Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2013

Zkušenosti a rady: Vibrační terapie

O působení účinných látek éterických olejů ve fyzické úrovni - na pleť, na změny prokrvení, na různé mikroby - se toho ví relativně dost. Na těchto účincích je postaveno jejich použití při určité diagnóze nebo obtížích. Méně probádanou oblastí je působení éterických olejů na energetické tělo člověka. Protože s těmito vlastnostmi éterických olejů v Yogatě pracujeme, ráda bych se s vámi podělila o způsob, kterým jsme éterické oleje pana Hadka začali používat jako jednu z důležitých součástí energetické (vibrační) terapie při masážích ve Studiu Yogata.

Každý éterický olej jako koncentrát síly rostliny má určité vibrační charakteristiky. Vibrace éterického oleje dozajista souvisí s jeho kvalitou – olej získaný z plně zralé a čerstvé suroviny zákonitě bude mít jiné vyzařování než olej získaný z materiálu seschlého nebo v počínající fázi tlení. Stačí, když si uděláte malý test kvality sami: vezměte lahvičku éterického oleje, např. levanduli od Hadka a od jiné firmy, zavřete oči, nechte někoho ať lahvičky postaví tak, abyste nevěděli, která je která, a pak se zkuste rukou soustředit na vyzařování z lahviček a vyberte tu se silnějším, jakoby zdravějším vjemem. Senzitivnější jistě napoprvé trefí hadkovu lahvičku. A podle čeho? Podle jejího vibračního pole (lze také říct energeticko-informačního pole). Ačkoli mohou být člověku příjemné různé vůně, ať už čistě přírodní, či různě chemicky poupravené, vibrační kvalita přírodní silice bude vždy vyšší než u té chemické a vibrační kvalita éterických olejů pana Hadka je podle našeho soukromého výzkumu u nás nejlepší. Podle teorie energetické medicíny je důležitá kvalita věcí, které jsou kolem nás, při masážích však tato skutečnost platí několikanásobně.

Na co konkrétně v těle působí vibrace éterického oleje? Naše hmotné tělo je prostoupeno a obklopeno těly energetickými, kterým se někdy říká energetické obaly – můžeme si je představit jako ruské matrjošky, kde fyzické tělo je ta nejmenší panenka skrytá ve všech ostatních, které ji chrání. Přesnější představa by však byla taková, že jemnější energetické tělo prostupuje i to hrubší energetické… až i to „nejhrubší“ energetické je i ve fyzickém, nejen kolem něj. Vibrační terapií působíme na elementy těchto energetických těl, ať už se jedná o akupunkturní body, jemnější struktury jako marmy nebo v minulých číslech časopisu Aromaterapie zmiňované čakry.

Stagnace a ztuhlosti ve fyzickém těle lze rozmasírovat a rozpohybovat, ale některá zatuhlá místa se překvapivě účinně povolí využitím prostředků vibrační terapie. Tento fakt si vysvětlujeme tím, že příčina stagnace byla na některé z vyšších energetických úrovní, které nemůžeme ovlivnit jen mírou prokrvení a napravením postavení kloubů a napětí svalů klasickou masáží nebo fyzioterapií. V teorii indické tantry se říká, že pokud není volný průběh různých forem energie v nádís (jemněhmotné struktury – kanálky“, kudy v představě Indů energie v těle probíhá), není ani možnost plného zdraví. Naopak je to stav špatné nálady, únavy, podrážděnosti, kdy převládají navyknuté myšlenkové stereotypy. Volný koloběh energie v těle je spojen nejen se zdravím, ale i s produchovněním našeho života. Vnímáme více radosti a méně tíhy. Mnoho jogínských dechových  a koncentračních technik je proto zaměřeno na „očistu“ této energetické soustavy. Podle našich zkušeností jsou kvalitní éterické oleje, tak jak je dodává pan Hadek, pomocníci při masáži nejen pro bolesti zad, hlavy, kloubů a svalů, ale právě svým vibračním působením fungují i na hlubší příčiny našich zjevných obtíží, které umí uvolnit, vyvolat na povrch. Fungují tedy také jako jakýsi čistič „ucpaných“ energetických kanálků. Častokrát může být situace při masáži i taková, že ovlivněním energetické struktury těla se informace, která v něm byla, nemusí projevit fyzicky, tedy že tato masáž působí „preventivně“. Klient vnímá vůni jako zajímavou, uvolňující, často nejsou slova pro přesné vyjádření toho, co cítí. Jaké to jsou namíchané nebo jednotlivé oleje, ale chtějí vědět klienti vždy.

Jak ale vědět, kdy kterou vůni či vibraci éterického oleje použít? Osvěžující a téměř všem příjemné citrusy obecně pomáhají lidem spojit se se svými emocemi a nechat je vyplynout na povrch, kde se mohou uvolnit pomeranč, mandarinka, BERGAMOT, NEROLI. Naší oblíbenou silicí je mezi nimi MANDARINKA ZELENÁ skvělá pro ty, co pracují duševně, potřebují odlehčit hlavě a otevřít se emocionálnímu světu. Zajímavé je použít ji na hrudníku. BERGAMOT s pomerančem můžete zkusit při masáži břicha, účinně podporují energii trávicích orgánů, napomáhají uvolnění u těch, kteří jinak vše kontrolují a plánují a všechna neovladatelná porušení plánů jim působí úzkost a stres.

Skvělou kombinací je FENYKL s LEVANDULÍ v oblasti krčního centra, centra komunikace (Višudhi). LEVANDULE povzbudí přecitlivělé, nesmělé lidi a FENYKL povzbudí jejich schopnost sebevyjádření a sebeprosazení v komunikaci. VETIVER je zástupce zemitých tónů podobně jako pačuli nebo dražší santal. Svojí vibrací tedy uzemňuje, je vhodný pro ty, kdo pod tíhou myšlenek ztrácí kontakt se svým tělesnem a vede je to k panice. Sladkost VANILKY používáme pro ty, co mají bohaté emotivní prožitky, ne tak korigované rozumovou složkou bytosti. VANILKA je konejšivá, její omamná sladkost, v kombinaci s kapkou YLANG-YLANG, dovolí bezpečně se uvolnit těmto typům lidí. Naší oblíbenou je i geránie neboli PELARGÓNIE – mnohovrstevná květinová vůně je velmi ženská i ve svých účincích – hodí se pro lidi, kteří jsou až příliš rozumní, pracovití, svědomití a vnější rozumností jakoby zakrývali vnitřní nejistotu. Geránie jim na nějaké bezpečné rovině pomůže zbavit se kousku stresu, který svědomitost nese s sebou a dodá jim odvahu k aktivnějším mezilidským vztahům. Pro výběr nám určitě pomohou charakteristiky jednotlivých olejů, zejména charakteristiky jejich psychologických vlivů, které jsou dobře popsány v široké aromaterapeutické literatuře. Nepodceňovala bych ani intuitivní vyhodnocení problému klienta či blízkého člověka. Neobávejme se poslouchat a rozvíjet svoji intuici i v práci s éterickými oleji. Určitě obohatíme sebe i lidi kolem nás  a možná jim pomůžeme i v uzdravení.

Hodně radostí ve voňavém světě vám přeje
fyzioterapeutka Mgr. Hana Marčišová
Studio Yogata, www.yogata.cz, info@yogata.cz

V Yogatě se samozřejmě snažíme mít celkem širokou nabídku éterických olejů od pana Hadka běžně dostupnou k prodeji.

Úvodní slovo Karla Hadka

Letošní jaro na sebe nechalo čekat proklatě dlouho. Jako by laškovalo s globálním oteplováním. Ani dnes, kdy píši tyto řádky, to ještě není to pravé ořechové. Nějaký ten celsiův stupínek navíc by jistě každý z nás rád uvítal.

Novinky: APILINE

Kdysi, když jsem cestovával vlakem do školy, chytil jsem v něm blechu. Kousala potvora. I když byla zanedlouho po neúprosné honičce zlikvidována, byl to zážitek na celý život. Do dnešního dne, když slyším slovo blecha, začne mě svědět celé tělo a začínám se drbat.

Novinky: ATOPINAL

Jak již sám název napovídá, preparát byl vyvinut pro účely ošetřování suché, případně i podrážděné pokožky atopiků.

Novinky: ATOSAN-LECI

Lecitinové preparáty s logem KH se těší stále větší oblibě těch, kdož hledají vysoce účinné preparáty, ať již pro pěstění krásy, či regeneraci pokožky. Lecitin je velice zajímavá surovina, ať již jako potravina, či jako složka pro výrobu kosmetiky.

Novinky: LECIO-MAJO

V době svých začátků jsem dostal zajímavý požadavek od jedné zákaznice. Vyrobit krém na ruce, který by se nechal použít vždy po umytí a neumastil by ruce.

Novinky: LECISON

V době, kdy píši tyto řádky, se spíše těším na jaro, než aby moje mozkové závity zaměstnávalo sluníčko, teplo a opalování. Tedy pokud pominu své permanentní touhy… V době, kdy vyjde druhé letošní číslo Aromky, doufám, že bude nejen jaro v plném proudu, ale i sezóna opalování nám bude podstatně blíže.

Novinky: SEBOÖL

Některé kosmetické problémy mají velice podobné kožní projevy, ale rozdílná pojmenování. Jedním z takových problémů může být pokožka s nadměrnou produkcí kožních tuků. Velice často se pak stává, že na ní dochází i k zánětlivým procesům.

Novinky: SEBOSAN

Seborhoická dermatitida (taktéž seborhea) patří k problémům, které dovedou potrápit. O tom konec konců svědčí i dotazy, o kterých bych mohl říci, že přichází stále častěji.

Novinky: SHEA-VITA

Shea Butter, neboli bambucké máslo, patří k velice zajímavým kosmetickým surovinám, které díky složení lze používat k ošetření pokožky i bez dalšího zpracování.

Hadkovské zamyšlení: Jak na sennou rýmu?

Zhoršující se ekologie, „vědecká“ strava s látkami, které v ní nemají co pohledávat, a mnohé další negativní vlivy každodenního života se podepisují i na skutečnosti, že v populaci permanentně přibývá různých zdravotních problémů. Mezi ně patří i sezónně podmíněné pylové alergie.

Slovo odborníka: Dobromyslový olej

Tento velice účinný olej je také často nazýván oregánový. Toto jeho označení je odvozeno od latinského názvu rostlinky Origanum vulgare.

Slovo odborníka: Kosmetické zázraky, nebo zase bajky?

Poslední dobou dostáváme stále častěji dotazy ohledně nových kosmetických výrobků s obsahem kyseliny hyaluronové, či dokonce botoxu. Vzhledem k tomu, že tyto také kosmetické přípravky mají nejen častou, ale i zcela „pravdivou“ reklamu v televizi, nemůže tomu být jinak, než že se jedná o novodobý kosmetický zázrak, po kterém každý omládne a bude se cítit lépe na těle i na duši.

Zkušenosti a rady: Atopinal a zkušenost

Předem bych chtěla moc poděkovat panu Hadkovi a pí. Švorcové za vstřícnost, ochotu a pomoc s mým problémem. Začalo to na kurzu Aromaterapie KH v Praze.

Zkušenosti a rady: Dobrý den paní Švorcová,

po delší odmlce Vám píši slíbený průběh „odčervování“ celé rodiny.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

vlastně jsem již chtěla ulehnout k tolik potřebnému spánku… Ale už si několik dní slibuji, že objednám pro děti nosní olejíček, pro sebe krémíček, sprchový olejíček, nějaký éterický olejíček a prostě vše, co nám dochází nebo již došlo.

Zkušenosti a rady: Dobrý den pane Hadku,

jsem již pět týdnů po porodu a musím se s Vámi podělit o úžasné účinky dětského FENYKLOVÉHO olejíčku!!!

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

stala jsem se Vaší zákaznicí asi před rokem, a to kvůli svému synovi, kterému se objevila na pažích a v obličeji taková hrubá krupička. Nebolí, nesvědí, jen to nevypadá hezky.

Zkušenosti a rady: Příroda neléčí, ale uzdravuje

Toto „klišé“ slyšíme či čteme velmi často, ale ráda bych se podělila o svoji zkušenost s přírodními oleji pana Hadka.

Zkušenosti a rady: Vážení,

chtěla bych touto cestou sdělit, že pan Hadek je génius. Zní to přemrštěně, ale již 20 let studuji alternativní medicínu, avšak v mém životě byly zlomové pouze 2 přípravky, oba od p. Hadka.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku, vážená paní Švorcová,

jsem absolventka Vašich kurzů a několik let pracuji ve svém Aromastudiu v Praze 7 při kosmetickém ošetření i masážích výhradně s Vaší kosmetikou. Tuto kosmetiku rovněž nabízím svým klientům pro domácí použití. Ráda bych se s Vámi podělila o zkušenosti své i svých klientů alespoň s některými z Vašich skvělých preparátů.

Zkušenosti a rady: Thymicon – pomocník v domácnosti

Jak vlastně vzniká čistota? Každý z nás na danou otázku odpoví zcela jistě jinak. Pro někoho může být představa čistoty stále úzce spojena se štiplavým zápachem chlóru. U čtenářů časopisu Aromaterapie a uživatelů produktů značky Karel Hadek, je zcela jistě čistota spojena s vůní ORANGE-SANITOLU - speciálního čističe z pomerančového oleje.

Zkušenosti a rady: Vibrační terapie

O působení účinných látek éterických olejů ve fyzické úrovni – na pleť, na změny prokrvení, na různé mikroby – se toho ví relativně dost. Na těchto účincích je postaveno jejich použití při určité diagnóze nebo obtížích. Méně probádanou oblastí je působení éterických olejů na energetické tělo člověka.

Zkušenosti a rady: Centrum pro mne v Pardubicích

Rádi bychom vám představili novou pobočku CENTRA PRO MNE v Pardubicích, o kterou jsme rozšířili naše dosavadní služby ze Seče a Heřmanova Městce.

Zkušenosti a rady: ALBIDERM

Milí Hádkovci, již dlouho si říkám, že Vám musím napsat, jakou mám radost, že Váš preparát Albiderm mě zbavil pigmentových skvrn v obličeji.

Zkušenosti a rady: SAMEA

Chtěla bych se s Vámi podělit o zkušenosti s práškem na nádobí.

Zkušenosti a rady: Pár otázek v Baby clubu Nekky Zlín

S firmou Aromaterapie Karel Hadek náš Baby club Nekky spolupracuje víc jak deset let. Za tak dlouhou dobu, se základní nabídka, tvořená především NOSNÍM OLEJEM BABY a HY-INTIMOU, rozrostla o další druhy preparátů a to především díky kvalitě těchto výrobků, ale i díky spokojeným zákaznicím.

Poradna

Koutek pro maminky: Aromaterapie a homeopatie

Zdravím všechny příznivce aromaterapie a ty, kteří důvěřují moudrosti přírody a využívají jejích možností při prevenci, ošetřování či léčení nemocí. O přínosu aromaterapie v tomto směru já osobně nemám pochyb.

Koutek pro maminky: Intimiss – opruzenino zmiz!

Ráda bych se s Vámi podělila o zkušenost s používáním přípravku INTIMISS na opruzeniny u mé dcery.

AromaFlora: Připravujeme

V dnešní době, kdy se snažíme žít co nejzdravěji, minimalizovat kontakt se syntetickými sloučeninami v jídle či kosmetice, používáme přírodní kosmetiku pro lidi i zvířecí kamarády. Zapomínáme však na naše zelené fotosyntetizující poklady, které nám produkují všechny oleje, potraviny, kyslík, nebo jsou jen zkrášlením jinak šedivého světa a připomínkou krásné rozkvetlé a voňavé přírody.

AromaFauna: Anální žlázy

Mezi časté dotazy od milovníků zvířat patří dotaz: „Máte něco na ošetřování análních žláz? Náš pes má zánět, veterinář nám je vymačká, ale chodíme na čištění čím dál častěji a je nám doporučena operace. “