Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 1/2015

Zkušenosti a rady: Jak jsem si zachránila víčka

Začátkem listopadu se však na jednom víčku objevil červený flíček, který mi už začal trochu vadit. To jsem ale netušila, že během pár dnů mi celé víčko nateče. Kůže byla najednou červená, suchá a svědila. Tvořily se na ní až šupinky nebo trhlinky a postupně to přecházelo i na víčko druhé. Běžně používám na natírání celého těla SPECIÁLNÍ TĚLOVÝ OLEJ (dříve opalovací olej OF 4). To mi na víčkách nevadilo, ale během chvilky byla znovu suchá, prostě to nestačilo.

Protože jsem byla na pracovní cestě mimo domov, nechtělo se mi hned vyhledávat lékaře. Zkusila jsem tak oční krém, ale ten jsem musela rychle smýt, protože to pálilo. Nevěděla jsem, co na takto podrážděnou kůži na víčkách dát, aby hned nevysychala a přitom ji to nedráždilo. Měla jsem s sebou ještě balzám na rty LIPPEA, tak jsem si řekla, že to zkusím. Ten byl příjemný a navíc mi připadalo, že drobná poranění zceluje. Později jsem použila ještě INTIMISS.

Po návratu jsem navštívila oční lékařku. Myslela jsem si, že se jedná o zánět, ona mi však řekla, že to vypadá na alergii. Že jinak oči mám v pořádku. Jen se ptala, jak to, že nemám víčka suchá a popraskaná tak, jak se s tím v těchto situacích obvykle setkává. Říkala, že v těchto situacích si lidé na takto poraněná víčka ani nic nedokáží dát, že vše je hned dráždí. Tak jsem se jí přiznala, že jsem použila balzám na rty LIPPEA (O INTIMISSU jsem neměla odvahu mluvit – přece je jen určený na jiné partie těla!). Takto jsem se dozvěděla, že jsem si svá víčka vlastně nevědomky zachránila (hledala jsem jen úlevu od svědění), protože v těchto situacích je nutné ochránit víčka proti vysychání, protože jen takto se rychle hojí. Přiznám se, dostala jsem i mast s kortikoidy a několik dnů používala (ztratilo se červené zabarvení), ale LIPPEOU a INTIMISSEM jsem pak vše doléčila.

Dnes ještě vše není úplně v pořádku, ale už můžu použít i lecitinový oční krém nebo JALOVCOVOU vodu. Takže se vše krásně hojí a kortikoidy už dávno nepotřebuji. Možná, že vás napadlo to, jestli jsem přišla na to, proč se mi toto stalo. Dlouho jsem přemýšlela a opravdu nevěděla. Až na Vánoce, neměla jsem chuť už na sladké, tak jsem sáhla po pomerančích a mandarinkách – na druhý den víčka nateklá, začervenalá. A mohla jsem se začít léčit znovu, tentokrát jsem však už věděla, co s tím. Jen jsem se tomuto ovoci začala vyhýbat a pár dnů jsem pila šumivé calcium. To mi také pomohlo. Tím se prakticky potvrdilo, že se opravdu jedná o alergii. Na co? Ne na tropické ovoce, ale na postřik, kterým se toto ovoce ošetřuje. Prostě už od dětství jsem byla zvyklá tropické ovoce oloupat a hned sníst. Nikdy mě nenapadlo ho důkladně umývat, oloupat, znovu umýt ruce a teprve pak jíst. Teď vím, že už to tak dělat nemůžu, ale třeba moje zkušenost pomůže i někomu jinému.

Marie F.

Úvodní slovo Karla Hadka

Kam až mi paměť sahá, loučení se starým rokem obsahuje i ono přání všeho nejlepšího do roku nového. Konec konců, kdo by si nepřál, aby ten nový rok byl lepší než onen předešlý, který byl takový, jaký byl.

NOVINKY: Novinka Hvězda

Vánoce s sebou přináší, řekl bych, hned dvojitou radost. Tu má jak obdarovaný, který objeví nějaký ten dáreček se svou jmenovkou pod stromečkem, samozřejmě pak i „Ježíšek“, který své blízké obdaroval.

Slovo odborníka: Zázvor a jeho olej

Zázvor, ani jeho éterický olej nepatří k oněm nejznámějším v aromaterapii. To bude nejspíše dáno skutečností, že jeho domovem jsou tropické a subtropické oblasti.

Slovo odborníka: Atopický ekzém

Kdysi, z dnešního pohledu již „v dávných dobách“, když jsem s aromaterapií začínal, se stávalo, že občas přišel „exotický“ dotaz, který se týkal problému, jenž v průběhu let natolik zevšedněl, že dnes bohužel pomalu není dne, aby někdo nepožádal o radu týkající se atopického ekzému jak u dospělých, tak i u dětí, včetně těch nejmenších.

Zkušenosti a rady: Jarní vykročení – provoněná cesta ke zdraví

Už naši předkové dobře znali vonné oleje a masti, které přinášely úlevu od bolestí, příjemnou relaxaci a radost ze života…, s příchodem nových a zázračných lákadel jsme však pomalu zbloudili do slepých uliček.

Zkušenosti a rady: Přítel na celý život

Řízením osudu jsme byli s manželem nuceni postarat se o rodný dům se zahradou, který byl od našeho bydliště vzdálen několik desítek kilometrů.

Zkušenosti a rady: LEVANDULE LÉKAŘSKÁ – Lavandula angustifolia

Nový pohled na královnu mezi éterickými oleji?

Zkušenosti a rady: Obličejový olej místo pleťového krému – řešení vysušené kůže i odstranění mílie

Co mi má paměť sahá, mám tendenci mít spíš mastnou než olupující se suchou kůži.

Zkušensti a rady: Péče o pleť v zimním období aneb Opět sláva Lecidermám

Zimní počasí má vyšší nároky na naši pleť, ale i v tomto období můžeme sáhnout po „Hadkovi“.

Zkušenosti a rady: Lymfatické ošetření pleti obličeje a dekoltu

Nový rok je v plném proudu a již brzy se bude lámat zima s jarem. Co můžeme my, ženy, udělat pro svoji krásu, abychom v jarních dnech zazářily stejně jako sluníčko, na které se už tak těšíme? :-)

Zkušensoti a rady: Meridiánové masáže a aromaterapie

Jednou z úžasných harmonizačních (ale i léčebných) metod, které nám přinesla čínská medicína, je meridiánová masáž.

Zkušenosti a rady: ELEMENT DŘEVO

Symbolizuje růst a výstavbu substance.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

rozhodla jsem se podělit o své zkušenosti s přípravkem FEMISHEA.

Zkušenosti a rady: Dobrý den pane Hadku,

chtěli bychom Vám moc poděkovat za preparát ORANGE‑SANITOL.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku

včera jsem si vyzvedla na poště balíček s mojí objednávkou a bez nadsázky – měla jsem takové předčasné Vánoce, i když ještě bez stromečku a bez kapra se salátem.

Zkušenosti a rady: Jak za mě pomeranč umyl nádobí

Po zjištění neblahé skutečnosti, že naše tři roky stará myčka, kterou jsme zapínali většinou pouze jednou týdně, musí nutně do nemocnice, přišla na řadu zdánlivě nepříjemná zpráva číslo dvě: Myčka je plná špinavého nádobí a ta špína je slušně zaschlá.

Zkušenosti a rady: Milý pane Hadku,

jménem manžela Vám děkuji za výborné preparáty. Manžela dlouhodobě znepokojovala velmi suchá pokožka hlavy, už to nebyly ani lupy, ale souvislá plocha, svědivá.

Zkušenosti a rady: Pozdrav ze Slovenska - Jar v Bratislave bude éterická

Osobitne od 10. do 12. apríla!

Zkušenosti a rady: Péče o ruce – krása, která se vám dostane pod kůži

zimních měsících trpí naše ruce nejvíce.

Zkušenosti a rady: Jak jsem si zachránila víčka

Můj problém začal nenápadně, občas mi natekla oční víčka, nevěnovala jsem tomu velkou pozornost, prostě jsem si řekla, že jsem asi unavená od věčného sedění u počítače.

Zkušenosti a rady: Rady (nejen) pro začínající maséry

Srdečně zdravím všechny čtenáře Aromaterapie.

Poradna

Koutek pro maminky: Aby miminku život voněl…

Malé děťátko je zázrak nad zázraky! Křehký a citlivý človíček, který žádá naši lásku a plnou pozornost. Dopřejme mu tedy voňavou a jemnou péči, která je pro něj pohlazením.

AromaFlora: Výsev semen do půdy ošetřené přípravkem PLANT-PROTEKTOR

Jelikož se množí dotazy ohledně možnosti vysévání semen (rajčat, paprik, atd.) pro předpěstování sazenic, bylo by dobré si říci pár důležitých informací ohledně používání přípravku PLANT-PROTECTOR a možnostech jeho využití.

AromaFauna: Blechy, blechy, blechy

Blechy jsou opravdu neustálý problém a boj. Jelikož se blechy, na rozdíl od klíšťat, neukládají k zimnímu spánku, jsou problémem celoročním.

AromaFauna: Milá paní Švorcová,

děkuji Vám moc za Vaše skvělé rady. Když jsme spolu minulý týden telefonovaly, byla jsem už hodně nešťastná, protože náš pejsek měl víc než tři týdny vši a nedokázali jsme se jich zbavit.

AromaFauna: Dobrý den paní Švorcová,

náš příběh ohledně vší má ale pokračování. Napsala jsem Vám mail a spokojeně šla do postele. Druhý den ráno (5 dní po odvšivení medem) ke mně přiběhl Kristi a kňučel.

AromaFauna: Moje cesta k Aromce

po úmrtí mé milované fenky plemene shih-tzu jménem Kety jsem si pořídila štěňátko stejného plemene. Jelikož Ketynka zemřela na problémy s dýcháním, tak mě velice vystrašila nová obyvatelka naší domácnosti Amy, když začala mít stejné problémy.