Časopis
Časopis Aromaterapie - 2/2009
Škola aromaterapie: Vitamin E
Jeho odborný název je tokoferol. Domnívám se, že se moc nemýlím, když prohlásím, že většina lidí má nejspíš představu, že se jedná o synonymum dobra.
Jde o látku, která je zcela běžně a přirozeně obsažena v potravinách. Jako nejdůležitější zdroje lze označit ořechy, semena, rostlinné oleje lisované za studena, listovou zeleninu a celozrnné produkty. Nechci se zde zabývat jeho působením v organizmu, ale neříci nic, to prostě nejde.
Asi právě proto, že je obsažen v potravinách, které pro nás znamenají výživu, na dotaz, který položím snad na všech kurzech Aromaterapie, proč se výživný krém nazývá výživným, dostávám krom jiných zcela běžně i odpověď, protože tam jsou vitaminy. To je však zásadní chyba! Vitaminy jako takové nemají pro člověka naprosto žádnou energetickou hodnotu, jsou však nezbytně nutné pro různé životně důležité funkce. Z tohoto pohledu je lze označit za katalyzátory. Bez vitaminů všeobecně by nemohla probíhat látková výměna. Vitaminy jsou účastny na tvorbě buněk, jsou nezbytně nutné při posilování imunitního systému. Kdesi jsem dokonce četl, že vitamin E je vitaminem plodnosti. Vitamin E pak patří k tak zvaným lipofilním vitaminům, tedy vitaminům rozpustným v tucích. Tato skutečnost umožňuje jejich ukládání v těle, převážně v játrech. Jeho nejdůležitějšími vlastnostmi jsou schopnost napomáhat obnově buněk, dále pak protizánětlivé a antioxidační účinky. Jeho další velice důležitou funkcí, doslova nepostradatelností, ve vztahu k jeho rozpustnosti je ochrana vícenásobně nenasycených mastných kyselin v lidském organizmu před oxidací. Ať již před peroxidací, která je vyvolávána i stopovým množstvím těžkých kovů, či před volnými radikály.
Údaje o denní potřebě pro člověka se s značně liší, při zajištění dávky kolem 20 mg vitaminu je prakticky vyloučeno, že by někdo mohl trpět na E-hypovitaminózu. Zvýšená spotřeba se pak může projevit např. u těhotných či kojících žen.
Pořizujeme-li si jej jako potravinový doplněk, vždy bychom měli dbát na to, aby se jednalo o přírodní tokoferol a aby nebyl chemicky konzervován.
Mnohokrát jsem již také četl, že vitamin E by měl chránit před infarktem, rakovinou, alzheimerem. Měl by zpomalovat proces stárnutí, snižovat agregaci (slepování) krevních destiček, posilovat svaly a nervy, bránit vzniku cévních usazenin. Jak dalece je vitamin E v této oblasti efektivní, nejsem schopen posoudit. Každopádně, vzhledem k výše popsaným účinkům to však zní logicky.
Vitamin E je velice zajímavá účinná látka i v oblasti kosmetiky. Nejedná se o žádnou novinku poslední doby. Objeven byl ve dvacátých letech minulého století. Netrvalo dlouho a začal se objevovat v luxusní kosmetice. Dnes si neumím představit kvalitní kosmetický preparát vyrobený bez vitaminu E. Právě skutečnost, že se jedná o vitamin rozpustný v tucích, jej činí i pro kosmetiku velice zajímavým. Je-li jako součást preparátu z rostlinných olejů nanesen na pokožku, vstřebá se do ní. Jeho funkčnost však začíná nikoli aplikací na pokožku, ale již ve chvíli, kdy byl do preparátu přidán. Již zde se uplatňují jeho antioxidační účinky, preparát „stárne“ podstatně pomaleji. Jeho dalším účinkem je schopnost pokožku jemně, fyziologicky prokrvit a napomáhat její látkové výměně. To má za následek zlepšení povrchového reliéfu pokožky. Z tohoto pohledu velice zajímavé účinky pro všechny typy pleti, hlavně pak zralou a suchou. Jeho protizánětlivé účinky urychlují zhojení drobných poranění. Dermatologové často zmiňují jeho podpůrný vliv na tvorbu elastinu a kolagenu v pokožce. Za nezbytně nutné považuji zdůraznit, že vitamin E lze označit i jako zajímavou komponentu ve věčném souboji s vráskami. Ne, nechci zde tvrdit, že je to zázračná vitaminová žehlička na vrásky. To bych se pak musel ukazovat na veřejnosti výhradně a jenom s pytlem na hlavě... Ale jak jeho látkovou výměnu podporující účinky, tak jeho schopnost (dle použité koncentrace) redukovat dopad UV záření na pokožku, a tím bránit předčasnému stárnutí, z něj dělají „nepostradatelného spolubojovníka“. V kontextu s výše uvedeným je zřejmé, že v opalovacích preparátech prostě chybět nesmí. Problém vidím v tom, že zákonodárce definuje maximální množství, které smí výrobce kosmetiky v preparátu použít. A toto množství je nízké. Jako důvod pak v první řadě vidím lobbyizmus farmaceutického průmyslu, který toto prosadil, aby krémy s vyšším obsahem vitaminu E musely běžet přes pulty lékáren. Já sám jsem na sobě kdysi testoval (a několik známých se mnou) vyšší koncentrace vitaminu E v různých preparátech. Koncentrace v oblasti 5 - 10 % se mi plně osvědčily. Nabízely zvýšenou ochranu před volnými radikály, zlepšovaly prokrvení pokožky a její schopnost hospodařit s vodou. Pokožka při delším používání vykazovala zvýšenou jemnost a hebkost. Vyšší koncentrace bych nedoporučoval. Přísloví, že všeho moc škodí, platí i v tomto případě. V rámci poznávání a testování účinků jsem si však celou ruku potíral dokonce koncentrovaným „E-lepidlem“ (jinak se to nedá nazvat), a to bez jakýchkoli pozorovatelných negativních účinků. Jsou však doloženy případy, kdy vysoké koncentrace nad 25 % vyvolaly u několika testovaných osob kožní problémy.
Karel Hadek
Úvodní slovo Karla Hadka
Asi těžko budu hledat někoho, kdo by se mnou nesouhlasil, že nadcházející roční období patří k oněm nejkrásnějším v roce. Na jarní přírodu a její kouzla zeleně a barev květů se snad každý z nás již hodně dlouho těšil. Chvíle, kdy jsme pospíchali do příbytků a cenili si jejich teplo, nahradil opačný trend, rychle z domu ven. A tak vychutnáváme nejen krásu přírody, ale i teplo, jež se nám ve stále se zvětšující míře nabízí.
Novinky: Nelinol pomáhal vyhrát
Plané neštovice jsou velmi nepříjemné onemocnění virového původu. Jistě není bez zajímavosti, že původci neštovic jsou „v příbuzenském poměru“ s herpesovými viry, které se starají např. o dobře známé opary.
Novinky: Insektol
Již dlouhá léta je v nabídce kompozice éterických olejů s názvem ANTIINSEKT. Jedná se o preparát, který odpuzuje hmyz. Lze říci, že se osvědčil, i když jeho použití může být někdy problematické. Nevýhodou tohoto preparátu je skutečnost, že právě éterické oleje se celkem rychle odpařují.
Novinky: Nové obaly
Poslední dobou se velmi často množí požadavky zákazníků, aby některé z preparátů ve větším balení byly plněny do praktičtějších obalů s dávkovači.
Aktuální téma: Klíšťata budou lovit…
Jako malý kluk jsem míval zimu celkem rád. Podzimní uplakané dušičkovské počasí bylo jakési nezbytné zlo mezi létem a zimou. Zimy bývaly daleko delší, tedy hodnoceno dětským vnímáním, a příchod jara…?
Aktuální téma: Voňavá lékárnička – na cesty i pro doma
Pobyt v přírodě nemusí znamenat jen samé příjemnosti. Občas se stává, že ať již zvýšená pohybová aktivita, cestování, či nepovedená strava mohou mít i neblahé následky.
Co je co: Stříbrný smrk a zlaté slunce
Poslední dny se po ránu pravidelně dívám do kalendáře a mám obrovskou radost, že jaro je konečně zde. Již samotné vědomí tohoto faktu hřeje.
Co je co: Pozor – Exkluzivní oleje
V ceníku časopisu Aromaterapie (na str. 45) je uvedena skupina éterických olejů s označením „Exkluzivní éterické oleje“. Jejich exkluzivita je dána vysokými výrobními a v konečném efektu taktéž vysokými prodejními cenami.
Škola aromaterapie: Dýňový olej
Jako malý kluk jsem se domníval, že dýně je nějaký ten nepovedený bráška od melounu. Vzpomínám si, že mi chutnal dýňový kompot, neboť mi tak trochu připomínal kompot ananasový, který byl za éry soudruhů skladován až na Měsíci, tedy nedosažitelně daleko. Až když jsem se začal zabývat aromaterapií, potkal jsem se s dýní (Cucurbita pepo) znova. Tedy s jejím olejem.
Škola aromaterapie: Vitamin E
Jeho odborný název je tokoferol. Domnívám se, že se moc nemýlím, když prohlásím, že většina lidí má nejspíš představu, že se jedná o synonymum dobra.
Škola aromaterapie: Aromaterapie a děti, děti a aromaterapie
,,Mohou děti používat oleje?“ ,,Mohu syna či dceru mazat rostlinným olejem?“ ,,Mohu svoje miminko koupat v koupelovém oleji?“ ,,Čím mám mýt své dítě?“ ,,Mohu dávat aromalampu a éterické oleje do místnosti malého dítěte?“ ,,Mohu přidávat éterické oleje při masáži dítěte?“
Škola aromaterapie: Kapénkové infekce
I zde je možné použít klasické konstatování - nic nového pod sluncem. Nepamatuji se, že by bylo jednoho jediného roku, kdy bychom nebyli upozorněni na nějakou tu blížící se epidemii nemoci, která se šíří kapénkami. Vznik mnoha různých onemocnění má velice podobné schéma.
Škola aromaterapie: Pleťová mléka...?!
Jedním z dotazů, které celkem pravidelně dostávám, je i otázka, zda se nechystám zařadit do nabídky pleťová mléka s éterickými oleji. Zde si pak nejsem jist, co a jak mám odpovědět. Tradiční pleťová mléka, tedy hodně vody a málo olejových složek v emulzi, nevyrábíme a vyrábět nebudeme. Přesto lze konstatovat, že se „pleťová mléka“ v nabídce firmy AKH nachází!
Z vašich dopisů: Voňavá jména barevné přírody
O tom, že je důležité dávat pozor na správné pojmenování, jsem se v životě přesvědčil několikrát.
Z vašich dopisů: A opět bude léto...! Hurá! už je načase…
Léto v nás vyvolává blažené pocity. Teplo, světlo… Sluníčko je prostě nepřekonatelné, jenom mám pocit, že je těch sluníčkem prozářených dní nějak málo. Již letošní zima na ně byla hodně skoupá, hlavně v nížinách. Slunce, ten ohnivý kotouč plný životní síly, nás teď bude lákat ven, abychom s ním trávili co nejvíce času v lese, na horách, na louce, u vody nebo třeba na poušti… Jen nechat své tělo hladit jeho paprsky a pěkně se prohřívat. Prohřívat ano, ne však ,,opékat“.
Z vašich dopisů: Příjemný, dobrý den,
velmi dlouho jsem se neozvala a vzhledem k tomu, že každý den používám vaše přípravky, to považuji tak trochu za projev nevděku, byť zaručeně nejsem nevděčnou zákaznicí.
Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,
po přečtení nového čísla Aromaterapie (1/2009), speciálně Vaší omluvy, jsem se rozhodla, že Vám napíšu své zkušenosti s Vašimi preparáty.
Z vašich dopisů: Dovolená v Keni se vydařila
Dobrý den, pane Hadku. Moc Vás zdravím z Valašského Meziříčí, a jak jsem Vám slíbila, sděluji, že dovolená v Keni proběhla (po zdravotní stránce) v klidu a pohodě.
Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,
chci poděkovat za vaše oleje. Trpěla jsem velice nepříjemným trávicím problémem, spojeným s nadýmáním a říháním.
Letní soutěž
I k letnímu, tedy dovolenkovému vydání časopisu Aromaterapie samozřejmě patří již tradičně soutěž.
Dobré zprávy od sousedů: Slovensko voňať neprestalo
Milí čitatelia a priaznivci arómoterapie, dovoľte mi informovať práve vás, ktorí ste po dlhé roky využívali služieb obchodného zastúpenia firmy Cosmetic Karl Hadek International s. r. o. na Saratovskej ulici v Bratislave.
Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Lecitol Neutral Z v praxi
Pod značkou Aromaterapie Karel Hadek dostanete řadu promyšlených, perfektně zpracovaných a klinicky prověřených přípravků pro jakýkoliv typ masáže i s jednoduchým návodem k jejich použití a s jasnou indikací. Vyhýbám se přípravkům vyráběným ze syntetických surovin, mnohdy silně konzervovaných a chemicky upravovaných, pocházejících od firem bez potřebného kreditu založeného na rozsáhlém výzkumu.
Kdo pomůže s třezalkou?
Třezalka sice obsahuje nepatrný podíl éterických olejů, ale z tohoto pohledu ji nelze označit za významnou siličnatou rostlinu. Její účinnost spočívá v obsahu látek jiného charakteru než jsou éterické oleje. Jednou z hlavních složek je zde rostlinné barvivo hypericin.
Na poslední stránce: Preparáty i na Slovensku
Psal se počátek roku 1990, kdy „Hadkovy“ aromaterapeutické preparáty začaly získávat první zákazníky v tehdejším Československu. Nechci se zabývat chronologií událostí oněch již 20 let. Od té doby uběhlo hodně času a mnohé se podstatně změnilo. Po mém odchodu z Ústí nad Labem jsem založil novou firmu Aromaterapie Karel Hadek s. r. o. se sídlem v Uherském Brodě.
Na poslední stránce: Najdou se?
Stala se mi velmi nemilá věc. Od každého vydání časopisu Aromaterapie si ukládám několik desítek kusů do archivu. Nejen jako dokumentaci, ale i „pro strýčka Příhodu“. V budoucnosti bych pak rád nechal v omezeném množství několik ročníků Aromaterapie svázat do „knižní“ formy“. Při archivaci jarního vydání letošní Aromky jsem však úplně marně hledal vydání časopisu Aromaterapie č.1 z roku 2008.