Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2012

Novinky: Mandlový olej LZS

Představovat mandlový olej na stránkách Aromaterapie mi připadá tak trochu jako nošení dříví do lesa. Od první chvíle, kdy jsem se začal kosmetikou zabývat, se bez mandlového oleje prakticky nic neobešlo. Nutno podotknout, vždy se jednalo o mandlový olej lisovaný za tepla.

Pokud se začneme pídit po cenách mandlových olejů na světových trzích, nemůže uniknout naší pozornosti, že olej lisovaný za tepla je levný, zatímco olej lisovaný za studena je k mání za několikanásobně vyšší cenu. Začal jsem se zajímat o důvod této, pro mě nepochopitelné věci. Vysvětlení bylo celkem prosté. Mandlové pecky jsou rozbíjeny strojově a ti „nešikové“ ne každou pecku rozbijí tak, aby nepoškodili jádro mandle. Poškozené, rozdrcené mandle jsou pak zpracovány na olej lisováním za tepla. Takovýto olej je pak čištěn, neboli rafinován. Je tedy evidentní, že se jedná o zpracování suroviny, která by byla jinak nejspíše nepoužitelná. Olej lisovaný za studena pak pochází z nepoškozených mandlí, tedy i podstatně dražší výchozí suroviny. Velice často dostávám dotaz, jaký je mezi těmito dvěma druhy olejů rozdíl.

Vzhledem k tomu, že jsou to dotazy na jeho kosmetické využití, nezbývá než dodat, že v principu žádný, tedy krom ceny. Např. při výrobě krémů je olej ohříván na teplotu kolem 75 °C. Pokud bych zde použil olej lisovaný za studena, stejně by díky technologii výroby svůj statut LZS ztratil. Vzhledem k tomu, že pokožka nemá (alespoň jsem ho nikde neobjevil) žádný žaludek, výživné složky zpracovat neumí a nemůže!

A tak do preparátů s logem KH receptuji vždy olej lisovaný za tepla. Olej lisovaný za studena lze samozřejmě použít i v kosmetice. Zde pak mohu zaručit, že pokožku vyživí úplně stejně jako grilovaný bůček připlácnutý na břicho. Nenapravitelným zastáncům výživy pokožky z venku, jsem ochoten zmíněný bůček poskytnout na týden zcela zdarma.

Oba jmenované druhy lze označit za špičkové oleje. To je pak dáno jejich složením. Tento olej sestává z více než 70 % kyseliny olejové (C18:1), zhruba 20 % kyseliny linolové (C18:2), kolem 5 % kyseliny palmitové (C16:0). Tím je dána jeho vynikající snášenlivost a pověstná jemnost. Doslova a do písmene dětský olejíček. Další předností tohoto oleje je schopnost pronikat hluboko do pokožky.

To z něj dělá cenově příznivý, excelentní nosič účinných látek, éterických olejů. Neustálá potřeba inovace v kosmetickém průmyslu s sebou přináší mnohé „nové exotické objevy“ doslova zázračných olejů. Ne že by šlo o divotvorné účinky od přírody, to propagační oddělení se snaží jim přičarovat kouzelné schopnosti. Inu úspěšný prodej za horentní ceny si to žádá. Horko těžko však mezi těmito inovacemi budeme hledat skvost, který by se svými vlastnostmi mandlovému oleji jen přiblížil. Mandlový olej díky svému složení poskytuje pokožce dobrou ochranu, zmírňuje různá podráždění, zjemňuje ji. Nutno zmínit i fakt, že patří do skupiny olejů, které nepodporují tvorbu komedonů. K mandlovému oleji lisovanému za studena bych snad dodal, že je to vynikající olej, doslova delikatesa pro studenou kuchyň. Zde může najít široké uplatnění.

V žádném případě ho nedoporučuji zpracovávat tepelně. Je vhodný k přípravě zeleninových a rybích pokrmů, salátů, omáček či dezertů. Mnozí gurmáni tvrdí, že aktivuje chuťové receptory. Mandlový olej má také pozitivní vliv na srdíčko a krevní oběh. Je to již nějaký pátek, co jsem četl studii, že mandlový olej téměř o polovinu snižuje aktivitu genu, který hraje roli při vzniku rakoviny prsu. Mnozí autoři taktéž zmiňují, že mandlový olej obsahuje velké množství lecitinu. S tím bohužel nelze souhlasit. Mandle jako taková ano, ale lecitin bohužel zůstává ve zbytkovém koláči po lisování. Závěrem snad už lze jen dodat, že pokud chcete něco udělat pro svoje zdraví, pak opravdu plnohodnotným darem přírody, se vším všudy, jsou mandle. Nejsou drahé, obsahují vše, co najdeme v oleji. Navíc i mnohé cenné složky, které se do oleje, bohužel, ani šetrným lisováním za studena dostat nemohly.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Jak jsem se zmínil již v předchozím čísle Aromaterapie, letošní firemní „jaro“ začalo již v lednu. Přesto jsme se snad všichni těšili nejen na příchod onoho kalendářního jara, ale hlavně onoho jara, které je dáno hřejivým sluníčkem, rozkvétající přírodou, zelenou trávou.

Novinky: BORO-BORO balzám

Často se mi stává, že je mi, jen tak „mezi řečí“, položen dotaz, jakéže chystám novinky pro potěšení ať již jen nosánku, či celého těla.

Novinky: DeoBotas

Jaro, léto, podzim, zima. Čtyři roční období, která mají, krom jiného, společné to, že nosíme boty. Někteří bezproblémově, jsou ale i jedinci, kde šířící se pachovou informaci po jejich vyzutí z bot ani omylem nebudeme spojovat s francouzskými parfémy.

Novinky: Speciální krém Salterica

Některým preparátům je dáno do vínku, že jakmile se objeví v nabídce, stávají se prostě hitem. Tento osud preparát SALTERICA zcela jistě nepotká, tím jsem si jistý.

Novinky: Olej z černého kmínu LZS

Olej z černého kmínu je poněkud tajemný název. Toto české označení získal nejspíše přímým překladem z němčiny. Původní rostlinka má i český název: černucha setá.

Novinky: Leciderma Supra s OF 6

Je to novinka, není to novinka? Tak na tuto otázku si každý musí odpovědět sám. V časopise Aromaterapie č. 3/2011 byl popis tehdy nově vzniklého lecitinového krému LECIDERMA SUPRA.

Novinky: Mandlový olej LZS

Představovat mandlový olej na stránkách Aromaterapie mi připadá tak trochu jako nošení dříví do lesa. Od první chvíle, kdy jsem se začal kosmetikou zabývat, se bez mandlového oleje prakticky nic neobešlo.

Novinky: Změny, změny a zase změny…

Od září roku 2011 vás provázíme mnoha změnami. Nejprve uzavření firmy, čtyři měsíce bez preparátů. Od 24. ledna 2012 jste dostávali zboží od firmy Service Karel Hadek s. r. o.

Novinky: Aloe Vera gel koncentrát

Psal se rok 2010, když jsem vyslyšel přání mnoha zákazníků, a do nabídky jsme zařadili ALOE VERA GEL. Seznámit se s touto novinkou bylo možné v časopise Aromaterapie 3/2010.

Novinky: Lipio-Séra na léto

Obliba těchto lecitinových preparátů je obrovská. Protože jejich OF je dán výhradně použitými surovinami a z tohoto pohledu relativně slabý, dochází i zde k inovaci.

Hadkovské zamyšlení: Palermo v Belgii?

Již kdysi jsem se zmínil, že jako žák základní školy jsem nebyl nic extra. Některé předměty mě nebavily. Asi i proto, že mě učili lidé, kteří se dle mého dnešního pohledu prostě jen spletli s povoláním a neměli mi co říci.

Slovo odborníka: Do léta s krásným dekoltem

Rčení, že péče o pokožku obličeje by měla končit péčí o dekolt, je stále aktuální. Zvláště ženy středního věku, které se nechtějí smířit s povadlým poprsím, ale i mladé maminky po ukončení kojení, musí této partii věnovat náležitou péči a pozornost.

Slovo odborníka: Pleťové vody a tonika

V minulém čísle časopisu Aromaterapie jsem se věnovala pojednání o velmi důležitém stadiu (faktoru) péče o pleť obličeje, čištění. Ještě jednou připomínám, že naše pleť potřebuje každodenní mytí vodou, s jemnými preparáty,

Slovo odborníka: Jaro, léto a pokožka

Pleť potřebuje vhodnou ochranu v kterémkoli ročním období. V zimě a z počátku jara před chladem a větrem. Na jaře a v létě před nadbytkem ultrafialového záření, tepla, vysokou vlhkostí či naopak suchem.

Slovo odborníka: Minerály – organické a anorganické

Minerální látky jsou stavební prvky a jsou velmi důležité pro správnou činnost těla, chemické reakce a pochody. Informace známe všichni, ale neuvědomujeme si, co to přesně obnáší. Minerály v těle necítíme, nebolí, tak nás ani nijak netrápí jejich nedostatek nebo nadbytek.

Slovo odborníka: Podpora látkové výměny při detoxikaci

V předešlých článcích jste se mohli dočíst, že naše tělo to s námi opravdu nemá jednoduché. Ale nepropadejte beznaději, pozitivní myšlení je potřebné a velice prospěšné našemu tělu. Aromaterapie, její účinné složky, mohou pomoci.

Slovo odborníka: Detoxikace, stres a éterické oleje

Bergamot, Vetiver, Zázvor ...

Zkušenosti a rady: Alergie

V dnešní době slovo alergie slýcháme stále častěji. Klasická medicína dovede mnoho příčin zdravotních potíží odhalit, ale i přesto lidí s alergiemi stále přibývá. Nejsou to jen dospělí, ale už i malé děti mají různé formy alergií. Tím jsou odkázány na léky a různá životní omezení. Co je však nejhorší, většinou se alergie nezbaví, takže se s ní musí naučit žít.

Zkušenosti a rady: Pedikúra s Hadkem

S výrobky pana Hadka pracuji od začátku svojí pedikérské praxe a jsem s nimi moc spokojená. Ráda při své práci zkouším jeho novinky a využívám je v praxi.

Zkušenosti a rady: Leciderma Supra a Metonon v praxi

Po „znovurozjezdu“ firmy jsem ráda za nové produkty, se kterým, přichází firma Hadek na trh. Jedná se především o řadu Menoton a o LECIDERMA SHEA SUPRA, které jsem již stihla jednak vyzkoušet osobně a jednak mám už i zpětné vazby od zákaznic.

Zkušenosti a rady: Více než jen na mytí vlasů

Jako většina lidí jsem měla od dětství husté, objemné vlasy, se kterými jsem neměla sebemenší problém. Vlasy jsem si myla dvakrát týdně a nepřidělávaly mi vůbec žádné starosti. Avšak postupem času se problémy začaly dostavovat: vlasy ztratily lesk, prořídly, během česání a mytí ve velkém množství vypadávaly, začaly se třepit konečky.

Zkušenosti a rady: Dobrý den pane Hadku.

Děkuji za zaslaný preparát BORO-BORO. Nevím, co tam ten Hadek zase nacpal, ale ta konzistence je prostě vynikající.

Aktuálně: Expedice

V novém vydání našeho časopisu bychom chtěli našim milým zákazníkům přiblížit práci expedice, která se stará o včasné vyřízení objednávek. Zde vše začíná a končí.

Z dopisů: Salterica se osvědčila

Krém SALTERICA jsem začal aplikovat na konci února, tedy těsně po zkouškovém období na vysoké škole, kdy jsem byl psychicky a částečně i fyzicky vyčerpaný. Můj zdravotní stav nebyl nejlepší a díky nervozitě se i vyrážka stávala agresivnější.

Z dopisů: Vážený pane Hadku,

asi před měsícem jsem se na Vás obracela s prosbou o radu v případě nemoci mého syna. Jsou mu dva roky a onemocněl kožní infekcí, kterou způsobil zlatý stafylokok.

Poradna

Koutek pro maminky: Kdo maže, ten jede

To, že tuk prospívá našemu tělu, je známá věc. Mažeme si s ním kůži, aby byla zdravá, jemná, elastická. Mycí oleje jemně a důkladně čistí pokožku a podporují její slabě kyselý ochranný plašť neboli ochranný hydrolipidový film.

Koutek pro maminky: Jak pečovat o dětské vlásky

V poslední době se na nás začaly maminky obracet s dotazem, zda je nutné umývat dětem vlásky a jak dostat z hlavičky ty žluté šupinky. Proč na vlasovou pokožku našich nejmenších raději zvolit přírodní cestu než chemický koktejl?

AromaFauna: Artico Danetta Goddess – „aroma dítě“

Kosmetiku AromaFauna používám u svých psích mazlíčků již třetím rokem a jsem maximálně spokojená.

AromaFauna: Děkuji…

Tímto bych ráda ještě jednou poděkovala Aromaterapii Fauna a panu Hadkovi. Na podzim jsme si koupili štěňátko maltézáčka. Bylo nádherné a bylo to vlastně jako naše druhé dítě, takže jsme pro něj chtěli jen to nejlepší.

AromaFauna: Z praxe – pokračujeme

Jsem ráda, že se s vámi v časopise Aromaterapie mohu podělit o své postřehy a zkušenosti s kosmetikou AromaFauna.

AromaFauna: Endoparazin

Preparát, který můžete najít mezi produkty řady AromaFauna, a který vzbuzuje pozornost mnohých pečlivých http://eshop.karelhadek.eu/tujovy-etericky-olejčtenářů a příznivců aromaterapie.