Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 1/2015

Zkušenosti a rady: Rady (nejen) pro začínající maséry

Srdečně zdravím všechny čtenáře Aromaterapie. Rád bych se s Vámi podělil o pár doporučení a rad souvisejících (nejen) s provozem masérny. Nedávno se na mě obrátil začínající kolega s dotazem, čím masírovat, co za olejíčky atd. No, a tak jsem si říkal, že když už mám letos 20leté výročí praxe, mohl bych se veřejně podělit o odpovědi na jeho otázky i s Vámi.

V začátcích bych doporučil nepřehánět. Považuji za zbytečné nakoupit velké množství éteráčků, mnoho druhů olejů a pak plácat páté přes deváté. Doporučuji si předem ujasnit, koho bych chtěl masírovat, čeho masáže a jaké bych chtěl dělat, a pak začít. Myslím, že na začátek postačí některý z neutrálních olejů, jako např. MANDLOVÝ, SÓJOVÝ, LECITOL MCS‑N aj. Jestliže nejste spokojeni se skluzem, či hustotou, doporučuji nebát se experimentovat a vždy zkusit v určitých poměrech namíchat trochu oleje. Pokud budete chtít míchat olej s éterickým olejem, tak bych se přikláněl k namíchání pouze menšího množství, aby nepřišel vniveč např. celý litr. To v případě, když se Vám zrovna „směs“ nevydaří. Myslím, že pro začátek si vystačíte s éterickým olejem LEVANDULE EXTRA, skořice, borovicového jehličí, tymiánu, HŘEBÍČKU, příp. YLANG-YLANGU, RŮŽOVÉHO DŘEVA aj. Samozřejmě to s sebou obnáší jakousi znalost o použití, vlastnostech a koncentraci éterických olejů, kterou můžete načerpat na některém z kurzů aromaterapie. Pokud se bojíte éterické oleje použít, můžete do začátku zvolit některou z hotových směsí, kterých má 1. Aromaterapeutická v nabídce více než dost. Dobrou službu Vám udělá LEVANDULOVÝ i SKOŘICOVÝ masážní olej. Nejen pro případy masáže bolestivých a zatuhlých svalů Vám přijde vhod THERMOTON – skvěle se hodí pro „hlubší masáže“. Na namožené a zatuhlé svaly Vám mohu vřele doporučit přípravek pod trefným názvem DR. VOŠTĚP. Při problémech s látkovou výměnou se mi na masáže osvědčil preparát LECITOL WALO. V nabídce také najdeme mnoho přípravků ve formě balzámů, které lze doporučit pro lokální zapracování do místa bolesti – např. BORO-BORO či TENARENE AKUT aj. Pro relaxační masáže může přijít vhod LECITOL YLJA či MANDLOVO-TŘEZALKOVÝ. Níže zmíněné preparáty by ovšem neměly chybět v základní výbavě žádného maséra.

Jako první musím zmínit Třezalkový macerát. Firma nabízí třezalku macerovanou v olivovém či sójovém oleji, oleji z pšeničných klíčků aj. Třezalkový (nebo také Svatojánský) olejíček se uplatní všude tam, kde potřebujeme uklidnit a uvolnit a také pro některé speciální druhy masáží. Jako druhý vřele doporučuji (jako první pomoc) preparát CAYATHERM. S tímto preparátem není třeba masírovat. Stačí jen trochu vetřít do postiženého místa (akutní bolest, spasmus aj.) a překrýt fólií. Takto klienta odešlu domů s informací, že si má fólii sundat až tehdy, kdy olejíček přestane hřát. Osobně tento preparát nazývám tekutá kapsaicinová náplast. Z toho důvodu doporučuji dávkovat přiměřeně a ono přiměřené množství vyzkoušet několikrát na svých bedrech.

A protože provoz masérny není jen o masírování, mám i tipy na úklidové prostředky. Jako desinfekční prostředek pro tzv. rychlou desinfekci používám preparát THYMICON připravený v rozprašovači. Pro očištění zamaštěného masážního lehátka si nedovedu představit nic lepšího než naředěný ORANGE-SANITOL. Tento preparát poslouží i na ostatní úklid. Po běžném vytření nádherně provoní a osvěží vzduch v masérně. Neředěný Vám skvěle poslouží na očištění zasahaných a umaštěných skříněk, poliček, dveří atd. Pokud používáte v masérně parafín (ať už ve formě zábalů, či svíček), budete překvapeni, jak si se zatvrdlým rozlitým voskem tento preparát poradí. Povídání o preparátech a jejich použití by mohlo vydat na mnoho hodin diskuse a několik článků. Všem proto doporučuji - nebojte se experimentovat a postupně tak přicházet na to, co právě Vám bude fungovat a vyhovovat. Přeji Vám mnoho inspirace a zdaru.

S úctou, láskou a pokorou Radim Horenský / www.masernabazen.cz

Úvodní slovo Karla Hadka

Kam až mi paměť sahá, loučení se starým rokem obsahuje i ono přání všeho nejlepšího do roku nového. Konec konců, kdo by si nepřál, aby ten nový rok byl lepší než onen předešlý, který byl takový, jaký byl.

NOVINKY: Novinka Hvězda

Vánoce s sebou přináší, řekl bych, hned dvojitou radost. Tu má jak obdarovaný, který objeví nějaký ten dáreček se svou jmenovkou pod stromečkem, samozřejmě pak i „Ježíšek“, který své blízké obdaroval.

Slovo odborníka: Zázvor a jeho olej

Zázvor, ani jeho éterický olej nepatří k oněm nejznámějším v aromaterapii. To bude nejspíše dáno skutečností, že jeho domovem jsou tropické a subtropické oblasti.

Slovo odborníka: Atopický ekzém

Kdysi, z dnešního pohledu již „v dávných dobách“, když jsem s aromaterapií začínal, se stávalo, že občas přišel „exotický“ dotaz, který se týkal problému, jenž v průběhu let natolik zevšedněl, že dnes bohužel pomalu není dne, aby někdo nepožádal o radu týkající se atopického ekzému jak u dospělých, tak i u dětí, včetně těch nejmenších.

Zkušenosti a rady: Jarní vykročení – provoněná cesta ke zdraví

Už naši předkové dobře znali vonné oleje a masti, které přinášely úlevu od bolestí, příjemnou relaxaci a radost ze života…, s příchodem nových a zázračných lákadel jsme však pomalu zbloudili do slepých uliček.

Zkušenosti a rady: Přítel na celý život

Řízením osudu jsme byli s manželem nuceni postarat se o rodný dům se zahradou, který byl od našeho bydliště vzdálen několik desítek kilometrů.

Zkušenosti a rady: LEVANDULE LÉKAŘSKÁ – Lavandula angustifolia

Nový pohled na královnu mezi éterickými oleji?

Zkušenosti a rady: Obličejový olej místo pleťového krému – řešení vysušené kůže i odstranění mílie

Co mi má paměť sahá, mám tendenci mít spíš mastnou než olupující se suchou kůži.

Zkušensti a rady: Péče o pleť v zimním období aneb Opět sláva Lecidermám

Zimní počasí má vyšší nároky na naši pleť, ale i v tomto období můžeme sáhnout po „Hadkovi“.

Zkušenosti a rady: Lymfatické ošetření pleti obličeje a dekoltu

Nový rok je v plném proudu a již brzy se bude lámat zima s jarem. Co můžeme my, ženy, udělat pro svoji krásu, abychom v jarních dnech zazářily stejně jako sluníčko, na které se už tak těšíme? :-)

Zkušensoti a rady: Meridiánové masáže a aromaterapie

Jednou z úžasných harmonizačních (ale i léčebných) metod, které nám přinesla čínská medicína, je meridiánová masáž.

Zkušenosti a rady: ELEMENT DŘEVO

Symbolizuje růst a výstavbu substance.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

rozhodla jsem se podělit o své zkušenosti s přípravkem FEMISHEA.

Zkušenosti a rady: Dobrý den pane Hadku,

chtěli bychom Vám moc poděkovat za preparát ORANGE‑SANITOL.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku

včera jsem si vyzvedla na poště balíček s mojí objednávkou a bez nadsázky – měla jsem takové předčasné Vánoce, i když ještě bez stromečku a bez kapra se salátem.

Zkušenosti a rady: Jak za mě pomeranč umyl nádobí

Po zjištění neblahé skutečnosti, že naše tři roky stará myčka, kterou jsme zapínali většinou pouze jednou týdně, musí nutně do nemocnice, přišla na řadu zdánlivě nepříjemná zpráva číslo dvě: Myčka je plná špinavého nádobí a ta špína je slušně zaschlá.

Zkušenosti a rady: Milý pane Hadku,

jménem manžela Vám děkuji za výborné preparáty. Manžela dlouhodobě znepokojovala velmi suchá pokožka hlavy, už to nebyly ani lupy, ale souvislá plocha, svědivá.

Zkušenosti a rady: Pozdrav ze Slovenska - Jar v Bratislave bude éterická

Osobitne od 10. do 12. apríla!

Zkušenosti a rady: Péče o ruce – krása, která se vám dostane pod kůži

zimních měsících trpí naše ruce nejvíce.

Zkušenosti a rady: Jak jsem si zachránila víčka

Můj problém začal nenápadně, občas mi natekla oční víčka, nevěnovala jsem tomu velkou pozornost, prostě jsem si řekla, že jsem asi unavená od věčného sedění u počítače.

Zkušenosti a rady: Rady (nejen) pro začínající maséry

Srdečně zdravím všechny čtenáře Aromaterapie.

Poradna

Koutek pro maminky: Aby miminku život voněl…

Malé děťátko je zázrak nad zázraky! Křehký a citlivý človíček, který žádá naši lásku a plnou pozornost. Dopřejme mu tedy voňavou a jemnou péči, která je pro něj pohlazením.

AromaFlora: Výsev semen do půdy ošetřené přípravkem PLANT-PROTEKTOR

Jelikož se množí dotazy ohledně možnosti vysévání semen (rajčat, paprik, atd.) pro předpěstování sazenic, bylo by dobré si říci pár důležitých informací ohledně používání přípravku PLANT-PROTECTOR a možnostech jeho využití.

AromaFauna: Blechy, blechy, blechy

Blechy jsou opravdu neustálý problém a boj. Jelikož se blechy, na rozdíl od klíšťat, neukládají k zimnímu spánku, jsou problémem celoročním.

AromaFauna: Milá paní Švorcová,

děkuji Vám moc za Vaše skvělé rady. Když jsme spolu minulý týden telefonovaly, byla jsem už hodně nešťastná, protože náš pejsek měl víc než tři týdny vši a nedokázali jsme se jich zbavit.

AromaFauna: Dobrý den paní Švorcová,

náš příběh ohledně vší má ale pokračování. Napsala jsem Vám mail a spokojeně šla do postele. Druhý den ráno (5 dní po odvšivení medem) ke mně přiběhl Kristi a kňučel.

AromaFauna: Moje cesta k Aromce

po úmrtí mé milované fenky plemene shih-tzu jménem Kety jsem si pořídila štěňátko stejného plemene. Jelikož Ketynka zemřela na problémy s dýcháním, tak mě velice vystrašila nová obyvatelka naší domácnosti Amy, když začala mít stejné problémy.