Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2009

Poradna

Vážení,

dovoluji si obrátit se na vás s dotazem, zda je možné aplikovat balzám FEMISHEA v průběhu těhotenství. Nikde jsem nenašla nic, co by tomu odporovalo, ale přesto se na vás jako na odborníky obracím, neboť konstatování, že ano, jsem na vašem webu nikde nenalezla.

Předem Vám děkuji za odpověď.

Alena J., Brno


Vážená paní Aleno,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na nás se svým dotazem obracíte.

Podle množství dotazů docházejících na toto téma by bylo možné usoudit, že těhulek v České republice přibývá. Jako reálnější se mi však spíše jeví fakt, že důvodem narůstajícího počtu dotazů z této oblasti je zvýšený zájem o zdravý průběh těhotenství. Ale k dotazu samotnému. Vzhledem ke složení balzámu FEMISHEA lze konstatovat, že neobsahuje žádné, pro dobu těhotenství "kritické" éterické oleje. Je možné jej používat samozřejmě v průběhu celého těhotenství, bez jakýchkoli omezení.

Pro případ Vašeho zájmu bych pak rád upozornil na skutečnost, že na webu, v e-shopu, je u každého preparátu možnost kliknout i na „příbalový leták“. Na tomto příbalovém letáku je pak uvedeno kompletní složení každého preparátu v INCI normě. Pohled na tuto problematiku mi říká, že jsou to právě plísňová onemocnění, která průběh těhotenství a konečně i porod samotný mohou velice negativně ovlivnit. I plísně, jako živé mikroorganizmy, mají svůj metabolizmus, a jejich produkty látkové výměny nejsou ničím dobrým pro „normálního“ člověka, natož pak pro těhotnou ženu.

Plísně v těle hostitele silně zatěžují jeho imunitní systém tím, že se organizmus musí ve zvýšené míře toxických plísňových metabolitů zbavovat.

Pochopitelně, že i z tohoto důvodu snížená imunita těhulky může vést, byť nepřímo, i k řadě dalších onemocnění, zatímco žádoucí by byl průběh těhotenství jak bez problémů, tak i nemocí. Rodit pak by měla samozřejmě zdravá žena, neboť rodící se novorozenec přichází na svět ze sterilního prostředí prakticky bez imunitního systému. Průchod rodidly postiženými plísněmi pro něj není, vzhledem k možným zdravotním důsledkům, žádným milým uvítáním.

Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trošku poslouží. V případě jakýchkoli dalších dotazů jsem Vám samozřejmě i nadále k dispozici.

Karel Hadek



Dotazů na téma galvanické žehličky se sešlo vícero.

Milá paní Jano,

dík za Váš mail i dotaz, který na toto na téma není ojedinělý. Používání galvanických proudů není naprosto nic nového. Je známo již bezmála 200 let. Terapeutické možnosti této technologie jsou samozřejmě až do dnešních dnů též využívány. Ale vše začalo daleko, daleko dříve…

Za starého Říma, když ještě nebyl elektrický proud jako takový znám, se dna léčila tím, že pacientova noha se na základě rozhodnutí tehdejšího lékaře dotkla elektrického úhoře…

Léta páně 1780 konal pan Galvani pokusy s žabím stehýnkem, které se při pokusech s elektřinou poškubávalo.

V devatenáctém století se lidé naučili elektřinu (nejprve stejno - směrnou) vyrábět a mezi lékaři se stalo módní terapií nechat pacientovým tělem procházet elektrický proud a odstraňovat tak různé bolesti. Občas se dočteme, že i zubaři praktikovali stejnou terapii proti bolestem při trhání zubů.

Nelze se divit, že „galvanické proudy“ kdosi nyní, po dlouhé době, dostrkal až do kosmetiky... „Strkatelé“ pak zcela zjevně počítají s tím, že nikoho nenapadne, že stárnutí pokožky není nemoc, ale zcela běžný (byť proklatě nepříjemný) biologický proces. Mohu Vás ubezpečit, že tedy ani toto není nic nového pod sluncem. Jen pro osvěžení paměti, na začátku devadesátých let mnozí „odborníci“ nabízeli zázrak (taky elektrický) na „formování postavy“, který se tenkrát jmenoval myostimulátor. V nemocnicích fungoval, v kosmetice nikoli. Úsměvně pak zní konstatování faktu, že jedním z „nejhlučnějších“ prodejců byl na můj vkus proklatě obézní pan Dr. Středa.

Se samotnou galvanickou žehličkou nemůžete udělat, až na výjimky, nic špatně. Ba dokonce u některých kožních problémů lze její použití doporučit. Co se však samotného „žehlení pokožky“ týče, zde nejde o účinek, ale efekt. Jinými slovy – za hodně peněz skoro žádná muzika.

Principy stárnutí pokožky opravdu nejsou závislé na existenci galvanické žehličky. Jen tak mezi námi, jedná se o výrobně levný přístroj, který se prodejci pochopitelně snaží prodat za drahý peníz. Přístrojem modulovaný galvanický proud (asi proto, že pochází z galvanického článku) dráždí nervová vlákna. To ovlivňuje především vnímání bolesti. Procházející proud momentálně zvyšuje i napětí tkáně, a proto se může mluvit i o efektu zpevnění. (Mimochodem, elektroparalyzér našponuje dokonce celého člověka, nejen pokožku obličeje…)

Navíc jde tak trochu i o trik…

Nutnou součástí ošetření onou žehličkou je i nanesení gelů na pokožku. Zde se jedná o nefyziologický preparát (gel), který je formulován tak, aby napomáhal vedení el. proudu.

Gel sám o sobě způsobí maximálně tak nabobtnání zrohovatělé vrstvy pokožky. O tom, zda je vhodné do pokožky zažehlovat i konzervační látky v gelech bohatě obsažené, výrobci jako vždy taktně mlčí.

Za onu superdrahou, elektrickou vodivost zlepšující vodu v nabízených gelech je doslova škoda vyhazovat peníze. Stačí doma uvařit přiměřeně hustý škrob, přidat do něj a rozpustit v něm (ne)obyčejnou kuchyňskou sůl a máte vyhráno. Pokožka bude „očištěna“, „zavodněna“ (pozor na jarní záplavy), „zregene - rována“... prostě pohádka! Asi tak na dvě hodiny. Dokonce i elektrický proud bude vodit jako vzteklá… Podomácku vyrobený škrobový gel vše zvládne stejně dobře jako gel průmyslový. Pokožce pak prospěje skutečnost, že domácí škrobík se obešel bez konzervantů.

Elektrikář – kutil Vám pak stejně (ne)funkční, nikoli však stejně krásnou galvanickou žehličku postaví za pár korun…

Všem zájemcům pak mohu jen doporučit…

Hoďte pohled do obličeje prodejci, či poskytovateli služeb s galvanickou žehličkou a gely. Požádejte jej o údaj o narození z rodného listu. Teprve poté, co i po odstranění make-upu bude mít pokožku „o 10 - 15 let mladší“, principiálně odpadne věcná otázka, proč se jejich vráskám žehlička vyhýbá.

Upozornění: Vzhledem ke známé skutečnosti, že průchod elektrických byť mikroproudů skrz pokožku zvyšuje jak prokrvení pokožky, tak i propustnost krevních kapilár, nedoporučuji používání jakýchkoli galvanických proudů u lidí s rozšířenými žilkami.

A tak na závěr nezbývá, než napsat zase jen a jen to, co jsem již řekl mnohokrát: Nic nemůže vynahradit šikovné ruce kosmetičky a fyziologické ošetřování pleti.

Karel Hadek
 

Ještě než jsem napsal tuto odpověď, jsem byl známými upozorněn na různé údaje ohledně galvanických žehliček na internetu. Nyní jsem se na ně i podíval a neodolal...

Např. na adrese : www.mimibazar.cz jsem se dokonce dočetl:
„...omlazuje pleť, vyrovnává vrásky, oživuje vlasovou pokožku a vyhlazuje celé tělo. Žehlička pracuje na principu kontrolovaného galvanického proudu. Součástí procedury je aplikace speciálních gelů, které pomáhají vyčistit pleť do hloubky a zároveň ji ošetřit pomocí pozitivně působících látek. Bližší informace e-mailem. CENA 7800,- Kč. Doposud žádný zájemce.“

Tak budu asi prvním… Moje doslova lysá vlasová pokožka opravdu nepotřebuje nic víc než oživit. I když…. Na co mi to bude, když mi „princip kontrolovaného galvanického proudu“ vyhladí celé tělo… Sbohem, milí čtenáři... Květinové dary..., vždyť to znáte...

 

 

Dobrý den, pane Hadku,

prosím Vás, můžete mi poradit, čím bych mohla ošetřovat nehtíky svému téměř tříletému synovi, který s nimi má problém již od narození? Hlavně na palcích a na malíčcích. Na malíčku u obou nožiček má nehty téměř zrohovatělé, ale na palečcích je má zase tak měkké, že mu často praskají až do půlky nehtu. 

Stříhání nehtů je pro nás horor, celou dobu se klepe a brečí, že ho to bolí. Dětská lékařka mi řekla, že mu mám koupit multivitamin  a dávat dýňové semínko, ale tato léčba nezabírá. Když se narodil, měl na jednom palečku v nehtu díru (uprostřed), ale jak nehet rostl, tak díra postupně odrostla. Nehty nemá zažloutlé, jen strašně měkké, lámavé, praskavé a má na nich takové jakoby rýhy.

Moc děkuji. Přeji Vám krásný den.
Martina R.

 

Vážená paní Martino,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte.

Konstatování lékaře, že se jedná o narušený imunitní systém, může být správné. Pro zvýšení efektivity odolnosti organizmu bych Vám doporučoval zcela jednoznačně užívat ELEUTHEROCOCC - čaj nebo extrakt. Příprava čaje není nijak složitá a účinky jsou překvapující. Přibližně jednu čajovou lžičku drceného kořene eleutherococcu vsypte do termosky, zalijte vřelou vodou a nechte přes noc vyluhovat. Druhý den ráno je čaj hotový a popíjí se po částech v průběhu celého dne. Aby byla léčebná kúra co nejúčinnější, měla by trvat přibližně tři měsíce. Kořen eleutherococcu můžete získat na adrese firmy Aromaterapie Karel Hadek. Co se samotného ošetřování týče... Lékařka si neví rady... a abych byl upřímný, ani mně není jasné, co může být příčinou problému.

U lámavých nehtů bych doporučoval doplnit stravu o vitaminy B, hlavně pak vitamin B1.

U nehezky, bledě vypadajících nehtů, které jsou navíc ještě křehké, lze usuzovat na nedostatek železa v organizmu. Další možnou příčinou může být nedostatek mastných kyselin, popřípadě lecitinu. Některé problémy s nehty mohou být způsobeny nedostatkem biotinu, který bývá taktéž označován jako vitamin H. Biotin je důležitou látkou při tvorbě keratinu, a tedy i pro tvorbu zdravé pleti, vlasů a samozřejmě i nehtů. Za velice vhodné bych považoval provedení vlasové analýzy, za jejíž pomoci lze zjistit mnohé detaily, které mohou být na problému účastny. Právě jejich poznání pak může vést k úspěšné léčbě.

Pokud byste se pro vlasovou analýzu rozhodla, či Vás zajímaly podrobnější informace, obraťte se na paní Marii Gráfovou: grafova@email.cz.

Možná by pomohlo pravidelné ošetřování nehtů preparátem FEMISHEA, ale... pokud není znám důvod, používání čehokoliv je pak jen pouhé kolo štěstí... Můžete ho mít a nemusíte. Každá maličkost něco stojí a nemá smysl kupovat cokoli pouze na základě přísloví, že tonoucí se stébla chytá.

Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trošku poslouží. Potěší mě, pokud mi sdělíte, jak jste se rozhodla a jak se Vám moje doporučení osvědčila. V případě jakýchkoli dalších dotazů jsem Vám samozřejmě i nadále k dispozici.

Karel Hadek



Dobrý den.

Prosím o radu, jak ošetřovat/léčit opar na ženských rodidlech. Případně jaké přípravky užívat vnitřně a jaké na intimní hygienu. 
Moc děkuji za cenné odpovědi!

Jana U.


Milá paní Jano,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte.

Začal bych asi poznatkem, že čím horší imunita, tím dříve přijde někdo/něco na návštěvu.

Při snížené imunitě či stresu pak ona návštěva může mít i formu oparu. U někoho na rtech, u někoho na pohlavních orgánech. Jedná se o onemocnění virového původu, kdy oba viry vykazují jistou odlišnost, ale z laického pohledu tato skutečnost není důležitá, hlavně pak proto, že virus HSV-1 způsobující opary na rtech je u partnerů přenosný i na sliznice pohlavních orgánů a naopak virus HSV-2 může být přenesen ze sliznice pohlavních orgánů na rty. V principu lze říci, že herpes obou typů jako takový je neléčitelná záležitost a buďto v těle je a nebo není. Jako zajímavá se jeví skutečnost, že u toho, kdo trpí na opary rtů, je menší pravděpodobnost, že se vyskytne i opar na pohlavních orgánech.

Herpesová onemocnění pohlavních orgánů jsou přenosná prakticky výhradně pohlavním stykem a projevují se puchýřky na pohlavních orgánech, kde dochází k jejich prasknutí a tvorbě vřídků. Nezřídka se stává, stejně jako u oparů na rtech, že do nich vnikne sekundární infekce. Projevy nemoci jsou znatelné po dobu deseti až čtrnácti dnů, někdy i více, a poté zmizí. Virus však i nadále zůstává v těle a „cestuje“ podél nervových vláken až do nervových uzlin, kde pak zůstává. Při dalším oslabení organizmu (nastydnutí, stres, apod.) může dojít k novému výsevu.

Z uvedeného je zcela jistě evidentní, že vyléčení není možné. O to větší pozornost je nutné věnovat ošetřování a dle možnosti předcházení novým výsevům. Na opary vyskytující se na rtech jsem kdysi vyvinul preparát HERPILAN. Tehdy jsem vůbec netušil, že nějaký Herpes genitalis vůbec existuje. Na velmi časté dotazy gynekologů, zda je tento preparát účinný i na genitální formu oparů jsem mohl jen odpovídat, že preparát má dobré antivirální účinky a jeho funkčnost u genitálních oparů se musí vyzkoušet.

A tak se prokázalo, že i v této oblasti má HERPILAN co nabídnout. I to je dnes jeden z důvodů, proč nenabízíme jen rtěnkové balení, ale současně je zde i nabídka balení po 30 ml.

Samozřejmě, že v akutní fázi choroby je možné HERPILANEM ošetřovat nejen vnější genitálie, ale lze jej zavádět i do pochvy. Pro tyto účely pak lze doporučit i preparát FEMISHEA, který kromě protiplísňových účinků vykazuje díky svému složení i účinky antivirální.

Při často opakovaných výsevech pak doporučuji konzultaci s odborným lékařem.  Co se vhodných mycích prostředků týče, zde pak snad nelze jinak než doporučit osvědčený preparát HY-INTIMA.

No a na závěr se musíme vrátit k úvodu, tedy imunitě. Na její posílení Vám pak doporučuji extrakt z kořene eleutherococcu. Sám sice nic neléčí, ale tělu dává možnost, aby se samo lépe bránilo. S jeho pomocí by pak posílená imunita měla možnosti opakování problémů zamezit, nebo ji alespoň minimalizovat. Další informace o eleuterococcovém extraktu, jakož i zmiňovaných preparátech, najdete na www.karelhadek.eu v e-shopu. Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trošku poslouží. Potěší mě, pokud mi sdělíte, jak se Vám moje doporučení osvědčila. V případě jakýchkoli dalších dotazů jsem Vám samozřejmě i nadále k dispozici.

Karel Hadek



Dobrý večer, pane Hadku,

už několik let mě trápí pihy v obličeji. Nevím, co s tím dělat. Nevíte, jak by se daly nějak vybělit? Jsem z toho zoufalá, skrývám to make-upem a nepomáhají mi ani rady mých kamarádek, které říkají, že jsem v tomhle strašně hloupá. Byla jsem s tím i u kožního lékaře, tam se mi pan doktor velice divil, neudělal vůbec nic. Neztrácí se mi to ani v zimě, já se prostě vidím přímo zrůdně, manžel taky říká, že jsem blázen, ale já se s tím nedokážu smířit. Pomůžete mi prosím? Moc děkuji za odpověď.

S pozdravem Dana P.

 

Milá paní Dano,

i Vám děkuji za Váš dotaz, který jste mi zaslala.

Pihy, stejně jako hyperpigmentace, mají jednoho společného jmenovatele: Zbarvenou pokožku. Zatímco hyperpigmentaci lze za jistých předpokladů zesvětlovat nebo i odstraňovat, u pih si to vůbec nedovedu představit. Plně Vás chápu, že pihy pro Vás představují značný problém, ale jediným řešením je opravdu jejich zakrývání za pomoci make-upu. Že se s danou skutečností nedokážete smířit, jen potvrzuje, jak ráda byste se svých pih zbavila. Čím dříve však pihy „přijmete za své“, tím lépe. Pihy jako takové jsou pouze optický problém, který se nechá celkem jednoduše pod make-up schovat. Rozhodně nedoporučuji, abyste na Vašich pihách s čímkoli experimentovala, byť by Vám radil kdokoli cokoli, samozřejmě s úmyslem Vám pomoci. Případné následky by nenesl Váš rádce, ale Vy osobně. A následky v podobě vyprovokované nemoci se pak velmi rychle mohou ukázat jako velice reálné.

Ač se moje rada může zdát bezednou provokací, nic moudřejšího Vám doporučit nemohu.

Do slova a do písmene Vám tedy doporučuji Vaše pihy si co nejlépe „chránit“. Na jejich ošetřování používat výhradně jemné preparáty, které je nebudou dráždit. V zimě je chránit vhodným preparátem (WINTERSHEA) před mrazem. V případě potřeby, hlavně pak v letních měsících, před UV-zářením. Zde se pak jako vhodná ochrana jeví právě make-up, který díky barevným pigmentům nepropouští UV-záření k pokožce. 

Zda Vám tyto rady pomohou, sice nevím, ale zkuste si představit někoho těžce nemocného či zdravotně postiženého. Jistě by s Vámi bez zaváhání svůj problém vyměnil za Váš.

Karel Hadek



Dobrý den,

objednávám si u Vás dosti často Vaše oleje. Potřebovala bych radu ohledně chrápání. 

Vím že máte v nabídce Antischnärchen, píšete však pouze o aplikaci na polštář. Může se užívat i vnitřně? Třeba na kostku cukru či podobně? Třeba by měl větší účinek.

Děkuji, D. N.

 

Milá paní D.,

děkuji Vám za Vaši důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte. Antischnärchen (nyní pod názvem ANTICHRAPINje směsí olejů, které jsou určeny, jak správně píšete, k vnějšímu použití. Zatím jsem nikdy neřešil možnost jejich použití vnitřního.

Chrápání je způsobováno převážně vibracemi měkkého patra. Za příčinu chrápání lze označit hned několik faktorů. Např. špatná nosní přepážka, polypy a další. Z tohoto důvodu bych doporučil vyšetření u odborného lékaře, aby byl stanoven, pokud možno, původ zmiňovaných potíží. Velmi často se dočítáme o různých způsobech ošetření tohoto značně nepříjemného problému. Dokonce i laserová operace přichází v úvahu. Bohužel, obdržel jsem i sdělení klientů, kteří se jí podrobili, a operace jim nepomohla. Nějaké zaručené řešení tedy zřejmě neexistuje. 

Ale zpět k preparátu Antischnärchen (ANTICHRAPIN). I v této kompozici jsou použity éterické oleje, které lze vnitřně používat. Bohužel nejsem schopen odhadnout, zda jejich vnitřní použití by mohlo být účinnější než popsané inhalace při usínání a během spánku. A tak asi nezbude nic jiného než experimentovat. V úvahu by přicházela 1 - 3 kapky před spaním. 

Je mi líto, že vám nemohu napsat nějaké potěšitelnější sdělení. Budu rád, bude-li Vám moje odpověď alespoň trošku užitečná.

Přeji Vám nejen hezké, ale i voňavé jaro, jakož i hodně spokojenosti s používáním preparátů KH.

Karel Hadek



Dobrý den, pane Hadku,

zdravím Vás ze skoro jarního Českého Brodu. Chtěla bych vás poprosit o radu. Už dlouhá léta používám Vaši kosmetiku (pravda, občas ji prostřídám nějakou chemickou – to když mě zasáhne reklama, ale pak se zase pokorně vrátím k Vám), vyzkoušela jsem hodně kombinací a přípravků na mastnou pleť, ale výsledek je pořád stejný. Nakonec, problém asi bude uvnitř, v těle. Mám v podstatě odjakživa nerovnovážné rozložení hormonů – více testosteronu než estrogenu – přesné poměry nevím. Z toho vyplývají problémy s akné, ochlupením a rozložením tuku v těle. Což o ty poslední dva, to lze řešit dietou a žiletkou, ale ta pleť je horší, ať dělám co dělám, vypadám ve svých čtyřiceti pořád jako puberťák. Jistě bych to mohla řešit chemickou cestou – antikoncepce a tak, ale zařekla jsem se, že tenhle druh chemie už do svého těla nepustím, tak potřebuji najít jiné řešení. Je možné pomocí nějakých éterických olejů upravit hormonální hladinu organizmu, nebo už s tím nic nenadělám? Případně, lze použít nějaké bylinky? Moc děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů.

Jana P., Český Brod

 

Vážená paní Jano,

děkuji Vám za Váš mail, pozdravení ze skoro jarního Českého Brodu i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte. Mastná pleť je vlastně ta, která „jen“ produkuje příliš mnoho „toho dobrého“.

Z praktického života mohu prohlásit, že ovlivnit proces látkové výměny polykáním éterických olejů tak, aby se pleť z „mastné“ stala „normální“ si nedovedu představit. Zde Vám však mohu doporučit osvědčený preparát, který v mnoha případech při dlouhodobějším používání zabral a produkci kožního mazu snížil. Tím je regenerační olej ALIPIA. Vysoušením pokožky byste problém ještě zhoršovala, a tak nezbývá, než ji speciálním olejovým preparátem přemašťovat tak, aby pokožka „měla pocit“, že je o ni dobře postaráno a sama nemusí tolik kožních tuků vytvářet.

Další informace o preparátu ALIPIA najdete na www.karelhadek.eu v e-shopu.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Asi těžko budu hledat někoho, kdo by se mnou nesouhlasil, že nadcházející roční období patří k oněm nejkrásnějším v roce. Na jarní přírodu a její kouzla zeleně a barev květů se snad každý z nás již hodně dlouho těšil. Chvíle, kdy jsme pospíchali do příbytků a cenili si jejich teplo, nahradil opačný trend, rychle z domu ven. A tak vychutnáváme nejen krásu přírody, ale i teplo, jež se nám ve stále se zvětšující míře nabízí.

Novinky: Nelinol pomáhal vyhrát

Plané neštovice jsou velmi nepříjemné onemocnění virového původu. Jistě není bez zajímavosti, že původci neštovic jsou „v příbuzenském poměru“ s herpesovými viry, které se starají např. o dobře známé opary.

Novinky: Insektol

Již dlouhá léta je v nabídce kompozice éterických olejů s názvem ANTIINSEKT. Jedná se o preparát, který odpuzuje hmyz. Lze říci, že se osvědčil, i když jeho použití může být někdy problematické. Nevýhodou tohoto preparátu je skutečnost, že právě éterické oleje se celkem rychle odpařují.

Novinky: Nové obaly

Poslední dobou se velmi často množí požadavky zákazníků, aby některé z preparátů ve větším balení byly plněny do praktičtějších obalů s dávkovači.

Aktuální téma: Klíšťata budou lovit…

Jako malý kluk jsem míval zimu celkem rád. Podzimní uplakané dušičkovské počasí bylo jakési nezbytné zlo mezi létem a zimou. Zimy bývaly daleko delší, tedy hodnoceno dětským vnímáním, a příchod jara…?

Aktuální téma: Voňavá lékárnička – na cesty i pro doma

Pobyt v přírodě nemusí znamenat jen samé příjemnosti. Občas se stává, že ať již zvýšená pohybová aktivita, cestování, či nepovedená strava mohou mít i neblahé následky.

Co je co: Stříbrný smrk a zlaté slunce

Poslední dny se po ránu pravidelně dívám do kalendáře a mám obrovskou radost, že jaro je konečně zde. Již samotné vědomí tohoto faktu hřeje.

Co je co: Pozor – Exkluzivní oleje

V ceníku časopisu Aromaterapie (na str. 45) je uvedena skupina éterických olejů s označením „Exkluzivní éterické oleje“. Jejich exkluzivita je dána vysokými výrobními a v konečném efektu taktéž vysokými prodejními cenami.

Škola aromaterapie: Dýňový olej

Jako malý kluk jsem se domníval, že dýně je nějaký ten nepovedený bráška od melounu. Vzpomínám si, že mi chutnal dýňový kompot, neboť mi tak trochu připomínal kompot ananasový, který byl za éry soudruhů skladován až na Měsíci, tedy nedosažitelně daleko. Až když jsem se začal zabývat aromaterapií, potkal jsem se s dýní (Cucurbita pepo) znova. Tedy s jejím olejem.

Škola aromaterapie: Vitamin E

Jeho odborný název je tokoferol. Domnívám se, že se moc nemýlím, když prohlásím, že většina lidí má nejspíš představu, že se jedná o synonymum dobra.

Škola aromaterapie: Aromaterapie a děti, děti a aromaterapie

,,Mohou děti používat oleje?“ ,,Mohu syna či dceru mazat rostlinným olejem?“ ,,Mohu svoje miminko koupat v koupelovém oleji?“ ,,Čím mám mýt své dítě?“ ,,Mohu dávat aromalampu a éterické oleje do místnosti malého dítěte?“ ,,Mohu přidávat éterické oleje při masáži dítěte?“

Škola aromaterapie: Kapénkové infekce

I zde je možné použít klasické konstatování - nic nového pod sluncem. Nepamatuji se, že by bylo jednoho jediného roku, kdy bychom nebyli upozorněni na nějakou tu blížící se epidemii nemoci, která se šíří kapénkami. Vznik mnoha různých onemocnění má velice podobné schéma.

Škola aromaterapie: Pleťová mléka...?!

Jedním z dotazů, které celkem pravidelně dostávám, je i otázka, zda se nechystám zařadit do nabídky pleťová mléka s éterickými oleji. Zde si pak nejsem jist, co a jak mám odpovědět. Tradiční pleťová mléka, tedy hodně vody a málo olejových složek v emulzi, nevyrábíme a vyrábět nebudeme. Přesto lze konstatovat, že se „pleťová mléka“ v nabídce firmy AKH nachází!

Poradna

Z vašich dopisů: Voňavá jména barevné přírody

O tom, že je důležité dávat pozor na správné pojmenování, jsem se v životě přesvědčil několikrát.

Z vašich dopisů: A opět bude léto...! Hurá! už je načase…

Léto v nás vyvolává blažené pocity. Teplo, světlo… Sluníčko je prostě nepřekonatelné, jenom mám pocit, že je těch sluníčkem prozářených dní nějak málo. Již letošní zima na ně byla hodně skoupá, hlavně v nížinách. Slunce, ten ohnivý kotouč plný životní síly, nás teď bude lákat ven, abychom s ním trávili co nejvíce času v lese, na horách, na louce, u vody nebo třeba na poušti… Jen nechat své tělo hladit jeho paprsky a pěkně se prohřívat. Prohřívat ano, ne však ,,opékat“.

Z vašich dopisů: Příjemný, dobrý den,

velmi dlouho jsem se neozvala a vzhledem k tomu, že každý den používám vaše přípravky, to považuji tak trochu za projev nevděku, byť zaručeně nejsem nevděčnou zákaznicí.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

po přečtení nového čísla Aromaterapie (1/2009), speciálně Vaší omluvy, jsem se rozhodla, že Vám napíšu své zkušenosti s Vašimi preparáty.

Z vašich dopisů: Dovolená v Keni se vydařila

Dobrý den, pane Hadku. Moc Vás zdravím z Valašského Meziříčí, a jak jsem Vám slíbila, sděluji, že dovolená v Keni proběhla (po zdravotní stránce) v klidu a pohodě.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

chci poděkovat za vaše oleje. Trpěla jsem velice nepříjemným trávicím problémem, spojeným s nadýmáním a říháním.

Letní soutěž

I k letnímu, tedy dovolenkovému vydání časopisu Aromaterapie samozřejmě patří již tradičně soutěž.

Dobré zprávy od sousedů: Slovensko voňať neprestalo

Milí čitatelia a priaznivci arómoterapie, dovoľte mi informovať práve vás, ktorí ste po dlhé roky využívali služieb obchodného zastúpenia firmy Cosmetic Karl Hadek International s. r. o. na Saratovskej ulici v Bratislave.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Lecitol Neutral Z v praxi

Pod značkou Aromaterapie Karel Hadek dostanete řadu promyšlených, perfektně zpracovaných a klinicky prověřených přípravků pro jakýkoliv typ masáže i s jednoduchým návodem k jejich použití a s jasnou indikací. Vyhýbám se přípravkům vyráběným ze syntetických surovin, mnohdy silně konzervovaných a chemicky upravovaných, pocházejících od firem bez potřebného kreditu založeného na rozsáhlém výzkumu.

Kdo pomůže s třezalkou?

Třezalka sice obsahuje nepatrný podíl éterických olejů, ale z tohoto pohledu ji nelze označit za významnou siličnatou rostlinu. Její účinnost spočívá v obsahu látek jiného charakteru než jsou éterické oleje. Jednou z hlavních složek je zde rostlinné barvivo hypericin.

Na poslední stránce: Preparáty i na Slovensku

Psal se počátek roku 1990, kdy „Hadkovy“ aromaterapeutické preparáty začaly získávat první zákazníky v tehdejším Československu. Nechci se zabývat chronologií událostí oněch již 20 let. Od té doby uběhlo hodně času a mnohé se podstatně změnilo. Po mém odchodu z Ústí nad Labem jsem založil novou firmu Aromaterapie Karel Hadek s. r. o. se sídlem v Uherském Brodě.

Na poslední stránce: Najdou se?

Stala se mi velmi nemilá věc. Od každého vydání časopisu Aromaterapie si ukládám několik desítek kusů do archivu. Nejen jako dokumentaci, ale i „pro strýčka Příhodu“. V budoucnosti bych pak rád nechal v omezeném množství několik ročníků Aromaterapie svázat do „knižní“ formy“. Při archivaci jarního vydání letošní Aromky jsem však úplně marně hledal vydání časopisu Aromaterapie č.1 z roku 2008.