Časopis
Časopis Aromaterapie - 2/2009
Aktuální téma: Klíšťata budou lovit…
Jako malý kluk jsem míval zimu celkem rád. Podzimní uplakané dušičkovské počasí bylo jakési nezbytné zlo mezi létem a zimou. Zimy bývaly daleko delší, tedy hodnoceno dětským vnímáním, a příchod jara…? Od té doby uplynulo již hodně vody, a tak se již ani nepamatuji, zda jsem se na jaro těšíval. Ale nějaký vnitřní pocit jako by mi napovídal, že zde mám z minulosti velký dluh. A tak v tomto již ne úplně novém tisíciletí se na jaro začínám těšit už ve chvíli, kdy ještě vládne babí léto. Mezi námi, kdo by se netěšil na chvíle, kdy roztaje všechen sníh a zvyšující se intenzita slunečního záření nám začne nalévat do žil, jak jinak to napsat, než ještě levnější než levnou vesmírnou energii. Probouzející se příroda, jakož i naše zvyšující se pohybová aktivita jsou pozvánkou k častějšímu opouštění příbytků a k pobytu v přírodě.
I přesto, že v onom rychlém čase zima nemohla být jiná než krátká, naše paměť stihla utrpět jisté omrzliny. V tom těšení se na jaro jsme úplně zapomněli na starosti a rizika, která každé, byť sebekrásnější, jaro přináší. Stejně jako loni i letos budeme chodit na procházky, položíme si deku někde na louce a budeme vystavovat svá těla slunečním paprskům. I letos se mnozí z nás setkají s jedním nemilým průvodcem teplého ročního období, a tím jsou klíšťata. O klíšťatech a jak se před nimi chránit již byly popsány stohy papíru a přesto, když nás nějaké klíště „uloví“, není to vůbec hezké zjištění. Útěchou, byť malou, budiž nám fakt, že ne každé klíště je infikováno. Dle statistik, které jsem kdysi pročítal, je jich však v některých oblastech infikována dokonce až ¼. Ale to jsou spíše výjimky. Bohužel, žádné nemá na sobě napsáno, zda infikováno je či není. Byť statistické riziko, že se nakazíme, není nijak velké, přehlížet možné důsledky případného nakažení by nebylo rozumné.
Jak lymská borelióza, tak i mozková encefalitida patří do kategorie nemocí, které často zanechávají trvalé následky. Borelie se vyskytují u divoce žijící zvěře a jsou pak přenášeny právě klíšťaty.
Klíšťata žijí hlavně v trávě a křovinách, nelze se tedy divit, že se pohybují prakticky všude, kde je zeleň, tedy i v městských parcích či zahradách. Borelióza je nebezpečná hlavně svou zákeřností. Povětšinou se projevuje tím, že místo přisátí klíštěte zčervená, mívá tvar kruhu a postupně se zvětšuje. Někdy se stává, že uprostřed bledne. Asi před patnácti lety jsem tento „klíštěcí dar“ obdržel a pamatuji si, že po odstranění klíštěte jsem postižené místo poctivě mazal LEVANDULÍ, ale červený flek se i přesto stále zvětšoval. Přítrž borelióze udělala až antibiotika. Přehlédnutá, a tedy od samého počátku neléčná borelióza může přivodit trvalé následky.
Na rozdíl od boreliózy není mozková encefalitida (dále jen ME) tak častým onemocněním a lze se před ní chránit očkováním. ME je onemocnění virového původu a u více než poloviny infikovaných se neprojeví. Ovšem v případě že ano, může nastat velmi vážný průběh, a stejně tak i trvalé následky.
Tyto základní informace by měly stačit, obě nemoci jsou více než dostatečně popsány na internetu. Následující řádky bych rád věnoval možné prevenci. Pokud se nám podaří přijmout opatření „jak se nenechat ulovit“, pak máme vyhráno.
Aromaterapie nemusí být bezpodmínečně jen „léčení vůněmi“. Takový česnek nejenže údajně spolehlivě drží od těla upíry, ale prokazatelně nevoní ani klíšťatům. Bohužel, čtenář se mnou bude zcela jistě souhlasit, že není dost dobře možné po celou dobu aktivity klíšťat „být naložen v česneku“. A tak, pokud konzumace česneku nebude přicházet v úvahu, je zde celá řada éterických olejů, kterými můžeme ošetřit svoje šaty, obuv (pokud není s přídavkem umělých hmot) i pokožku (zředěných na cca 2 - 5 % v rostlinném oleji). Rád bych jich zde několik jmenoval, hlavně pak ty, které vzhledem k příznivé cenové relaci nabízí i možnost praktického využití: CEDROVÉ DŘEVO ALTAS, CITRON, CITRONELOVÝ OLEJ, EUKALYPTUS, HŘEBÍČEK, LAVANDIN, TYMIÁN, TÚJE. Mohou se používat samostatně, výhodnější je jejich použití ve směsi, kdy dochází k vzájemnému posilování účinků. Samozřejmě nelze zapomenout ani na průmyslově vyráběné repelenty. Kdysi jsem si po jejich doporučení musel vyslechnout poznámku, že repelenty jsou chemie… Zde bych jen lakonicky mohl konstatovat, že ač patřím k těm kteří „chemii“ též nemusí, v tomto případě je mi nesrovnatelně milejší preventivní „chemie“ než prokazatelně naprosto „přírodní“ infikace boreliózou či encefalitidou.
O vhodném oblečení a obuvi již bylo napsáno mnoho, zatímco celkem málo známá je skutečnost, že poměrně dobrou ochranou před klíšťaty je užívání B-komplexu.
Na závěr se vkrádá otázka, co dělat, když i přes vše, co jsme podnikli či nepodnikli, jsme okolnostmi donuceni přiznat, že jsme se stali kořistí krvežíznivého klíštěte. I zde již bylo publikováno nesčetné množství různých rad. A tak jako jahůdku, na konci srst ježícího článečku, voňavé doporučení. Nádobku o velikosti náprstku (např. uzávěr od lahvičky éteráčku) zčásti naplníme éterickým olejem (vhodnými jsou např. LEVANDULE nebo ČAJOVNÍK), a zakousnutému agresorovi poskytneme lekci z aromaterapie tím, že nádobku přitiskneme k pokožce a klíště olejíčkem na cca 5 minut zalijeme. V průběhu této procedury klíště jednou provždy pochopí, že čeho je moc, toho je příliš. Byť je navoněné jako frajer, éteráček nadobro zruší jeho životní funkce a my jej můžeme celkem snadno odstranit. Výhodu levandulové „koupele“ vidím i v tom, že pokud do této chvíle nedošlo k infekci, levandule zabrání, aby se tak stalo při odstraňování klíštěte. Taktéž je zajištěna dezinfekce rány, a tak nehrozí ani vniknutí sekundárních infekcí.
Karel Hadek
Úvodní slovo Karla Hadka
Asi těžko budu hledat někoho, kdo by se mnou nesouhlasil, že nadcházející roční období patří k oněm nejkrásnějším v roce. Na jarní přírodu a její kouzla zeleně a barev květů se snad každý z nás již hodně dlouho těšil. Chvíle, kdy jsme pospíchali do příbytků a cenili si jejich teplo, nahradil opačný trend, rychle z domu ven. A tak vychutnáváme nejen krásu přírody, ale i teplo, jež se nám ve stále se zvětšující míře nabízí.
Novinky: Nelinol pomáhal vyhrát
Plané neštovice jsou velmi nepříjemné onemocnění virového původu. Jistě není bez zajímavosti, že původci neštovic jsou „v příbuzenském poměru“ s herpesovými viry, které se starají např. o dobře známé opary.
Novinky: Insektol
Již dlouhá léta je v nabídce kompozice éterických olejů s názvem ANTIINSEKT. Jedná se o preparát, který odpuzuje hmyz. Lze říci, že se osvědčil, i když jeho použití může být někdy problematické. Nevýhodou tohoto preparátu je skutečnost, že právě éterické oleje se celkem rychle odpařují.
Novinky: Nové obaly
Poslední dobou se velmi často množí požadavky zákazníků, aby některé z preparátů ve větším balení byly plněny do praktičtějších obalů s dávkovači.
Aktuální téma: Klíšťata budou lovit…
Jako malý kluk jsem míval zimu celkem rád. Podzimní uplakané dušičkovské počasí bylo jakési nezbytné zlo mezi létem a zimou. Zimy bývaly daleko delší, tedy hodnoceno dětským vnímáním, a příchod jara…?
Aktuální téma: Voňavá lékárnička – na cesty i pro doma
Pobyt v přírodě nemusí znamenat jen samé příjemnosti. Občas se stává, že ať již zvýšená pohybová aktivita, cestování, či nepovedená strava mohou mít i neblahé následky.
Co je co: Stříbrný smrk a zlaté slunce
Poslední dny se po ránu pravidelně dívám do kalendáře a mám obrovskou radost, že jaro je konečně zde. Již samotné vědomí tohoto faktu hřeje.
Co je co: Pozor – Exkluzivní oleje
V ceníku časopisu Aromaterapie (na str. 45) je uvedena skupina éterických olejů s označením „Exkluzivní éterické oleje“. Jejich exkluzivita je dána vysokými výrobními a v konečném efektu taktéž vysokými prodejními cenami.
Škola aromaterapie: Dýňový olej
Jako malý kluk jsem se domníval, že dýně je nějaký ten nepovedený bráška od melounu. Vzpomínám si, že mi chutnal dýňový kompot, neboť mi tak trochu připomínal kompot ananasový, který byl za éry soudruhů skladován až na Měsíci, tedy nedosažitelně daleko. Až když jsem se začal zabývat aromaterapií, potkal jsem se s dýní (Cucurbita pepo) znova. Tedy s jejím olejem.
Škola aromaterapie: Vitamin E
Jeho odborný název je tokoferol. Domnívám se, že se moc nemýlím, když prohlásím, že většina lidí má nejspíš představu, že se jedná o synonymum dobra.
Škola aromaterapie: Aromaterapie a děti, děti a aromaterapie
,,Mohou děti používat oleje?“ ,,Mohu syna či dceru mazat rostlinným olejem?“ ,,Mohu svoje miminko koupat v koupelovém oleji?“ ,,Čím mám mýt své dítě?“ ,,Mohu dávat aromalampu a éterické oleje do místnosti malého dítěte?“ ,,Mohu přidávat éterické oleje při masáži dítěte?“
Škola aromaterapie: Kapénkové infekce
I zde je možné použít klasické konstatování - nic nového pod sluncem. Nepamatuji se, že by bylo jednoho jediného roku, kdy bychom nebyli upozorněni na nějakou tu blížící se epidemii nemoci, která se šíří kapénkami. Vznik mnoha různých onemocnění má velice podobné schéma.
Škola aromaterapie: Pleťová mléka...?!
Jedním z dotazů, které celkem pravidelně dostávám, je i otázka, zda se nechystám zařadit do nabídky pleťová mléka s éterickými oleji. Zde si pak nejsem jist, co a jak mám odpovědět. Tradiční pleťová mléka, tedy hodně vody a málo olejových složek v emulzi, nevyrábíme a vyrábět nebudeme. Přesto lze konstatovat, že se „pleťová mléka“ v nabídce firmy AKH nachází!
Z vašich dopisů: Voňavá jména barevné přírody
O tom, že je důležité dávat pozor na správné pojmenování, jsem se v životě přesvědčil několikrát.
Z vašich dopisů: A opět bude léto...! Hurá! už je načase…
Léto v nás vyvolává blažené pocity. Teplo, světlo… Sluníčko je prostě nepřekonatelné, jenom mám pocit, že je těch sluníčkem prozářených dní nějak málo. Již letošní zima na ně byla hodně skoupá, hlavně v nížinách. Slunce, ten ohnivý kotouč plný životní síly, nás teď bude lákat ven, abychom s ním trávili co nejvíce času v lese, na horách, na louce, u vody nebo třeba na poušti… Jen nechat své tělo hladit jeho paprsky a pěkně se prohřívat. Prohřívat ano, ne však ,,opékat“.
Z vašich dopisů: Příjemný, dobrý den,
velmi dlouho jsem se neozvala a vzhledem k tomu, že každý den používám vaše přípravky, to považuji tak trochu za projev nevděku, byť zaručeně nejsem nevděčnou zákaznicí.
Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,
po přečtení nového čísla Aromaterapie (1/2009), speciálně Vaší omluvy, jsem se rozhodla, že Vám napíšu své zkušenosti s Vašimi preparáty.
Z vašich dopisů: Dovolená v Keni se vydařila
Dobrý den, pane Hadku. Moc Vás zdravím z Valašského Meziříčí, a jak jsem Vám slíbila, sděluji, že dovolená v Keni proběhla (po zdravotní stránce) v klidu a pohodě.
Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,
chci poděkovat za vaše oleje. Trpěla jsem velice nepříjemným trávicím problémem, spojeným s nadýmáním a říháním.
Letní soutěž
I k letnímu, tedy dovolenkovému vydání časopisu Aromaterapie samozřejmě patří již tradičně soutěž.
Dobré zprávy od sousedů: Slovensko voňať neprestalo
Milí čitatelia a priaznivci arómoterapie, dovoľte mi informovať práve vás, ktorí ste po dlhé roky využívali služieb obchodného zastúpenia firmy Cosmetic Karl Hadek International s. r. o. na Saratovskej ulici v Bratislave.
Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Lecitol Neutral Z v praxi
Pod značkou Aromaterapie Karel Hadek dostanete řadu promyšlených, perfektně zpracovaných a klinicky prověřených přípravků pro jakýkoliv typ masáže i s jednoduchým návodem k jejich použití a s jasnou indikací. Vyhýbám se přípravkům vyráběným ze syntetických surovin, mnohdy silně konzervovaných a chemicky upravovaných, pocházejících od firem bez potřebného kreditu založeného na rozsáhlém výzkumu.
Kdo pomůže s třezalkou?
Třezalka sice obsahuje nepatrný podíl éterických olejů, ale z tohoto pohledu ji nelze označit za významnou siličnatou rostlinu. Její účinnost spočívá v obsahu látek jiného charakteru než jsou éterické oleje. Jednou z hlavních složek je zde rostlinné barvivo hypericin.
Na poslední stránce: Preparáty i na Slovensku
Psal se počátek roku 1990, kdy „Hadkovy“ aromaterapeutické preparáty začaly získávat první zákazníky v tehdejším Československu. Nechci se zabývat chronologií událostí oněch již 20 let. Od té doby uběhlo hodně času a mnohé se podstatně změnilo. Po mém odchodu z Ústí nad Labem jsem založil novou firmu Aromaterapie Karel Hadek s. r. o. se sídlem v Uherském Brodě.
Na poslední stránce: Najdou se?
Stala se mi velmi nemilá věc. Od každého vydání časopisu Aromaterapie si ukládám několik desítek kusů do archivu. Nejen jako dokumentaci, ale i „pro strýčka Příhodu“. V budoucnosti bych pak rád nechal v omezeném množství několik ročníků Aromaterapie svázat do „knižní“ formy“. Při archivaci jarního vydání letošní Aromky jsem však úplně marně hledal vydání časopisu Aromaterapie č.1 z roku 2008.