Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2013

Hadkovské zamyšlení: Jak na sennou rýmu?

Zhoršující se ekologie, „vědecká“ strava s látkami, které v ní nemají co pohledávat, a mnohé další negativní vlivy každodenního života se podepisují i na skutečnosti, že v populaci permanentně přibývá různých zdravotních problémů. Mezi ně patří i sezónně podmíněné pylové alergie.

Nelze se divit, že s blížícím se jarem přibývá i dotazů na rýmu, svědivost očí, bolesti hlavy. To se netýká jen dospělých, stále častěji jsou postiženými i malé děti. A tak přehnaná hygiena více než často s naprosto nevhodnými kosmetickými přípravky (např. tenzidové mycí výrobky), extrémně jemný prach ve vzduchu, stejně jako toxické plynové exhaláty, všudy přítomný stres, nespokojenost jakéhokoli druhu, včetně ekonomické i politické, k těmto problémům buď přispívají, nebo je i přímo vyvolávají. A toto je jen neúplný seznam z výčtu negativních vlivů. Nelze se pak divit, imunitní systém je natolik zmaten, že naprosto neškodné pyly (a nejen pyly) vyhodnocuje jako látky nebezpečné. Bije na poplach a začíná vylučovat abnormálně vysoká množství hormonu histaminu, který pak ony alergické reakce vyvolává (např. pylovou, či sennou rýmu). Nastává hledání, jak alergiím zabránit. Standardní medicína nachází cestu v předepisování antihistaminik. Aromaterapie zde nabízí, egyptský olej Z ČERNÉHO KMÍNU. (Celý článek o něm je v AT č. 2/2012 na str. 4 a 5). Po loňském zavedení tohoto oleje do nabídky je zde velké množství těch, kterým právě tento velice zajímavý olej poskytl účinnou pomoc. Jeho účinek je dán skutečností, že se vlastně jedná o přírodní směs jak mastného, tak i éterického oleje. Olej Z ČERNÉHO KMÍNU lze označit za tradiční egyptskou specialitu, s empiricky ověřenými účinky, která obsahuje složky nutné pro správnou funkci imunitního systému. Aktivně se totiž účastní různých biochemických reakcí v organismu. Denní dávka může být rozdílná v souvislosti s aktivitou problému. Běžné doporučení by bylo 3x denně množství jedné moka lžičky u dětí (cca 1 ml) či jednu až dvě čajové lžičky (cca 3 ml) pro dospělé. Občas se stává, že prodejci se i u tohoto oleje odvolávají na obsah mastné, vícenásobně nenasycené kyseliny gamalinolenové (KGL). Ta je zde sice také obsažena, ale v terapeuticky naprosto bezvýznamném množství kolem 0,25 %. KGL najdeme v účinném množství v brutnákovém a pupalkovém oleji. Brutnák obsahuje kolem 22 % KGL, pupalka je na tom hůře, tedy jen kolem 10 % KGL. Samozřejmě, že i tyto dva jedinečné oleje jsou v nabídce firmy. A všechny tři oleje, o nichž je řeč, jsou k dispozici, jak jinak, než nejen lisované za studena, ale pochopitelně, i analyticky potvrzeno, v nejvyšší kvalitě. Nutno zmínit, že nedoporučuji používání jmenovaných olejů v kapslích či tobolkách. Velice často se stává, že za účelem zvýšení jejich trvanlivosti, a tedy i prodejnosti, jsou jim přidávány zdraví značně škodlivé chemické konzervanty jako jsou BHT (butylhydroxytoluen) a BHA (butylhydroxyanisol).

Obě jmenované látky mohou způsobit alergickou reakci (kopřivku, ekzémy apod.). Vzhledem k tomu že se jedná o velice stabilní chemikálie rozpustné v tucích, jsou v těle ukládány hlavně v játrech. Studiemi byly dokázány negativní účinky na játra, ledviny, plíce, a také u žen na vaječníky. Přestože byly prokázány i rakovinotvorné účinky, jsou takovéto jedy v ČR připuštěny jako „potravinářské“ antioxidanty a hojně používány (nikoli deklarovány).

Pro uklidnění nosních sliznic postižených alergickou rýmou mohu doporučit k vyzkoušení hned několik preparátů. Jako první bych uvedl tradiční NOSNÍ OLEJ „pro dospěláky“, či jeho jemnější verzi „Baby“. Někdy může pomoci i čisté BAMBUCKÉ MÁSLO, či preparáty z něj zhotovené: INTIMISS, SENSISHEA, WINTERSHEA, JOSHEA, kterými doporučuji ošetřit okolí nosních dírek, případně i nosní sliznici. Na zklidnění nosní sliznice se taktéž osvědčil i TŘEZALKOVÝ OLEJ M/10 či TŘEZALKOVÝ OLEJ O/10, které lze používat i jako nosní oleje.

Průvodním jevem alergií bývají i bolesti hlavy. Zde může být starým dobrým pomocníkem éterický olej z máty peprné, který, nanesen po kapce na spánky, zmobilizuje proudění krve v hlavě a odbourává bolesti. Stejně tak  doporučeníhodný je u další preparát s logem KH, CHINA BALSAM. Příjemně osvěží a účinně pomáhá od bolesti. Lze jej aplikovat i v zátylku, pokud hlava bolí „na temeni“ či „vzadu“. Jak u éterického oleje z máty peprné, tak i preparátu CHINA BALSAM je nezbytně nutné dbát na to, aby se nedostal do očí. Po jejich aplikaci doporučuji i důkladné omytí rukou.

Již samy alergické problémy jsou zdrojem zvýšeného stresu. Proto právě v tuto dobu je nezbytně nutný odpočinek, relaxace a odbourávání stresu. Alergické projevy velice často do svých hříček zahrnou i oči. Zde mohu doporučit komprese z LEVANDULOVÉ pleťové vody při svědivosti a JALOVCOVÉ pleťové vody při otocích. Jedinečné jsou i obklady s „čajíčkem“ ze světlíku lékařského. Ten se připraví tak, že jednu navršenou lžičku jmenované drogy přelijeme cca 150 ml vařící vody a necháme po dobu 10 - 15 minut vyluhovat. Zchlazený výluh pak aplikujeme na tampon a uděláme obklad na oči. Doba působení obkladu by měla být 15 až 20 minut.

U pylových alergií se také osvědčila účinná kúra s Aloe Vera gelem (AVG). Zde by byla denní dávka až 200 ml (pro dospělého člověka), v případě použití desetinásobného koncentrátu AVG (ten doporučuji) jen 20 ml, tedy zhruba dvě polévkové lžíce. Kúra by pak měla být zhruba měsíční. Alergikům mohu také doporučit umytí vlasů před spaním. Prach a pyl vyvolávající alergie se může přes den usadit na vlasech, a v noci pak způsobovat problémy.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Letošní jaro na sebe nechalo čekat proklatě dlouho. Jako by laškovalo s globálním oteplováním. Ani dnes, kdy píši tyto řádky, to ještě není to pravé ořechové. Nějaký ten celsiův stupínek navíc by jistě každý z nás rád uvítal.

Novinky: APILINE

Kdysi, když jsem cestovával vlakem do školy, chytil jsem v něm blechu. Kousala potvora. I když byla zanedlouho po neúprosné honičce zlikvidována, byl to zážitek na celý život. Do dnešního dne, když slyším slovo blecha, začne mě svědět celé tělo a začínám se drbat.

Novinky: ATOPINAL

Jak již sám název napovídá, preparát byl vyvinut pro účely ošetřování suché, případně i podrážděné pokožky atopiků.

Novinky: ATOSAN-LECI

Lecitinové preparáty s logem KH se těší stále větší oblibě těch, kdož hledají vysoce účinné preparáty, ať již pro pěstění krásy, či regeneraci pokožky. Lecitin je velice zajímavá surovina, ať již jako potravina, či jako složka pro výrobu kosmetiky.

Novinky: LECIO-MAJO

V době svých začátků jsem dostal zajímavý požadavek od jedné zákaznice. Vyrobit krém na ruce, který by se nechal použít vždy po umytí a neumastil by ruce.

Novinky: LECISON

V době, kdy píši tyto řádky, se spíše těším na jaro, než aby moje mozkové závity zaměstnávalo sluníčko, teplo a opalování. Tedy pokud pominu své permanentní touhy… V době, kdy vyjde druhé letošní číslo Aromky, doufám, že bude nejen jaro v plném proudu, ale i sezóna opalování nám bude podstatně blíže.

Novinky: SEBOÖL

Některé kosmetické problémy mají velice podobné kožní projevy, ale rozdílná pojmenování. Jedním z takových problémů může být pokožka s nadměrnou produkcí kožních tuků. Velice často se pak stává, že na ní dochází i k zánětlivým procesům.

Novinky: SEBOSAN

Seborhoická dermatitida (taktéž seborhea) patří k problémům, které dovedou potrápit. O tom konec konců svědčí i dotazy, o kterých bych mohl říci, že přichází stále častěji.

Novinky: SHEA-VITA

Shea Butter, neboli bambucké máslo, patří k velice zajímavým kosmetickým surovinám, které díky složení lze používat k ošetření pokožky i bez dalšího zpracování.

Hadkovské zamyšlení: Jak na sennou rýmu?

Zhoršující se ekologie, „vědecká“ strava s látkami, které v ní nemají co pohledávat, a mnohé další negativní vlivy každodenního života se podepisují i na skutečnosti, že v populaci permanentně přibývá různých zdravotních problémů. Mezi ně patří i sezónně podmíněné pylové alergie.

Slovo odborníka: Dobromyslový olej

Tento velice účinný olej je také často nazýván oregánový. Toto jeho označení je odvozeno od latinského názvu rostlinky Origanum vulgare.

Slovo odborníka: Kosmetické zázraky, nebo zase bajky?

Poslední dobou dostáváme stále častěji dotazy ohledně nových kosmetických výrobků s obsahem kyseliny hyaluronové, či dokonce botoxu. Vzhledem k tomu, že tyto také kosmetické přípravky mají nejen častou, ale i zcela „pravdivou“ reklamu v televizi, nemůže tomu být jinak, než že se jedná o novodobý kosmetický zázrak, po kterém každý omládne a bude se cítit lépe na těle i na duši.

Zkušenosti a rady: Atopinal a zkušenost

Předem bych chtěla moc poděkovat panu Hadkovi a pí. Švorcové za vstřícnost, ochotu a pomoc s mým problémem. Začalo to na kurzu Aromaterapie KH v Praze.

Zkušenosti a rady: Dobrý den paní Švorcová,

po delší odmlce Vám píši slíbený průběh „odčervování“ celé rodiny.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

vlastně jsem již chtěla ulehnout k tolik potřebnému spánku… Ale už si několik dní slibuji, že objednám pro děti nosní olejíček, pro sebe krémíček, sprchový olejíček, nějaký éterický olejíček a prostě vše, co nám dochází nebo již došlo.

Zkušenosti a rady: Dobrý den pane Hadku,

jsem již pět týdnů po porodu a musím se s Vámi podělit o úžasné účinky dětského FENYKLOVÉHO olejíčku!!!

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

stala jsem se Vaší zákaznicí asi před rokem, a to kvůli svému synovi, kterému se objevila na pažích a v obličeji taková hrubá krupička. Nebolí, nesvědí, jen to nevypadá hezky.

Zkušenosti a rady: Příroda neléčí, ale uzdravuje

Toto „klišé“ slyšíme či čteme velmi často, ale ráda bych se podělila o svoji zkušenost s přírodními oleji pana Hadka.

Zkušenosti a rady: Vážení,

chtěla bych touto cestou sdělit, že pan Hadek je génius. Zní to přemrštěně, ale již 20 let studuji alternativní medicínu, avšak v mém životě byly zlomové pouze 2 přípravky, oba od p. Hadka.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku, vážená paní Švorcová,

jsem absolventka Vašich kurzů a několik let pracuji ve svém Aromastudiu v Praze 7 při kosmetickém ošetření i masážích výhradně s Vaší kosmetikou. Tuto kosmetiku rovněž nabízím svým klientům pro domácí použití. Ráda bych se s Vámi podělila o zkušenosti své i svých klientů alespoň s některými z Vašich skvělých preparátů.

Zkušenosti a rady: Thymicon – pomocník v domácnosti

Jak vlastně vzniká čistota? Každý z nás na danou otázku odpoví zcela jistě jinak. Pro někoho může být představa čistoty stále úzce spojena se štiplavým zápachem chlóru. U čtenářů časopisu Aromaterapie a uživatelů produktů značky Karel Hadek, je zcela jistě čistota spojena s vůní ORANGE-SANITOLU - speciálního čističe z pomerančového oleje.

Zkušenosti a rady: Vibrační terapie

O působení účinných látek éterických olejů ve fyzické úrovni – na pleť, na změny prokrvení, na různé mikroby – se toho ví relativně dost. Na těchto účincích je postaveno jejich použití při určité diagnóze nebo obtížích. Méně probádanou oblastí je působení éterických olejů na energetické tělo člověka.

Zkušenosti a rady: Centrum pro mne v Pardubicích

Rádi bychom vám představili novou pobočku CENTRA PRO MNE v Pardubicích, o kterou jsme rozšířili naše dosavadní služby ze Seče a Heřmanova Městce.

Zkušenosti a rady: ALBIDERM

Milí Hádkovci, již dlouho si říkám, že Vám musím napsat, jakou mám radost, že Váš preparát Albiderm mě zbavil pigmentových skvrn v obličeji.

Zkušenosti a rady: SAMEA

Chtěla bych se s Vámi podělit o zkušenosti s práškem na nádobí.

Zkušenosti a rady: Pár otázek v Baby clubu Nekky Zlín

S firmou Aromaterapie Karel Hadek náš Baby club Nekky spolupracuje víc jak deset let. Za tak dlouhou dobu, se základní nabídka, tvořená především NOSNÍM OLEJEM BABY a HY-INTIMOU, rozrostla o další druhy preparátů a to především díky kvalitě těchto výrobků, ale i díky spokojeným zákaznicím.

Poradna

Koutek pro maminky: Aromaterapie a homeopatie

Zdravím všechny příznivce aromaterapie a ty, kteří důvěřují moudrosti přírody a využívají jejích možností při prevenci, ošetřování či léčení nemocí. O přínosu aromaterapie v tomto směru já osobně nemám pochyb.

Koutek pro maminky: Intimiss – opruzenino zmiz!

Ráda bych se s Vámi podělila o zkušenost s používáním přípravku INTIMISS na opruzeniny u mé dcery.

AromaFlora: Připravujeme

V dnešní době, kdy se snažíme žít co nejzdravěji, minimalizovat kontakt se syntetickými sloučeninami v jídle či kosmetice, používáme přírodní kosmetiku pro lidi i zvířecí kamarády. Zapomínáme však na naše zelené fotosyntetizující poklady, které nám produkují všechny oleje, potraviny, kyslík, nebo jsou jen zkrášlením jinak šedivého světa a připomínkou krásné rozkvetlé a voňavé přírody.

AromaFauna: Anální žlázy

Mezi časté dotazy od milovníků zvířat patří dotaz: „Máte něco na ošetřování análních žláz? Náš pes má zánět, veterinář nám je vymačká, ale chodíme na čištění čím dál častěji a je nám doporučena operace. “