Ke kosmetice pana Karla Hadka jsem se dostala již před několika lety. Z počátku se ke mně informace o této kosmetice dostávaly sporadicky a porůznu, později jsem je začala vyhledávat cíleně. Jednou se mi dostal do ruky katalog s výrobky této firmy, který mě natolik zaujal, že jsem se rozhodla udělat další krok ve svém vzdělání. Tentokrát směrem k éterickým olejům a jejich uplatnění v naší rodině. Z počátku jsem objednávala pouze hotové výrobky, ale pořád více a více jsem se zajímala nejen o to, jaké účinky mají jednotlivé éterické oleje, ale i jakým způsobem se dají vytvářet směsi z těchto olejů, jak je míchat, či jak si sama mohu vytvořit krém či olej. Proto jsem absolvovala kurzy, které pan Hadek pořádal v Brně. Tyto kurzy byly pro mě velmi inspirativní. Přímo mě nadchlo, kolik neuvěřitelných možností a variant lze nakombinovat při výrobě preparátu a že si lze vyrobit aromaterapeutický přípravek přímo na míru podle vkusu, nálady a potřeby. O tom, že tyto výrobky se dají použít jak k pěstění pokožky, tak k podpoře zdraví, psychiky a léčení, se snad ani nemusím zmiňovat. Z těchto kurzů neustále čerpám, a proto doporučuji všem, kteří se o aromaterapii blíže zajímají, aby tyto kurzy navštívili.

Aromaterapie naši rodinu začala ve zvýšené míře provázet po narození dcer. Jelikož se manžel ve své pediatrické a homeopatické praxi často setkává s alergickými reakcemi na některé výrobky kosmetických firem, byla aromaterapie jasnou volbou. Pokud se aromaterapie kombinuje s homeopatií, lze se v mnoha případech dočkat překvapivých výsledků.

 

Pár ověřených rad a tipů z osobní zkušenosti mé i jiných maminek:

„Už má babička radila koupat v odvaru z heřmánku, to pak miminko krásně voní a spokojeně brouká a mhouří očka.“ Stačí dno litrového hrnce pokrýt heřmánkem, zalít horkou vodou a nechat luhovat 10 minut. Potom přecedit do vany, dolít vodu na správnou teplotu a dítě v ní vykoupat. Nevadí, pokud se heřmánek dostane do očí, působí dezinfekčně a chrání před zánětem spojivek. Následně namažeme pokožku vhodným krémem či olejem. My jsme dcery od narození až do jejich tří let pravidelně natírali HEŘMÁNKOVÝM dětským koupelovým olejem. Po celou dobu jsme nezaznamenali žádnou vyrážku, alergii či jakýkoliv kožní problém. Bonusem nám byla krásně provoněná koupelna. Při opruzeninách se mimo „Rybilky“ osvědčil všestranný preparát INTIMISS. Natíráme-li dítko po každém přebalování, problémy brzy zmizí.

Dosti často se stává, že novorozence trápí nadýmání. V tomto případě je osvědčené masírovat miminku bříško po směru hodinových ručiček Masážním FENYKLOVÝM olejem, a pak několikrát přitáhnout nožky k bříšku.

Pomáhají i tato homeopatika:  

  • Magnesium phosphorica 15CH – jestliže se dítě snaží přitáhnout nožky k tělu
  • Dioscorea villosa 15CH – pokud se dítě propíná do oblouku
  • Rheum officinale 15CH – když větry i stolice z konečníku přímo střílí.

Jestliže nadýmáním trpí kojené dítě, maminka může pomoci změnou své stravy a pitím čajů z anýzu či fenyklu a vše, co jde, obohatit mletým kmínem.

 

Při kojení se občas stane, že se dítě špatně přisaje a mamince popraskají bradavky. Urychlit hojení pomůže již zmiňovaný preparát INTIMISS v kombinaci s homeopatikem Nitricum acidum 15CH. Při počínajícím zánětu v prsu je výborným pomocníkem tvaroh – stačí ho přiložit na zarudlé a bolavé místo 2x denně, alespoň na 20 minut. Podpořit vyléčení můžeme i homeopaticky podáním, Pyrogenia 5CH nebo Hepar sulfuru 15CH.

 

Růst zoubků může být pro maminky zkouškou připravenosti a odolnosti. Mnohé děti jsou v tomto období neklidné, plačtivé, v noci se často budí, mívají zvýšenou teplotu, nadměrně sliní, strkají vše tuhé do pusy a mohou mít i řidší stolici. Tady našeho miláčka uklidníme masírováním dásní olejem BABY-DENT, přidáme také Chamomillu 15CH. Holčičkám, kterézdobí čerstvě nastřelené náušničky, ihned po jejich aplikaci natírejte ouška ČAJOVNÍKOVÝM olejem, který okolí vpichu zklidňuje a zabraňuje infekci.

 

Pokud se stane, že se váš miláček při průzkumu terénu nechtěně otře o sporák a přivodí si popáleninku, rychle přiskočte a natřete postižené místo třezalkovým olejem. Kvalitní třezalkový olej zabrání vytvoření puchýře a díky němu se pokožka daleko rychleji regeneruje. Stejně dobře v tomto případě poslouží i LEVANDULOVÝ olej a z homeopatik Causticum 15 CH či Hypericum perforatum 5 CH .

 

Téma očkování by jistě vydalo na samostatnou kapitolu. O vhodnosti či nevhodnosti očkování se dnes vedou diskuze. Na maminky útočí reklamy, na co všechno je vhodné jejich dítě naočkovat. Ty v nich mnohdy záměrně vyvolávají pocit strachu o zdraví jejich dítěte. Tady je vhodné použít zdravý selský rozum a zjistit i druhou stranu mince – viz internetové články a nežádoucí účinky očkování. Posouzení je na každé mamince. Ale zpět – dítě je naočkováno – užijete Siliceu 15 CH 2x denně po dobu 1 týdne a do aromalampy kápněte některý ze zklidňujících éterických olejů: např. MEDUŇKOVÝ, MANDARINKOVÝ nebo LEVANDULOVÝ, a uvidíte, že bude líp.

 

Po letošní dlouhé zimě máme za sebou období chřipek, ale naše tělo potřebuje posílit imunitu více než kdy jindy. Pokud nechceme podporovat chemický průmysl a dopřávat svému tělu „vitamínové“ doplňky ve formě tablet, využijme jednoduchých, účinných a vyzkoušených metod. Jednou z možností je zakoupit si tvaroh, oddělit z něj 1/3 a tuto smíchat s polévkovou lžící LNĚNÉHO OLEJE lisovaného za studena. Můžete ochutit domácí marmeládou, kompotem, medem nebo javorovým sirupem. Tuto svačinku pojídejte každý den. Potěšíte tím tělo i peněženku. Játra nám výborně pročistí pampeliška – když denně sníme sedm stopek (lodyh), máme splněno a naše játra si budou libovat. O ELEUTHEROCOCCOÉM extraktu již bylo napsáno mnoho, pokud si jej naordinujete, rozhodně neprohloupíte.

 

Blahodárné paprsky sluníčka mohou občas pozlobit a kromě tvorby potřebného vitamínu D na povrchu pokožky nás obdaří zarudnutím kůže. Tuto potíž nám pomůže vyřešit Třezalkový olej, který působí analgeticky a protizánětlivě.

 

S nadcházejícím létem přeji všem maminkám krásné dny strávené v přítomnosti svých dětí. Právě děti jsou našimi úžasnými průvodci životem. Ukazují nám, co v životě děláme i neděláme správně. Je zajímavé si uvědomit, proč se naše dítě chová tak, jak se chová, co nám svým chováním chce vlastně ukázat, co nám zrcadlí, čeho si máme všimnout. Snažme se jít hlouběji a hledat, co je za tím, proč se nám věci dějí tak, jak se dějí, hledejme souvislosti – neboť jak říká spisovatelka Zdeňka Jordánová, autorka inspirativní knihy „Tvoje dítě jako šance pro tebe“: „Všechno se jednoho dne spojí…“ Existuje mnoho možností a způsobů při hledání, kineziologie, homeopatie, autopatie a mnoho dalších. Každá z nich má svůj úhel pohledu a všechny se mohou vzájemně doplňovat. Aromaterapie má mezi nimi právem své nezastupitelné místo.

Mgr. Jitka Muchová

Úvodní slovo Karla Hadka

Letošní jaro na sebe nechalo čekat proklatě dlouho. Jako by laškovalo s globálním oteplováním. Ani dnes, kdy píši tyto řádky, to ještě není to pravé ořechové. Nějaký ten celsiův stupínek navíc by jistě každý z nás rád uvítal.

Novinky: APILINE

Kdysi, když jsem cestovával vlakem do školy, chytil jsem v něm blechu. Kousala potvora. I když byla zanedlouho po neúprosné honičce zlikvidována, byl to zážitek na celý život. Do dnešního dne, když slyším slovo blecha, začne mě svědět celé tělo a začínám se drbat.

Novinky: ATOPINAL

Jak již sám název napovídá, preparát byl vyvinut pro účely ošetřování suché, případně i podrážděné pokožky atopiků.

Novinky: ATOSAN-LECI

Lecitinové preparáty s logem KH se těší stále větší oblibě těch, kdož hledají vysoce účinné preparáty, ať již pro pěstění krásy, či regeneraci pokožky. Lecitin je velice zajímavá surovina, ať již jako potravina, či jako složka pro výrobu kosmetiky.

Novinky: LECIO-MAJO

V době svých začátků jsem dostal zajímavý požadavek od jedné zákaznice. Vyrobit krém na ruce, který by se nechal použít vždy po umytí a neumastil by ruce.

Novinky: LECISON

V době, kdy píši tyto řádky, se spíše těším na jaro, než aby moje mozkové závity zaměstnávalo sluníčko, teplo a opalování. Tedy pokud pominu své permanentní touhy… V době, kdy vyjde druhé letošní číslo Aromky, doufám, že bude nejen jaro v plném proudu, ale i sezóna opalování nám bude podstatně blíže.

Novinky: SEBOÖL

Některé kosmetické problémy mají velice podobné kožní projevy, ale rozdílná pojmenování. Jedním z takových problémů může být pokožka s nadměrnou produkcí kožních tuků. Velice často se pak stává, že na ní dochází i k zánětlivým procesům.

Novinky: SEBOSAN

Seborhoická dermatitida (taktéž seborhea) patří k problémům, které dovedou potrápit. O tom konec konců svědčí i dotazy, o kterých bych mohl říci, že přichází stále častěji.

Novinky: SHEA-VITA

Shea Butter, neboli bambucké máslo, patří k velice zajímavým kosmetickým surovinám, které díky složení lze používat k ošetření pokožky i bez dalšího zpracování.

Hadkovské zamyšlení: Jak na sennou rýmu?

Zhoršující se ekologie, „vědecká“ strava s látkami, které v ní nemají co pohledávat, a mnohé další negativní vlivy každodenního života se podepisují i na skutečnosti, že v populaci permanentně přibývá různých zdravotních problémů. Mezi ně patří i sezónně podmíněné pylové alergie.

Slovo odborníka: Dobromyslový olej

Tento velice účinný olej je také často nazýván oregánový. Toto jeho označení je odvozeno od latinského názvu rostlinky Origanum vulgare.

Slovo odborníka: Kosmetické zázraky, nebo zase bajky?

Poslední dobou dostáváme stále častěji dotazy ohledně nových kosmetických výrobků s obsahem kyseliny hyaluronové, či dokonce botoxu. Vzhledem k tomu, že tyto také kosmetické přípravky mají nejen častou, ale i zcela „pravdivou“ reklamu v televizi, nemůže tomu být jinak, než že se jedná o novodobý kosmetický zázrak, po kterém každý omládne a bude se cítit lépe na těle i na duši.

Zkušenosti a rady: Atopinal a zkušenost

Předem bych chtěla moc poděkovat panu Hadkovi a pí. Švorcové za vstřícnost, ochotu a pomoc s mým problémem. Začalo to na kurzu Aromaterapie KH v Praze.

Zkušenosti a rady: Dobrý den paní Švorcová,

po delší odmlce Vám píši slíbený průběh „odčervování“ celé rodiny.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

vlastně jsem již chtěla ulehnout k tolik potřebnému spánku… Ale už si několik dní slibuji, že objednám pro děti nosní olejíček, pro sebe krémíček, sprchový olejíček, nějaký éterický olejíček a prostě vše, co nám dochází nebo již došlo.

Zkušenosti a rady: Dobrý den pane Hadku,

jsem již pět týdnů po porodu a musím se s Vámi podělit o úžasné účinky dětského FENYKLOVÉHO olejíčku!!!

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

stala jsem se Vaší zákaznicí asi před rokem, a to kvůli svému synovi, kterému se objevila na pažích a v obličeji taková hrubá krupička. Nebolí, nesvědí, jen to nevypadá hezky.

Zkušenosti a rady: Příroda neléčí, ale uzdravuje

Toto „klišé“ slyšíme či čteme velmi často, ale ráda bych se podělila o svoji zkušenost s přírodními oleji pana Hadka.

Zkušenosti a rady: Vážení,

chtěla bych touto cestou sdělit, že pan Hadek je génius. Zní to přemrštěně, ale již 20 let studuji alternativní medicínu, avšak v mém životě byly zlomové pouze 2 přípravky, oba od p. Hadka.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku, vážená paní Švorcová,

jsem absolventka Vašich kurzů a několik let pracuji ve svém Aromastudiu v Praze 7 při kosmetickém ošetření i masážích výhradně s Vaší kosmetikou. Tuto kosmetiku rovněž nabízím svým klientům pro domácí použití. Ráda bych se s Vámi podělila o zkušenosti své i svých klientů alespoň s některými z Vašich skvělých preparátů.

Zkušenosti a rady: Thymicon – pomocník v domácnosti

Jak vlastně vzniká čistota? Každý z nás na danou otázku odpoví zcela jistě jinak. Pro někoho může být představa čistoty stále úzce spojena se štiplavým zápachem chlóru. U čtenářů časopisu Aromaterapie a uživatelů produktů značky Karel Hadek, je zcela jistě čistota spojena s vůní ORANGE-SANITOLU - speciálního čističe z pomerančového oleje.

Zkušenosti a rady: Vibrační terapie

O působení účinných látek éterických olejů ve fyzické úrovni – na pleť, na změny prokrvení, na různé mikroby – se toho ví relativně dost. Na těchto účincích je postaveno jejich použití při určité diagnóze nebo obtížích. Méně probádanou oblastí je působení éterických olejů na energetické tělo člověka.

Zkušenosti a rady: Centrum pro mne v Pardubicích

Rádi bychom vám představili novou pobočku CENTRA PRO MNE v Pardubicích, o kterou jsme rozšířili naše dosavadní služby ze Seče a Heřmanova Městce.

Zkušenosti a rady: ALBIDERM

Milí Hádkovci, již dlouho si říkám, že Vám musím napsat, jakou mám radost, že Váš preparát Albiderm mě zbavil pigmentových skvrn v obličeji.

Zkušenosti a rady: SAMEA

Chtěla bych se s Vámi podělit o zkušenosti s práškem na nádobí.

Zkušenosti a rady: Pár otázek v Baby clubu Nekky Zlín

S firmou Aromaterapie Karel Hadek náš Baby club Nekky spolupracuje víc jak deset let. Za tak dlouhou dobu, se základní nabídka, tvořená především NOSNÍM OLEJEM BABY a HY-INTIMOU, rozrostla o další druhy preparátů a to především díky kvalitě těchto výrobků, ale i díky spokojeným zákaznicím.

Poradna

Koutek pro maminky: Aromaterapie a homeopatie

Zdravím všechny příznivce aromaterapie a ty, kteří důvěřují moudrosti přírody a využívají jejích možností při prevenci, ošetřování či léčení nemocí. O přínosu aromaterapie v tomto směru já osobně nemám pochyb.

Koutek pro maminky: Intimiss – opruzenino zmiz!

Ráda bych se s Vámi podělila o zkušenost s používáním přípravku INTIMISS na opruzeniny u mé dcery.

AromaFlora: Připravujeme

V dnešní době, kdy se snažíme žít co nejzdravěji, minimalizovat kontakt se syntetickými sloučeninami v jídle či kosmetice, používáme přírodní kosmetiku pro lidi i zvířecí kamarády. Zapomínáme však na naše zelené fotosyntetizující poklady, které nám produkují všechny oleje, potraviny, kyslík, nebo jsou jen zkrášlením jinak šedivého světa a připomínkou krásné rozkvetlé a voňavé přírody.

AromaFauna: Anální žlázy

Mezi časté dotazy od milovníků zvířat patří dotaz: „Máte něco na ošetřování análních žláz? Náš pes má zánět, veterinář nám je vymačká, ale chodíme na čištění čím dál častěji a je nám doporučena operace. “