Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2013

Poradna

Dobrý den, milý pane Hadku,

nejprve bych Vám chtěla poděkovat za rychlou odpověď. Hned jsem Vámi doporučené krémy shlédla v e-shopu, a k nim četlai popis produktu. Důvod, proč Vám nyní píši je, že mě překvapil popis u krému SHEADERM. Píše se tam: „Skutečnost, že preparát SHEADERM TH neobsahuje žádné minerální a syntetické oleje, maximalizuje jeho schopnost proniknutí do pokožky, a je tak excelentním nosičem účinných složek. Mimořádností, která si zaslouží zdůraznit, je fakt, že v laboratoři německé firmy Cosmetic Karel Hadek byla panem Hadkem vyvinuta a u tohoto preparátu použita nová technologie výroby krémů bez konzervačních látek“. Raději jsem si tuhle pasáž přečetla ještě jednou, abych se ujistila, že čtu to, co čtu. Proběhlo mi okamžitě hlavou „vždyť všechny výrobky od „Hadka“ jsou přeci bez chemie!!” Nyní ale nevím, jak to opravdu s Vašimi výrobky je, doposud jsem, z přístupných informací o Vašich výrobcích četla, že jsou čistě přírodní. Tomu věřím i nadále, proto nevím, jak mám chápat věty, které jsem okopírovala do tohoto dopisu. Předem děkuji za Váš čas a odpověď.

Přeji hezký den.

S pozdravem Miroslava H.

 

 Milá paní Mirko,

i tentokráte děkuji za Váš mail, byť obsahuje řádky, se kterými lze současně souhlasit i nesouhlasit. Jak přísloví praví: „Žádný učený z nebe nespadl, zato pitomce jako by přímo sypali…“ A tak nějak jsem přišel na tento svět kdysi i já… Když jsem, dnes již je tomu 30 let, začínal, byť jako chemik, profesionálně s kosmetikou, moc jsem toho nevěděl. Není proto divu, že jsem se řídil informacemi, které jsem někde získal a vyčetl. A tak tenkráte v začátcích ač jsem se snažil o to nejlepší, původně to byla ona „přírodní kosmetika“, ale konzervační látky byly u krémů používány, byť v minimálním množství. Jinak jsem to prostě neuměl. Již tenkrát jsem měl ale radost, že jsem vytvořil receptury olejové kosmetiky, tedy bezvodých preparátů, které se bez pomoci konzervantů obešly. Tyto preparáty jsem pak i preferoval a doporučoval. Mnozí účastníci kurzů si pamatují, že krémy jsem hned z několika důvodů, a konzervanty byly mezi nimi, označoval jako „nevlastní děti“ firmy.

Trvalo dlouhá léta, než jsem se dopracoval k tomu, že chemické konzervanty byly nahrazeny směsí éterických olejů, které emulgované preparáty (tedy ty, které obsahují vodu) dostatečně ochrání před mikrobiální kontaminací, tedy nasídlením plísní či jiných nežádoucích, nezvaných návštěv. No a Vámi zmiňovaná chemie? Nikdy jsem netvrdil, že preparáty s logem KH jsou „bez chemie“.

Udělejme si pořádek i v tomto pojetí. I mnohé přírodní suroviny nám dodává jednou chemická fabrika, jindy chemická laboratoř. Snad jen jako příklad. Velice oblíbeným preparátem je např. komonicové vlasové tonikum. Když jej otevřete, má velice příjemnou vůni. Jeden by řekl, příroda sama. Dříve však, než se preparát dostane do balíčku, který odcestuje k zákazníkovi, je třeba mnohé udělat. Nejen nasbírat a odborně usušit komonici divoce rostoucí, jak jinak než v přírodě, ale také ji nějak dostat nikoli v původním, ale tekutém stavu do oné lahvičky. A tak se extrahuje… Tedy sušená komonice se naloží do lihu, kterému předá v průběhu extrakce své účinné látky. Přísahám, tento proces se neděje kdesi ve stanovém táboře na břehu Máchova jezera, ale v prostorách, které je nutno označit jako chemickou laboratoř. Taktéž éterické oleje, svým složením nejsou nic jiného než (přírodou vyprodukované) směsi chemikálií. Neodkapávají v přírodě z rostlin, ale vznikají (vyzískávají se z rostlin) v provoze, který je laboratoří, povětšinou chemickým procesem zvaným destilace. Zde však trvám na termínu „biochemikálie“. Nikoli proto, abych někomu blbnul hlavu „bio-kvalitou“, ale proto, že tyto biochemikálie vznikaly v „chemické laboratoři zvané příroda“. Naučme se tedy posuzovat věcičky nikoli dle onoho chemické či nechemické, ale na jedovaté, škodlivé, nevhodné a na druhé straně vhodné, prospěšné, žádoucí. Možná pak ubude i mrtvých, kteří vyrazili do přírody a s čistě přírodní muchomůrkou zelenou (možná i v bio-kvalitě) v trávicím traktu, nechtěně ukončí svůj život. To, že chemie sama vyrábí různé jedy, či její produkty zamořují životní prostředí, pomalu, ale „spolehlivě“ likviduje přírodu, je fakt, který je všeobecně znám. Ale ono to vůbec není o chemii, ale o lidech! Tím původním posláním chemie nebylo zlikvidování životního prostředí a otrávení lidstva.

Stejně tak, jako posláním muchomůrky zelené není trávit sběrače hub. Nevědomost, honba za penězi, bezohlednost, chamtivost a hamižnost… A tak, stejně jako příroda může být „levandulově prospěšná“, či „zelenomuchomůrkovatě jedovatá“, je tomu i s chemií.

V průběhu let jsem se něco přiučil, něco mě napadlo, a tak preparáty s logem KH dodávané na trh jsou garantovaně bez chemické konzervace, kterou tam nepotřebuje pokožka, ale výrobce! Nemusíme jako firma doslova „očurávat“ zákazníky nápisy z nouze, jako „neobsahuje parabeny“, cpát tam jinou konzervaci, a mnout si ruce, že to zákazník „sežral i s navijákem“. 

Nejdůležitější je vědět, že posláním preparátu je pomáhat pokožce. Zachovat a optimalizovat její funkce, chránit ji před povětrnostními vlivy, oddálit její stárnutí. Jen zdravá pokožka může být i krásná, jde tedy i o zachování zdraví. Kosmetika musí sloužit i případnému navrácení zdraví pokožky! Nikoli

chemie tomu brání, ale z mého pohledu doslova zločinná eurolegislativa to kosmetice zakazuje! Místo rozjímání nad tím, co je a co není chemické, co je a není přírodní, se snažím receptovat a vyrábět dobré preparáty. Naučil jsem se totiž dělit kosmetiku po svém: Na dobrou a špatnou.

Karel HadekVážený pane Hadku,

mnohokrát děkuji za dobré rady ohledně opětovného používání kapátek, lahviček a dalších obalů. Ve světle nedávného vývoje mám další „recyklační“ dotaz. Soucítila jsem s Vámi pokaždé, když jsem v časopise četla Vaše články o nesmyslnosti byrokratických nařízení, které Vám neuvěřitelně, a hlavně nesmyslně zbytečně ztěžují práci. Jejich absurdita konečně nabyla i konkrétní podoby, na kterou jsem si mohla sáhnout i já – to když jsem v poslední objednávce obdržela několik lahviček éterických olejů, každý v individuálním plastovém sáčku a navíc vybavený nesmyslným a poměrně velkým kusem papíru. A tak se ptám: můžeme jako zákazníci při objednávce uvést, že nadbytečné sáčky s návodem nechceme, nebo bychom Vám tím ještě víc komplikovali už tak nelehkou situaci? Děkuji za odpověď a přeji hodně sil a trpělivosti v dalším boji s absurdními, rádoby všemocnými nesmysly.

Vaše Jana U.

 

Milá paní Jano,

děkuji Vám za Váš stejně tak milý, jakož i zajímavý „recyklační“ dotaz. Projednali jsme ho na výrobní poradě a z naší strany to problém není. Ono europovinné „sáčkování a papírování“ probíhá vždy až při vyřizování každé jedné objednávky. Pokud tedy při zadávání objednávky uvedete do poznámky, že si zasílání i onoho absurdního euro-odpadu nepřejete, pak pro expedientky nebude problém vybavit danou objednávku ekologičtěji.

Karel HadekDobrý den,

zakoupila jsem si Váš preparát, VITAMÍN C. Potřebovala bych vědět, jaké je dávkování, také hlavně pro děti. V letáku jsem našla dávkování na miligramy, potřebovala bych spíše, pro představu, dávkování na čajové lžičky. Díky moc za odpověď,

Pavla K.


Milá paní Pavlo,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte.

Zde je nezbytně nutné vycházet z dávkování pro dospělé. Zákonodárce uvádí 80 - 100 mg denně na dospělého člověka. Běžně používané dávky pro dospělého jsou však do 500 mg. V době nachlazení lze přijmout krátkodobě i více než 1000 mg. Vitamín C je ve vodě rozpustný vitamín, který se velice rychle účastní látkové výměny, ale stejně tak rychle je z těla i vyplavován. Z tohoto pohledu tedy žádné předávkování nehrozí.

U dětí vždy doporučuji dávkování orientované na váhu děcka. Výše zmíněné dávkování je míněno pro dospělého člověka se 75 kg. Uváděné dávky je tedy nezbytně nutné vydělit 75 a vynásobit váhou děcka. Pro Vaši informaci uvádím, že zarovnaná moka lžička vitamínu C je zhruba 1000 mg.

Pokud máte doma lahvičku s éterickými  oleji a vezmete si její uzávěr, do něho se pak vejde zhruba 2000 mg. Ono příslovečné na špičku nože obnáší zhruba 200 mg. Dal jsem si tu práci, a ono vyfotografované množství na špičce nože je skutečně 200 mg. U tohoto práškového vitamínu C bych rád uvedl, že jsem jej uvedl na trh, aby se nechal dávat do nápojů jako voda, čaj apod. Takovýto vitamínový nápoj se dá popíjet v průběhu celého dne. Tím je pak zaručeno permanentní zásobení organismu vitamínem C a nehrozí žádné předávkování. Pro bližší ilustraci Vám zasílám i fotodokumentaci dávkování vitamínu C.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná.

Karel Hadek


Úvodní slovo Karla Hadka

Letošní jaro na sebe nechalo čekat proklatě dlouho. Jako by laškovalo s globálním oteplováním. Ani dnes, kdy píši tyto řádky, to ještě není to pravé ořechové. Nějaký ten celsiův stupínek navíc by jistě každý z nás rád uvítal.

Novinky: APILINE

Kdysi, když jsem cestovával vlakem do školy, chytil jsem v něm blechu. Kousala potvora. I když byla zanedlouho po neúprosné honičce zlikvidována, byl to zážitek na celý život. Do dnešního dne, když slyším slovo blecha, začne mě svědět celé tělo a začínám se drbat.

Novinky: ATOPINAL

Jak již sám název napovídá, preparát byl vyvinut pro účely ošetřování suché, případně i podrážděné pokožky atopiků.

Novinky: ATOSAN-LECI

Lecitinové preparáty s logem KH se těší stále větší oblibě těch, kdož hledají vysoce účinné preparáty, ať již pro pěstění krásy, či regeneraci pokožky. Lecitin je velice zajímavá surovina, ať již jako potravina, či jako složka pro výrobu kosmetiky.

Novinky: LECIO-MAJO

V době svých začátků jsem dostal zajímavý požadavek od jedné zákaznice. Vyrobit krém na ruce, který by se nechal použít vždy po umytí a neumastil by ruce.

Novinky: LECISON

V době, kdy píši tyto řádky, se spíše těším na jaro, než aby moje mozkové závity zaměstnávalo sluníčko, teplo a opalování. Tedy pokud pominu své permanentní touhy… V době, kdy vyjde druhé letošní číslo Aromky, doufám, že bude nejen jaro v plném proudu, ale i sezóna opalování nám bude podstatně blíže.

Novinky: SEBOÖL

Některé kosmetické problémy mají velice podobné kožní projevy, ale rozdílná pojmenování. Jedním z takových problémů může být pokožka s nadměrnou produkcí kožních tuků. Velice často se pak stává, že na ní dochází i k zánětlivým procesům.

Novinky: SEBOSAN

Seborhoická dermatitida (taktéž seborhea) patří k problémům, které dovedou potrápit. O tom konec konců svědčí i dotazy, o kterých bych mohl říci, že přichází stále častěji.

Novinky: SHEA-VITA

Shea Butter, neboli bambucké máslo, patří k velice zajímavým kosmetickým surovinám, které díky složení lze používat k ošetření pokožky i bez dalšího zpracování.

Hadkovské zamyšlení: Jak na sennou rýmu?

Zhoršující se ekologie, „vědecká“ strava s látkami, které v ní nemají co pohledávat, a mnohé další negativní vlivy každodenního života se podepisují i na skutečnosti, že v populaci permanentně přibývá různých zdravotních problémů. Mezi ně patří i sezónně podmíněné pylové alergie.

Slovo odborníka: Dobromyslový olej

Tento velice účinný olej je také často nazýván oregánový. Toto jeho označení je odvozeno od latinského názvu rostlinky Origanum vulgare.

Slovo odborníka: Kosmetické zázraky, nebo zase bajky?

Poslední dobou dostáváme stále častěji dotazy ohledně nových kosmetických výrobků s obsahem kyseliny hyaluronové, či dokonce botoxu. Vzhledem k tomu, že tyto také kosmetické přípravky mají nejen častou, ale i zcela „pravdivou“ reklamu v televizi, nemůže tomu být jinak, než že se jedná o novodobý kosmetický zázrak, po kterém každý omládne a bude se cítit lépe na těle i na duši.

Zkušenosti a rady: Atopinal a zkušenost

Předem bych chtěla moc poděkovat panu Hadkovi a pí. Švorcové za vstřícnost, ochotu a pomoc s mým problémem. Začalo to na kurzu Aromaterapie KH v Praze.

Zkušenosti a rady: Dobrý den paní Švorcová,

po delší odmlce Vám píši slíbený průběh „odčervování“ celé rodiny.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

vlastně jsem již chtěla ulehnout k tolik potřebnému spánku… Ale už si několik dní slibuji, že objednám pro děti nosní olejíček, pro sebe krémíček, sprchový olejíček, nějaký éterický olejíček a prostě vše, co nám dochází nebo již došlo.

Zkušenosti a rady: Dobrý den pane Hadku,

jsem již pět týdnů po porodu a musím se s Vámi podělit o úžasné účinky dětského FENYKLOVÉHO olejíčku!!!

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

stala jsem se Vaší zákaznicí asi před rokem, a to kvůli svému synovi, kterému se objevila na pažích a v obličeji taková hrubá krupička. Nebolí, nesvědí, jen to nevypadá hezky.

Zkušenosti a rady: Příroda neléčí, ale uzdravuje

Toto „klišé“ slyšíme či čteme velmi často, ale ráda bych se podělila o svoji zkušenost s přírodními oleji pana Hadka.

Zkušenosti a rady: Vážení,

chtěla bych touto cestou sdělit, že pan Hadek je génius. Zní to přemrštěně, ale již 20 let studuji alternativní medicínu, avšak v mém životě byly zlomové pouze 2 přípravky, oba od p. Hadka.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku, vážená paní Švorcová,

jsem absolventka Vašich kurzů a několik let pracuji ve svém Aromastudiu v Praze 7 při kosmetickém ošetření i masážích výhradně s Vaší kosmetikou. Tuto kosmetiku rovněž nabízím svým klientům pro domácí použití. Ráda bych se s Vámi podělila o zkušenosti své i svých klientů alespoň s některými z Vašich skvělých preparátů.

Zkušenosti a rady: Thymicon – pomocník v domácnosti

Jak vlastně vzniká čistota? Každý z nás na danou otázku odpoví zcela jistě jinak. Pro někoho může být představa čistoty stále úzce spojena se štiplavým zápachem chlóru. U čtenářů časopisu Aromaterapie a uživatelů produktů značky Karel Hadek, je zcela jistě čistota spojena s vůní ORANGE-SANITOLU - speciálního čističe z pomerančového oleje.

Zkušenosti a rady: Vibrační terapie

O působení účinných látek éterických olejů ve fyzické úrovni – na pleť, na změny prokrvení, na různé mikroby – se toho ví relativně dost. Na těchto účincích je postaveno jejich použití při určité diagnóze nebo obtížích. Méně probádanou oblastí je působení éterických olejů na energetické tělo člověka.

Zkušenosti a rady: Centrum pro mne v Pardubicích

Rádi bychom vám představili novou pobočku CENTRA PRO MNE v Pardubicích, o kterou jsme rozšířili naše dosavadní služby ze Seče a Heřmanova Městce.

Zkušenosti a rady: ALBIDERM

Milí Hádkovci, již dlouho si říkám, že Vám musím napsat, jakou mám radost, že Váš preparát Albiderm mě zbavil pigmentových skvrn v obličeji.

Zkušenosti a rady: SAMEA

Chtěla bych se s Vámi podělit o zkušenosti s práškem na nádobí.

Zkušenosti a rady: Pár otázek v Baby clubu Nekky Zlín

S firmou Aromaterapie Karel Hadek náš Baby club Nekky spolupracuje víc jak deset let. Za tak dlouhou dobu, se základní nabídka, tvořená především NOSNÍM OLEJEM BABY a HY-INTIMOU, rozrostla o další druhy preparátů a to především díky kvalitě těchto výrobků, ale i díky spokojeným zákaznicím.

Poradna

Koutek pro maminky: Aromaterapie a homeopatie

Zdravím všechny příznivce aromaterapie a ty, kteří důvěřují moudrosti přírody a využívají jejích možností při prevenci, ošetřování či léčení nemocí. O přínosu aromaterapie v tomto směru já osobně nemám pochyb.

Koutek pro maminky: Intimiss – opruzenino zmiz!

Ráda bych se s Vámi podělila o zkušenost s používáním přípravku INTIMISS na opruzeniny u mé dcery.

AromaFlora: Připravujeme

V dnešní době, kdy se snažíme žít co nejzdravěji, minimalizovat kontakt se syntetickými sloučeninami v jídle či kosmetice, používáme přírodní kosmetiku pro lidi i zvířecí kamarády. Zapomínáme však na naše zelené fotosyntetizující poklady, které nám produkují všechny oleje, potraviny, kyslík, nebo jsou jen zkrášlením jinak šedivého světa a připomínkou krásné rozkvetlé a voňavé přírody.

AromaFauna: Anální žlázy

Mezi časté dotazy od milovníků zvířat patří dotaz: „Máte něco na ošetřování análních žláz? Náš pes má zánět, veterinář nám je vymačká, ale chodíme na čištění čím dál častěji a je nám doporučena operace. “