Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2021

Volné radikály, jarní únava, opalování a ANTIOXI

Letošní jaro si slunce dává s prvními paprsky na čas. Za každý teplý den nás hned odmění/uzemní několika sněhovými. Možná, že si svoji sílu šetří až na letní dny, aby nám vynahradilo celoroční LOCKDOWN a my se potom mohli naLO(C)KAT léta plnými doušky.

Většina lidí se ráda opaluje nebo jen vystavuje svoji tvář slunečním paprskům, protože jim dodávají energii, zlepšují náladu a podporují tvorbu vitamínu D. Ten je důležitý nejen pro růst kostí ale i pro metabolismus těla. Ale jak se říká, dobrého pomálu. Stojíme si za tím, že opalování v rozumné míře je zdraví prospěšné.

Je důležité, abychom tělo – kůži – podporovali zevnitř. Pro ochranu kůže před sluncem toho můžeme udělat hodně. Jedním z přírodních prostředků, které pomáhají v ochraně pokožky, jsou ANTIOXIDANTY. Jejich hlavní funkcí je ochrana organismu proti VOLNÝM RADIKÁLŮM. Ty mají negativní vliv nejen na stav kůže, ale oslabují také imunitu, ničí klouby a v neposlední řadě zvyšují riziko civilizačních onemocnění. Z toho vyplývá, že zvýšenou potřebu antioxidantů můžeme pociťovat během celého roku.

V čem jsou ANTIOXIDANTY tak výjimečné?

Vážou na sebe volné radikály, tím neutralizují jejich negativní vliv/dopad. Také dodávají pokožce látky pro zachování pružnosti a některé podporují tvorbu melaninu a urychlují opálení.

Nejsilnějšími antioxidanty jsou např. VITAMÍN C a VITAMÍN E, betakaroten a selen. Ty si tělo ale neumí vyrobit samo a je tedy nutné je dodat v jídle.

Nejlepší cestou, jak zajistit dostatek antioxidantů, je vyvážená strava, která obsahuje dostatek ovoce a zeleniny. Ale které ovoce a zeleninu si vybrat? Má některá silnější či slabší antioxidační účinek? Na tuto otázku nám dokáže dobře odpovědět stupnice ORAC (ORAC = Oxygen Radical Absorption Capacity)

Na nejvyšších příčkách se umístilo zejména takzvané super ovoce, např. granátové jablko, borůvky, maliny, bobule aronia, bobule acai, šípky a brusinky, některé druhy ořechů a co je zajímavé – četně je zastoupeno i koření. Koření, které v kuchyni často používáme.

Velmi vysoké hodnoty vykazují např. hřebíček, koriandr, fenykl, dobromysl, tymián, šalvěj muškátová i obecná, zázvor, česnek, rozmarýn, saturejka, skořice a další.

Protože éterické oleje jsou vlastně „tekuté koncentráty“ rostlin, vznikla v roce 2016 směs ANTIOXI doslova nabitá éterickými oleji s antioxidačním účinkem. Ne náhodou je jich většina z koření či bylin: hřebíčkový, koriandrový, zázvorový, dobromyslový, rozmarýnový, skořicový… mátový. Použití této směsi se ideálně nabízí před prvním sluněním.

Výše zmíněná fakta se mi zdála více než lákavá na to, abych se rozhodla směs ihned nevyzkoušet „na vlastní kůži“.

Vzhledem k tomu, že mám s vnitřním užíváním éterických olejů již své zkušenosti, začala jsem hned s užíváním 2× 10 kapek do ŽELATINOVÝCH TOBOLEK (v nabídce se nacházejí i TOBOLKY CELULÓZOVÉ) – ráno a večer po jídle.

A výsledek testování? První dva dny jsem pociťovala častější frekvenci vyprazdňování než obvykle, tělo se čistilo. Po zhruba dvou týdnech jsem si začala všímat čistší a prozářenější pleti. Dalším bonusem, který přičítám užívání ANTIOXI, je, že se mi letos vyhnula jarní únava. Když o tom tak přemýšlím, letošní jaro je pro nás matky mnohem náročnější, a já přesto nepadám únavou tak, jak to bylo v minulých letech běžné. Je-li to způsobené užíváním ANTIOXI nebo ne, se asi nedozvím, ale jisté je, že silné antimikrobiální a protizánětlivé účinky éterických olejů z ANTIOXI dělají mému tělu dobře. Příští rok z jara jdu do této kúry znovu.

Na konec je však důležité zmínit, že i když budeme přijímat ochranu proti slunci ve stravě, stále je nutné při slunění používat ochranné opalovací prostředky, třeba oblíbené OPALOVACÍ OLEJE.

Kdo dočetl až sem, zaslouží si dozvědět se o trochu více. Víte, že dle stupnice/ indexu ORAC obsahuje velké množství ANTIOXIDANTŮ také tmavá čokoláda a červené víno? J

Hezké letní dny.

Lenka Rigová

Úvodní slovo pana Hadka

Po dlouhém, téměř nekonečném čekání je zde květen. Měsíc lásky, zelenající se přírody, vonících květů. Ne nadarmo lze konstatovat, že pro mnohé se jedná o nejkrásnější měsíc v roce. Po letošní zimě, která krom běžných zimních specifik přinesla i mnohá drastická omezení prakticky ve všech oblastech života v souvislosti s doslova nekontrolovatelným šířením koronaviru, bylo čekání na příchod teplého ročního období spojeno nejen s netrpělivostí, ale i nadějí.

Den „D“ je 11. 6. 2021

Pomalu se již blíží pro nás všechny nejdůležitější datum velké změny a to je 11. 6. 2021. Od tohoto dne budete dělat své objednávky na novém e-shopu.

Éterický olej z pelyňku pravého – NOVINKA!

Pelyňků na světě existuje řada druhů (pelyněk roční, pelyněk černobýl,…), náš nově nabízený éterický olej pochází z pelyňku pravého, latinsky Artemisia absinthium. Už samotný latinský název je zajímavý, odkazuje na bohyni antického Řecka Artemis.

Bradavice

Jedním z obtěžujících problémů, který velice často znepříjemňuje život, jsou bradavice. Jejich latinské označení je verruca. Je známa více než stovka různých lidských papilomavirů, jež bradavice způsobují. Bradavice se u člověka vyskytují v jakémkoli věku, někdy jednotlivě, jindy ve skupinách.

Ach ty nohy…

Na problém, který je celkem častým důvodem dotazů, a který je v populaci značně rozšířeným, nás upozorňují naše vnímavé nosánky. Aromaterapie je, až na malé výjimky (např. česnekový olej), spojena s příjemnými vůněmi, takže problém nepříjemného zápachu nohou lze vnímat doslova jako ukázkovou anti-aromaterapii.

Cedrový olej

Aby pojednání o cedrovém oleji nebylo nudné, hned v úvodu uvedu, že i cedrových olejů je několik odlišných typů. Jako takzvaný „pravý cedrový“ je označovaný olej pocházející z libanonského cedru (Cedrus libani) a je na trhu prakticky nedostupný. Další verze cedrových olejů pochází z Cedrus atlantika, Cedrus deodora či Cedrus brevifolia.

Svědivost pokožky

Snad každý se již v životě seznámil s občasnými pocity nepříjemného svědění pokožky, které někdy bez zjevných důvodů člověka postihne. Ovšem nic, co se týká projevů naší pokožky či sliznic není bezdůvodné, a i pro svědivost existuje široká paleta příčin. Jako příklad lze zmínit svědivost partií pohlavních orgánů, která bývá dost často vyvolána mycími tenzidovými přípravky.

Plumérie bílá – přičichněte k exotice

Plumérie nás okouzlí nejen krásou svých květů, ale i vůní a účinky z ní získávaných složek. Stálezelený strom s latinským názvem Plumeria alba má původ ve Střední Americe a Karibiku, v současnosti je pěstována i v Africe a Asii. Nazývána je také frangipani, pagoda tree, indický jasmín nebo „strom života“. Květy má zářivě bílé se žlutým středem.

Co dokážou Th buňky?

Podpora obranyschopnosti je stálé a nevyčerpatelné téma. Imunita je zajištěna obrovským spektrem buněk, které se navzájem ovlivňují a regulují jak přímým kontaktem, tak i komunikačními molekulami – cytokiny.

VAGINÁLNÍ DYSKOMFORT

Pojmem dyskomfort vyjadřujeme jakési „nepohodlí“, které patří k velmi častým obtížím, na které si ženy stěžují. Nejčastěji bývá doprovázen svěděním, výtokem a pálením nebo jen pocitem, že tam „dole“ není něco v pořádku.

Opalování a ochrana před UV zářením

SPF ochranný sluneční faktor označuje, jak bude opalovací přípravek chránit pokožku proti UVB slunečnímu záření, které způsobuje spálení pokožky. Pokožku poškozuje a může přispět ke vzniku rakoviny kůže. Z toho důvodu je uvedení míry SPF ochrany na opalovacích přípravcích povinné.

Vitamín D

Slunce je bezpochyby nejvýznamnějším zdrojem vitamínu D. Uvádí se, že ze slunce získáme až 90 % potřebné dávky. Nedostatkem vitamínu D trpíme hlavně v zimních obdobích, kdy je málo slunečního svitu. Z dat vyplývá, že až 70 % Čechů trpí jeho nedostatkem.

Fototoxicita

V aromaterapeutické literatuře se u éterických olejů pocházejících z některých druhů rostlin můžete dozvědět, že jsou fototoxické. Co si pod tímto termínem představit a na co si dát pozor? Fototoxicita je vlastnost některých chemických látek, které v kombinaci se slunečním zářením (ale i např. při opalování v soláriu) vyvolají poškození tkáně, tedy kůže.

Záhady třezalky tečkované

Sluníčko nabírá na síle a blíží se doba, kdy budeme dokonce potřebovat i opalovací krém. Jednou z důležitých složek našich opalovacích olejů je macerát z třezalky tečkované – i přes to, že třezalka obsahuje hypericin známý svou fototoxicitou (tzn. po ozáření sluncem poškozuje vlivem fototoxické reakce kůži).

RECENZE klientů

INTIMISS – tento produkt používám již mnoho let. Je to naprosto skvělý multifunkční preparát, který si poradí s jakýmkoli pleťovým dyskomfortem. Původně jsem si ho zakoupila pro jeho prvotní účel – jako intimní balzám. Postupným užíváním jsem ze svého života naprosto eliminovala jakékoli mykózy či nepříjemné pocity v intimních partiích.

Pochvala – CANDIÖL

Vážený pane Hadku, ráda bych poděkovala za Vaše voňavé a hlavně účinné výrobky. A chtěla bych se podělit o mé zkušenosti z CANDIÖLEM. Původně jsem si směs éterických olejů objednala na celkovou očistu organismu. CANDIÖL, jak je v popisu, má mít silné antimikrobiální, protiplísňové a antivirální účinky.

Poradna: Bolavé klouby a HARPAGOFYT

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na informace ohledně harpagofytu – pořídila jsem si jak prášek, který jsem začala užívat, tak i extrakt. Po týdnu užívání jsem zjistila, že moje kolena jsou zase schopná chůze bez bolesti. Je nějaká doporučené doba užívání?

Volné radikály, jarní únava, opalování a ANTIOXI

Letošní jaro si slunce dává s prvními paprsky na čas. Za každý teplý den nás hned odmění/uzemní několika sněhovými. Možná, že si svoji sílu šetří až na letní dny, aby nám vynahradilo celoroční LOCKDOWN a my se potom mohli naLO(C)KAT léta plnými doušky.

INTIMISS – zázrak od AKH

S přípravkem INTIMISS jsem se intenzivně seznámila, když jsem ho používala k ošetření stehů a bradavek při kojení. Tento týden se mi dcera ze dne na den hodně oprudila. Vylezla jí i vyrážka na těle, tak předpokládám, že jde o alergickou reakci na některou z nově přidaných potravin.

Bolí? Nebolí!

Masážní lecitinové emulze COPAFLEX, zkušenosti s používáním. Coby vhodný objekt (v důsledku sportovních aktivit mě bolí kde co) pro testování novinky COPAFLEX jsem došel k poznatkům, o které je dobré se podělit.