Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 1/2015

Slovo odborníka: Zázvor a jeho olej

Ještě před nedávnem byl znám zázvor a jeho účinky spíše jen z literatury. Poslední dobou však lze pořídit zázvor prakticky v každém supermarketu i obchodech s ovocem a zeleninou. V nabídce mnoha obchodů se též nachází různé čaje s obsahem sušeného kořene zázvoru. Jak k preventivním, tak i léčebným účelům je doporučován oloupaný čerstvý kořen, který obsahuje jako účinné složky éterický olej. Zde je nejznámější jeho použití proti nastydnutí, jakož i účinná prevence nastydnutí, neboť zázvor a jeho éterický olej zařazujeme do hřejivých a prokrvujících éterických olejů. Jedním z dalších dobře známých a osvědčených účinků zázvoru, je jeho použití při kinetózách. Účinné složky zázvoru efektivně potlačují jak stavy nevolnosti, tak i nutkání na zvracení. Zde mohu doporučit před cestou dětem 1 kapku, dospělým 3 kapky, buď do želatinové tobolky, případně na tabletu z měkkého pečiva. Nelze se divit, že zázvor může poskytnout v tomto směru dobré služby i těm, kteří se v rámci léčby onkologických onemocnění museli podrobit chemoterapii, kde tyto projevy jsou průvodním jevem. Zde se pak aplikuje zázvorový éterický olej několik dní jak před samotnou chemoterapií, tak i po ní. Dalším ze zajímavých účinků zázvoru jsou jeho schopnosti potlačovat bolest. Zde je pak účinek na podobném principu jako u kyseliny acetylsalicylové, běžněji známé pod prodejními názvy jako Aspirin, či Acylpyrin. Taktéž jeho protizánětlivé účinky lze označit jako zajímavé. Zázvor lze doporučit například při bronchitidě.

V aromaterapii pak nachází uplatnění zázvorový éterický olej. Vzhledem k jeho relativně vysoké ceně však bývají upřednostňovány éterické oleje, které mají srovnatelné účinky, ale podstatně nižší cenu. I přes cenový handicap jej lze doporučit jako složku masážních či koupelových olejů. Jak již jsem v úvodu uvedl, v různých preparátech lze využít jeho prokrvující a povzbuzující účinky. Zázvorový masážní olej lze připravit přidáním éterického oleje do základního oleje (např. LECITOL MCS-N nebo LECITOL NEUTRAL Z). K 100 ml základního oleje přidáme 15 až 30 kapek (což odpovídá 0,5 až 1,0 %) zázvorového oleje. Po zamíchání/protřepání je olej připraven k použití, na příklad k masážím ztuhlých či bolavých svalů, revmatismu, artróze, byť i zde jsou k dispozici speciální preparáty (CAYATHERM, DR. VOŠTĚP). Zázvorový masážní olej lze též použít na masáž hrudníku, ať již při kašli či chronické bronchitidě. Příjemná jistě bude v případě nastydnutí, rýmy a kašle i prohřívající zázvorová koupel. Zde bych doporučil smíchat 100 ml plnotučného mléka s 3 kapkami zázvorového oleje, protřepat a přidat do koupelové vody. Zázvorové preparáty bych pak nedoporučoval používat např. lidem s vysokým krevním tlakem či těhotným ženám. V těchto případech jsou silné prokrvující účinky kontraindikovány. Ba naopak, pro ty, kteří trpí na nízký krevní tlak, jej lze označit jako životabudič. Zázvorový olej lze používat i vnitřně, např. při nechuti k jídlu, nadýmání, nastydnutí, problémech dýchacích cest. Jeho maximální denní dávka pro dospělého člověka by byla 3 × denně po 3 kapkách.

Jako vhodné „partnery“ zázvorového oleje lze označit oleje rozmarýnu, pepře, kajeputu, mateřídoušky, tymiánu, borovicového jehličí, badyánu či jalovce. Snášenlivost preparátů se zázvorem je celkem dobrá, já sám jsem osobně vyzkoušel i 5% koncentraci v masážním oleji bez jakéhokoli podráždění pokožky. Nutno podotknout, že nepatřím k těm, kteří by měli extrémně citlivou pokožku.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Kam až mi paměť sahá, loučení se starým rokem obsahuje i ono přání všeho nejlepšího do roku nového. Konec konců, kdo by si nepřál, aby ten nový rok byl lepší než onen předešlý, který byl takový, jaký byl.

NOVINKY: Novinka Hvězda

Vánoce s sebou přináší, řekl bych, hned dvojitou radost. Tu má jak obdarovaný, který objeví nějaký ten dáreček se svou jmenovkou pod stromečkem, samozřejmě pak i „Ježíšek“, který své blízké obdaroval.

Slovo odborníka: Zázvor a jeho olej

Zázvor, ani jeho éterický olej nepatří k oněm nejznámějším v aromaterapii. To bude nejspíše dáno skutečností, že jeho domovem jsou tropické a subtropické oblasti.

Slovo odborníka: Atopický ekzém

Kdysi, z dnešního pohledu již „v dávných dobách“, když jsem s aromaterapií začínal, se stávalo, že občas přišel „exotický“ dotaz, který se týkal problému, jenž v průběhu let natolik zevšedněl, že dnes bohužel pomalu není dne, aby někdo nepožádal o radu týkající se atopického ekzému jak u dospělých, tak i u dětí, včetně těch nejmenších.

Zkušenosti a rady: Jarní vykročení – provoněná cesta ke zdraví

Už naši předkové dobře znali vonné oleje a masti, které přinášely úlevu od bolestí, příjemnou relaxaci a radost ze života…, s příchodem nových a zázračných lákadel jsme však pomalu zbloudili do slepých uliček.

Zkušenosti a rady: Přítel na celý život

Řízením osudu jsme byli s manželem nuceni postarat se o rodný dům se zahradou, který byl od našeho bydliště vzdálen několik desítek kilometrů.

Zkušenosti a rady: LEVANDULE LÉKAŘSKÁ – Lavandula angustifolia

Nový pohled na královnu mezi éterickými oleji?

Zkušenosti a rady: Obličejový olej místo pleťového krému – řešení vysušené kůže i odstranění mílie

Co mi má paměť sahá, mám tendenci mít spíš mastnou než olupující se suchou kůži.

Zkušensti a rady: Péče o pleť v zimním období aneb Opět sláva Lecidermám

Zimní počasí má vyšší nároky na naši pleť, ale i v tomto období můžeme sáhnout po „Hadkovi“.

Zkušenosti a rady: Lymfatické ošetření pleti obličeje a dekoltu

Nový rok je v plném proudu a již brzy se bude lámat zima s jarem. Co můžeme my, ženy, udělat pro svoji krásu, abychom v jarních dnech zazářily stejně jako sluníčko, na které se už tak těšíme? :-)

Zkušensoti a rady: Meridiánové masáže a aromaterapie

Jednou z úžasných harmonizačních (ale i léčebných) metod, které nám přinesla čínská medicína, je meridiánová masáž.

Zkušenosti a rady: ELEMENT DŘEVO

Symbolizuje růst a výstavbu substance.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

rozhodla jsem se podělit o své zkušenosti s přípravkem FEMISHEA.

Zkušenosti a rady: Dobrý den pane Hadku,

chtěli bychom Vám moc poděkovat za preparát ORANGE‑SANITOL.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku

včera jsem si vyzvedla na poště balíček s mojí objednávkou a bez nadsázky – měla jsem takové předčasné Vánoce, i když ještě bez stromečku a bez kapra se salátem.

Zkušenosti a rady: Jak za mě pomeranč umyl nádobí

Po zjištění neblahé skutečnosti, že naše tři roky stará myčka, kterou jsme zapínali většinou pouze jednou týdně, musí nutně do nemocnice, přišla na řadu zdánlivě nepříjemná zpráva číslo dvě: Myčka je plná špinavého nádobí a ta špína je slušně zaschlá.

Zkušenosti a rady: Milý pane Hadku,

jménem manžela Vám děkuji za výborné preparáty. Manžela dlouhodobě znepokojovala velmi suchá pokožka hlavy, už to nebyly ani lupy, ale souvislá plocha, svědivá.

Zkušenosti a rady: Pozdrav ze Slovenska - Jar v Bratislave bude éterická

Osobitne od 10. do 12. apríla!

Zkušenosti a rady: Péče o ruce – krása, která se vám dostane pod kůži

zimních měsících trpí naše ruce nejvíce.

Zkušenosti a rady: Jak jsem si zachránila víčka

Můj problém začal nenápadně, občas mi natekla oční víčka, nevěnovala jsem tomu velkou pozornost, prostě jsem si řekla, že jsem asi unavená od věčného sedění u počítače.

Zkušenosti a rady: Rady (nejen) pro začínající maséry

Srdečně zdravím všechny čtenáře Aromaterapie.

Poradna

Koutek pro maminky: Aby miminku život voněl…

Malé děťátko je zázrak nad zázraky! Křehký a citlivý človíček, který žádá naši lásku a plnou pozornost. Dopřejme mu tedy voňavou a jemnou péči, která je pro něj pohlazením.

AromaFlora: Výsev semen do půdy ošetřené přípravkem PLANT-PROTEKTOR

Jelikož se množí dotazy ohledně možnosti vysévání semen (rajčat, paprik, atd.) pro předpěstování sazenic, bylo by dobré si říci pár důležitých informací ohledně používání přípravku PLANT-PROTECTOR a možnostech jeho využití.

AromaFauna: Blechy, blechy, blechy

Blechy jsou opravdu neustálý problém a boj. Jelikož se blechy, na rozdíl od klíšťat, neukládají k zimnímu spánku, jsou problémem celoročním.

AromaFauna: Milá paní Švorcová,

děkuji Vám moc za Vaše skvělé rady. Když jsme spolu minulý týden telefonovaly, byla jsem už hodně nešťastná, protože náš pejsek měl víc než tři týdny vši a nedokázali jsme se jich zbavit.

AromaFauna: Dobrý den paní Švorcová,

náš příběh ohledně vší má ale pokračování. Napsala jsem Vám mail a spokojeně šla do postele. Druhý den ráno (5 dní po odvšivení medem) ke mně přiběhl Kristi a kňučel.

AromaFauna: Moje cesta k Aromce

po úmrtí mé milované fenky plemene shih-tzu jménem Kety jsem si pořídila štěňátko stejného plemene. Jelikož Ketynka zemřela na problémy s dýcháním, tak mě velice vystrašila nová obyvatelka naší domácnosti Amy, když začala mít stejné problémy.