Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 1/2015

Zkušenosti a rady: ELEMENT DŘEVO

V našem životě energie umožňující růst, změny a rozmach.
 

orgány: játra – žlučník
barva: zelená
chuť: kyselá
vlastnost: hněv, zlost, agrese, malichernost, vytrvalost
indikátor: oči
období: jaro 15. 2. až 14. 5.
smysl: zrak
klima: vítr
 

V těle nám probíhá nejeden biochemický proces. Největší schopnost regenerace těla mají játra. Zbavují tělo jedů a škodlivin, produkují žluč, řídí průchodnost na emocionální úrovni, šlachy a klouby, podílejí se na krvetvorbě, vyrábějí enzymy, hormony a důležitá rozpouštědla, ovlivňují možnost rozhodování. Žlučník ovlivňuje celý trávicí trakt.
 

Dřevo ve vztahu k ostatním elementům

Dřevo není tak dynamickou, vášnivou a impulzivní silou jako oheň, ale je více expanzivní. Je symbolem mládí. Růst, expanze, prosazení se je mládí vlastní. Dřevo je nezbytné k tomu, aby byl zažehnut a udržován oheň představující následující fázi cyklu. Třením dřeva vzniká jiskra a jeho spalováním je oheň vyživován. Dřevu dává vzniknout voda a ta představuje poslední fázi koloběhu. Díky ní může začít růst dřevo charakterizující nový život. Z vody na počátku věků život vzešel, díky ní se „probudil“. Největším „protivníkem“ dřeva je element kovu. Ten v podobě sekery může pokácet jakýkoliv strom. Právě proto je prvek kov nejsilnějším protivníkem přebujelému elementu dřeva.
 

Fyzické příznaky nerovnováhy dřeva

Deprese, bolesti hlavy, migrény, hormonální nerovnováha (PMS), bolest žeber, bolesti kloubů, artritida, vysoký krevní tlak, nedostatečná vlhkost očí, přehnané slzení, šeroslepost, bolest v oblasti sdružených kanálků.
 

Jak se projevuje nerovnováha prvku dřevo

Je blokována snaha se plně prosadit, vyjádření sebevědomí přerůstá v tyranii, motivace se mění na konfrontaci, z plánování se stává lehkomyslná impulzivnost, odvaha se mění na agresi, ambice se obracejí směrem k aroganci.
 

Příznaky signalizující problémy s játry a žlučníkem

Játra jsou schopna dobře fungovat i na 20 - 30 %. Když tělo začne signalizovat problém s játry, bývá už často pozdě na zlepšení. Při špatné funkci dochází k emocionálnímu napětí, výbuchům, tvrdohlavosti, zbrklosti, ztřeštěnosti a puntičkářství. Oslabená játra vás vzbudí mezi jednou a třetí hodinou ranní. Mezi časté projevy patří zhoršení čichu, migrény, hořká chuť v ústech, závratě, zarudlé a slzící oči, oslabený zrak, svědící pohlavní orgány s výskytem vyrážky. Narušená energie jater a žlučníku se pozná i bolestmi kyčlí a krční páteře. Nerozhodností, nedostatkem odvahy, žárlivostí, agresivitou, nenávistí, velkou sebekontrolou a neschopností přijmout ostatní lidi se projeví psychická stránka.
 

A co může být první pomoc, nebo prevence?

Prvním krokem je úprava jídelníčku, životního stylu, ale pokud do něj zařadíme podpůrné složky, je to velký krok vpřed. Chlorofyl (chlorophyll) má velmi silné detoxikační účinky a kromě řady příznivých účinků pro náš organismus dokáže také účinně harmonizovat činnost střev a tím významně ovlivnit celou regeneraci těla, včetně jater. Hledat ho můžeme v mladém ječmeni, sladkovodních řasách Chlorella, Spirulina.

Další látkou podporující správnou funkci jater je lecitin (lecithin), látka nezbytná pro správné využití a odbourání tuků obsažená v buňkách v těle i mozku.
 

Bylinky podporující játra:

Nejznámější a nejúčinnější bylinkou pro podporu a regeneraci jater je ostropestřec mariánský, který podporuje růst nových jaterních buněk. Další bylinky vhodné pro regeneraci jater jsou smetanka, benedikt, měsíček, klanopraška.
 

Bylinky s příznivými účinky na žlučník:

Smetanka, ostropestřec, benedikt, měsíček, svízel, řebříček, rozrazil, výtažek z grepových jader, čekanka, kořen pampelišky, výhonky munga, vojtěšky, řeřichy, řapíkatý celer, mladá cibulka.
 

Éterické oleje harmonizující jaterní a žlučníkovou funkci

Bergamot, grep, pomeranč, nard, heřmánek, smil, řebříček, levandule, meduňka, neroli, máta, pelargonie. V naší produkci najdete i směs éterických olejů DŘEVO a právě ta je vhodným pomocníkem. Pomůže hlavně těm, kteří s aromaterapií začínají, ale jistě se zavděčí i zkušeným aromaterapeutům. Vybrat si můžete ze směsí éterických olejů nebo parfémů. Elementy spolu vytvářejí celek a i my bychom k biochemickým procesům probíhajícím v našem těle takto měli přistupovat. Z toho důvodu je vhodné mít doma i oleje charakteristické pro ostatní elementy.

 

Michaela Švorcová

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Kam až mi paměť sahá, loučení se starým rokem obsahuje i ono přání všeho nejlepšího do roku nového. Konec konců, kdo by si nepřál, aby ten nový rok byl lepší než onen předešlý, který byl takový, jaký byl.

NOVINKY: Novinka Hvězda

Vánoce s sebou přináší, řekl bych, hned dvojitou radost. Tu má jak obdarovaný, který objeví nějaký ten dáreček se svou jmenovkou pod stromečkem, samozřejmě pak i „Ježíšek“, který své blízké obdaroval.

Slovo odborníka: Zázvor a jeho olej

Zázvor, ani jeho éterický olej nepatří k oněm nejznámějším v aromaterapii. To bude nejspíše dáno skutečností, že jeho domovem jsou tropické a subtropické oblasti.

Slovo odborníka: Atopický ekzém

Kdysi, z dnešního pohledu již „v dávných dobách“, když jsem s aromaterapií začínal, se stávalo, že občas přišel „exotický“ dotaz, který se týkal problému, jenž v průběhu let natolik zevšedněl, že dnes bohužel pomalu není dne, aby někdo nepožádal o radu týkající se atopického ekzému jak u dospělých, tak i u dětí, včetně těch nejmenších.

Zkušenosti a rady: Jarní vykročení – provoněná cesta ke zdraví

Už naši předkové dobře znali vonné oleje a masti, které přinášely úlevu od bolestí, příjemnou relaxaci a radost ze života…, s příchodem nových a zázračných lákadel jsme však pomalu zbloudili do slepých uliček.

Zkušenosti a rady: Přítel na celý život

Řízením osudu jsme byli s manželem nuceni postarat se o rodný dům se zahradou, který byl od našeho bydliště vzdálen několik desítek kilometrů.

Zkušenosti a rady: LEVANDULE LÉKAŘSKÁ – Lavandula angustifolia

Nový pohled na královnu mezi éterickými oleji?

Zkušenosti a rady: Obličejový olej místo pleťového krému – řešení vysušené kůže i odstranění mílie

Co mi má paměť sahá, mám tendenci mít spíš mastnou než olupující se suchou kůži.

Zkušensti a rady: Péče o pleť v zimním období aneb Opět sláva Lecidermám

Zimní počasí má vyšší nároky na naši pleť, ale i v tomto období můžeme sáhnout po „Hadkovi“.

Zkušenosti a rady: Lymfatické ošetření pleti obličeje a dekoltu

Nový rok je v plném proudu a již brzy se bude lámat zima s jarem. Co můžeme my, ženy, udělat pro svoji krásu, abychom v jarních dnech zazářily stejně jako sluníčko, na které se už tak těšíme? :-)

Zkušensoti a rady: Meridiánové masáže a aromaterapie

Jednou z úžasných harmonizačních (ale i léčebných) metod, které nám přinesla čínská medicína, je meridiánová masáž.

Zkušenosti a rady: ELEMENT DŘEVO

Symbolizuje růst a výstavbu substance.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

rozhodla jsem se podělit o své zkušenosti s přípravkem FEMISHEA.

Zkušenosti a rady: Dobrý den pane Hadku,

chtěli bychom Vám moc poděkovat za preparát ORANGE‑SANITOL.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku

včera jsem si vyzvedla na poště balíček s mojí objednávkou a bez nadsázky – měla jsem takové předčasné Vánoce, i když ještě bez stromečku a bez kapra se salátem.

Zkušenosti a rady: Jak za mě pomeranč umyl nádobí

Po zjištění neblahé skutečnosti, že naše tři roky stará myčka, kterou jsme zapínali většinou pouze jednou týdně, musí nutně do nemocnice, přišla na řadu zdánlivě nepříjemná zpráva číslo dvě: Myčka je plná špinavého nádobí a ta špína je slušně zaschlá.

Zkušenosti a rady: Milý pane Hadku,

jménem manžela Vám děkuji za výborné preparáty. Manžela dlouhodobě znepokojovala velmi suchá pokožka hlavy, už to nebyly ani lupy, ale souvislá plocha, svědivá.

Zkušenosti a rady: Pozdrav ze Slovenska - Jar v Bratislave bude éterická

Osobitne od 10. do 12. apríla!

Zkušenosti a rady: Péče o ruce – krása, která se vám dostane pod kůži

zimních měsících trpí naše ruce nejvíce.

Zkušenosti a rady: Jak jsem si zachránila víčka

Můj problém začal nenápadně, občas mi natekla oční víčka, nevěnovala jsem tomu velkou pozornost, prostě jsem si řekla, že jsem asi unavená od věčného sedění u počítače.

Zkušenosti a rady: Rady (nejen) pro začínající maséry

Srdečně zdravím všechny čtenáře Aromaterapie.

Poradna

Koutek pro maminky: Aby miminku život voněl…

Malé děťátko je zázrak nad zázraky! Křehký a citlivý človíček, který žádá naši lásku a plnou pozornost. Dopřejme mu tedy voňavou a jemnou péči, která je pro něj pohlazením.

AromaFlora: Výsev semen do půdy ošetřené přípravkem PLANT-PROTEKTOR

Jelikož se množí dotazy ohledně možnosti vysévání semen (rajčat, paprik, atd.) pro předpěstování sazenic, bylo by dobré si říci pár důležitých informací ohledně používání přípravku PLANT-PROTECTOR a možnostech jeho využití.

AromaFauna: Blechy, blechy, blechy

Blechy jsou opravdu neustálý problém a boj. Jelikož se blechy, na rozdíl od klíšťat, neukládají k zimnímu spánku, jsou problémem celoročním.

AromaFauna: Milá paní Švorcová,

děkuji Vám moc za Vaše skvělé rady. Když jsme spolu minulý týden telefonovaly, byla jsem už hodně nešťastná, protože náš pejsek měl víc než tři týdny vši a nedokázali jsme se jich zbavit.

AromaFauna: Dobrý den paní Švorcová,

náš příběh ohledně vší má ale pokračování. Napsala jsem Vám mail a spokojeně šla do postele. Druhý den ráno (5 dní po odvšivení medem) ke mně přiběhl Kristi a kňučel.

AromaFauna: Moje cesta k Aromce

po úmrtí mé milované fenky plemene shih-tzu jménem Kety jsem si pořídila štěňátko stejného plemene. Jelikož Ketynka zemřela na problémy s dýcháním, tak mě velice vystrašila nová obyvatelka naší domácnosti Amy, když začala mít stejné problémy.