Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 4/2014

Zkušenosti a rady: Hřebíčkový olej

Ohlédnu-li se v čase jen trochu zpět, není to tak dlouho, co nás ještě hřálo letní sluníčko. Pokud hodím jedno očko vpřed, Vánoce jsou již zase přede dveřmi. Jedním z příspěvků do vánoční Aromaterapie by měl být i článek o vánočním éterickém oleji. Přemýšlel jsem, který by to měl být a napadl mě hřebíček. Zda lze vůni hřebíčku označit i jako vánoční, ponechám na vašem posouzení. Vůbec bych se však nedivil, kdyby u mnohých vůně hřebíčku byla spíše spojena s návštěvou zubaře. Buď hřebíčkový olej, nebo v něm obsažená složka eugenol zde díky svým vlastnostem nachází uplatnění a také, doslova a do písmene, způsobují nezaměnitelný odér zubních ordinací. Důvodem je složení daného oleje. Řadí se do skupiny fenolických olejů. Fenolů obsahuje v průměru kolem 80 %.

Nejdůležitějšími jsou již zmíněný eugenol, dále acetoeugenol a isoeugenol. Jako další důležité složky bych označil seskviterpen karyofylen a ester eugenylacetat. Dané složení mu dává velice zajímavé účinky. Nejen že je extrémně silně antimikrobiální, ale při bolestech zubů poslouží jako lokální anestetikum. (Nikoli, pokud je zánět pod korunkou. Osobní zkušenost autora). Těchto jeho účinků, samozřejmě v nízké koncentraci, je úspěšně využíváno i v preparátech ústní hygieny s logem KH. Nejen ona zmíněná antimikrobiální aktivita, je vynikající součástí kompozice proti tvorbě patogenní mikroflóry v ústech, možných zánětech, ale potlačuje i bolestivost vznikající při obnažování krčků zubů. Za zmínku stojí i poznatek, že hřebíčkový olej v preparátech ústní hygieny napomáhá účinně likvidovat bakterii Streptococcus mutans, která je jedním z hlavních původců zubního kazu. Další využití nacházíme v aromaterapeutických preparátech na ošetření obličeje. Zde pak nutno zdůraznit, že vždy je nutné používat relativně nízké koncentrace, a to jak díky vysoké účinnosti, tak i vzhledem k možnému dráždění pokožky v případě použití vyšších koncentrací. Jako vhodnou bych označil koncentraci kolem 1 %, jako maximální pak do 2 %. Z praxe je mi známo, že ani vyšší koncentrace (do 5 %) ve většině případů pokožku dráždit nebude. U vnímavějších jedinců to již ale vyloučit nelze. Opatrnosti tedy nezbývá. Velice oblíbenými přípravky na očistu problematické pleti jsou např. HŘEBÍČKOVÉ tonikum či pleťová voda. Hřebíč - kový olej je vynikající na zánětlivou a aknózní pokožku. Je nutnou součástí speciálního krému na akné – AKNETTE. Díky anestetickým účinkům lze krém AKNETTE použít i na ošetření obličeje před hloubkovým čištěním. Tímto ošetřením se zvýší práh vnímání bolestivosti a celá procedura se stává daleko příjemnější.

Opomenout nelze ani fakt, že hřebíčkový olej vůbec nevoní insektům. Proto jej můžeme objevit v recepturách na odpuzování hmyzu, kde jej lze označit jako jednu z velice vhodných složek. Hřebíčkový olej sice lze použít samostatně, ale daleko vhodnější je požití v kompozici s jinými oleji (tymián, šalvěj, dobromysl, saturejka horská ad.) vnitřně proti parazitům. U samostatně vnitřně použitého hřebíčkového éterického oleje lze doporučit dávkování 1 kapka 3× denně. Tato aplikace je vhodná jako součást protiplísňové terapie, účinná je i proti různým parazitům. Pro vnitřní užívání hřebíčkového oleje hovoří i další zajímavá skutečnost. Hřebíčkový olej patří k nejsilnějším antioxidantům. I zde bych však doporučoval používat hřebíček ve směsi s dalšími známými antioxidanty, jako je rozmarýn, dobromysl, tymián či saturejka horská.

Mimořádným bonusem takovéto směsi je i zvyšování imunity a potlačování zánětlivých procesů v těle. Další možné použití hřebíčkového oleje je ve směsi s dalšími éterickými oleji k aromatizaci obytných prostorů, např. v aromalampě. Nejen, že příjemně provoní aromatizovaný prostor, odměnou bude i mikrobiálně vyčištěný vzduch. Pokud není k dispozici aromalampa, případně její použití není z bezpečnostních důvodů vhodné (otevřený oheň), lze olejíčky nakapat na kousek buničiny či bavlny a nechat volně odpařovat. V době topné sezony je možné éterické oleje dávat i do zvlhčovačů vzduchu na radiátorech, či do misky s vodou na radiátoru.

Další z vlastnosti, kterou je nutné zmínit, je účinek protiplísňový. Za mimořádnou zmínku stojí jeho excelentní účinky na Candidu albicans. Ta jak známo je velkým problémem hlavně u dámské části populace, kde způsobuje značné problémy v oblasti pohlavních orgánů, kde se přemnoží a důsledkem jsou výtoky. Zde pak hřebíčkový olej nachází uplatnění např. v kompozicích éterických olejů použitých u mycích olejů HY-INTIMA a HY-INTIM H jako účinné složky. Hřebíčkový olej se díky zmíněným protiplísňovými účinkům nachází i v KOUPELOVÉM OLEJI NA NOHY. Je i samozřejmou součástí preparátů MYKOSAN na plísně nehtů a pokožky. Nelze opomenout, že hřebíčkový olej, tedy přípravky s jeho obsahem až do koncentrace 5 %, možno označit i jako velice dobré antiseptikum. Jako specialitu jej lze označit v případě rezistence zlatého stafylokoka na ATB. Ale i zde bych jej doporučoval ve směsi s dalšími éterickými oleji, jako jsou červený tymiánsaturejka horská, skořice, kde se pak projevuje vzájemné synergické posilování účinku.

V souvislosti s pojednáním o hřebíčkovém oleji nelze nezmínit prokazatelný účinek hřebíčkového oleje na další bakterii, která mnoha lidem způsobuje velice nepříjemné trávicí problémy, ze kterých se postupem času může vyvinout nejen gastritida. Světová zdravotnická organizace (WHO) totiž tuto bakterii klasifikovala jako kancerogen 1. třídy. V populaci je značně rozšířena, byť mnozí o její přítomnosti v těle nemají ani tušení. Její označení je Helicobacter pylorii. Tato bakterie vyhledává sliznice žaludku a dvanácterníku, které by ráda považovala za své „trvalé bydliště“. Při standardní léčbě jsou podávána ATB, bohužel i v tomto případě se postupem času u zmíněné bakterie vyvinula rezistence. Nelze se divit, že právě z těchto důvodů nabývá hřebíčkový éterický olej na významu. Doporučované dávkování v tomto případě by bylo 5x denně po dvou kapkách éterického oleje po dobu zhruba 3 týdnů. Díky jeho velice ostré a v ústech nepříjemné chuti doporučuji jej aplikovat na vlastnoručně vyrobené „tablety“ z měkkého pečiva, v úvahu přichází i aplikace v želatinových tobolkách. Součástí léčby této nepříjemné „návštěvy“ by měla být i speciální dieta.

Vzhledem k tomu, že účinné složky tzv. fenolických éterických olejů, tedy tymiánu, mateřídoušky, dobromyslusaturejky horské jsou svým složením příbuzné účinným složkám éterického oleje hřebíčku, lze uvažovat, že i kompozice z těchto olejů, včetně hřebíčkového by na Helicobacter pylorii měly být velice účinné. Bohužel není mi známo, že by se nějaká farmaceutická firma věnovala výzkumu právě v této oblasti. A tak nezbývá, než dát k dispozici recepturu, která by mohla dle mého názoru být na Hp velice účinná: 2 díly hřebíčkového oleje, 1 díl oleje červeného tymiánu, 1 díl dobromyslového oleje a 1 díl saturejky horské. Zde by bylo dávkování 5x denně po 3 kapkách směsi.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Ne každým rokem se povede, abych se při pohledu z okna mohl i touto dobou domnívat, že je léto. Modrá obloha, sluníčko nejen svítí, ale i příjemně hřeje. Letošní kalendářní léto však již nenávratně patří minulosti. Krásně barevné listí na stromech napovídá, že u slůvka léto chybí přídavné jméno babí. Ono počasí mi tak trochu nesedí při vědomí, že píši pár slov pro vánoční vydání časopisu Aromaterapie.

Novinky: LECINOS

Asi není náhodou, že jedny z nečastějších problémů, které nás trápí, jsou právě různé nepříjemnosti v oblasti vstupních dutin do organizmu. Na otázku, proč tomu tak je, je odpověď celkem jednoduchá. Jedním z neoddiskutovatelných faktorů je stále se zhoršující životní prostředí.

Novinky: Tanalip

Ten dělá to a ten zas tohle… Název jedné z písniček Ježka, Voskovce a Wericha, která je sice obsahově o něčem úplně jiném než o éterických olejích, ale jak jinak začít psát o jejich účincích. I proto většina autorů uvádí ve svých recepturách směsi éterických olejů, kde… Ten dělá to a ten zas tohle.

Novinky: „Hadkovský kalendář“

Mléčná dráha v prosinci jasná, bude v příštím roce úroda krásná. A abyste byli krásní i vy, přinášíme oblíbený „Hadkovský kalendář“, kdy níže vybrané přípravky nakoupíte v uvedené období se slevou 20 %. Slevy se nesčítají.

Slovo odborníka: Čistota půl zdraví?

Díky skutečnosti, že se rodíme jako majitelé dvou očí, nikoli mikroskopů, některé věci prostě nevidíme. Např. bakterie, které jsou prakticky všudypřítomné a jež nás všude, někdy méně, jindy více obklopují. Kdesi jsem slyšel, že prostředí bez mikrobů existuje pouze na operačním sále. Kdo chce, může tomu věřit.

Zkušenosti a rady: Hřebíčkový olej

Ohlédnu-li se v čase jen trochu zpět, není to tak dlouho, co nás ještě hřálo letní sluníčko. Pokud hodím jedno očko vpřed, Vánoce jsou již zase přede dveřmi. Jedním z příspěvků do vánoční Aromaterapie by měl být i článek o vánočním éterickém oleji. Přemýšlel jsem, který by to měl být a napadl mě hřebíček.

Zkušenosti a rady: Nohy nám také patří!

Pocení nohou je stejně tak nepříjemný, jakož i rozšířený problém. Dle mého odhadu se dotýká až jedné pětiny populace. Úzce spojený s tímto problémem je i onen velice nepříjemný odér, který vzniká při bakteriálním rozkladu potu. Nelze se divit, že celá záležitost je nepříjemná nejen postiženému, ale i jeho okolí. Zde však nejde jen o „mokré nohy“ či nepříjemný zápach, ale za daných okolností vznikají ideální podmínky pro vznik plísňových onemocnění nohou.

Zkušenosti a rady: MOLUSAN

Chtěla bych Vám mnohokrát poděkovat za Váš produkt MOLUSAN.

Zkušenosti a rady: ELEUTHEROCOCCOVÝ EXTRAKT

Po dlouhé rozvaze a s příchodem chladnějších dnů jsem se rozhodla, že zakoupím velké balení ELEUTHEROCOCCOVÉHO EXTRAKTU. Nejprve jsem musela sama sobě slíbit, že tentokrát s užíváním vytrvám alespoň 6 týdnů, abych mohla účinky řádně posoudit.

Zkušenosti a rady: Kapkový omyl

Milí přátelé, ráda bych se s Vámi podělila o svou novou zkušenost s olejíčkem ATEMOL.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku

mockrát děkuji za Vaši odpověď a hlavně za pomoc. Vámi doporučené oleje si objednám, přece jenom na bazénu asi nemám zánět močového měchýře naposled.

Zkušenosti a rady: Za nechty ho uznávam! (SK)

Moja dcéra má 18 rokov. Mimochodom, len rodič, ktorého postihlo rovnaké šťastie (či osud) vie, čo všetko táto holá veta vyjadruje: Od večne obsadenej kúpeľne, stále sa hromadiacich nezmyselných nových kusov odevu, cez 4farebné vlasy a šialené diéty na dosiahnutie vyziabnutej postavy, neustálu potrebu utrácať peniaze – až po ambiciózne plány precestovať svet a dobyť Holywood.

Zkušenosti a rady: Pedikúra v domovech seniorů

Pedikúru do domovů pro seniory jezdím dělat moc ráda, staří lidé jsou velice vděčni za jakoukoliv péči. A péče o nožičky je jedna z nich. Jedná se převážně o cukrovkáře, seniory s bércovými vředy, onemocněním žil. Prostě jejich nožičky potřebují velkou péči a trpělivost. Při pedikúře se seniorům velice uleví.

Zkušenosti a rady: Hemoroidy

Při čtení článku v jednom nejmenovaném časopise jsem se nedávno dozvěděla, jak velké procento naší české populace trápí hemoroidy. Dlouho jsem si myslela, že se jedná o „onemocnění“ méně časté, možná proto, že se o něm veřejně nemluvilo. Je dobře, že i v tomto směru padla různá tabu a je možno i o takovýchto tématech hovořit i psát.

Zkušenosti a rady: Skvelá lekárka SALTIA

Ríša aromaterapeutických prípravkov Karla Hadka mi niekdy pripomína rozprávkový les, kde stále natrafíte na nové prekvapenie. K ďaľším mojim „objavom“ patrí svojou vôňou a jemnosťou nenápadný krémik SALTIA BN.

Zkušenosti a rady: CHRÁPETE?

Problém s chrápáním trápí stále více lidí. Je to velice nepříjemné jak pro chrápajícího, tak pro lože sdílejícího partnera.

Poradna

AromaFlora: Poradna

AromaFauna: PAPENDO

Před několika měsíci, vlastně již roky, rozšířila řadu AromaFauna směs éterických olejů ENDOPARAZIN. Když jsem zasílala do tiskárny požadavek na 5000 ks etiket, na mysl mi přišla otázka: „Jak dlouho bude trvat, než se vypotřebují…?“ Za tuto myšlenku jsem se již mnohokrát zastyděla… Vnitřní parazité jsou větší problém, než jsem si myslela.

AromaFauna: Chov papoušků

Chovem papoušků se naše rodina zabývá více než třicet pět let. Během této doby byla problematika odčervování vždy významným faktorem dobré kondice chovaných jedinců i úspěšných odchovů další generace. Významnou roli v našem případě hraje i skutečnost, že papoušky chováme ve venkovních voliérách a že chováme australské druhy papoušků, které velmi rádi tráví čas hledáním něčeho dobrého na zemi. Tato činnost je spojena s přehrabováním půdy a tím se pravděpodobnost nákazy zvyšuje na maximum.

AromaFauna: Jak na blechy s aromaterapií

Jako vychovatelka na základní škole se neustále setkávám s větou v oběžníku „ve škole se objevily vši“ a jako majitelka psího salonu zase s blechami u psích zákazníků. Blechy a vši, neustálý problém a boj. Chemické přípravky nezabírají, pokud ano, tak na chvíli. Rodiče dětí i majitelé pejsků neustále hledají, jak na tyto parazity. Pojďme na ně s aromaterapií!