Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 4/2014

AromaFauna: Chov papoušků

Chovem papoušků se naše rodina zabývá více než třicet pět let. Během této doby byla problematika odčervování vždy významným faktorem dobré kondice chovaných jedinců i úspěšných odchovů další generace. Významnou roli v našem případě hraje i skutečnost, že papoušky chováme ve venkovních voliérách a že chováme australské druhy papoušků, které velmi rádi tráví čas hledáním něčeho dobrého na zemi. Tato činnost je spojena s přehrabováním půdy a tím se pravděpodobnost nákazy zvyšuje na maximum. Zbavit se vajíček parazitů ve venkovních voliérách, přes které přelétá volně žijící ptactvo, by bylo možné snad jen neustálým velmi důkladným úklidem voliér za použití vysokých teplot (přes 80 °C) do hloubky několika centimetrů.

Z řad vnitřních parazitů se u papoušků nejčastěji vyskytují takzvaní oblí červi (škrkavky, kapilárie a filárie). Postupem doby se stále rozšiřuje spektrum červů a snižuje se účinnost antiparazitálních chemických prostředků (anthelmintik), které čistí od oblých červů střeva, nedokáží však většinou odčervit například plíce, játra, srdce apod. Navíc se v těle díky použití chemických prostředků vytvoří nerovnováha, při níž se může velmi rychle zhoršit zdravotní stav papouška.

Dalším negativním faktorem pro celkovou kondici jedince je pak i četnost, se kterou by mělo být spojeno podávání anthelmintik s ohledem na vývojový cyklus - prepatentní periodu (doba mezi požitím zárodečného vajíčka parazita a výskytem životaschopných vajíček další generace v exkrementech). Například samička škrkavky, která se dožívá asi jednoho roku, vyloučí denně až 14 000 velmi odolných vajíček, která potřebují jen několik dnů (za přítomnosti vlhka, tepla a kyslíku), aby byla schopná invaze. Papoušek pak společně s potravou přijme vajíčka a z nich se v trávicím traktu uvolní larvy, které se mezi 10. až 17. dnem zavrtají do střevní sliznice. V této době se projeví i nejvýraznější klinické příznaky, jako skleslost, apatie a průjem. Provede‑li se v této době parazitologické vyšetření trusu, je negativní, protože larvy nyní žádná vajíčka neprodukují. Následně se larvičky přesunou do střeva, rostou, několikrát se svlékají a zhruba ve stáří 2 měsíců dospívají a začínají produkovat vajíčka zjistitelná v trusu. Přihlédneme‑li tedy ke všem výše zmíněným faktorům, museli bychom odčervovat několikrát ročně.

Antiparazitní chemické prostředky však nelze použít během celého roku, neboť u jedinců dochází například k přepeřování, snášce či krmení mláďat. Všechny druhy uvedených komplikací včetně neúspěšné léčby začervení a naší několikaleté snahy vyčlenit z příjmu papoušků všechny syntetické léky či aditiva, nás vedly k tomu, abychom hledali jinou cestu, jak našim papouškům pomoci od vnitřních parazitů. Cesta nás dovedla přes sušené či čerstvé byliny až k éterickým olejům, především směsi éterických olejů Endoparazin. Velmi dobré zkušenosti s éterickými oleji a výrobky AKH a AF jsme již měli několik let, a tak nebyl důvod čeho se obávat.

„Testovat“ jsme začali na našich nejmenších druzích – neophemách tyrkysových. To, co následovalo během několika minut po aplikaci, předčilo všechna naše očekávání. Došlo k okamžitému působení éterických olejů a k postupnému vylučování parazitů. Nutno ještě podotknout, že k vylučování parazitů došlo i přes nedávné odčervení bez pozitivního nálezu v trusu. Od té doby, tedy více než rok, používáme v našem chovu pouze Endoparazin a PAPENDO, a to i pro naše slepice a psy. „PAPENDO“ aplikujeme pravidelně našim papouškům na pochutiny a to i v „kritických obdobích“, jako je oslabení jedince, snůška či krmení mláďat. Výsledky se dostavily hned následující chovnou sezónu. Odchov se podařil bez jediného úhynu mláděte či krmícího páru na parazitární nákazu. Rostlinné silice posílily i celkovou obranyschopnost papoušků vůči ostatním parazitům z řad virů, bakterií a plísní. Vzorek PAPENDO vyzkoušel i náš známý na papouškovi rodu Psittacula, který bez jakékoliv klinické příčiny ztrácel peří a chřadl. Po dvouměsíční aplikaci došlo k obnově peří a celkové rekonvalescenci. Reference od ostatních chovatelů, kterým jsme poskytli vzorky přípravku, jsou taktéž velmi pozitivní. Jsme velice rádi, že jsme konečně na trhu našli šetrnou přírodní cestu, jak zbavit naše papoušky nepříjemných parazitů.

Ing. Jana Kamberská, www.paputo.cz

Úvodní slovo Karla Hadka

Ne každým rokem se povede, abych se při pohledu z okna mohl i touto dobou domnívat, že je léto. Modrá obloha, sluníčko nejen svítí, ale i příjemně hřeje. Letošní kalendářní léto však již nenávratně patří minulosti. Krásně barevné listí na stromech napovídá, že u slůvka léto chybí přídavné jméno babí. Ono počasí mi tak trochu nesedí při vědomí, že píši pár slov pro vánoční vydání časopisu Aromaterapie.

Novinky: LECINOS

Asi není náhodou, že jedny z nečastějších problémů, které nás trápí, jsou právě různé nepříjemnosti v oblasti vstupních dutin do organizmu. Na otázku, proč tomu tak je, je odpověď celkem jednoduchá. Jedním z neoddiskutovatelných faktorů je stále se zhoršující životní prostředí.

Novinky: Tanalip

Ten dělá to a ten zas tohle… Název jedné z písniček Ježka, Voskovce a Wericha, která je sice obsahově o něčem úplně jiném než o éterických olejích, ale jak jinak začít psát o jejich účincích. I proto většina autorů uvádí ve svých recepturách směsi éterických olejů, kde… Ten dělá to a ten zas tohle.

Novinky: „Hadkovský kalendář“

Mléčná dráha v prosinci jasná, bude v příštím roce úroda krásná. A abyste byli krásní i vy, přinášíme oblíbený „Hadkovský kalendář“, kdy níže vybrané přípravky nakoupíte v uvedené období se slevou 20 %. Slevy se nesčítají.

Slovo odborníka: Čistota půl zdraví?

Díky skutečnosti, že se rodíme jako majitelé dvou očí, nikoli mikroskopů, některé věci prostě nevidíme. Např. bakterie, které jsou prakticky všudypřítomné a jež nás všude, někdy méně, jindy více obklopují. Kdesi jsem slyšel, že prostředí bez mikrobů existuje pouze na operačním sále. Kdo chce, může tomu věřit.

Zkušenosti a rady: Hřebíčkový olej

Ohlédnu-li se v čase jen trochu zpět, není to tak dlouho, co nás ještě hřálo letní sluníčko. Pokud hodím jedno očko vpřed, Vánoce jsou již zase přede dveřmi. Jedním z příspěvků do vánoční Aromaterapie by měl být i článek o vánočním éterickém oleji. Přemýšlel jsem, který by to měl být a napadl mě hřebíček.

Zkušenosti a rady: Nohy nám také patří!

Pocení nohou je stejně tak nepříjemný, jakož i rozšířený problém. Dle mého odhadu se dotýká až jedné pětiny populace. Úzce spojený s tímto problémem je i onen velice nepříjemný odér, který vzniká při bakteriálním rozkladu potu. Nelze se divit, že celá záležitost je nepříjemná nejen postiženému, ale i jeho okolí. Zde však nejde jen o „mokré nohy“ či nepříjemný zápach, ale za daných okolností vznikají ideální podmínky pro vznik plísňových onemocnění nohou.

Zkušenosti a rady: MOLUSAN

Chtěla bych Vám mnohokrát poděkovat za Váš produkt MOLUSAN.

Zkušenosti a rady: ELEUTHEROCOCCOVÝ EXTRAKT

Po dlouhé rozvaze a s příchodem chladnějších dnů jsem se rozhodla, že zakoupím velké balení ELEUTHEROCOCCOVÉHO EXTRAKTU. Nejprve jsem musela sama sobě slíbit, že tentokrát s užíváním vytrvám alespoň 6 týdnů, abych mohla účinky řádně posoudit.

Zkušenosti a rady: Kapkový omyl

Milí přátelé, ráda bych se s Vámi podělila o svou novou zkušenost s olejíčkem ATEMOL.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku

mockrát děkuji za Vaši odpověď a hlavně za pomoc. Vámi doporučené oleje si objednám, přece jenom na bazénu asi nemám zánět močového měchýře naposled.

Zkušenosti a rady: Za nechty ho uznávam! (SK)

Moja dcéra má 18 rokov. Mimochodom, len rodič, ktorého postihlo rovnaké šťastie (či osud) vie, čo všetko táto holá veta vyjadruje: Od večne obsadenej kúpeľne, stále sa hromadiacich nezmyselných nových kusov odevu, cez 4farebné vlasy a šialené diéty na dosiahnutie vyziabnutej postavy, neustálu potrebu utrácať peniaze – až po ambiciózne plány precestovať svet a dobyť Holywood.

Zkušenosti a rady: Pedikúra v domovech seniorů

Pedikúru do domovů pro seniory jezdím dělat moc ráda, staří lidé jsou velice vděčni za jakoukoliv péči. A péče o nožičky je jedna z nich. Jedná se převážně o cukrovkáře, seniory s bércovými vředy, onemocněním žil. Prostě jejich nožičky potřebují velkou péči a trpělivost. Při pedikúře se seniorům velice uleví.

Zkušenosti a rady: Hemoroidy

Při čtení článku v jednom nejmenovaném časopise jsem se nedávno dozvěděla, jak velké procento naší české populace trápí hemoroidy. Dlouho jsem si myslela, že se jedná o „onemocnění“ méně časté, možná proto, že se o něm veřejně nemluvilo. Je dobře, že i v tomto směru padla různá tabu a je možno i o takovýchto tématech hovořit i psát.

Zkušenosti a rady: Skvelá lekárka SALTIA

Ríša aromaterapeutických prípravkov Karla Hadka mi niekdy pripomína rozprávkový les, kde stále natrafíte na nové prekvapenie. K ďaľším mojim „objavom“ patrí svojou vôňou a jemnosťou nenápadný krémik SALTIA BN.

Zkušenosti a rady: CHRÁPETE?

Problém s chrápáním trápí stále více lidí. Je to velice nepříjemné jak pro chrápajícího, tak pro lože sdílejícího partnera.

Poradna

AromaFlora: Poradna

AromaFauna: PAPENDO

Před několika měsíci, vlastně již roky, rozšířila řadu AromaFauna směs éterických olejů ENDOPARAZIN. Když jsem zasílala do tiskárny požadavek na 5000 ks etiket, na mysl mi přišla otázka: „Jak dlouho bude trvat, než se vypotřebují…?“ Za tuto myšlenku jsem se již mnohokrát zastyděla… Vnitřní parazité jsou větší problém, než jsem si myslela.

AromaFauna: Chov papoušků

Chovem papoušků se naše rodina zabývá více než třicet pět let. Během této doby byla problematika odčervování vždy významným faktorem dobré kondice chovaných jedinců i úspěšných odchovů další generace. Významnou roli v našem případě hraje i skutečnost, že papoušky chováme ve venkovních voliérách a že chováme australské druhy papoušků, které velmi rádi tráví čas hledáním něčeho dobrého na zemi. Tato činnost je spojena s přehrabováním půdy a tím se pravděpodobnost nákazy zvyšuje na maximum.

AromaFauna: Jak na blechy s aromaterapií

Jako vychovatelka na základní škole se neustále setkávám s větou v oběžníku „ve škole se objevily vši“ a jako majitelka psího salonu zase s blechami u psích zákazníků. Blechy a vši, neustálý problém a boj. Chemické přípravky nezabírají, pokud ano, tak na chvíli. Rodiče dětí i majitelé pejsků neustále hledají, jak na tyto parazity. Pojďme na ně s aromaterapií!