Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2021

Záhady třezalky tečkované

Sluníčko nabírá na síle a blíží se doba, kdy budeme dokonce potřebovat i opalovací krém. Jednou z důležitých složek našich opalovacích olejů je macerát z třezalky tečkované – i přes to, že třezalka obsahuje hypericin známý svou fototoxicitou (tzn. po ozáření sluncem poškozuje vlivem fototoxické reakce kůži). Jak jdou tyto informace dohromady? Než záhadu osvětlíme, máme pro vás další zajímavosti o této bylince.

Třezalka tečkovaná (latinsky Hypericum perforatum, angl. St. John’s Wort) je pro své léčivé účinky využívána už od dob antického Řecka. Je známa také pod lidovými názvy bylina svatého Jana (Křtitele), čarovník, prostřelenec nebo krevníček. Její květy krásné žluté barvy byly tradičně sbírány v den svatého Jana Křtitele (24. června) a macerovány v olivovém oleji na slunci 2 až 3 týdny. Na listech jsou patrné tečky, tedy žlázy produkující silice. Původní oblastí výskytu je Evropa a Asie, v současnosti roste i třeba v Severní Americe.

Hlavní účinnou složkou třezalky je zmiňovaný hypericin, dále hyperforin, terpeny a seskviterpeny, třísloviny, silice, flavonoidy, xantony, anthokyany a fenolické sloučeniny. Sušená bylina je využívána na čaj, vyráběny jsou lihové tinktury a s pomocí slunce tradiční olejové maceráty. Použití by mělo být konzultováno ideálně s lékařem nebo lékárníkem kvůli možné interakci s některými léčivy. Díky výzkumům různých třezalkových produktů bylo zjištěno, že při maceraci do olejového extraktu nepřechází fototoxický hypericin. Rudohnědá barva macerátu je způsobena složkami, které vznikají jeho rozkladem. Tím je tedy vyřešena záhada, proč může být macerát skvělou složkou opalovacích olejů.

Účinnou sloučeninou třezalkového oleje je např. hyperforin. Ten je nestabilní na světle a teple, i přesto se při maceraci na slunci uchovává. Jeho stabilita je zřejmě zajištěna komplexem dalších složek, které působí stabilizačně a antioxidačně. Stabilizující složky obsahují i samotné rostlinné oleje. Hyperforin nevykazuje fototoxicitu jako hypericin. Společně s obsaženými polysacharidy je zodpovědný za antibakteriální efekt. Zřejmě i díky němu působí třezalka prospěšně při léčbě úzkosti a mírných depresí, podporuje kognitivní schopnosti.

Při jakých dalších potížích je třezalkový olej prospěšný? Pomáhá při problémech spojených s klimakteriem a při poruchách menstruace, podporuje organismus při onemocnění žaludku, žlučových a močových cest. V kosmetice je používán jako pleťový a vlasový kondicionér, antioxidant a antimikrobiální přísada. Pro své regenerační působení na tkáň a protizánětlivé účinky je vhodný pro obklady, k ošetření citlivé, zánětlivé pleti, při ekzémech různého původu. Je používán pro podporu hojení ran, spálenin od slunce, při pohmožděninách, jako prevence proti proleženinám, při stomatitidách a zánětu dásní. Prospěšný je při pásovém oparu. Jako složka masážních přípravků má pozitivní efekt při revmatismu a obecně bolestech kloubů, neuralgiích, otocích, dně.

Pro výrobu TŘEZALKOVÝCH OLEJŮ používáme mandlový, kanolový, olivový, sojový olej nebo olej z pšeničných klíčků. Ten je ceněný pro vysoký obsah vitamínů, antioxidantů a přírodních lecitinů. Je skvělý pro péči o citlivou pokožku. V našich přípravcích jsou využívány oleje v potravinářské kvalitě.

Ve kterých přípravcích se s třezalkovými oleji potkáte?

TŘEZALKOVÝ OLEJ – doplněk stravy

MANDLOVO-TŘEZALKOVÝ MASÁŽNÍ OLEJ pro použití proti nadměrnému vysušování pokožky

jOSHEA, bezvodý multifunkční přípravek, který lze použít u různých kožních problémů, např. při lupénce, ekzémech (včetně atopického)

BALNARU TH, třezalkovo-mateřídouškový krém pro péči o pokožku rukou

MASÁŽNÍ OLEJ CELLU-THERAP pro péči o pokožku s celulitidou

Krém ATOP-DERM pro citlivou ekzematickou pokožku

MYRHEA, krém pro citlivou pokožku rukou s výskytem ekzémů

Masážní olej CAYATHERM

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Úvodní slovo pana Hadka

Po dlouhém, téměř nekonečném čekání je zde květen. Měsíc lásky, zelenající se přírody, vonících květů. Ne nadarmo lze konstatovat, že pro mnohé se jedná o nejkrásnější měsíc v roce. Po letošní zimě, která krom běžných zimních specifik přinesla i mnohá drastická omezení prakticky ve všech oblastech života v souvislosti s doslova nekontrolovatelným šířením koronaviru, bylo čekání na příchod teplého ročního období spojeno nejen s netrpělivostí, ale i nadějí.

Den „D“ je 11. 6. 2021

Pomalu se již blíží pro nás všechny nejdůležitější datum velké změny a to je 11. 6. 2021. Od tohoto dne budete dělat své objednávky na novém e-shopu.

Éterický olej z pelyňku pravého – NOVINKA!

Pelyňků na světě existuje řada druhů (pelyněk roční, pelyněk černobýl,…), náš nově nabízený éterický olej pochází z pelyňku pravého, latinsky Artemisia absinthium. Už samotný latinský název je zajímavý, odkazuje na bohyni antického Řecka Artemis.

Bradavice

Jedním z obtěžujících problémů, který velice často znepříjemňuje život, jsou bradavice. Jejich latinské označení je verruca. Je známa více než stovka různých lidských papilomavirů, jež bradavice způsobují. Bradavice se u člověka vyskytují v jakémkoli věku, někdy jednotlivě, jindy ve skupinách.

Ach ty nohy…

Na problém, který je celkem častým důvodem dotazů, a který je v populaci značně rozšířeným, nás upozorňují naše vnímavé nosánky. Aromaterapie je, až na malé výjimky (např. česnekový olej), spojena s příjemnými vůněmi, takže problém nepříjemného zápachu nohou lze vnímat doslova jako ukázkovou anti-aromaterapii.

Cedrový olej

Aby pojednání o cedrovém oleji nebylo nudné, hned v úvodu uvedu, že i cedrových olejů je několik odlišných typů. Jako takzvaný „pravý cedrový“ je označovaný olej pocházející z libanonského cedru (Cedrus libani) a je na trhu prakticky nedostupný. Další verze cedrových olejů pochází z Cedrus atlantika, Cedrus deodora či Cedrus brevifolia.

Svědivost pokožky

Snad každý se již v životě seznámil s občasnými pocity nepříjemného svědění pokožky, které někdy bez zjevných důvodů člověka postihne. Ovšem nic, co se týká projevů naší pokožky či sliznic není bezdůvodné, a i pro svědivost existuje široká paleta příčin. Jako příklad lze zmínit svědivost partií pohlavních orgánů, která bývá dost často vyvolána mycími tenzidovými přípravky.

Plumérie bílá – přičichněte k exotice

Plumérie nás okouzlí nejen krásou svých květů, ale i vůní a účinky z ní získávaných složek. Stálezelený strom s latinským názvem Plumeria alba má původ ve Střední Americe a Karibiku, v současnosti je pěstována i v Africe a Asii. Nazývána je také frangipani, pagoda tree, indický jasmín nebo „strom života“. Květy má zářivě bílé se žlutým středem.

Co dokážou Th buňky?

Podpora obranyschopnosti je stálé a nevyčerpatelné téma. Imunita je zajištěna obrovským spektrem buněk, které se navzájem ovlivňují a regulují jak přímým kontaktem, tak i komunikačními molekulami – cytokiny.

VAGINÁLNÍ DYSKOMFORT

Pojmem dyskomfort vyjadřujeme jakési „nepohodlí“, které patří k velmi častým obtížím, na které si ženy stěžují. Nejčastěji bývá doprovázen svěděním, výtokem a pálením nebo jen pocitem, že tam „dole“ není něco v pořádku.

Opalování a ochrana před UV zářením

SPF ochranný sluneční faktor označuje, jak bude opalovací přípravek chránit pokožku proti UVB slunečnímu záření, které způsobuje spálení pokožky. Pokožku poškozuje a může přispět ke vzniku rakoviny kůže. Z toho důvodu je uvedení míry SPF ochrany na opalovacích přípravcích povinné.

Vitamín D

Slunce je bezpochyby nejvýznamnějším zdrojem vitamínu D. Uvádí se, že ze slunce získáme až 90 % potřebné dávky. Nedostatkem vitamínu D trpíme hlavně v zimních obdobích, kdy je málo slunečního svitu. Z dat vyplývá, že až 70 % Čechů trpí jeho nedostatkem.

Fototoxicita

V aromaterapeutické literatuře se u éterických olejů pocházejících z některých druhů rostlin můžete dozvědět, že jsou fototoxické. Co si pod tímto termínem představit a na co si dát pozor? Fototoxicita je vlastnost některých chemických látek, které v kombinaci se slunečním zářením (ale i např. při opalování v soláriu) vyvolají poškození tkáně, tedy kůže.

Záhady třezalky tečkované

Sluníčko nabírá na síle a blíží se doba, kdy budeme dokonce potřebovat i opalovací krém. Jednou z důležitých složek našich opalovacích olejů je macerát z třezalky tečkované – i přes to, že třezalka obsahuje hypericin známý svou fototoxicitou (tzn. po ozáření sluncem poškozuje vlivem fototoxické reakce kůži).

RECENZE klientů

INTIMISS – tento produkt používám již mnoho let. Je to naprosto skvělý multifunkční preparát, který si poradí s jakýmkoli pleťovým dyskomfortem. Původně jsem si ho zakoupila pro jeho prvotní účel – jako intimní balzám. Postupným užíváním jsem ze svého života naprosto eliminovala jakékoli mykózy či nepříjemné pocity v intimních partiích.

Pochvala – CANDIÖL

Vážený pane Hadku, ráda bych poděkovala za Vaše voňavé a hlavně účinné výrobky. A chtěla bych se podělit o mé zkušenosti z CANDIÖLEM. Původně jsem si směs éterických olejů objednala na celkovou očistu organismu. CANDIÖL, jak je v popisu, má mít silné antimikrobiální, protiplísňové a antivirální účinky.

Poradna: Bolavé klouby a HARPAGOFYT

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na informace ohledně harpagofytu – pořídila jsem si jak prášek, který jsem začala užívat, tak i extrakt. Po týdnu užívání jsem zjistila, že moje kolena jsou zase schopná chůze bez bolesti. Je nějaká doporučené doba užívání?

Volné radikály, jarní únava, opalování a ANTIOXI

Letošní jaro si slunce dává s prvními paprsky na čas. Za každý teplý den nás hned odmění/uzemní několika sněhovými. Možná, že si svoji sílu šetří až na letní dny, aby nám vynahradilo celoroční LOCKDOWN a my se potom mohli naLO(C)KAT léta plnými doušky.

INTIMISS – zázrak od AKH

S přípravkem INTIMISS jsem se intenzivně seznámila, když jsem ho používala k ošetření stehů a bradavek při kojení. Tento týden se mi dcera ze dne na den hodně oprudila. Vylezla jí i vyrážka na těle, tak předpokládám, že jde o alergickou reakci na některou z nově přidaných potravin.

Bolí? Nebolí!

Masážní lecitinové emulze COPAFLEX, zkušenosti s používáním. Coby vhodný objekt (v důsledku sportovních aktivit mě bolí kde co) pro testování novinky COPAFLEX jsem došel k poznatkům, o které je dobré se podělit.