Časopis
Časopis Aromaterapie 4/2014
Novinky: LECINOS
Asi není náhodou, že jedny z nečastějších problémů, které nás trápí, jsou právě různé nepříjemnosti v oblasti vstupních dutin do organizmu. Na otázku, proč tomu tak je, je odpověď celkem jednoduchá. Jedním z neoddiskutovatelných faktorů je stále se zhoršující životní prostředí. Ruku v ruce se zhoršující se ekologií jde samozřejmě i snižující se schopnost organizmu se těmto znečištěním bránit, tedy zhoršená imunita. Co se řešení vzniklých problémů, tedy onemocnění týká, bylo by nehoráznou drzostí napsat, že jsou jednoduchá. Pravý opak je pravdou. Jako jednu ze vstupních dutin, která je velice často nepříjemnými problémy postihována, je i náš nos.
Vdechovaný vzduch obsahuje všechen drek, který lidstvo vyprodukuje a který končí ve vzduchu. Zde je v principu jedno, zda se jedná o obyčejný prach, různé agresivní chemikálie, které mají formu plynných exhalátů, či pevných mikropartiklů. O jejich účincích na plíce v tomto pojednání pomlčím, ono stačí posvítit si na jejich agresivitu, jež vyvíjí na nosní sliznici při vdechování. Zde samozřejmě dochází vdechováním kontaminovaného vzduchu k permanentnímu oslabování funkčnosti sliznic této vstupní dutiny do organismu. Zde se po dlouhá léta osvědčují speciality na ošetření nosní dutiny, nosní oleje s logem KH. Ale ani tyto nosní regenerační oleje nejsou schopny činit zázraky.
Hlavně pak v chladném ročním období, kdy sluníčko odcestovalo na jih, se daleko více zdržujeme v dobře vytápěných prostorách a s tím je spojen další negativní faktor a tím je suchost vdechovaného vzduchu. Od chvíle, kdy se člověk na planetě Zemi objevil, žil v přírodě, kde vlhkost vzduchu byla vždy podstatně vyšší. Naše nosánky se za pár generací, které si užívají vytápěných místností, na průvodní jev, suchost vzduchu, samozřejmě nemohly vývojově uzpůsobit. A tak dochází i k vysoušení nosní sliznice, tím i jejímu funkčnímu oslabování a nemoci to mají jednodušší. Tato skutečnost pak podstatným způsobem přispívá k tomu, že nás velice rychle navštíví stejně tak nezvaný, jakož i nepříjemný host – rýma.
Novinka, přípravek LECINOS, se svojí koncepcí od nosních olejů odlišuje. Jedná se o lecitinovou emulzi, která sliznici zvlhčuje. Je schopna optimalizovat funkce sliznice. Samozřejmě obsahuje i éterické oleje, které vykazují antimikrobiální účinky. Na tomto místě nutno zmínit i obsažené vitamíny. Lze tedy říci, že LECINOS bude vítanou prevencí rým. A nejen to! LECINOS krom jiného obsahuje i éterické oleje, které se osvědčí i při již vzniklé rýmě. A to nejen svými antimikrobiálními účinky.
Častým problémem při rýmě bývají otoky, které znepříjemňují život tím, že zhoršují možnost dýchat nosem. V LECINOSU proto byly použity éterické oleje, které působí i proti otokům. Proto lze tento přípravek použít i při tomto problému. Občas se stalo, že si moji „pokusní králíčci“ (pro ochránce zvířat jen upozorňuji, že byli bez kožíšku a nikoli po amputaci dvou ťapek) při prvních aplikacích preparátu pociťovali v nose, po krátkou přechodnou dobu jisté pálení či štípání. To se samozřejmě může stát, pokud sliznice není naprosto v pořádku. Během krátké doby však dochází díky regeneraci nosní sliznice k vymizení tohoto jevu. Preparát se aplikuje do nosu za pomoci aplikátoru – rozprašovače. Lze jej používat v případě potřeby i vícekrát denně. Na rozdíl od mnohých medikamentů, které nabízí farmacie, LECINOS neobsahuje nic, na co by mohla vzniknout závislost. LECINOS bych nedoporučoval používat u malých dětí. Ono zmíněné štípaní či pálení v nose by zcela jistě bylo důvodem hlasitých protestů.
Vzhledem k tomu, že se nám blíží Vánoce, ubývá světla a přibývá chladných a pošmourných dnů. Nelze se za těchto okolností divit, že Ježíšek na svých toulkách světem již provádí kontrolu příprav Vánoc i u nás v Kšicích. Letos nás navštívil mírně nachlazený, se silnou rýmou. Dal jsem mu samozřejmě LECINOS k vyzkoušení. Myslím, že s ním byl spokojen. Poprosil mě, aby nikoli 10, ale 15 prvních objednávajících dostalo tuto lecitinovou specialitu v lahvičce o objemu 50 ml k vyzkoušení jako dárek. Jistě mi dáte za pravdu, že Ježíškovi nelze odmítnout.
Karel Hadek
Úvodní slovo Karla Hadka
Ne každým rokem se povede, abych se při pohledu z okna mohl i touto dobou domnívat, že je léto. Modrá obloha, sluníčko nejen svítí, ale i příjemně hřeje. Letošní kalendářní léto však již nenávratně patří minulosti. Krásně barevné listí na stromech napovídá, že u slůvka léto chybí přídavné jméno babí. Ono počasí mi tak trochu nesedí při vědomí, že píši pár slov pro vánoční vydání časopisu Aromaterapie.
Novinky: LECINOS
Asi není náhodou, že jedny z nečastějších problémů, které nás trápí, jsou právě různé nepříjemnosti v oblasti vstupních dutin do organizmu. Na otázku, proč tomu tak je, je odpověď celkem jednoduchá. Jedním z neoddiskutovatelných faktorů je stále se zhoršující životní prostředí.
Novinky: Tanalip
Ten dělá to a ten zas tohle… Název jedné z písniček Ježka, Voskovce a Wericha, která je sice obsahově o něčem úplně jiném než o éterických olejích, ale jak jinak začít psát o jejich účincích. I proto většina autorů uvádí ve svých recepturách směsi éterických olejů, kde… Ten dělá to a ten zas tohle.
Novinky: „Hadkovský kalendář“
Mléčná dráha v prosinci jasná, bude v příštím roce úroda krásná. A abyste byli krásní i vy, přinášíme oblíbený „Hadkovský kalendář“, kdy níže vybrané přípravky nakoupíte v uvedené období se slevou 20 %. Slevy se nesčítají.
Slovo odborníka: Čistota půl zdraví?
Díky skutečnosti, že se rodíme jako majitelé dvou očí, nikoli mikroskopů, některé věci prostě nevidíme. Např. bakterie, které jsou prakticky všudypřítomné a jež nás všude, někdy méně, jindy více obklopují. Kdesi jsem slyšel, že prostředí bez mikrobů existuje pouze na operačním sále. Kdo chce, může tomu věřit.
Zkušenosti a rady: Hřebíčkový olej
Ohlédnu-li se v čase jen trochu zpět, není to tak dlouho, co nás ještě hřálo letní sluníčko. Pokud hodím jedno očko vpřed, Vánoce jsou již zase přede dveřmi. Jedním z příspěvků do vánoční Aromaterapie by měl být i článek o vánočním éterickém oleji. Přemýšlel jsem, který by to měl být a napadl mě hřebíček.
Zkušenosti a rady: Nohy nám také patří!
Pocení nohou je stejně tak nepříjemný, jakož i rozšířený problém. Dle mého odhadu se dotýká až jedné pětiny populace. Úzce spojený s tímto problémem je i onen velice nepříjemný odér, který vzniká při bakteriálním rozkladu potu. Nelze se divit, že celá záležitost je nepříjemná nejen postiženému, ale i jeho okolí. Zde však nejde jen o „mokré nohy“ či nepříjemný zápach, ale za daných okolností vznikají ideální podmínky pro vznik plísňových onemocnění nohou.
Zkušenosti a rady: MOLUSAN
Chtěla bych Vám mnohokrát poděkovat za Váš produkt MOLUSAN.
Zkušenosti a rady: ELEUTHEROCOCCOVÝ EXTRAKT
Po dlouhé rozvaze a s příchodem chladnějších dnů jsem se rozhodla, že zakoupím velké balení ELEUTHEROCOCCOVÉHO EXTRAKTU. Nejprve jsem musela sama sobě slíbit, že tentokrát s užíváním vytrvám alespoň 6 týdnů, abych mohla účinky řádně posoudit.
Zkušenosti a rady: Kapkový omyl
Milí přátelé, ráda bych se s Vámi podělila o svou novou zkušenost s olejíčkem ATEMOL.
Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku
mockrát děkuji za Vaši odpověď a hlavně za pomoc. Vámi doporučené oleje si objednám, přece jenom na bazénu asi nemám zánět močového měchýře naposled.
Zkušenosti a rady: Za nechty ho uznávam! (SK)
Moja dcéra má 18 rokov. Mimochodom, len rodič, ktorého postihlo rovnaké šťastie (či osud) vie, čo všetko táto holá veta vyjadruje: Od večne obsadenej kúpeľne, stále sa hromadiacich nezmyselných nových kusov odevu, cez 4farebné vlasy a šialené diéty na dosiahnutie vyziabnutej postavy, neustálu potrebu utrácať peniaze – až po ambiciózne plány precestovať svet a dobyť Holywood.
Zkušenosti a rady: Pedikúra v domovech seniorů
Pedikúru do domovů pro seniory jezdím dělat moc ráda, staří lidé jsou velice vděčni za jakoukoliv péči. A péče o nožičky je jedna z nich. Jedná se převážně o cukrovkáře, seniory s bércovými vředy, onemocněním žil. Prostě jejich nožičky potřebují velkou péči a trpělivost. Při pedikúře se seniorům velice uleví.
Zkušenosti a rady: Hemoroidy
Při čtení článku v jednom nejmenovaném časopise jsem se nedávno dozvěděla, jak velké procento naší české populace trápí hemoroidy. Dlouho jsem si myslela, že se jedná o „onemocnění“ méně časté, možná proto, že se o něm veřejně nemluvilo. Je dobře, že i v tomto směru padla různá tabu a je možno i o takovýchto tématech hovořit i psát.
Zkušenosti a rady: Skvelá lekárka SALTIA
Ríša aromaterapeutických prípravkov Karla Hadka mi niekdy pripomína rozprávkový les, kde stále natrafíte na nové prekvapenie. K ďaľším mojim „objavom“ patrí svojou vôňou a jemnosťou nenápadný krémik SALTIA BN.
Zkušenosti a rady: CHRÁPETE?
Problém s chrápáním trápí stále více lidí. Je to velice nepříjemné jak pro chrápajícího, tak pro lože sdílejícího partnera.
AromaFauna: PAPENDO
Před několika měsíci, vlastně již roky, rozšířila řadu AromaFauna směs éterických olejů ENDOPARAZIN. Když jsem zasílala do tiskárny požadavek na 5000 ks etiket, na mysl mi přišla otázka: „Jak dlouho bude trvat, než se vypotřebují…?“ Za tuto myšlenku jsem se již mnohokrát zastyděla… Vnitřní parazité jsou větší problém, než jsem si myslela.
AromaFauna: Chov papoušků
Chovem papoušků se naše rodina zabývá více než třicet pět let. Během této doby byla problematika odčervování vždy významným faktorem dobré kondice chovaných jedinců i úspěšných odchovů další generace. Významnou roli v našem případě hraje i skutečnost, že papoušky chováme ve venkovních voliérách a že chováme australské druhy papoušků, které velmi rádi tráví čas hledáním něčeho dobrého na zemi. Tato činnost je spojena s přehrabováním půdy a tím se pravděpodobnost nákazy zvyšuje na maximum.
AromaFauna: Jak na blechy s aromaterapií
Jako vychovatelka na základní škole se neustále setkávám s větou v oběžníku „ve škole se objevily vši“ a jako majitelka psího salonu zase s blechami u psích zákazníků. Blechy a vši, neustálý problém a boj. Chemické přípravky nezabírají, pokud ano, tak na chvíli. Rodiče dětí i majitelé pejsků neustále hledají, jak na tyto parazity. Pojďme na ně s aromaterapií!