Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 1/2015

Slovo odborníka: Atopický ekzém

První, co po přečtení dotazu učiním, je povzdychnutí. Ekonomie se stala hnací silou společnosti, profity novým božstvem a u ekologie, o níž se neustále mluví, mám pocit, že to vůbec není o životním prostředí a jeho zlepšování, ale zase jen o možnosti, jak z lidí vytahat peníze. Jak s postupem času postižených atopickým ekzémem přibývá, stoupá i bezradnost, co se jejich ošetřování a léčení týká. Nelze než konstatovat, že jedním z vyvolávajících faktorů AE je i permanentně se zhoršující životní prostředí, které zcela jednoznačně zatěžuje a oslabuje imunitní systém každého z nás, ať to bereme na vědomí, či nikoli. Potom je již jen otázkou času, kdy a jak se následky projeví.

Standardní medicína nešetří s kortikoidy, jež lékaři běžně na atopický ekzém předepisují. To však nelze označit jinak, než jako ukázkovou bezradnost současné medicíny. Kortikoidy mají sice vynikající protizánětlivé účinky, ale případné záněty, které jimi lékaři potlačují, nejsou původci atopického ekzému, ale jen a jen možné průvodní jevy této choroby! Potlačování symptomů pak ani při nejlepší vůli za léčení označit nelze. Spíše za danajský dar přinášející sice momentální, ale i pofidérní úlevu. A to se navíc vědomě nezmiňuji o negativních vedlejších účincích kortikoidů!

Bohužel, na léčení atopického ekzému žádný zaručený recept neexistuje. Rád přiznávám, ani já nemám patent na rozum, snad jen nějaké ty zkušenosti. Stále se zhoršující ekologii jako jednoho z viníků jsem označil již na začátku. A nejde jen o špínu a prach. V ovzduší se nachází celá řada dalších škodlivin, které vznikají jako důsledek každodenní běžné lidské činnosti či výroby, mimo jiné i chemikálií, pro tak jako tak již přelidněný svět. Mnohé z těchto toxických látek pak jsou chemicky extrémně stabilní a skončí např. v rostlinách. Ty jsou součástí potravinového řetězce, ať již lidí samotných či hospodářských zvířat, která se pak stejně ocitnou na talíři člověka. Nelze se tedy divit onomu prvnímu těžko splnitelnému doporučení, snažit se žít v oblastech, které lze i dnes označit jako poměrně čisté. Pokud to finanční situace postižených či jejich rodičů umožňuje, téměř vždy se pozitivně projevuje i pobyt ve vysokohorských podmínkách či u moře.

Zapomenout nelze ani na vlastní byt – koberce, záclony, postele i mnohé jiné bytové vybavení a doplňky. Prach, nečistoty domácích zvířat, roztoče a mnohé další nečistoty, které na doporučení reklamy likvidujeme „bytovou chemií“, jejíž zbytky, aniž bychom si to uvědomili, jednoduše inhalujeme. Zde bych mohl jen a jen doporučit zaměnit různé, běžně používané „čisticí“ (spíše zamořující) chemikálie za vodu a ORANGE-SANITOL, kde hlavní složka, pomerančový olej, spolehlivě nejen čistí, ale i provoní byt. Z tohoto pohledu je již zcela jedno, zda inhalujeme pomerančový olej, který se odpařil např. z aromalampy, či zůstal ve vzduchu jako „příjemné poúklidové provonění“. Snad jen, abych alespoň trochu konkretizoval přednosti ORANGE-SANITOLU, zmíním krátce a heslovitě aromaterapeutické účinky pomerančového éterického oleje: Osvěžuje, působí proti depresím a stresu, harmonizuje psychiku, pomáhá při nespavosti, s mírně sedativními účinky, zlepšuje látkovou výměnu, má pozitivní vliv při chronické bronchitidě a kašli, optimalizuje srdeční činnost. Jako bonus bych rád uvedl, že vůně pomeranče je velice oblíbená u dětí.

Velkou roli hraje samozřejmě vhodná strava. V mnoha případech nelze u atopického ekzému vyloučit ani alergie na některé složky potravy nebo látky v potravinářství používané. Jako příklad bych rád jmenoval alespoň konzervanty, barviva apod. Stejně tak mohou AE zhoršovat i přirozené složky stravy. I to je důvod, proč se velice často osvědčuje bezlepková dieta. Návštěva u alergologa může v mnohém napovědět i pomoci. Když už jsme u stravy, nelze nevěnovat pozornost našemu trávicímu ústrojí. Hlavně pak proto, že jak alergie, tak i atopický ekzém jsou i problémem imunitního systému. Pokud budeme organismu dodávat různé „jedůvky“, ať již ve formě denaturované stravy, konzervantů či na základě lékařských doporučení (např. antibiotika), poškozujeme, či dokonce likvidujeme symbiotickou střevní mikroflóru v trávicím traktu. Za odměnu se nám tam přemnoží „poslanci zla“, tedy patogenní mikroorganizmy (např. Candida). Imunitní systém, jehož základ je v trávicím traktu, je přetěžován, dezorientován. A není to jen pocit plnosti, nadýmání a únava, co nás trápí. I zde někde je nutno hledat možný původ problémů.

Nezřídka se pak připojují i viditelné kožní projevy. Konec konců, pokožka není nic jiného, než jeden z orgánů celku zvaného člověk. A o takto postiženou pokožku se musíme mimořádně pečlivě starat a brát v potaz, co přes pokožku slouží celému organizmu. Preparáty by měly být jemné, protizánětlivé, uklidňující. Začínat musíme již u mytí. Primárně by se neměla u jedinců postižených atopickým ekzémem používat na omývání pokožky chlorovaná voda. Zde doporučuji napustit do vany horkou vodu a než dojde ke koupeli či mytí, necháme ji pomalu chladnout. Při tomto procesu se značná část obsaženého chlóru uvolní a takto odstátá voda již nevykazuje známky „chlórové agresivity“. Taktéž na mytí obličeje, případně i rukou, je daleko vhodnější převařená nebo alespoň odstátá voda.

Mýdla, jež vykazují alkalickou reakci, jsou naprosto nevhodná. Stejně tak tenzidové přípravky, ať již mají formu tekutých mýdel, pěn do koupele či sprchovacích gelů, popřípadě jsou v pevném stavu a formovány jako ono původní mýdlo. Ani pokožka zdravého člověka na takovouto agresivní chemickou očistu není zvědavá. Natož pak pokožka atopika. Jako vhodné na mytí, ať již zdravé (prevence) či nemocné pokožky, považuji olejové aromaterapeutické preparáty. Koupelové, sprchovací či na mytí rukou.

Zde nutno vyzdvihnout velice povzbudivé poznatky s meduňkovými koupelovými a sprchovacími oleji, které lze označit jako speciality pro atopiky. Díky vynikajícím protizánětlivým účinkům lze doporučit na mytí i preparáty borovicové (KO,SO). Ale ani s nimi není vhodné očistné procedury přehánět, i tady platí, že méně je někdy více. Nadměrné mytí pokožku atopika vysouší, zbavuje ji onoho mála vlastních kožních tuků a může nadále oslabovat její symbiotickou mikroflóru.

Na následná ošetření pokožky atopika pak nutno používat speciální krémy. Měly by být z jemných rostlinných olejů, obsahovat protizánětlivé a uklidňující složky, pantenol, alantoin, ureu a další vhodné substance, které se při ošetřování atopického ekzému osvědčily. Jedním z hlavních požadavků je pak dodržování stejné emulgace, jako má pokožka sama, tedy emulze voda v oleji (V/O). Přípravky, které nanášíme na pokožku, by měly být nejen bez parabenů, ale i jiných chemických konzervantů, minerálních olejů a mnoha dalších „delikates“, které pokožce v žádném případě neprospívají, ba právě naopak. Kosmetika je obsahuje jen a jen proto, aby se cestou od výrobce mohla „válet“ ve skladech velkoobchodů, následně v regálech prodejce a v „prodejném“ stavu čekala, až si ji někdo pořídí. Vhodných doporučení, jak vidno, je celá řada. Bohužel, nezřídka si atopický ekzém dělá to, „co se mu zachce“. Znám dokonce klienty, kteří musí mít doma i několik druhů krémů, které pak nanáší po dobu 5 až 10 dnů a potom jej musí zaměnit za jiný, na ten reagují pozitivně pár dnů a poté musí následovat další změna.

Na začátku vždy doporučuji vyzkoušet na běžné ošetření a promaštění jen čisté bambucké máslo. Protizánětlivé účinky bambuckého másla sice nelze označit jako jeho silnou zbraň, ale díky obsahovým složkám pokožku uklidňuje, zjemňuje a zvláčňuje. Jeho pozitivem nejsou jen jeho uklidňující účinky na velice citlivou pokožku, ale i jeho doslova lidová pořizovací cena.

Z dalších preparátů bych rád zmínil speciální mastné krémy SHEADERM TH či ATOP‑ DERM.

I oba jmenované preparáty obsahují bambucké máslo jako základní složku. Díky obsahu éterických olejů vykazují i protizánětlivé účinky. Často se osvědčují i preparáty JOSHEA, INTIMISS, WINTERSHEA, SENSISHEA, BODYEM NEUTRAL, TAMANU-DERM krém, dokonce i OLIVOVÝ, meduňkový či ATOPINAL krém. V některých případech se osvědčil i krém SALTERICA.

Jako velice zajímavé se ukázaly i lecitinové preparáty ATOSAN-LECI, LECITINIA BODY BALM, LECITINIA BODY MONTANA. Nutno též zmínit i preparát AKTIDERMA LY. Byl vyvinut za účelem „vnitřní“ očisty pleti. Díky svým obsahovým složkám zlepšuje tok lymfatických tekutin a tím aktivně napomáhá k uklidnění a zlepšení stavu pokožky.

V případě zájmu doporučuji jen pořízení testerů za účelem odzkoušení individuální snášenlivosti a účinnosti, neboť co jednomu výborně pomáhá, u jiného se žádoucí účinky dostavit nemusí a je nutné hledat alternativní preparát.

Jedním z průvodních jevů atopického ekzému je i výrazná svědivost. V takovýchto případech pak lze doporučit vyzkoušet přidání 0,5 až 1 % éterického oleje máty peprné do bambuckého másla či používaného krému. O tomto oleji je známé, že dráždí chladové receptory, což přispívá ke snížení, někdy dokonce až pominutí pocitu svědění. Pro usnadnění propočítávání uvádím, že 1 ml éterického oleje odpovídá cca 30 kapkám. Vyšší koncentrace mátového oleje, než jsem uvedl, nedoporučuji vzhledem k možnosti vyvolání silného pocitu chladu.

Dále bych mohl doporučit vyzkoušení účinků BRUTNÁKOVÉHO nebo PUPÁLKOVÉHO oleje (2 až 3× denně cca 10 kapek brutnák, nebo 20 kapek pupalka). Výsledky bývají často velmi pozitivní. Taktéž olej z egyptského černého kmínu bývá často dobrým pomocníkem u atopického ekzému, hlavně pak, pokud se na problém váží i alergie. Doporučuji i stravu, samozřejmě přiměřenou věku, bohatou na vitamín E. Vitamín E vykazuje v těle protizánětlivé účinky. Nezřídka bývá atopický ekzém spojován i s vnitřními záněty v organizmu. Dokonce mám za to, že vnitřní záněty mohou být jedním z hlavních původců. Stejně důležitý je i vitamín A, který se ne nadarmo nazývá vitamínem krásy. Zní to úžasně, daleko vhodnější by však bylo označení vitamín funkční a kvalitní pokožky. V dětském věku bude jeho nejvhodnějším zdrojem mrkev, případně i její šťáva.

Samozřejmě, že i atopický ekzém je spjat s imunitou, a proto se nabízí i možnost doplnit stravu ELEUTHEROCOCCOVÝM EXTRAKTEM. Tento extrakt je vhodný i pro malé děti, s tím, že se dávkování musí propočítat na jejich váhu. Tedy 15 kapek vydělit vahou dospělého (cca 75 kg) a vynásobit vahou děcka. V jednoduchosti je síla, lze taktéž počítat, že na 4 kg váhy děcka přijde jedna kapka. I u dětí se vypočítané množství eleutherococcu podává 3× denně. Zde je vhodné eleutherococc nepodávat přímo, tedy koncentrovaný, ale přidat jej do nějakého nápoje, např. čaje.

Informace uvedená na lahvičce, že preparát není vhodný pro těhotné ženy, malé děti či kojící matky, je sice absurdita, ale firma ji musí uvádět, protože je to zákonem stanoveno. Ústava však zaručuje svobodu slova, a tak prohlašuji, že ono nařízení pochází buď od lobbistů farmacie, nebo úplného blba. Snad i několik řádků k obsahu 30% alkoholu v eleuterococcovém extraktu. Při aplikaci 5 kapek u děcka vážícího 20 kg to odpovídá následujícímu množství alkoholu: 30 kapek je 1 ml. V tomto množství je 0,3 ml alkoholu, váhově tedy 0,22 g. 5 kapek je pak jedna šestina a zde je konzumované množství 0,0367 g 100procentního alkoholu. Daleko větší množství alkoholu si vytvoří sám organismus, pokud sníte něco sladkého, či organismus kojence, pokud je kojen mateřským mlékem, ve kterém jsou samozřejmě cukry také obsaženy. Snad jen pro úplnost – 1 kapka preparátu pak obsahuje 0,0074 g alkoholu. Humorně vyjádřeno, žádná celá, nula, nula, skoro nic. I při délce tohoto pojednání jej nelze označit za vyčerpávající. Každý z nás je individualita a i při atopickém ekzému je vždy nutné hledat individuální cestu, jak jej dostat pod kontrolu či v lepším případě se jej dokonce i zbavit. Budu rád, pokud toto pojednání bude alespoň malým pomocníkem.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Kam až mi paměť sahá, loučení se starým rokem obsahuje i ono přání všeho nejlepšího do roku nového. Konec konců, kdo by si nepřál, aby ten nový rok byl lepší než onen předešlý, který byl takový, jaký byl.

NOVINKY: Novinka Hvězda

Vánoce s sebou přináší, řekl bych, hned dvojitou radost. Tu má jak obdarovaný, který objeví nějaký ten dáreček se svou jmenovkou pod stromečkem, samozřejmě pak i „Ježíšek“, který své blízké obdaroval.

Slovo odborníka: Zázvor a jeho olej

Zázvor, ani jeho éterický olej nepatří k oněm nejznámějším v aromaterapii. To bude nejspíše dáno skutečností, že jeho domovem jsou tropické a subtropické oblasti.

Slovo odborníka: Atopický ekzém

Kdysi, z dnešního pohledu již „v dávných dobách“, když jsem s aromaterapií začínal, se stávalo, že občas přišel „exotický“ dotaz, který se týkal problému, jenž v průběhu let natolik zevšedněl, že dnes bohužel pomalu není dne, aby někdo nepožádal o radu týkající se atopického ekzému jak u dospělých, tak i u dětí, včetně těch nejmenších.

Zkušenosti a rady: Jarní vykročení – provoněná cesta ke zdraví

Už naši předkové dobře znali vonné oleje a masti, které přinášely úlevu od bolestí, příjemnou relaxaci a radost ze života…, s příchodem nových a zázračných lákadel jsme však pomalu zbloudili do slepých uliček.

Zkušenosti a rady: Přítel na celý život

Řízením osudu jsme byli s manželem nuceni postarat se o rodný dům se zahradou, který byl od našeho bydliště vzdálen několik desítek kilometrů.

Zkušenosti a rady: LEVANDULE LÉKAŘSKÁ – Lavandula angustifolia

Nový pohled na královnu mezi éterickými oleji?

Zkušenosti a rady: Obličejový olej místo pleťového krému – řešení vysušené kůže i odstranění mílie

Co mi má paměť sahá, mám tendenci mít spíš mastnou než olupující se suchou kůži.

Zkušensti a rady: Péče o pleť v zimním období aneb Opět sláva Lecidermám

Zimní počasí má vyšší nároky na naši pleť, ale i v tomto období můžeme sáhnout po „Hadkovi“.

Zkušenosti a rady: Lymfatické ošetření pleti obličeje a dekoltu

Nový rok je v plném proudu a již brzy se bude lámat zima s jarem. Co můžeme my, ženy, udělat pro svoji krásu, abychom v jarních dnech zazářily stejně jako sluníčko, na které se už tak těšíme? :-)

Zkušensoti a rady: Meridiánové masáže a aromaterapie

Jednou z úžasných harmonizačních (ale i léčebných) metod, které nám přinesla čínská medicína, je meridiánová masáž.

Zkušenosti a rady: ELEMENT DŘEVO

Symbolizuje růst a výstavbu substance.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

rozhodla jsem se podělit o své zkušenosti s přípravkem FEMISHEA.

Zkušenosti a rady: Dobrý den pane Hadku,

chtěli bychom Vám moc poděkovat za preparát ORANGE‑SANITOL.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku

včera jsem si vyzvedla na poště balíček s mojí objednávkou a bez nadsázky – měla jsem takové předčasné Vánoce, i když ještě bez stromečku a bez kapra se salátem.

Zkušenosti a rady: Jak za mě pomeranč umyl nádobí

Po zjištění neblahé skutečnosti, že naše tři roky stará myčka, kterou jsme zapínali většinou pouze jednou týdně, musí nutně do nemocnice, přišla na řadu zdánlivě nepříjemná zpráva číslo dvě: Myčka je plná špinavého nádobí a ta špína je slušně zaschlá.

Zkušenosti a rady: Milý pane Hadku,

jménem manžela Vám děkuji za výborné preparáty. Manžela dlouhodobě znepokojovala velmi suchá pokožka hlavy, už to nebyly ani lupy, ale souvislá plocha, svědivá.

Zkušenosti a rady: Pozdrav ze Slovenska - Jar v Bratislave bude éterická

Osobitne od 10. do 12. apríla!

Zkušenosti a rady: Péče o ruce – krása, která se vám dostane pod kůži

zimních měsících trpí naše ruce nejvíce.

Zkušenosti a rady: Jak jsem si zachránila víčka

Můj problém začal nenápadně, občas mi natekla oční víčka, nevěnovala jsem tomu velkou pozornost, prostě jsem si řekla, že jsem asi unavená od věčného sedění u počítače.

Zkušenosti a rady: Rady (nejen) pro začínající maséry

Srdečně zdravím všechny čtenáře Aromaterapie.

Poradna

Koutek pro maminky: Aby miminku život voněl…

Malé děťátko je zázrak nad zázraky! Křehký a citlivý človíček, který žádá naši lásku a plnou pozornost. Dopřejme mu tedy voňavou a jemnou péči, která je pro něj pohlazením.

AromaFlora: Výsev semen do půdy ošetřené přípravkem PLANT-PROTEKTOR

Jelikož se množí dotazy ohledně možnosti vysévání semen (rajčat, paprik, atd.) pro předpěstování sazenic, bylo by dobré si říci pár důležitých informací ohledně používání přípravku PLANT-PROTECTOR a možnostech jeho využití.

AromaFauna: Blechy, blechy, blechy

Blechy jsou opravdu neustálý problém a boj. Jelikož se blechy, na rozdíl od klíšťat, neukládají k zimnímu spánku, jsou problémem celoročním.

AromaFauna: Milá paní Švorcová,

děkuji Vám moc za Vaše skvělé rady. Když jsme spolu minulý týden telefonovaly, byla jsem už hodně nešťastná, protože náš pejsek měl víc než tři týdny vši a nedokázali jsme se jich zbavit.

AromaFauna: Dobrý den paní Švorcová,

náš příběh ohledně vší má ale pokračování. Napsala jsem Vám mail a spokojeně šla do postele. Druhý den ráno (5 dní po odvšivení medem) ke mně přiběhl Kristi a kňučel.

AromaFauna: Moje cesta k Aromce

po úmrtí mé milované fenky plemene shih-tzu jménem Kety jsem si pořídila štěňátko stejného plemene. Jelikož Ketynka zemřela na problémy s dýcháním, tak mě velice vystrašila nová obyvatelka naší domácnosti Amy, když začala mít stejné problémy.