Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2013

Slovo odborníka: Kosmetické zázraky, nebo zase bajky?

Poslední dobou dostáváme stále častěji dotazy ohledně nových kosmetických výrobků s obsahem kyseliny hyaluronové, či dokonce botoxu. Vzhledem k tomu, že tyto také kosmetické přípravky mají nejen častou, ale i zcela „pravdivou“ reklamu v televizi, nemůže tomu být jinak, než že se jedná o novodobý kosmetický zázrak, po kterém každý omládne a bude se cítit lépe na těle i na duši. A někteří možná budou dokonce i spaseni. Občas se někdo dožaduje podobných jedinečností i od nás. Naše odpověď zní NE, nic takového v našich krémech, ani sérech nenajdete a věřte, že toto rozhodnutí píši s velikou radostí. Zdravou pokožku s mladistvým vzhledem, při jejímž „nošení“ se cítíte výborně na těle i duši, umíme zajistit i bez jedů a kyselin. Postačí k tomu vysoce kvalitní rostlinné oleje, éterické oleje, maceráty, rostlinné výtažky, vitamíny a lecitin. Správnou hydrataci těla přes pokožku nikterak závratně neovlivníte. Vodu je potřeba udržet v pokožce navázanou na správný nosič… Takže zase starý dobrý pitný režim, vhodná strava a péče o své tělo i pomocí správného dýchání. A hlavně, respektování fyziologických vlastností pokožky! Rostlinné oleje zmiňujeme často stejně jako éterické oleje. Konec konců hodně potřebných informací o nich najdete ve druhém díle našeho katalogu. Srovnávat následující složky mi přijde nevhodné, ale pro utvoření názoru, obrázku obsažených složek v krémech, je to nezbytné. Kosmetické výrobky firmy AKH nejvíce využívají lecitin a proto bude zmíněn právě on.

 

Náš lecitin (Fosfolipidy)

Působí zvenčí i zevnitř, zvyšuje intenzitu dýchání kůže a reguluje buněčnou výměnu. Ovlivňuje také měkkost a ohebnost. Fosfolipidy zamezují u normální a zvlášť suché kůže jejímu vysoušení po mytí. Tato vlastnost se také využívá v prostředcích na mytí vlasů. Regulují pH-hodnotu kůže a podporují přirozený ochranný plášť proti agresivním vlivům prostředí. V terapeuticky účinném množství působí pozitivně při kožních onemocněních, jedinečným způsobem podporují regeneraci. Široké veřejnosti je málo známo, že lecitin, případně potraviny na něj bohaté, podporují díky jeho jedinečnému složení regeneraci jater. Harmonická rovnováha lecitinu, kyseliny žlučové a cholesterolu v žluči je nutným předpokladem pro to, aby se zabránilo vzniku žlučových kamenů. Díky své schopnosti pročišťovat cévy, snižovat krevní tlak, jsou fosfolipidy důležité jako prevence proti mozkovým příhodám. Poruchy látkové výměny acetylcholinu jsou příčinou řady mentálních nemocí. Lecitin se tak účastní hojivých procesů jako pozitivní pomocný prostředek. Lecitin se s úspěchem ujal v geriatrii. Podporuje dobrý zdravotní stav starších lidí. U sportovců účinkuje jako energetický zdroj pro svaly a mozek. Doba zotavení po tělesné námaze se díky němu zkracuje. Fosfatidylcholin je důležitou složkou hlenové vrstvy v tlustém střevu. Tento hlen vytváří ochrannou vrstvu, která chrání stěnu velkého střeva před útokem kolonií komenzálních bakterií. Pacient trpící ulcerózní kolitidou má narušenou ochrannou vrstvu a hlen, který ji tvoří, má nižší hladinu fosfatidylcholinu, než je tomu u zdravých osob.

 

(Sousedův) Botulotoxin

Z latinského botulus = klobása. Botulotoxin, resp. Botulin, či botox nebo-li klobásový jed, je toxická polypeptidická dvojsložková směs produkovaná bakteriemi Clostridium botulinum. Produkce botulotoxinu probíhá pouze za anaerobních podmínek, bez přístupu vzduchu, optimální pH prostředí je 4,8 - 8,5 a teplota kolem 30 °C. Tento jed je považován za jeden z nejúčinnějších. Z oněch přírodních (včetně biokvality) je nejjedovatější, možná absolutně nejúčinnější. Jeho smrtelná dávka je 100 pg/kg, (4 kg ideálně a „spravedlivě“ rozděleny by nejspíše stačily k vyhubení celého lidstva). Proniknutí botulinu do organismu zapříčiňuje otravu nazývanou po původci – botulismus. Je odolný vůči kyselině chlorovodíkové, tedy žaludeční šťávě, a trávení. Neporušený se vstřebává střevní sliznicí, a následně je transportován po těle krví a lymfou. Botulin je ale termolabilní, a ničí ho již teplota nad 60 °C. Do těla se obvykle dostává z potravy kontaminované sporami bakterií Clostridium botulinum. Jde o špatně sterilované konzervy a uzeniny, nakládanou zeleninu, houby v oleji apod. Spory mohou být přítomny dokonce i v medu, u kojenců dává vzniku ranému botulismu. V potravinách se toxin ničí varem. Jistota je jistota, doporučuji vařit po dobu min. 10 min. Botulotoxin se používá v kosmetice, především na vyhlazování vrásek, což má pouze dočasný, značně pofiderní efekt. Má též využití v lékařství. Velmi dobře se uplatňuje při léčbě pocení. Nyní se ovšem zjistilo, že jeho podání vyvolává jizvení v intersticiu svalů (vmezeřená tkáň orgánu, kterou tvoří řídké vazivo), takže jeho používání bude do budoucna pravděpodobně funkčně omezeno. Je také považován za ideální náplň chemických zbraní, protože bakterie, které tento jed produkují, jsou anaerobní a jed samotný se na vzduchu rychle rozpadá, takže oblast zasažená rozptýlením botulotoxinu do vzduchu bude přibližně po uplynutí jednoho dne opět bezpečná.

 

Kyselina hyaluronová (HA = hyaluronic acid)

HA tvoří jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty. Je součástí pojivových, epiteliálních a nervových tkání. Ve velkém množství se nachází v očním sklivci, synoviální tekutině a kůži. Rovněž tvoří slizovité obaly vajíček některých organismů. HA se začala nově využívat i v oblasti péče o zrak, jako lubrikační látka v očních kapkách nebo v roztocích na kontaktní čočky. Již v 60. letech 20. století se HA využívala k lokální léčbě popálenin a kožních vředů. Významné je využití HA k augmentaci v plastické chirurgii (vyplň vrásek, vtažených jizev, zvětšení prsou). HA se také užívá v přípravcích pro podporu hojení ran. Dobré výsledky byly zaznamenány v kombinaci s jódem při hojení chronických ran, diabetických nohou a bércových vředů. HA se používá v medicíně, kde se vysokomolekulární hyaluronan uplatňuje díky svým viskoelastickým a protizánětlivým vlastnostem. Užívá se především při léčbě nemocí kloubů. Kyselinu hyaluronovou ve výrobním procesu mohou produkovat geneticky změněné kmeny bakterií Escherichia coli. Dalším užívaným způsobem biotechnologické výroby je získávání kyseliny hyaluronové z buněčných stěn bakterií druhu Streptococcus zooepidemicus. Použití v kosmetice nachází proto, že jako polysacharid je tato složka hygroskopická. Tedy váže na sebe vodu. Bohužel, nemá přirozenou inteligenci, aby věděla, že po nanesení na pokožku by měla přestat vázat vodu na sebe a začít ji vázat na pokožku. Drahá součást „hydratačních krémů”, které však bohužel pokožku dehydrují.

Takže nevím, jak kdo, ale já mám jasno. Jedů máme okolo sebe dostatek, tak proč si jej dobrovolně mazat na pokožku nebo píchat v podobě injekcí do podkoží? A kyselina hyaluronová? Jistě dobrá, ale pokud si ji tělo vytvoří samo. Tam je totiž její místo, tam je potřebná. Není vhodnější se o ni starat od samého počátku? Podporovat pokožku, klouby, svaly, aby nedocházelo k její likvidaci v těle? Kožní film bychom měli opečovávat, vymazlovat, ne si jej ničit. Často slyším: „Trpím na sluneční alergii. Sluníčko má škodlivé záření. Mám pigmentové skvrny.“ atd. Nebudou mnohé kožní potíže způsobené nekvalitním kožním filmem? Naším ochranným kožním filmem, který vytváří naši vlastní ochrannou bariéru a který si dennodenně poškozujeme nesprávnou péčí? A klobásový jed na kůži? Pokud se nepletu, sama pokožka si ho nevytváří, takže tento jed tam nepatří. S trochou ironie nezbývá než dodat, že snad by bylo vhodné nabízet bolševníkový krém proti vráskám. Krásně se po něm opuchne, fakt všechny vrásky zmizí. Citlivější budou mít excelentně hydratovanou pokožku. Dokonce tak, že nebudou mít nouzi o puchýře…

Michaela Švorcová / m.s@karelhadek.eu

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Letošní jaro na sebe nechalo čekat proklatě dlouho. Jako by laškovalo s globálním oteplováním. Ani dnes, kdy píši tyto řádky, to ještě není to pravé ořechové. Nějaký ten celsiův stupínek navíc by jistě každý z nás rád uvítal.

Novinky: APILINE

Kdysi, když jsem cestovával vlakem do školy, chytil jsem v něm blechu. Kousala potvora. I když byla zanedlouho po neúprosné honičce zlikvidována, byl to zážitek na celý život. Do dnešního dne, když slyším slovo blecha, začne mě svědět celé tělo a začínám se drbat.

Novinky: ATOPINAL

Jak již sám název napovídá, preparát byl vyvinut pro účely ošetřování suché, případně i podrážděné pokožky atopiků.

Novinky: ATOSAN-LECI

Lecitinové preparáty s logem KH se těší stále větší oblibě těch, kdož hledají vysoce účinné preparáty, ať již pro pěstění krásy, či regeneraci pokožky. Lecitin je velice zajímavá surovina, ať již jako potravina, či jako složka pro výrobu kosmetiky.

Novinky: LECIO-MAJO

V době svých začátků jsem dostal zajímavý požadavek od jedné zákaznice. Vyrobit krém na ruce, který by se nechal použít vždy po umytí a neumastil by ruce.

Novinky: LECISON

V době, kdy píši tyto řádky, se spíše těším na jaro, než aby moje mozkové závity zaměstnávalo sluníčko, teplo a opalování. Tedy pokud pominu své permanentní touhy… V době, kdy vyjde druhé letošní číslo Aromky, doufám, že bude nejen jaro v plném proudu, ale i sezóna opalování nám bude podstatně blíže.

Novinky: SEBOÖL

Některé kosmetické problémy mají velice podobné kožní projevy, ale rozdílná pojmenování. Jedním z takových problémů může být pokožka s nadměrnou produkcí kožních tuků. Velice často se pak stává, že na ní dochází i k zánětlivým procesům.

Novinky: SEBOSAN

Seborhoická dermatitida (taktéž seborhea) patří k problémům, které dovedou potrápit. O tom konec konců svědčí i dotazy, o kterých bych mohl říci, že přichází stále častěji.

Novinky: SHEA-VITA

Shea Butter, neboli bambucké máslo, patří k velice zajímavým kosmetickým surovinám, které díky složení lze používat k ošetření pokožky i bez dalšího zpracování.

Hadkovské zamyšlení: Jak na sennou rýmu?

Zhoršující se ekologie, „vědecká“ strava s látkami, které v ní nemají co pohledávat, a mnohé další negativní vlivy každodenního života se podepisují i na skutečnosti, že v populaci permanentně přibývá různých zdravotních problémů. Mezi ně patří i sezónně podmíněné pylové alergie.

Slovo odborníka: Dobromyslový olej

Tento velice účinný olej je také často nazýván oregánový. Toto jeho označení je odvozeno od latinského názvu rostlinky Origanum vulgare.

Slovo odborníka: Kosmetické zázraky, nebo zase bajky?

Poslední dobou dostáváme stále častěji dotazy ohledně nových kosmetických výrobků s obsahem kyseliny hyaluronové, či dokonce botoxu. Vzhledem k tomu, že tyto také kosmetické přípravky mají nejen častou, ale i zcela „pravdivou“ reklamu v televizi, nemůže tomu být jinak, než že se jedná o novodobý kosmetický zázrak, po kterém každý omládne a bude se cítit lépe na těle i na duši.

Zkušenosti a rady: Atopinal a zkušenost

Předem bych chtěla moc poděkovat panu Hadkovi a pí. Švorcové za vstřícnost, ochotu a pomoc s mým problémem. Začalo to na kurzu Aromaterapie KH v Praze.

Zkušenosti a rady: Dobrý den paní Švorcová,

po delší odmlce Vám píši slíbený průběh „odčervování“ celé rodiny.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

vlastně jsem již chtěla ulehnout k tolik potřebnému spánku… Ale už si několik dní slibuji, že objednám pro děti nosní olejíček, pro sebe krémíček, sprchový olejíček, nějaký éterický olejíček a prostě vše, co nám dochází nebo již došlo.

Zkušenosti a rady: Dobrý den pane Hadku,

jsem již pět týdnů po porodu a musím se s Vámi podělit o úžasné účinky dětského FENYKLOVÉHO olejíčku!!!

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

stala jsem se Vaší zákaznicí asi před rokem, a to kvůli svému synovi, kterému se objevila na pažích a v obličeji taková hrubá krupička. Nebolí, nesvědí, jen to nevypadá hezky.

Zkušenosti a rady: Příroda neléčí, ale uzdravuje

Toto „klišé“ slyšíme či čteme velmi často, ale ráda bych se podělila o svoji zkušenost s přírodními oleji pana Hadka.

Zkušenosti a rady: Vážení,

chtěla bych touto cestou sdělit, že pan Hadek je génius. Zní to přemrštěně, ale již 20 let studuji alternativní medicínu, avšak v mém životě byly zlomové pouze 2 přípravky, oba od p. Hadka.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku, vážená paní Švorcová,

jsem absolventka Vašich kurzů a několik let pracuji ve svém Aromastudiu v Praze 7 při kosmetickém ošetření i masážích výhradně s Vaší kosmetikou. Tuto kosmetiku rovněž nabízím svým klientům pro domácí použití. Ráda bych se s Vámi podělila o zkušenosti své i svých klientů alespoň s některými z Vašich skvělých preparátů.

Zkušenosti a rady: Thymicon – pomocník v domácnosti

Jak vlastně vzniká čistota? Každý z nás na danou otázku odpoví zcela jistě jinak. Pro někoho může být představa čistoty stále úzce spojena se štiplavým zápachem chlóru. U čtenářů časopisu Aromaterapie a uživatelů produktů značky Karel Hadek, je zcela jistě čistota spojena s vůní ORANGE-SANITOLU - speciálního čističe z pomerančového oleje.

Zkušenosti a rady: Vibrační terapie

O působení účinných látek éterických olejů ve fyzické úrovni – na pleť, na změny prokrvení, na různé mikroby – se toho ví relativně dost. Na těchto účincích je postaveno jejich použití při určité diagnóze nebo obtížích. Méně probádanou oblastí je působení éterických olejů na energetické tělo člověka.

Zkušenosti a rady: Centrum pro mne v Pardubicích

Rádi bychom vám představili novou pobočku CENTRA PRO MNE v Pardubicích, o kterou jsme rozšířili naše dosavadní služby ze Seče a Heřmanova Městce.

Zkušenosti a rady: ALBIDERM

Milí Hádkovci, již dlouho si říkám, že Vám musím napsat, jakou mám radost, že Váš preparát Albiderm mě zbavil pigmentových skvrn v obličeji.

Zkušenosti a rady: SAMEA

Chtěla bych se s Vámi podělit o zkušenosti s práškem na nádobí.

Zkušenosti a rady: Pár otázek v Baby clubu Nekky Zlín

S firmou Aromaterapie Karel Hadek náš Baby club Nekky spolupracuje víc jak deset let. Za tak dlouhou dobu, se základní nabídka, tvořená především NOSNÍM OLEJEM BABY a HY-INTIMOU, rozrostla o další druhy preparátů a to především díky kvalitě těchto výrobků, ale i díky spokojeným zákaznicím.

Poradna

Koutek pro maminky: Aromaterapie a homeopatie

Zdravím všechny příznivce aromaterapie a ty, kteří důvěřují moudrosti přírody a využívají jejích možností při prevenci, ošetřování či léčení nemocí. O přínosu aromaterapie v tomto směru já osobně nemám pochyb.

Koutek pro maminky: Intimiss – opruzenino zmiz!

Ráda bych se s Vámi podělila o zkušenost s používáním přípravku INTIMISS na opruzeniny u mé dcery.

AromaFlora: Připravujeme

V dnešní době, kdy se snažíme žít co nejzdravěji, minimalizovat kontakt se syntetickými sloučeninami v jídle či kosmetice, používáme přírodní kosmetiku pro lidi i zvířecí kamarády. Zapomínáme však na naše zelené fotosyntetizující poklady, které nám produkují všechny oleje, potraviny, kyslík, nebo jsou jen zkrášlením jinak šedivého světa a připomínkou krásné rozkvetlé a voňavé přírody.

AromaFauna: Anální žlázy

Mezi časté dotazy od milovníků zvířat patří dotaz: „Máte něco na ošetřování análních žláz? Náš pes má zánět, veterinář nám je vymačká, ale chodíme na čištění čím dál častěji a je nám doporučena operace. “