Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2021

Ach ty nohy…

Na problém, který je celkem častým důvodem dotazů, a který je v populaci značně rozšířeným, nás upozorňují naše vnímavé nosánky. Aromaterapie je, až na malé výjimky (např. česnekový olej), spojena s příjemnými vůněmi, takže problém nepříjemného zápachu nohou lze vnímat doslova jako ukázkovou anti-aromaterapii. Důvodů, proč značnou část populace tato nepříjemnost postihuje, je hned celá řada. Může se jednat o nemoc, geneticky daný problém, nedostatečnou hygienu, případně i nevhodně volené hygienické prostředky, nutno zmínit i obuv z nevhodného materiálu, jakož i mnohé další.

Dolní končetiny, speciálně chodidla, jsou více než bohatě vybaveny potními žlázami a v průběhu dne vyprodukují velké množství potu. V tomto smyslu je nutno chodidla vnímat i jako součást termoregulace organizmu a jeho očisty (detoxikace). Vlhké a teplé prostředí v obuvi vytváří ideální životní prostření jak pro rozšířené plísně nehtů i pokožky, tak i bakterií, které pot rozkládají a při tom produkují onen intenzivní zápach. Onen nepříjemný odér taktéž zcela jistě působí neblaze na sebevědomí daného jedince. Nemluvě o těch, kteří s postiženým musí trávit společný čas (např. v zaměstnání, rodině apod.). Řešení nebývá jednoduché a musíme jej označit i jako časově náročné. Rozhodně se nejedná o žádnou krátkodobou záležitost. I zde je ono doporučení číslo jedna - obrnit se trpělivostí.

Prvním opatřením, které bych v právě nadcházejícím teplém ročním období doporučil, je chůze naboso. To lze praktikovat od jara až do podzimu, jakmile to počasí a okolnosti dovolí. Pokud se podíváme do historie existence člověka na planetě Zemi, téměř celou dobu se pohyboval bez bot. Pro nohy je tedy zcela přirozený kontakt s matičkou Zemí. Myslím, že v dobách minulých lidé problém zapáchajících nohou prakticky neznali. Chůze naboso nabízí mnoho benefitů. Tím prvním pro nás bude daleko přirozenější prostředí, než mohou nabídnout boty. Tedy nikoli výše zmíněné teplo ve spojitosti s vlhkostí v obuvi. Vysoušení nadměrné vlhkosti bude napomáhat nejen přístup vzduchu k pokožce nohou, ale i „prach polních cest“. Za stejně tak důležitou považuji skutečnost, že chozením naboso po drobných nerovnostech dochází k dráždění reflexních bodů na chodidlech, čímž se zlepšuje jak prokrvení dolních končetin, tak i celkově jejich látková výměna. Drážděním reflexních bodů též dochází k pozitivnímu ovlivňování/aktivaci funkcí různých tělesných orgánů.

Chození naboso v původním přirozeném prostředí zcela jednoznačně napomáhá optimální funkčnosti dolních končetin. Nevhodně zvolená obuv – úzké boty, vysoké podpatky – může nohy deformovat a způsobovat další problémy jako bolesti hlavy, krční páteře, bolesti zad a další. Každopádně nošením obuvi také dochází ke snížené hybnosti chodidla, je mu bráněno v optimální funkčnosti, což se při dlouhodobém používání může projevit degenerativními změnami chodidel. Při zvýšené potivosti nohou, hlavně pak ve spojitosti se zápachem, je třeba věnovat pozornost každodenní hygieně. A nejen samotné hygieně, ale i volbě vhodných prostředků. Jako nevhodné bych označil mýdla (vykazují alkalickou reakci), stejně tak tenzidové přípravky (pění), které pokožku zbavují kyselého hydrolipidového pláště. Naopak za vhodné lze označit olejové speciality určené na koupele nohou, jež vykazují jak protiplísňové, tak i antibakteriální účinky (např. KOUPELOVÝ OLEJ NA NOHY oč. 1804). Koupele nohou by měly být každodenní, jejich trvání cca 20 minut, aby obsažené éterické oleje měly dostatek času proniknout do pokožky nohou. K dalšímu ošetření se nabízí specialita pro potící se a zapáchající nohy, DEO-PROFUSS (oč. 1801). Tento preparát obsahuje éterické oleje, které nejen aktivně brání nadměrnému pocení, ale vykazují i dezinfekční a deodorační účinky, brání mikrobiálnímu rozkladu potu a tím i tvorbě onoho velice nepříjemného odéru. Jako další vhodný preparát na ošetření nohou lze uvést šalvějový krém BODY-SALVIA (oč. 2062). O šalvěji je známo, že nejen snižuje vylučování potu, ale působí i antimikrobiálně, protizánětlivě a má výborné adstringentní účinky.

Náležitou pozornost nutno věnovat i výběru ponožek. Ponožky se syntetickými vlákny jsou v daném případě naprosto nevhodné. V úvahu přichází používání ponožek buď bavlněných, nebo případně z bambusového vlákna. Boty by měly být nejen pohodlné ale i z materiálu, který tzv. „dýchá“, aby bylo v co největší míře zajištěno větrání. Po jejich použití bychom měli nechat boty vyschnout. Aby po okolí nešířily onen nepříjemný odér, doporučuji je ošetřit specialitou vyvinutou pro tyto účely, deodorantem na boty DEOBOTAS (oč. 1811). Po jejich vysušení doporučuji DEOBOTAS aplikovat ještě jednou a takto preparované boty vložit do igelitového sáčku a uzavřít.

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Po dlouhém, téměř nekonečném čekání je zde květen. Měsíc lásky, zelenající se přírody, vonících květů. Ne nadarmo lze konstatovat, že pro mnohé se jedná o nejkrásnější měsíc v roce. Po letošní zimě, která krom běžných zimních specifik přinesla i mnohá drastická omezení prakticky ve všech oblastech života v souvislosti s doslova nekontrolovatelným šířením koronaviru, bylo čekání na příchod teplého ročního období spojeno nejen s netrpělivostí, ale i nadějí.

Den „D“ je 11. 6. 2021

Pomalu se již blíží pro nás všechny nejdůležitější datum velké změny a to je 11. 6. 2021. Od tohoto dne budete dělat své objednávky na novém e-shopu.

Éterický olej z pelyňku pravého – NOVINKA!

Pelyňků na světě existuje řada druhů (pelyněk roční, pelyněk černobýl,…), náš nově nabízený éterický olej pochází z pelyňku pravého, latinsky Artemisia absinthium. Už samotný latinský název je zajímavý, odkazuje na bohyni antického Řecka Artemis.

Bradavice

Jedním z obtěžujících problémů, který velice často znepříjemňuje život, jsou bradavice. Jejich latinské označení je verruca. Je známa více než stovka různých lidských papilomavirů, jež bradavice způsobují. Bradavice se u člověka vyskytují v jakémkoli věku, někdy jednotlivě, jindy ve skupinách.

Ach ty nohy…

Na problém, který je celkem častým důvodem dotazů, a který je v populaci značně rozšířeným, nás upozorňují naše vnímavé nosánky. Aromaterapie je, až na malé výjimky (např. česnekový olej), spojena s příjemnými vůněmi, takže problém nepříjemného zápachu nohou lze vnímat doslova jako ukázkovou anti-aromaterapii.

Cedrový olej

Aby pojednání o cedrovém oleji nebylo nudné, hned v úvodu uvedu, že i cedrových olejů je několik odlišných typů. Jako takzvaný „pravý cedrový“ je označovaný olej pocházející z libanonského cedru (Cedrus libani) a je na trhu prakticky nedostupný. Další verze cedrových olejů pochází z Cedrus atlantika, Cedrus deodora či Cedrus brevifolia.

Svědivost pokožky

Snad každý se již v životě seznámil s občasnými pocity nepříjemného svědění pokožky, které někdy bez zjevných důvodů člověka postihne. Ovšem nic, co se týká projevů naší pokožky či sliznic není bezdůvodné, a i pro svědivost existuje široká paleta příčin. Jako příklad lze zmínit svědivost partií pohlavních orgánů, která bývá dost často vyvolána mycími tenzidovými přípravky.

Plumérie bílá – přičichněte k exotice

Plumérie nás okouzlí nejen krásou svých květů, ale i vůní a účinky z ní získávaných složek. Stálezelený strom s latinským názvem Plumeria alba má původ ve Střední Americe a Karibiku, v současnosti je pěstována i v Africe a Asii. Nazývána je také frangipani, pagoda tree, indický jasmín nebo „strom života“. Květy má zářivě bílé se žlutým středem.

Co dokážou Th buňky?

Podpora obranyschopnosti je stálé a nevyčerpatelné téma. Imunita je zajištěna obrovským spektrem buněk, které se navzájem ovlivňují a regulují jak přímým kontaktem, tak i komunikačními molekulami – cytokiny.

VAGINÁLNÍ DYSKOMFORT

Pojmem dyskomfort vyjadřujeme jakési „nepohodlí“, které patří k velmi častým obtížím, na které si ženy stěžují. Nejčastěji bývá doprovázen svěděním, výtokem a pálením nebo jen pocitem, že tam „dole“ není něco v pořádku.

Opalování a ochrana před UV zářením

SPF ochranný sluneční faktor označuje, jak bude opalovací přípravek chránit pokožku proti UVB slunečnímu záření, které způsobuje spálení pokožky. Pokožku poškozuje a může přispět ke vzniku rakoviny kůže. Z toho důvodu je uvedení míry SPF ochrany na opalovacích přípravcích povinné.

Vitamín D

Slunce je bezpochyby nejvýznamnějším zdrojem vitamínu D. Uvádí se, že ze slunce získáme až 90 % potřebné dávky. Nedostatkem vitamínu D trpíme hlavně v zimních obdobích, kdy je málo slunečního svitu. Z dat vyplývá, že až 70 % Čechů trpí jeho nedostatkem.

Fototoxicita

V aromaterapeutické literatuře se u éterických olejů pocházejících z některých druhů rostlin můžete dozvědět, že jsou fototoxické. Co si pod tímto termínem představit a na co si dát pozor? Fototoxicita je vlastnost některých chemických látek, které v kombinaci se slunečním zářením (ale i např. při opalování v soláriu) vyvolají poškození tkáně, tedy kůže.

Záhady třezalky tečkované

Sluníčko nabírá na síle a blíží se doba, kdy budeme dokonce potřebovat i opalovací krém. Jednou z důležitých složek našich opalovacích olejů je macerát z třezalky tečkované – i přes to, že třezalka obsahuje hypericin známý svou fototoxicitou (tzn. po ozáření sluncem poškozuje vlivem fototoxické reakce kůži).

RECENZE klientů

INTIMISS – tento produkt používám již mnoho let. Je to naprosto skvělý multifunkční preparát, který si poradí s jakýmkoli pleťovým dyskomfortem. Původně jsem si ho zakoupila pro jeho prvotní účel – jako intimní balzám. Postupným užíváním jsem ze svého života naprosto eliminovala jakékoli mykózy či nepříjemné pocity v intimních partiích.

Pochvala – CANDIÖL

Vážený pane Hadku, ráda bych poděkovala za Vaše voňavé a hlavně účinné výrobky. A chtěla bych se podělit o mé zkušenosti z CANDIÖLEM. Původně jsem si směs éterických olejů objednala na celkovou očistu organismu. CANDIÖL, jak je v popisu, má mít silné antimikrobiální, protiplísňové a antivirální účinky.

Poradna: Bolavé klouby a HARPAGOFYT

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na informace ohledně harpagofytu – pořídila jsem si jak prášek, který jsem začala užívat, tak i extrakt. Po týdnu užívání jsem zjistila, že moje kolena jsou zase schopná chůze bez bolesti. Je nějaká doporučené doba užívání?

Volné radikály, jarní únava, opalování a ANTIOXI

Letošní jaro si slunce dává s prvními paprsky na čas. Za každý teplý den nás hned odmění/uzemní několika sněhovými. Možná, že si svoji sílu šetří až na letní dny, aby nám vynahradilo celoroční LOCKDOWN a my se potom mohli naLO(C)KAT léta plnými doušky.

INTIMISS – zázrak od AKH

S přípravkem INTIMISS jsem se intenzivně seznámila, když jsem ho používala k ošetření stehů a bradavek při kojení. Tento týden se mi dcera ze dne na den hodně oprudila. Vylezla jí i vyrážka na těle, tak předpokládám, že jde o alergickou reakci na některou z nově přidaných potravin.

Bolí? Nebolí!

Masážní lecitinové emulze COPAFLEX, zkušenosti s používáním. Coby vhodný objekt (v důsledku sportovních aktivit mě bolí kde co) pro testování novinky COPAFLEX jsem došel k poznatkům, o které je dobré se podělit.