Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2009

Škola aromaterapie: Aromaterapie a děti, děti a aromaterapie

,,Mohou děti používat oleje?“ ,,Mohu syna či dceru mazat rostlinným olejem?“ ,,Mohu svoje miminko koupat v koupelovém oleji?“ ,,Čím mám mýt své dítě?“ ,,Mohu dávat aromalampu a éterické oleje do místnosti malého dítěte?“ ,,Mohu přidávat éterické oleje při masáži dítěte?

Toto jsou nejčastější otázky starostlivých maminek. V každém nově vydaném časopise Aromaterapie najdeme článek o používání olejové kosmetiky k ošetřování dětí. I přes ně jsem ráda za každou maminku s těmito otázkami. Co je příčinou takových otázek? Je to jiná zodpovědnost za naše děti? Může být příčinou zdravotní stav dítěte, časté záněty průdušek, rýma, ekzémy, oslabená imunita...?

,,Na malé děti se nemá používat olej!“ ,,Prosím? Proč si to myslíte?“ ,,Pokožka potřebuje dýchat, a přes olej nemůže, protože ucpává póry. Říkala mi to paní doktorka.

Co na to říct? Není olej jako olej, a stejně tak platí, že není paní doktorka jako paní doktorka... Ale existují i takové, které na ošetřování dětské pokožky doporučí rostlinný mandlový olej místo značkového oleje od firem vyrábějících dětskou kosmetiku ze syntetických olejů či ropných produktů a poradí omývat miminko pouhou vodou bez mýdla, gelů a pěn do koupele, protože miminko se nemá kde umazat a voda na omytí stačí... MANDLOVÝ Dětský umývací olej miminkům ošetří pokožku i při výměně počůraných plenek. Oblečení dětí pereme v pracích prostředcích na dětské prádlo, které mají často dokonce označení SENZITIV. I tyto prostředky však obsahují tenzidy, enzymy a jiné chemické složky, které dráždí i pokožku dospělého, a i při důkladném máchání v textiliích malé množství přípravku zůstává.

Miminko se rodí ze sterilního prostředí a pokožka si utváří kožní film teprve po porodu. Používáním preparátů ošetřujících pokožku můžeme pomoci, ale také naopak... Přidáním několika kapek koupelového oleje do večerní koupele pokožce jistě prospějeme. I ta chemicky a bakteriologicky čistá voda, co nám teče z kohoutku, není pro naši pokožku ideální a vysouší ji. A pokud koupelový olej obsahuje éterické oleje, můžeme miminku i sobě pomoci i po psychické stránce.

Pro hyperaktivní miminko neustále vyžadující naši pozornost požijeme levanduli (LEVANDULOVÝ KOnebo meduňku (MEDUŇKOVÝ KO), pro nachlazené dítko s nosem ucpaným rýmou – co třeba pár kapek EUKALYPTO-TYMIÁNOVÉHO koupelového oleje do vany a NOSNÍ OLEJ BABY na ošetření sliznice nosu místo sirupů pro boj s nachlazením a ke snížení teploty? ,,Chemie je dobrý sluha, ale špatný pán.“ S tímto rčením jsem se setkávala již před mnoha lety na chemické průmyslové škole. Zvýšená teplota a horečka jsou obranným projevem těla a jejich prostřednictvím nám tělo něco sděluje. Zvýšenou teplotou či horečkou a následným pocením se tělo zbavuje toxických látek, proto bychom teplotu neměli snižovat okamžitě a hlavně ne násilně. Větší pomocí a užitkem jsou Priessnitzovy zábaly a hlavně prevence... třeba právě používáním olejové kosmetiky.

Vůně působí na naši mysl a city. Pomocí čichových buněk vnímáme vůně a pachy a vzruchy z nich jsou převáděny do centra mozku, kde je analyzováno působení těchto signálů vysílaných do limbického systému. V této části mozku se formují intelekt, pud sebezáchovy, projevy nálad a paměť, která je zároveň emocionálním centrem mozku. I v dospělosti nám některé vůně připomenou dětství, prázdniny strávené u babičky, její skříně provoněné levandulí nebo naftalínem...

Vůně nás obklopují všude, ovlivňují nás. Syntetické vůně v avivážích, pracích a čistících prostředcích či parfémech nás i naše děti provázejí každý den. Jejich působení na sliznici nosu se projevuje u každého jinak. Někdo potíže nemá, jiný kýchá, u někoho se okamžitě objeví zvýšené vylučování sekretu. To záleží i na imunitním systému. Co třeba zařadit do našeho života a života našich dětí vůně sušených rostlin a éterických olejů, kvalitních éterických olejů plných účinných látek, které je tělo schopno absorbovat a využívat? Bylinky jsou tady, aby nám pomáhaly, rostou v prostředí stejném jako my a čelí stejným mikroorganizmům jako my lidé. Silice, které bylinky obsahují, nám pomáhají v době našich zdravotních potíží. Chemici vyrábějí umělé silice, ale ty mají stále stejné chemické složení a viry a bakterie se na ně časem stávají rezistentní. Účinné látky v bylinkách se vzájemně doplňují a nemají nežádoucí vedlejší účinky jako chemické silice. Stačí se podívat na příbalové letáky léků a složení kosmetiky...

Panenské rostlinné oleje jsou bez příměsí a konzervantů. Používat je můžeme čisté i jako nosné oleje ke koupelím i masážím. A teď něco málo o některých rostlinných olejích: Mandlový olej je pro dětskou pokožku velice vhodný, a to již od samého příchodu děťátka na tento svět. Má lehkou konzistenci, lehce se vstřebává, je vhodný na citlivou pokožku i na pokožku se sklonem k suchosti. Zachovává pleť hebkou a pružnou a zklidňuje její případné podráždění.

Pupálkový olej má příznivý vliv na ekzémy, kožní alergie. Obsahuje kyselinu gamalinolenovou, která je obsažena v mateřském mléce a utváří imunitní faktor. Působí proti volným radikálům, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá při léčbě chorob srdce, revmatizmu, schizofrenie.

Panenských olejů vhodných pro vaše miminko je veliké množství. Patří mezi ně i meruňkový, jojobový, olej z lískových nebo vlašských oříšků, olej z jader hroznového vína, sezamový olej, sojový... Stále nejsou všechny... Nabídka rostlinných olejů Aromaterapie Karel Hadek je veliká a jistě vyberete ten správný. Pomoci vám může katalog preparátů a kosmetička či masér pracující s těmito preparáty vás jistě neodmítne.

Éterické oleje jsou extrakty a esence vůní, které vznikají v étero-olejnatých žlázkách rostliny. Každý éterický olej je biochemickou laboratoří, různorodost jeho komponentů určuje jedinečnost jeho účinku. V éterickém oleji je vyšší koncentrace aktivních látek než v rostlině, a proto je přidáváme do rostlinných olejů. U dětí volíme nižší koncentraci EO než u dospělého. U miminka do půl roku většinou používáme na ošetřování pokožky pouze panenský olej a éterickým olejem provoníme místnost. Pokud se však rozhodneme éterický olej použít, dáme l kapku na 20 ml oleje (cca 2 polévkové lžíce). Dobrou volbou je Masážní olej DĚTSKÝHEŘMÁNKOVÝ koupelový olejFENYKLOVÝ masážní olej, všechny z řady dětské kosmetiky Aromaterapie Karel Hadek, která je určena pro novorozence.

Jejich účinky pozitivně působí na pokožku, psychiku i imunitu miminka a podporují tvorbu ochranného kožního filmu. A pokud si chcete vytvořit něco sami, tak pár tipů na závěr dnešního čtení. Nezapomeneme, že éterické oleje budeme přidávat do oleje rostlinného... Následující bylinky, které vám lehce přiblížím, můžete najít ve své blízkosti. Některé z nich máte třeba zrovna na zahrádce nebo na balkoně. Všechny příjemně voní, uklidňují, odpuzují hmyz a jsou velice vhodné i pro nejmenší dětičky, a to v různých formách používání. Koupele, aromatické toaletní vody, ústní vody, čajíčky, koření, mazání, vonné pytlíčky nebo polštářky, aroma lampy...

 

Levandule lékařská – Lavandula officinalis

Fialově kvetoucí hluchavkovité květy na konci štíhlého stonku vytvářející půlmetrový keř – tak nějak vypadá levandule. Její aroma se line z každé části rostliny, ale esenciální olej se získává jen z květů. Používá se k léčení nespavosti, nervového napětí, bušení srdce, vysokého tlaku, k léčbě akutních respiračních onemocnění virového charakteru. Mezi její účinky patří i stimulace menstruace, ošetřování ekzémů, hnisavých ran, popálenin... Indikací je mnoho. Hlavně však pomáhá uvolnit uzavřenou energii, a tak odstraňuje frustraci a podrážděnost. Sušenou levanduli můžeme dát do bylinkového sáčku a umístit do postýlky. Pokud jsou naše děti už větší, nemůže jim to uškodit. Pytlíčky se sušenou bylinou můžeme umístit třeba do skříně – proti molům. Nežádoucí návštěvník zmizí a skříň bude krásně vonět.

 

Meduňka lékařská  Melissa officinalis

Citronově vonící rostlina s hrozny květů bílé, růžové nebo žluté barvy. Zdrojem éterického oleje je kvetoucí nadzemní část rostliny. Meduňkový olej harmonizuje, je účinný při depresi, hlavně u lidí, kteří nezvládají život pod tlakem. Jistě pomůže i studentům, nejenom v době zkoušek. Meduňku můžeme použít i proti bolestem hlavy, parodontóze, ekzému, lupénce, mastné pokožce, akné, chřipce. Sušenou, nebo lépe čerstvou rostlinu můžeme přidávat do jídla, jako koření do salátů, polévek a mnoha dalších pokrmů. Éterický olej použijeme k masážím, k ošetřování pokožky  obličeje, ústní dutiny i pro intimní hygienu.

 

Fenykl – Foeniculum vulgare

Odolná dvouletá nebo trvalá rostlina dorůstající výše až dvou metrů, s jemnými, vějířovitými listy a okolíky zlatožlutých květů. Esenciální olej se získává z rozdrcených semen. Fenykl je dobrým lékem při zažívacích potížích, nadýmání, plynatosti, kolice, škytavce, ošetřování ústní dutiny. Pomáhá tělu zbavit se přebytečných tekutin, usnadňuje vykašlávání, zvláčňuje pokožku. Pro maminky je důležitý, protože podporuje tvorbu mateřského mléka. Energie fenyklu pomáhá při sebevyjádření, podněcuje naši tvořivost. Žvýkání semínek bylo v minulosti doporučováno proti tloustnutí.

 

Mandarinka – Citrus reticulata Blanco

Nevysoký strom s rozvětvenou korunou tvořenou elipsovitými, lesklými listy a bílými květy. Oválný, jasně oranžový plod dosahuje průměru 6 - 8 cm, dužina je sladká. Olej se získává ze slupky plodů. Účinky jsou antiseptické, tonizující, protiplísňové, celkově posilující, uklidňující. Tento olej můžeme použít i u malých dětí. Je však fotosenzibilizující, a proto jej nepoužíváme, pokud jdeme na sluníčko. Pomáhá při úzkosti, vyčerpanosti, nespavosti, akné, striích, kožních zánětech… U malých dětí nakapeme olejík na látkového medvídka a umístíme do postýlky, aby měl náš brouček pěkné sny. EO ze zelené mandarinky se mi velice osvědčil v kosmetice, je jedním z nejžádanějších olejů. Opravdu navozuje libé pocity. Preventivně můžeme užívat bylinky i ve formě čajů. Pokud však sáhneme po éterických olejích, postačí koncentrace 0,5 % až 1 %.
 

Při používání mandarinky dbáme na to, aby pokožka nebyla vystavena slunci. Věřím, že z této malé nabídky vyzkoušíte alespoň jeden.  V nabídce éterických olejů Aromaterapie Karel Hadek jich najdete veliké množství a v příštím vydání časopisu Aromaterapie si přiblížíme některé další. Který by vás zajímal? Můžete se s námi podělit i o své osobní zkušenosti.

Michaela Švorcová – kosmetička
E-mail: salonaura@seznam.cz

 

 

 

 

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Asi těžko budu hledat někoho, kdo by se mnou nesouhlasil, že nadcházející roční období patří k oněm nejkrásnějším v roce. Na jarní přírodu a její kouzla zeleně a barev květů se snad každý z nás již hodně dlouho těšil. Chvíle, kdy jsme pospíchali do příbytků a cenili si jejich teplo, nahradil opačný trend, rychle z domu ven. A tak vychutnáváme nejen krásu přírody, ale i teplo, jež se nám ve stále se zvětšující míře nabízí.

Novinky: Nelinol pomáhal vyhrát

Plané neštovice jsou velmi nepříjemné onemocnění virového původu. Jistě není bez zajímavosti, že původci neštovic jsou „v příbuzenském poměru“ s herpesovými viry, které se starají např. o dobře známé opary.

Novinky: Insektol

Již dlouhá léta je v nabídce kompozice éterických olejů s názvem ANTIINSEKT. Jedná se o preparát, který odpuzuje hmyz. Lze říci, že se osvědčil, i když jeho použití může být někdy problematické. Nevýhodou tohoto preparátu je skutečnost, že právě éterické oleje se celkem rychle odpařují.

Novinky: Nové obaly

Poslední dobou se velmi často množí požadavky zákazníků, aby některé z preparátů ve větším balení byly plněny do praktičtějších obalů s dávkovači.

Aktuální téma: Klíšťata budou lovit…

Jako malý kluk jsem míval zimu celkem rád. Podzimní uplakané dušičkovské počasí bylo jakési nezbytné zlo mezi létem a zimou. Zimy bývaly daleko delší, tedy hodnoceno dětským vnímáním, a příchod jara…?

Aktuální téma: Voňavá lékárnička – na cesty i pro doma

Pobyt v přírodě nemusí znamenat jen samé příjemnosti. Občas se stává, že ať již zvýšená pohybová aktivita, cestování, či nepovedená strava mohou mít i neblahé následky.

Co je co: Stříbrný smrk a zlaté slunce

Poslední dny se po ránu pravidelně dívám do kalendáře a mám obrovskou radost, že jaro je konečně zde. Již samotné vědomí tohoto faktu hřeje.

Co je co: Pozor – Exkluzivní oleje

V ceníku časopisu Aromaterapie (na str. 45) je uvedena skupina éterických olejů s označením „Exkluzivní éterické oleje“. Jejich exkluzivita je dána vysokými výrobními a v konečném efektu taktéž vysokými prodejními cenami.

Škola aromaterapie: Dýňový olej

Jako malý kluk jsem se domníval, že dýně je nějaký ten nepovedený bráška od melounu. Vzpomínám si, že mi chutnal dýňový kompot, neboť mi tak trochu připomínal kompot ananasový, který byl za éry soudruhů skladován až na Měsíci, tedy nedosažitelně daleko. Až když jsem se začal zabývat aromaterapií, potkal jsem se s dýní (Cucurbita pepo) znova. Tedy s jejím olejem.

Škola aromaterapie: Vitamin E

Jeho odborný název je tokoferol. Domnívám se, že se moc nemýlím, když prohlásím, že většina lidí má nejspíš představu, že se jedná o synonymum dobra.

Škola aromaterapie: Aromaterapie a děti, děti a aromaterapie

,,Mohou děti používat oleje?“ ,,Mohu syna či dceru mazat rostlinným olejem?“ ,,Mohu svoje miminko koupat v koupelovém oleji?“ ,,Čím mám mýt své dítě?“ ,,Mohu dávat aromalampu a éterické oleje do místnosti malého dítěte?“ ,,Mohu přidávat éterické oleje při masáži dítěte?“

Škola aromaterapie: Kapénkové infekce

I zde je možné použít klasické konstatování - nic nového pod sluncem. Nepamatuji se, že by bylo jednoho jediného roku, kdy bychom nebyli upozorněni na nějakou tu blížící se epidemii nemoci, která se šíří kapénkami. Vznik mnoha různých onemocnění má velice podobné schéma.

Škola aromaterapie: Pleťová mléka...?!

Jedním z dotazů, které celkem pravidelně dostávám, je i otázka, zda se nechystám zařadit do nabídky pleťová mléka s éterickými oleji. Zde si pak nejsem jist, co a jak mám odpovědět. Tradiční pleťová mléka, tedy hodně vody a málo olejových složek v emulzi, nevyrábíme a vyrábět nebudeme. Přesto lze konstatovat, že se „pleťová mléka“ v nabídce firmy AKH nachází!

Poradna

Z vašich dopisů: Voňavá jména barevné přírody

O tom, že je důležité dávat pozor na správné pojmenování, jsem se v životě přesvědčil několikrát.

Z vašich dopisů: A opět bude léto...! Hurá! už je načase…

Léto v nás vyvolává blažené pocity. Teplo, světlo… Sluníčko je prostě nepřekonatelné, jenom mám pocit, že je těch sluníčkem prozářených dní nějak málo. Již letošní zima na ně byla hodně skoupá, hlavně v nížinách. Slunce, ten ohnivý kotouč plný životní síly, nás teď bude lákat ven, abychom s ním trávili co nejvíce času v lese, na horách, na louce, u vody nebo třeba na poušti… Jen nechat své tělo hladit jeho paprsky a pěkně se prohřívat. Prohřívat ano, ne však ,,opékat“.

Z vašich dopisů: Příjemný, dobrý den,

velmi dlouho jsem se neozvala a vzhledem k tomu, že každý den používám vaše přípravky, to považuji tak trochu za projev nevděku, byť zaručeně nejsem nevděčnou zákaznicí.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

po přečtení nového čísla Aromaterapie (1/2009), speciálně Vaší omluvy, jsem se rozhodla, že Vám napíšu své zkušenosti s Vašimi preparáty.

Z vašich dopisů: Dovolená v Keni se vydařila

Dobrý den, pane Hadku. Moc Vás zdravím z Valašského Meziříčí, a jak jsem Vám slíbila, sděluji, že dovolená v Keni proběhla (po zdravotní stránce) v klidu a pohodě.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

chci poděkovat za vaše oleje. Trpěla jsem velice nepříjemným trávicím problémem, spojeným s nadýmáním a říháním.

Letní soutěž

I k letnímu, tedy dovolenkovému vydání časopisu Aromaterapie samozřejmě patří již tradičně soutěž.

Dobré zprávy od sousedů: Slovensko voňať neprestalo

Milí čitatelia a priaznivci arómoterapie, dovoľte mi informovať práve vás, ktorí ste po dlhé roky využívali služieb obchodného zastúpenia firmy Cosmetic Karl Hadek International s. r. o. na Saratovskej ulici v Bratislave.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Lecitol Neutral Z v praxi

Pod značkou Aromaterapie Karel Hadek dostanete řadu promyšlených, perfektně zpracovaných a klinicky prověřených přípravků pro jakýkoliv typ masáže i s jednoduchým návodem k jejich použití a s jasnou indikací. Vyhýbám se přípravkům vyráběným ze syntetických surovin, mnohdy silně konzervovaných a chemicky upravovaných, pocházejících od firem bez potřebného kreditu založeného na rozsáhlém výzkumu.

Kdo pomůže s třezalkou?

Třezalka sice obsahuje nepatrný podíl éterických olejů, ale z tohoto pohledu ji nelze označit za významnou siličnatou rostlinu. Její účinnost spočívá v obsahu látek jiného charakteru než jsou éterické oleje. Jednou z hlavních složek je zde rostlinné barvivo hypericin.

Na poslední stránce: Preparáty i na Slovensku

Psal se počátek roku 1990, kdy „Hadkovy“ aromaterapeutické preparáty začaly získávat první zákazníky v tehdejším Československu. Nechci se zabývat chronologií událostí oněch již 20 let. Od té doby uběhlo hodně času a mnohé se podstatně změnilo. Po mém odchodu z Ústí nad Labem jsem založil novou firmu Aromaterapie Karel Hadek s. r. o. se sídlem v Uherském Brodě.

Na poslední stránce: Najdou se?

Stala se mi velmi nemilá věc. Od každého vydání časopisu Aromaterapie si ukládám několik desítek kusů do archivu. Nejen jako dokumentaci, ale i „pro strýčka Příhodu“. V budoucnosti bych pak rád nechal v omezeném množství několik ročníků Aromaterapie svázat do „knižní“ formy“. Při archivaci jarního vydání letošní Aromky jsem však úplně marně hledal vydání časopisu Aromaterapie č.1 z roku 2008.