Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 1/2015

Zkušenosti a rady: LEVANDULE LÉKAŘSKÁ – Lavandula angustifolia


Tak důvěrně známá a současně stále tak tajemná levandule lékařská. Tato vzácná rostlina svými dary pro člověka je dalším z důkazů Boží existence tady na Zemi.
 

Z pohledu propojení jejích všech účinků se podívejme očima „Královské AROMATERAPIE“
 

PRO TĚLO

 • éterický olej jako jeden z mála můžeme nanášet neředěný přímo na pokožku
 • zázrak mezi éterickými oleji v účinku na tělesné buňky, rychlá obnova buněk při hojení
 • otevírá buněčnou paměť na plný stav zdraví
 • rychlá první pomoc při jakémkoliv běžném poranění
 • spálení, opaření, pořezání, odřeniny, modřiny
 • dezinfikuje
 • zastavuje krvácení (při poranění zakápnout postižené místo, při krvácení z nosu kapku esence na kousek vaty nebo kapesníčku a vsuneme do nosní dírky)
 • analgetická funkce
 • zmírňuje bolesti při poranění, tiší bolesti hlavy, PMS, uvolňuje křeče
 • neutralizuje živočišné jedy
 • ošetření při štípnutí hmyzem, rychlá pomoc v případě uchycení klíštěte (zakápnout klíště, lehce „vyšimrat“ a ošetřit další kapkou esence)
 • repelent – proti hmyzu
 • použití v případě vší, do šatníku proti molům, ničí parazity
 • při infekcích dýchacích cest, angíně, chřipce, bronchitidě, astmatu, srdečních potížích, migréně, nervovém vypětí a na posílení imunitního systému
 • účinky na pokožku – při akné, ekzémech, lupénce, oparech, regeneraci kožních buněk
   

PRO PSYCHIKU

 • odstraňuje napětí, přináší potřebné zklidnění
 • snižuje krevní tlak, působí jako sedativum
 • vhodná pro klidný a nerušený spánek
 • uklidňuje, posiluje nervy
 • přináší vnitřní klid a psychickou stabilitu
   

PRO DUŠI

 • pomáhá při stavech úzkosti, při strachu i nočních můrách
 • při nervozitě, depresi, podrážděnosti, hysterii, nespavosti
   

INHALACE

 • využitím – aromalampy, odpařovače, odpařováním z topení, z volně položeného ubrousku
   

MASÁŽE

KOUPELE

 • do kelímku smetany kápneme 4 - 6 kapek esence a promícháme Přidáním lžíce medu do směsi se stane koupel luxusním zážitkem. Po promíchání vlijeme do vany s teplou vodou. Doporučená doba koupele min. 20 minut. Je možné použít již hotový preparát – LEVANDULOVÝ koupelový olej z nabídky AKH.

 
 

PŘÍBĚH LEVANDULE

Levandule je známá bylinka, která rostla v zahrádkách už v dobách našich praprababiček. Ony už dávno věděly… Už tenkrát, za dávných časů, se levandulí prokládalo prádlo (nejčastěji ložní), aby se její esence mohla něžně dotýkat těla a současně hladila i chránila duši ve spánku. Působí svou vysokou ochranou na nižší vibrace kolem nás. Nejen proti hmyzu a jiným nižším energiím. Halí nás do svého ochranného pláště a jako neviditelný štít pomáhá také v situacích, kdy cítíme obavy, strach a nejistotu. Dodává hluboký vnitřní klid a pevnou víru, že vše je dobré, takové, jaké to právě je. Přináší trpělivost a důvěru, pocit, že je o nás s velkou láskou božsky postaráno.

Levandulová esence svou symbolikou vypráví o hledání a nalézání archetypu ženské moudrosti. Hledá, nalézá, osvobozuje a uzdravuje vztah ke své vnitřní ženě, k ženám v našich životech. Propouští bolest a přináší pokojné přijetí ve vztazích k našim matkám, ženám, milenkám, sestrám, dcerám… V hlubokém a klidném „zastavení se“ nalézá světýlko v hlubokém lese našeho života, kde jsme často bloudili a mnohdy už ztráceli víru ve světlo samé. Esence levandule harmonizuje energii celé bytosti, na všech rovinách a svou klidnou silou přináší stav nevšední relaxace a uzdravujícího odpočinku. Vyrovnává energie ve všech čakrách, vnáší do života hlubokou a klidnou rovnováhu. V ženách nalézá hlubokou (téměř však zapomenutou a zašlapanou) moudrost žen, v mužích uzdravuje vztahy k ženám a přináší jim porozumění ženské duši.
 

Sylvie Králová / www.kralovskaoaza.cz

Úvodní slovo Karla Hadka

Kam až mi paměť sahá, loučení se starým rokem obsahuje i ono přání všeho nejlepšího do roku nového. Konec konců, kdo by si nepřál, aby ten nový rok byl lepší než onen předešlý, který byl takový, jaký byl.

NOVINKY: Novinka Hvězda

Vánoce s sebou přináší, řekl bych, hned dvojitou radost. Tu má jak obdarovaný, který objeví nějaký ten dáreček se svou jmenovkou pod stromečkem, samozřejmě pak i „Ježíšek“, který své blízké obdaroval.

Slovo odborníka: Zázvor a jeho olej

Zázvor, ani jeho éterický olej nepatří k oněm nejznámějším v aromaterapii. To bude nejspíše dáno skutečností, že jeho domovem jsou tropické a subtropické oblasti.

Slovo odborníka: Atopický ekzém

Kdysi, z dnešního pohledu již „v dávných dobách“, když jsem s aromaterapií začínal, se stávalo, že občas přišel „exotický“ dotaz, který se týkal problému, jenž v průběhu let natolik zevšedněl, že dnes bohužel pomalu není dne, aby někdo nepožádal o radu týkající se atopického ekzému jak u dospělých, tak i u dětí, včetně těch nejmenších.

Zkušenosti a rady: Jarní vykročení – provoněná cesta ke zdraví

Už naši předkové dobře znali vonné oleje a masti, které přinášely úlevu od bolestí, příjemnou relaxaci a radost ze života…, s příchodem nových a zázračných lákadel jsme však pomalu zbloudili do slepých uliček.

Zkušenosti a rady: Přítel na celý život

Řízením osudu jsme byli s manželem nuceni postarat se o rodný dům se zahradou, který byl od našeho bydliště vzdálen několik desítek kilometrů.

Zkušenosti a rady: LEVANDULE LÉKAŘSKÁ – Lavandula angustifolia

Nový pohled na královnu mezi éterickými oleji?

Zkušenosti a rady: Obličejový olej místo pleťového krému – řešení vysušené kůže i odstranění mílie

Co mi má paměť sahá, mám tendenci mít spíš mastnou než olupující se suchou kůži.

Zkušensti a rady: Péče o pleť v zimním období aneb Opět sláva Lecidermám

Zimní počasí má vyšší nároky na naši pleť, ale i v tomto období můžeme sáhnout po „Hadkovi“.

Zkušenosti a rady: Lymfatické ošetření pleti obličeje a dekoltu

Nový rok je v plném proudu a již brzy se bude lámat zima s jarem. Co můžeme my, ženy, udělat pro svoji krásu, abychom v jarních dnech zazářily stejně jako sluníčko, na které se už tak těšíme? :-)

Zkušensoti a rady: Meridiánové masáže a aromaterapie

Jednou z úžasných harmonizačních (ale i léčebných) metod, které nám přinesla čínská medicína, je meridiánová masáž.

Zkušenosti a rady: ELEMENT DŘEVO

Symbolizuje růst a výstavbu substance.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

rozhodla jsem se podělit o své zkušenosti s přípravkem FEMISHEA.

Zkušenosti a rady: Dobrý den pane Hadku,

chtěli bychom Vám moc poděkovat za preparát ORANGE‑SANITOL.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku

včera jsem si vyzvedla na poště balíček s mojí objednávkou a bez nadsázky – měla jsem takové předčasné Vánoce, i když ještě bez stromečku a bez kapra se salátem.

Zkušenosti a rady: Jak za mě pomeranč umyl nádobí

Po zjištění neblahé skutečnosti, že naše tři roky stará myčka, kterou jsme zapínali většinou pouze jednou týdně, musí nutně do nemocnice, přišla na řadu zdánlivě nepříjemná zpráva číslo dvě: Myčka je plná špinavého nádobí a ta špína je slušně zaschlá.

Zkušenosti a rady: Milý pane Hadku,

jménem manžela Vám děkuji za výborné preparáty. Manžela dlouhodobě znepokojovala velmi suchá pokožka hlavy, už to nebyly ani lupy, ale souvislá plocha, svědivá.

Zkušenosti a rady: Pozdrav ze Slovenska - Jar v Bratislave bude éterická

Osobitne od 10. do 12. apríla!

Zkušenosti a rady: Péče o ruce – krása, která se vám dostane pod kůži

zimních měsících trpí naše ruce nejvíce.

Zkušenosti a rady: Jak jsem si zachránila víčka

Můj problém začal nenápadně, občas mi natekla oční víčka, nevěnovala jsem tomu velkou pozornost, prostě jsem si řekla, že jsem asi unavená od věčného sedění u počítače.

Zkušenosti a rady: Rady (nejen) pro začínající maséry

Srdečně zdravím všechny čtenáře Aromaterapie.

Poradna

Koutek pro maminky: Aby miminku život voněl…

Malé děťátko je zázrak nad zázraky! Křehký a citlivý človíček, který žádá naši lásku a plnou pozornost. Dopřejme mu tedy voňavou a jemnou péči, která je pro něj pohlazením.

AromaFlora: Výsev semen do půdy ošetřené přípravkem PLANT-PROTEKTOR

Jelikož se množí dotazy ohledně možnosti vysévání semen (rajčat, paprik, atd.) pro předpěstování sazenic, bylo by dobré si říci pár důležitých informací ohledně používání přípravku PLANT-PROTECTOR a možnostech jeho využití.

AromaFauna: Blechy, blechy, blechy

Blechy jsou opravdu neustálý problém a boj. Jelikož se blechy, na rozdíl od klíšťat, neukládají k zimnímu spánku, jsou problémem celoročním.

AromaFauna: Milá paní Švorcová,

děkuji Vám moc za Vaše skvělé rady. Když jsme spolu minulý týden telefonovaly, byla jsem už hodně nešťastná, protože náš pejsek měl víc než tři týdny vši a nedokázali jsme se jich zbavit.

AromaFauna: Dobrý den paní Švorcová,

náš příběh ohledně vší má ale pokračování. Napsala jsem Vám mail a spokojeně šla do postele. Druhý den ráno (5 dní po odvšivení medem) ke mně přiběhl Kristi a kňučel.

AromaFauna: Moje cesta k Aromce

po úmrtí mé milované fenky plemene shih-tzu jménem Kety jsem si pořídila štěňátko stejného plemene. Jelikož Ketynka zemřela na problémy s dýcháním, tak mě velice vystrašila nová obyvatelka naší domácnosti Amy, když začala mít stejné problémy.