Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2009

Novinky: Nelinol pomáhal vyhrát

Plané neštovice jsou velmi nepříjemné onemocnění virového původu. Jistě není bez zajímavosti, že původci neštovic jsou „v příbuzenském poměru“ s herpesovými viry, které se starají např. o dobře známé opary. Zda jsem měl jako děcko plané neštovice, se již nepamatuji. Jejich proděláním se vytváří doživotní imunita, a proto usuzuji, že asi ano.

Vzhledem k tomu, že můj syn patří do věkové kategorie, která je nejčastěji postihována, tak si je někde „opatřil“. Plané neštovice jsou silně nakažlivé, virus, který je vyvolává, je přítomen nejen v neštovičkách, ale i v dýchacích cestách. Jeho šíření tak probíhá nejen dotekem, ale samozřejmě i vzduchem. Při inkubační době až tři týdny jsem zpětně marně přemýšlel, kde to asi mohl „nakoupit“. A také jsem se obával, zda mě, či někoho jiného v rodině neobdaruje.

A tak i vzduch našeho domu vykazoval podstatně zvýšenou koncentraci éterických bodyguardů. Zde pak posloužila směs EUKALYPTUS (5 dílů), LITSEA CUBEBA (3 díly), ČAJOVNÍK (2 díly) a BOROVICE (3 díly). A chránili tak, jako by je zapůjčil sám Barack Obama…

Na celém synově tělíčku se vytvořily ony typické puchýřky… A jak už to bývá, také svěděly. A to je takový malý průšvih. Při jejich škrábání vzniká vysoké riziko zavlečení sekundární infekce. Z konzultací vím, že standardní způsoby léčby za moc nestojí. Aplikace antibiotik u virových onemocnění postrádá smysl, a tak se medicína omezuje povětšinou pouze na tekutý pudr, či nějaké ty mastičky proti svědění a v konečném efektu si tělíčko musí poradit samo. A tak zase přišla ke slovu Aromaterapie. Vždyť je zde hned několik éterických olejů, které vykazují antivirální účinky. A u „rodiny Herpesů“ již ukázaly, jak jejich viry umí položit na lopatky…

A tak jsem v laborce míchal kompozici s požadavkem, aby byla nejen účinná na výše jmenované potvůrky, ale i nedráždivá vůči velice citlivé a vnímavé dětské pokožce. Vzhledem k občasnému škrábání musela směs vykazovat samozřejmě i antimikrobiální účinky. Antivirální účinky vykazují hlavně éterické oleje obsahující aldehydy, monoterpenické alkoholy a samozřejmě i monoterpenické uhlovodíky. A tak se vedle sebe sešly PELARGÓNIE, LEVANDULE, MEDUŇKA, vratič, HEŘMÁNEK, a další. No a pak už šlo jen o to, jak olejíčky aplikovat. Nejdříve jsem vybral několik největších neštoviček, zakápl je a čekal, jaká bude reakce pokožky. Sám patřím k těm, kteří nedoporučují používání koncentrovaných éterických olejů na pokožku. Ale jak přísloví praví, výjimka potvrzuje pravidlo. Pokožka je snášela velmi dobře, žádné podráždění se nekonalo. A tak jsem pracně potíral další a další neštovičky. V místech, kde jich bylo jak poslanců v parlamentu při hlasování o zvýšení apanáží, mi nezbylo, než tyto partie pokožky potřít plošně. Ani zde k žádnému podráždění nedošlo, a syn se dokonce i přestal škrábat. I koncentrované éterické oleje snášel výborně. A tak jsem ani nestačil zjistit, jak by fungovalo např. jen 10 % NELINOLU přidaných do masážního oleje LECITOL NEUTRAL SUPER, či základního krému DERMISOFT. Neštovicím se to naopak vůbec nelíbilo. Inu nelze se divit, co voní jednomu, nemusí vonět neštovicím… A tak do pěti dnů bylo po nemoci a po 10 dnech po nich na pokožce nebylo ani památky. Občas se totiž stává, že po některých zůstávají jako trvalá památka i drobné jizvičky. Myslím, že plané neštovice nejsou zase až tak rozšířené, aby se NELINOL stal prodejním hitem. Ale ono vůbec nejde o to, aby se dobře prodával, daleko důležitější je, aby v případě, že se tito nepřizpůsobiví členové rodiny Herpesů někde objeví, pomáhal tak, jak to ukázal u nás doma.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Asi těžko budu hledat někoho, kdo by se mnou nesouhlasil, že nadcházející roční období patří k oněm nejkrásnějším v roce. Na jarní přírodu a její kouzla zeleně a barev květů se snad každý z nás již hodně dlouho těšil. Chvíle, kdy jsme pospíchali do příbytků a cenili si jejich teplo, nahradil opačný trend, rychle z domu ven. A tak vychutnáváme nejen krásu přírody, ale i teplo, jež se nám ve stále se zvětšující míře nabízí.

Novinky: Nelinol pomáhal vyhrát

Plané neštovice jsou velmi nepříjemné onemocnění virového původu. Jistě není bez zajímavosti, že původci neštovic jsou „v příbuzenském poměru“ s herpesovými viry, které se starají např. o dobře známé opary.

Novinky: Insektol

Již dlouhá léta je v nabídce kompozice éterických olejů s názvem ANTIINSEKT. Jedná se o preparát, který odpuzuje hmyz. Lze říci, že se osvědčil, i když jeho použití může být někdy problematické. Nevýhodou tohoto preparátu je skutečnost, že právě éterické oleje se celkem rychle odpařují.

Novinky: Nové obaly

Poslední dobou se velmi často množí požadavky zákazníků, aby některé z preparátů ve větším balení byly plněny do praktičtějších obalů s dávkovači.

Aktuální téma: Klíšťata budou lovit…

Jako malý kluk jsem míval zimu celkem rád. Podzimní uplakané dušičkovské počasí bylo jakési nezbytné zlo mezi létem a zimou. Zimy bývaly daleko delší, tedy hodnoceno dětským vnímáním, a příchod jara…?

Aktuální téma: Voňavá lékárnička – na cesty i pro doma

Pobyt v přírodě nemusí znamenat jen samé příjemnosti. Občas se stává, že ať již zvýšená pohybová aktivita, cestování, či nepovedená strava mohou mít i neblahé následky.

Co je co: Stříbrný smrk a zlaté slunce

Poslední dny se po ránu pravidelně dívám do kalendáře a mám obrovskou radost, že jaro je konečně zde. Již samotné vědomí tohoto faktu hřeje.

Co je co: Pozor – Exkluzivní oleje

V ceníku časopisu Aromaterapie (na str. 45) je uvedena skupina éterických olejů s označením „Exkluzivní éterické oleje“. Jejich exkluzivita je dána vysokými výrobními a v konečném efektu taktéž vysokými prodejními cenami.

Škola aromaterapie: Dýňový olej

Jako malý kluk jsem se domníval, že dýně je nějaký ten nepovedený bráška od melounu. Vzpomínám si, že mi chutnal dýňový kompot, neboť mi tak trochu připomínal kompot ananasový, který byl za éry soudruhů skladován až na Měsíci, tedy nedosažitelně daleko. Až když jsem se začal zabývat aromaterapií, potkal jsem se s dýní (Cucurbita pepo) znova. Tedy s jejím olejem.

Škola aromaterapie: Vitamin E

Jeho odborný název je tokoferol. Domnívám se, že se moc nemýlím, když prohlásím, že většina lidí má nejspíš představu, že se jedná o synonymum dobra.

Škola aromaterapie: Aromaterapie a děti, děti a aromaterapie

,,Mohou děti používat oleje?“ ,,Mohu syna či dceru mazat rostlinným olejem?“ ,,Mohu svoje miminko koupat v koupelovém oleji?“ ,,Čím mám mýt své dítě?“ ,,Mohu dávat aromalampu a éterické oleje do místnosti malého dítěte?“ ,,Mohu přidávat éterické oleje při masáži dítěte?“

Škola aromaterapie: Kapénkové infekce

I zde je možné použít klasické konstatování - nic nového pod sluncem. Nepamatuji se, že by bylo jednoho jediného roku, kdy bychom nebyli upozorněni na nějakou tu blížící se epidemii nemoci, která se šíří kapénkami. Vznik mnoha různých onemocnění má velice podobné schéma.

Škola aromaterapie: Pleťová mléka...?!

Jedním z dotazů, které celkem pravidelně dostávám, je i otázka, zda se nechystám zařadit do nabídky pleťová mléka s éterickými oleji. Zde si pak nejsem jist, co a jak mám odpovědět. Tradiční pleťová mléka, tedy hodně vody a málo olejových složek v emulzi, nevyrábíme a vyrábět nebudeme. Přesto lze konstatovat, že se „pleťová mléka“ v nabídce firmy AKH nachází!

Poradna

Z vašich dopisů: Voňavá jména barevné přírody

O tom, že je důležité dávat pozor na správné pojmenování, jsem se v životě přesvědčil několikrát.

Z vašich dopisů: A opět bude léto...! Hurá! už je načase…

Léto v nás vyvolává blažené pocity. Teplo, světlo… Sluníčko je prostě nepřekonatelné, jenom mám pocit, že je těch sluníčkem prozářených dní nějak málo. Již letošní zima na ně byla hodně skoupá, hlavně v nížinách. Slunce, ten ohnivý kotouč plný životní síly, nás teď bude lákat ven, abychom s ním trávili co nejvíce času v lese, na horách, na louce, u vody nebo třeba na poušti… Jen nechat své tělo hladit jeho paprsky a pěkně se prohřívat. Prohřívat ano, ne však ,,opékat“.

Z vašich dopisů: Příjemný, dobrý den,

velmi dlouho jsem se neozvala a vzhledem k tomu, že každý den používám vaše přípravky, to považuji tak trochu za projev nevděku, byť zaručeně nejsem nevděčnou zákaznicí.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

po přečtení nového čísla Aromaterapie (1/2009), speciálně Vaší omluvy, jsem se rozhodla, že Vám napíšu své zkušenosti s Vašimi preparáty.

Z vašich dopisů: Dovolená v Keni se vydařila

Dobrý den, pane Hadku. Moc Vás zdravím z Valašského Meziříčí, a jak jsem Vám slíbila, sděluji, že dovolená v Keni proběhla (po zdravotní stránce) v klidu a pohodě.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

chci poděkovat za vaše oleje. Trpěla jsem velice nepříjemným trávicím problémem, spojeným s nadýmáním a říháním.

Letní soutěž

I k letnímu, tedy dovolenkovému vydání časopisu Aromaterapie samozřejmě patří již tradičně soutěž.

Dobré zprávy od sousedů: Slovensko voňať neprestalo

Milí čitatelia a priaznivci arómoterapie, dovoľte mi informovať práve vás, ktorí ste po dlhé roky využívali služieb obchodného zastúpenia firmy Cosmetic Karl Hadek International s. r. o. na Saratovskej ulici v Bratislave.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Lecitol Neutral Z v praxi

Pod značkou Aromaterapie Karel Hadek dostanete řadu promyšlených, perfektně zpracovaných a klinicky prověřených přípravků pro jakýkoliv typ masáže i s jednoduchým návodem k jejich použití a s jasnou indikací. Vyhýbám se přípravkům vyráběným ze syntetických surovin, mnohdy silně konzervovaných a chemicky upravovaných, pocházejících od firem bez potřebného kreditu založeného na rozsáhlém výzkumu.

Kdo pomůže s třezalkou?

Třezalka sice obsahuje nepatrný podíl éterických olejů, ale z tohoto pohledu ji nelze označit za významnou siličnatou rostlinu. Její účinnost spočívá v obsahu látek jiného charakteru než jsou éterické oleje. Jednou z hlavních složek je zde rostlinné barvivo hypericin.

Na poslední stránce: Preparáty i na Slovensku

Psal se počátek roku 1990, kdy „Hadkovy“ aromaterapeutické preparáty začaly získávat první zákazníky v tehdejším Československu. Nechci se zabývat chronologií událostí oněch již 20 let. Od té doby uběhlo hodně času a mnohé se podstatně změnilo. Po mém odchodu z Ústí nad Labem jsem založil novou firmu Aromaterapie Karel Hadek s. r. o. se sídlem v Uherském Brodě.

Na poslední stránce: Najdou se?

Stala se mi velmi nemilá věc. Od každého vydání časopisu Aromaterapie si ukládám několik desítek kusů do archivu. Nejen jako dokumentaci, ale i „pro strýčka Příhodu“. V budoucnosti bych pak rád nechal v omezeném množství několik ročníků Aromaterapie svázat do „knižní“ formy“. Při archivaci jarního vydání letošní Aromky jsem však úplně marně hledal vydání časopisu Aromaterapie č.1 z roku 2008.