Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2021

Bradavice

Jedním z obtěžujících problémů, který velice často znepříjemňuje život, jsou bradavice. Jejich latinské označení je verruca. Je známa více než stovka různých lidských papilomavirů, jež bradavice způsobují. Bradavice se u člověka vyskytují v jakémkoli věku, někdy jednotlivě, jindy ve skupinách. O tom, jak jsou v populaci bradavice přijímány z estetického hlediska, velice dobře vypovídá skutečnost, že se „ještě nikdy nenarodila žádná čarodějnice bez bradavice na špičce nosu“. Bohužel, bradavice nejsou jen záležitostí čarodějnic. Vzhledem ke skutečnosti, že přenos virů probíhá kontaktem jak s postiženým jedincem, tak i zprostředkovaně s kontaminovanými věcmi (například ve veřejných bazénech či sportovních zařízeních), je třeba podotknout, že i zde hraje významnou roli imunitní systém. Jedinci se sníženou imunitou jsou ohroženi podstatně více.

Bradavice jsou povětšinou půlkulaté malé kožní nárůstky, jež se objevují na různých částech těla při oslabení organizmu. Od chvíle, kdy dojde k přenosu infekce, až do výskytu bradavic může uběhnout celkem dlouhá doba. Řádově týdny až měsíce. Bohužel, takto infikovaný jedinec může šířit bradavice, aniž by sám jejich reálným výskytem trpěl. Jako mírně pozitivní zprávu lze označit skutečnost, že nezřídka se stává, že se bradavice po určité, byť relativně dlouhé době, samy ztratí. To je dáno tím, že si organizmus sám vytvořil dostatek účinných protilátek. Čekání na samovolné zmizení by však bylo nejen zdlouhavé, ale pro postiženého jedince může být, dle místa výskytu, někdy i bolestivé, jindy může znamenat také psychickou zátěž pramenící z pocitu studu (např. při výskytu v obličeji).

Obecné lékařství bohužel nezná účinný lék, který by bradavic zaručeně zbavil. Běžně jsou bradavice odstraňovány chirurgicky, vypalováním, případně vymrazováním. Není třeba zdůrazňovat, že se jedná o velmi nepříjemné zákroky, jejichž výsledky nemusí splnit očekávání. Často se stává, že se bradavice po nějaké době objeví znova. Ani památka ve formě nevzhledných jizev není výjimkou. Bradavicím se samozřejmě věnuje i lidové léčitelství. Zde se nabízí široká paleta různých rostlinných pomocníků. Jedním z nejznámějších a osvědčených je vlaštovičník větší (Chelidonium majus). Účinnost vlaštovičníku vychází z obsahu minimálně dvou alkaloidů (chelidonin a chelerythrin), jež rostlina vytváří. Oba alkaloidy působí baktericidně a jako mitotické jedy, čímž lze účinnost vlaštovičníku zdůvodnit. Pro tento účel se dá použít pouze čerstvá rostlina (vhodná od jara do podzimu), jejíž mléčně oranžovou šťávou se bradavice potírají. Pokud zrovna vlaštovičník neroste, je zde k dispozici mnoho dalších „zaručených“ receptur s cibulí, česnekem, propolisem, octem, šťávou z čerstvého ananasu či citronu, lapis – někdy též zvaný čertův kamínek (dusičnan stříbrný /AgNO3/) a mnohé další. Tato šíře lidové medicíny je dle mého dána množstvím, byť příbuzných, přesto různých virů, jež bradavice způsobují. Nelze se divit, že kterákoli ze zmíněných metod u někoho funguje doslova zázračně rychle, zatímco u jiného jedince se nic neděje.

Samozřejmě i aromaterapie zde může nabídnout své služby díky skutečnosti, že některé éterické oleje vykazují i protivirové účinky. Občas bývají doporučovány jednotlivé éterické oleje, faktem je, že směs antivirálních éterických olejů bude mít nejen širší, ale i komplexnější účinek. Zde se velice osvědčila směs éterických olejů THYMION. Výhodou tohoto preparátu je nejen velice jednoduché a praktické použití, ale i bezbolestnost při použití. Thymion má tekutou formu a pomocí kapátka se nanáší na bradavici a přelepí náplastí. Pro úspěšnou léčbu je důležité, aby doba působnosti Thymionu byla co nejdelší. Proto proceduru ošetření bradavice Thymionem doporučuji provádět vícekrát denně. Již po několika dnech, výjimečně týdnech, se bradavice ztratí. Popsaná terapie je samozřejmě vhodná i v případě hromadného výskytu bradavic.  Po ukončení terapie lze doporučit další ošetřování pokožky krémy např.: LEVANDULOVÝ (2014), ALOE VERA (2031), SHEA-MELLISEA (2033), případně i TANADERM (2028) či BODYEM ROY (2061).

Jako další velice vhodné podpůrné opatření lze označit doplněk stravy posilující imunitu organizmu ECHINACEA EXTRAKT (3005). Zmínit nutno i pozitivní vliv vhodně volené stravy bohaté na vitamíny. Velice důležité jsou vitamíny B, C a E. Přestože bradavice jsou velice nepříjemnou záležitostí, aromaterapie se svými proti virům působícími éterickými oleji nabízí jednu z možností, jak se jich zbavit. Na závěr již jen důležité bezpečnostní upozornění: u všech výše zmiňovaných alternativ je třeba dávat pozor, aby se aplikované tekutiny nedostaly do očí.

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Po dlouhém, téměř nekonečném čekání je zde květen. Měsíc lásky, zelenající se přírody, vonících květů. Ne nadarmo lze konstatovat, že pro mnohé se jedná o nejkrásnější měsíc v roce. Po letošní zimě, která krom běžných zimních specifik přinesla i mnohá drastická omezení prakticky ve všech oblastech života v souvislosti s doslova nekontrolovatelným šířením koronaviru, bylo čekání na příchod teplého ročního období spojeno nejen s netrpělivostí, ale i nadějí.

Den „D“ je 11. 6. 2021

Pomalu se již blíží pro nás všechny nejdůležitější datum velké změny a to je 11. 6. 2021. Od tohoto dne budete dělat své objednávky na novém e-shopu.

Éterický olej z pelyňku pravého – NOVINKA!

Pelyňků na světě existuje řada druhů (pelyněk roční, pelyněk černobýl,…), náš nově nabízený éterický olej pochází z pelyňku pravého, latinsky Artemisia absinthium. Už samotný latinský název je zajímavý, odkazuje na bohyni antického Řecka Artemis.

Bradavice

Jedním z obtěžujících problémů, který velice často znepříjemňuje život, jsou bradavice. Jejich latinské označení je verruca. Je známa více než stovka různých lidských papilomavirů, jež bradavice způsobují. Bradavice se u člověka vyskytují v jakémkoli věku, někdy jednotlivě, jindy ve skupinách.

Ach ty nohy…

Na problém, který je celkem častým důvodem dotazů, a který je v populaci značně rozšířeným, nás upozorňují naše vnímavé nosánky. Aromaterapie je, až na malé výjimky (např. česnekový olej), spojena s příjemnými vůněmi, takže problém nepříjemného zápachu nohou lze vnímat doslova jako ukázkovou anti-aromaterapii.

Cedrový olej

Aby pojednání o cedrovém oleji nebylo nudné, hned v úvodu uvedu, že i cedrových olejů je několik odlišných typů. Jako takzvaný „pravý cedrový“ je označovaný olej pocházející z libanonského cedru (Cedrus libani) a je na trhu prakticky nedostupný. Další verze cedrových olejů pochází z Cedrus atlantika, Cedrus deodora či Cedrus brevifolia.

Svědivost pokožky

Snad každý se již v životě seznámil s občasnými pocity nepříjemného svědění pokožky, které někdy bez zjevných důvodů člověka postihne. Ovšem nic, co se týká projevů naší pokožky či sliznic není bezdůvodné, a i pro svědivost existuje široká paleta příčin. Jako příklad lze zmínit svědivost partií pohlavních orgánů, která bývá dost často vyvolána mycími tenzidovými přípravky.

Plumérie bílá – přičichněte k exotice

Plumérie nás okouzlí nejen krásou svých květů, ale i vůní a účinky z ní získávaných složek. Stálezelený strom s latinským názvem Plumeria alba má původ ve Střední Americe a Karibiku, v současnosti je pěstována i v Africe a Asii. Nazývána je také frangipani, pagoda tree, indický jasmín nebo „strom života“. Květy má zářivě bílé se žlutým středem.

Co dokážou Th buňky?

Podpora obranyschopnosti je stálé a nevyčerpatelné téma. Imunita je zajištěna obrovským spektrem buněk, které se navzájem ovlivňují a regulují jak přímým kontaktem, tak i komunikačními molekulami – cytokiny.

VAGINÁLNÍ DYSKOMFORT

Pojmem dyskomfort vyjadřujeme jakési „nepohodlí“, které patří k velmi častým obtížím, na které si ženy stěžují. Nejčastěji bývá doprovázen svěděním, výtokem a pálením nebo jen pocitem, že tam „dole“ není něco v pořádku.

Opalování a ochrana před UV zářením

SPF ochranný sluneční faktor označuje, jak bude opalovací přípravek chránit pokožku proti UVB slunečnímu záření, které způsobuje spálení pokožky. Pokožku poškozuje a může přispět ke vzniku rakoviny kůže. Z toho důvodu je uvedení míry SPF ochrany na opalovacích přípravcích povinné.

Vitamín D

Slunce je bezpochyby nejvýznamnějším zdrojem vitamínu D. Uvádí se, že ze slunce získáme až 90 % potřebné dávky. Nedostatkem vitamínu D trpíme hlavně v zimních obdobích, kdy je málo slunečního svitu. Z dat vyplývá, že až 70 % Čechů trpí jeho nedostatkem.

Fototoxicita

V aromaterapeutické literatuře se u éterických olejů pocházejících z některých druhů rostlin můžete dozvědět, že jsou fototoxické. Co si pod tímto termínem představit a na co si dát pozor? Fototoxicita je vlastnost některých chemických látek, které v kombinaci se slunečním zářením (ale i např. při opalování v soláriu) vyvolají poškození tkáně, tedy kůže.

Záhady třezalky tečkované

Sluníčko nabírá na síle a blíží se doba, kdy budeme dokonce potřebovat i opalovací krém. Jednou z důležitých složek našich opalovacích olejů je macerát z třezalky tečkované – i přes to, že třezalka obsahuje hypericin známý svou fototoxicitou (tzn. po ozáření sluncem poškozuje vlivem fototoxické reakce kůži).

RECENZE klientů

INTIMISS – tento produkt používám již mnoho let. Je to naprosto skvělý multifunkční preparát, který si poradí s jakýmkoli pleťovým dyskomfortem. Původně jsem si ho zakoupila pro jeho prvotní účel – jako intimní balzám. Postupným užíváním jsem ze svého života naprosto eliminovala jakékoli mykózy či nepříjemné pocity v intimních partiích.

Pochvala – CANDIÖL

Vážený pane Hadku, ráda bych poděkovala za Vaše voňavé a hlavně účinné výrobky. A chtěla bych se podělit o mé zkušenosti z CANDIÖLEM. Původně jsem si směs éterických olejů objednala na celkovou očistu organismu. CANDIÖL, jak je v popisu, má mít silné antimikrobiální, protiplísňové a antivirální účinky.

Poradna: Bolavé klouby a HARPAGOFYT

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na informace ohledně harpagofytu – pořídila jsem si jak prášek, který jsem začala užívat, tak i extrakt. Po týdnu užívání jsem zjistila, že moje kolena jsou zase schopná chůze bez bolesti. Je nějaká doporučené doba užívání?

Volné radikály, jarní únava, opalování a ANTIOXI

Letošní jaro si slunce dává s prvními paprsky na čas. Za každý teplý den nás hned odmění/uzemní několika sněhovými. Možná, že si svoji sílu šetří až na letní dny, aby nám vynahradilo celoroční LOCKDOWN a my se potom mohli naLO(C)KAT léta plnými doušky.

INTIMISS – zázrak od AKH

S přípravkem INTIMISS jsem se intenzivně seznámila, když jsem ho používala k ošetření stehů a bradavek při kojení. Tento týden se mi dcera ze dne na den hodně oprudila. Vylezla jí i vyrážka na těle, tak předpokládám, že jde o alergickou reakci na některou z nově přidaných potravin.

Bolí? Nebolí!

Masážní lecitinové emulze COPAFLEX, zkušenosti s používáním. Coby vhodný objekt (v důsledku sportovních aktivit mě bolí kde co) pro testování novinky COPAFLEX jsem došel k poznatkům, o které je dobré se podělit.