Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2021

Svědivost pokožky

Snad každý se již v životě seznámil s občasnými pocity nepříjemného svědění pokožky, které někdy bez zjevných důvodů člověka postihne. Ovšem nic, co se týká projevů naší pokožky či sliznic není bezdůvodné, a i pro svědivost existuje široká paleta příčin. Jako příklad lze zmínit svědivost partií pohlavních orgánů, která bývá dost často vyvolána mycími tenzidovými přípravky. Tenzidy jsou schopny narušit stav symbiotické mikroflóry, s následným přemnožením patogenních mikroorganizmů, nejčastěji kvasinky Candida albicans. Jako vhodný a osvědčený beztenzidový mycí přípravek pro intimní hygienu lze označit hydrofilní olej HY-INTIMA

Vnější podráždění pokožky můžeme označit jako dalšího původce. Stačí k tomu popálení kopřivou, štípnutí hmyzem nebo kontakt s některou z látek, na kterou pokožka mírněji či silněji reaguje. U některých predisponovaných jedinců může být svědění součástí alergické reakce. Nezřídka, hlavně u dříve narozených, je důvodem svědivosti pokožky její suchost. Ve většině případů však hledání původce podráždění, a tím i efektivní pomoci, není vůbec jednoduché. Naše technicky vyspělá společnost je schopna vyprodukovat stovky, spíše však tisíce látek, které mohou lidský organizmus podráždit a vyvolat (v lepším případě) krátkodobé svědění, v horším případě může být nejen dlouhodobé, ale i doslova nesnesitelné. Takovéto látky nacházíme v potravinách (konzervanty, umělá barviva a další). Nutno zmínit i průmyslové jedy nejtěžšího kalibru používané na ošetřování polních rostlin, ovocných sadů a zeleniny. Zapomenout nesmíme ani na léky, kde příbalový leták jako možný nežádoucí vedlejší účinek, krom dalších, zmiňuje právě projevy svědivosti.

Dalším původcem může být i nevhodná kosmetika, jejíž chemizmus ignoruje fyziologické vlastnosti pokožky, zbavuje ji přirozené ochrany, jako je symbiotická mikroflóra a také její kyselý, hydrolipidový ochranný plášť. Jedním z hlavních původců svědivosti pokožky jsou dnes v mycích přípravcích všudypřítomné tenzidy (pěny do koupele, sprchovací gely, šampony, dokonce i přípravky intimní hygieny). Po aplikaci tenzidových mycích přípravků je nutné pokožku ošetřit krémem či olejem. Jak při svědivosti, tak i z hlediska řádné péče o pokožku, je vhodné se výrobků s obsahem tenzidů vyvarovat pro jejich krajně nevhodné, až škodlivé účinky na pokožku a případně i sliznice.

Také užívání ručních pracích a čisticích prostředků představuje obrovskou zátěž speciálně pro pokožku rukou. Svědivost může podporovat i nošení spodního prádla z umělých vláken, což zvyšuje riziko výskytu ekzémů a plísní, které samy o sobě svědivost běžně vyvolávají. Velice nepříjemné jsou otoky a následná svědivost vyvolaná štípnutím hmyzu. A takto bychom mohli pokračovat, ale ani při nejlepší vůli není možné vyjmenování všech možných spouštěčů či iniciátorů svědivosti. V případě svědivosti pokožky má i aromaterapie co nabídnout, a lze ji označit jako velice efektivní pomoc.

U svědivosti způsobené hmyzem lze úspěšně použít LEVANDULOVÝ OLEJ. Koncentrovaný olej aplikujeme na postižené místo. Můžeme i jemně vmasírovat, následně doporučuji zakrýt kouskem plastové fólie, aby mohl delší dobu působit bez možnosti odpařovat se. O levandulovém éterickém oleji je známo, že neutralizuje živočišné jedy, a proto jej lze označit za volbu číslo jedna. Dalším důvodem je pak i jeho mimořádná jemnost, a tedy i snášenlivost. Při svědivosti pokožky lze zásadně doporučovat ošetření éterickými oleji, které mají uklidňující účinky. Mezi nejdůležitější patří již zmíněný levandulový olej, dále HEŘMÁNKOVÝ MODRÝ, MEDUŇKOVÝČAJOVNÍKOVÝ. Velice vhodné jsou i jejich kombinace, např. levandule a modrý heřmánek, či levandule a meduňka.

Jako další specialitu lze definovat éterický OLEJ Z MÁTY PEPRNÉ s jeho velice účinnou složkou proti svědivosti – mentolem. Právě mentol dráždí chladové receptory, čímž vzniká nejen pocit chladu, ale i potlačování projevů svědivosti. Použití éterických olejů je při svědivosti vhodné např. v uklidňujících koupelích. Stejný výběr je vhodný i při aplikaci sprchových olejů. Koupelové a sprchovací oleje jsou vhodné nejen při svědivosti pokožky, ale o při běžném, každodenním ošetřování suché a citlivé pokožky jako vhodná prevence. Popisované éterické oleje lze přidávat i do neutrálních základů (BODYEM NEUTRAL, SHEA BUTTER, LECITINIA BODY BALM apod.) a používat pro ošetřování suché a citlivé pokožky s projevy svědivosti.  Nabízí se i možnost přidání éterických olejů do neutrálních masážních (body) olejů. Pokud používáme masážní oleje na ošetření pokožky po koupeli či sprchování, je vhodné je nanášet na ještě vlhkou pokožku. Olejový preparát se velice dobře roztírá a není ho třeba velké množství. Nedochází k pocitům umaštěnosti pokožky.

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Po dlouhém, téměř nekonečném čekání je zde květen. Měsíc lásky, zelenající se přírody, vonících květů. Ne nadarmo lze konstatovat, že pro mnohé se jedná o nejkrásnější měsíc v roce. Po letošní zimě, která krom běžných zimních specifik přinesla i mnohá drastická omezení prakticky ve všech oblastech života v souvislosti s doslova nekontrolovatelným šířením koronaviru, bylo čekání na příchod teplého ročního období spojeno nejen s netrpělivostí, ale i nadějí.

Den „D“ je 11. 6. 2021

Pomalu se již blíží pro nás všechny nejdůležitější datum velké změny a to je 11. 6. 2021. Od tohoto dne budete dělat své objednávky na novém e-shopu.

Éterický olej z pelyňku pravého – NOVINKA!

Pelyňků na světě existuje řada druhů (pelyněk roční, pelyněk černobýl,…), náš nově nabízený éterický olej pochází z pelyňku pravého, latinsky Artemisia absinthium. Už samotný latinský název je zajímavý, odkazuje na bohyni antického Řecka Artemis.

Bradavice

Jedním z obtěžujících problémů, který velice často znepříjemňuje život, jsou bradavice. Jejich latinské označení je verruca. Je známa více než stovka různých lidských papilomavirů, jež bradavice způsobují. Bradavice se u člověka vyskytují v jakémkoli věku, někdy jednotlivě, jindy ve skupinách.

Ach ty nohy…

Na problém, který je celkem častým důvodem dotazů, a který je v populaci značně rozšířeným, nás upozorňují naše vnímavé nosánky. Aromaterapie je, až na malé výjimky (např. česnekový olej), spojena s příjemnými vůněmi, takže problém nepříjemného zápachu nohou lze vnímat doslova jako ukázkovou anti-aromaterapii.

Cedrový olej

Aby pojednání o cedrovém oleji nebylo nudné, hned v úvodu uvedu, že i cedrových olejů je několik odlišných typů. Jako takzvaný „pravý cedrový“ je označovaný olej pocházející z libanonského cedru (Cedrus libani) a je na trhu prakticky nedostupný. Další verze cedrových olejů pochází z Cedrus atlantika, Cedrus deodora či Cedrus brevifolia.

Svědivost pokožky

Snad každý se již v životě seznámil s občasnými pocity nepříjemného svědění pokožky, které někdy bez zjevných důvodů člověka postihne. Ovšem nic, co se týká projevů naší pokožky či sliznic není bezdůvodné, a i pro svědivost existuje široká paleta příčin. Jako příklad lze zmínit svědivost partií pohlavních orgánů, která bývá dost často vyvolána mycími tenzidovými přípravky.

Plumérie bílá – přičichněte k exotice

Plumérie nás okouzlí nejen krásou svých květů, ale i vůní a účinky z ní získávaných složek. Stálezelený strom s latinským názvem Plumeria alba má původ ve Střední Americe a Karibiku, v současnosti je pěstována i v Africe a Asii. Nazývána je také frangipani, pagoda tree, indický jasmín nebo „strom života“. Květy má zářivě bílé se žlutým středem.

Co dokážou Th buňky?

Podpora obranyschopnosti je stálé a nevyčerpatelné téma. Imunita je zajištěna obrovským spektrem buněk, které se navzájem ovlivňují a regulují jak přímým kontaktem, tak i komunikačními molekulami – cytokiny.

VAGINÁLNÍ DYSKOMFORT

Pojmem dyskomfort vyjadřujeme jakési „nepohodlí“, které patří k velmi častým obtížím, na které si ženy stěžují. Nejčastěji bývá doprovázen svěděním, výtokem a pálením nebo jen pocitem, že tam „dole“ není něco v pořádku.

Opalování a ochrana před UV zářením

SPF ochranný sluneční faktor označuje, jak bude opalovací přípravek chránit pokožku proti UVB slunečnímu záření, které způsobuje spálení pokožky. Pokožku poškozuje a může přispět ke vzniku rakoviny kůže. Z toho důvodu je uvedení míry SPF ochrany na opalovacích přípravcích povinné.

Vitamín D

Slunce je bezpochyby nejvýznamnějším zdrojem vitamínu D. Uvádí se, že ze slunce získáme až 90 % potřebné dávky. Nedostatkem vitamínu D trpíme hlavně v zimních obdobích, kdy je málo slunečního svitu. Z dat vyplývá, že až 70 % Čechů trpí jeho nedostatkem.

Fototoxicita

V aromaterapeutické literatuře se u éterických olejů pocházejících z některých druhů rostlin můžete dozvědět, že jsou fototoxické. Co si pod tímto termínem představit a na co si dát pozor? Fototoxicita je vlastnost některých chemických látek, které v kombinaci se slunečním zářením (ale i např. při opalování v soláriu) vyvolají poškození tkáně, tedy kůže.

Záhady třezalky tečkované

Sluníčko nabírá na síle a blíží se doba, kdy budeme dokonce potřebovat i opalovací krém. Jednou z důležitých složek našich opalovacích olejů je macerát z třezalky tečkované – i přes to, že třezalka obsahuje hypericin známý svou fototoxicitou (tzn. po ozáření sluncem poškozuje vlivem fototoxické reakce kůži).

RECENZE klientů

INTIMISS – tento produkt používám již mnoho let. Je to naprosto skvělý multifunkční preparát, který si poradí s jakýmkoli pleťovým dyskomfortem. Původně jsem si ho zakoupila pro jeho prvotní účel – jako intimní balzám. Postupným užíváním jsem ze svého života naprosto eliminovala jakékoli mykózy či nepříjemné pocity v intimních partiích.

Pochvala – CANDIÖL

Vážený pane Hadku, ráda bych poděkovala za Vaše voňavé a hlavně účinné výrobky. A chtěla bych se podělit o mé zkušenosti z CANDIÖLEM. Původně jsem si směs éterických olejů objednala na celkovou očistu organismu. CANDIÖL, jak je v popisu, má mít silné antimikrobiální, protiplísňové a antivirální účinky.

Poradna: Bolavé klouby a HARPAGOFYT

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na informace ohledně harpagofytu – pořídila jsem si jak prášek, který jsem začala užívat, tak i extrakt. Po týdnu užívání jsem zjistila, že moje kolena jsou zase schopná chůze bez bolesti. Je nějaká doporučené doba užívání?

Volné radikály, jarní únava, opalování a ANTIOXI

Letošní jaro si slunce dává s prvními paprsky na čas. Za každý teplý den nás hned odmění/uzemní několika sněhovými. Možná, že si svoji sílu šetří až na letní dny, aby nám vynahradilo celoroční LOCKDOWN a my se potom mohli naLO(C)KAT léta plnými doušky.

INTIMISS – zázrak od AKH

S přípravkem INTIMISS jsem se intenzivně seznámila, když jsem ho používala k ošetření stehů a bradavek při kojení. Tento týden se mi dcera ze dne na den hodně oprudila. Vylezla jí i vyrážka na těle, tak předpokládám, že jde o alergickou reakci na některou z nově přidaných potravin.

Bolí? Nebolí!

Masážní lecitinové emulze COPAFLEX, zkušenosti s používáním. Coby vhodný objekt (v důsledku sportovních aktivit mě bolí kde co) pro testování novinky COPAFLEX jsem došel k poznatkům, o které je dobré se podělit.