Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2012

Slovo odborníka: Jaro, léto a pokožka

Pleť potřebuje vhodnou ochranu v kterémkoli ročním období. V zimě a z počátku jara před chladem a větrem. Na jaře a v létě před nadbytkem ultrafialového záření, tepla, vysokou vlhkostí či naopak suchem. Blíží se již dlouho očekávané teplé roční období – léto. S ním jsou nerozlučně spjaty dovolené a prázdniny. Je tedy na čase zmínit se o tom, jak sluníčko ovlivňuje stav naší pokožky a jak ji ošetřovat, abychom neutralizovali jeho negativní vlivy.

Ano, slunce na nás působí způsobem doslova paradoxním: Malá množství UV záření organizmus aktivují, zvyšují jeho celkovou odolnost, tedy imunitu. Nadměrné „sluneční koupele“ s dlouhými expozicemi UV záření, krom jiných možných poškození, imunitu snižují. To vysvětluje i možné změny v pokožce. Z počátku pokožka doslova ožije, zlepší se její funkce, vytváří vytoužený hnědý odstín, zvyšuje se její elasticita. Všechno se zdá být v pořádku.

Pokud to ale s opalováním přeženeme, to většinou začínáme vnímat až když už „sluníčko šlo spát“, pokožka nám zrudne, máme nepříjemné pocity. Dochází k nerovnoměrnému vytváření zrohovatělé vrstvy pokožky.

Nebudeme-li zmiňovat možné zdravotní důsledky, pak alespoň to, že pokožka ztrácí schopnost vázat vlhkost.

Ruku v ruce s tím vznikají i tzv. „solární vrásky“. Slunečníh spektrum obsahuje UV záření A, B a C. UV-A záření je velmi aktivní, snadno proniká skrz mraky, sklo a prochází skrz pokožku až do škáry (dermis), kde při nadměrné expozici dochází k jeho destruktivní činnosti. Paprsky UV-B spektra působí na povrchu pokožky, poškozují Langerhansovy buňky, čímž dochází k oslabení imunitního systému. Dalším důsledkem nadměrného ozáření paprsky UV-B mohou být až zánětlivé procesy, jakož i možná tvorba volných radikálů. Lze tedy konstatovat, že nadměrné působení ultrafialového záření na pokožku vyvolává fotochemické procesy v těle. Důsledkem může být doslova patologická řetězová reakce. Intenzita těchto reakcí je určena hlavně dávkou UV-záření, tloušťkou kůže a koncentrací molekul, které mohou absorbovat UV záření, a pokožku tak chránit. Podstatnými složkami ochrany pokožky před UV- zářením jsou nukleové kyseliny, aminokyseliny, kyselina urokainová, melanin.

Nicméně pokud je v pokožce málo buněk, jež pigmenty vytváří (melanocyty), znamená to, že tato prakticky není chráněna proti pronikání ultrafialového záření. Na základě těchto skutečností dochází v ozářené pokožce k vážným změnám: degenerují kolagenová a elastinová vlákna, trpí mezibuněčné substance i hlubších vrstev pokožky. Důsledkem je snížená schopnost pokožky vázat vodu.

Náš největší a současně i velice důležitý orgán, pokožka, však potřebuje více než jen ochranu. V závislosti na ročním období, klimatických podmínkách, typu a stavu pleti, s věkem souvisejícími změnami, pokožka potřebuje fyziologickou hydrataci, obnovu (regeneraci), lymfatickou drenáž, a mnohé další. Nebudeme se nyní zabývat pokožkou celého těla, zaměříme se na ty oblasti, které zůstávají vždy odkryté a jsou vystaveny různým vlivům. Jak životního prostředí, tak i povětrnostním. Jedná se o pokožku obličeje, krku, ramen, dekoltu i rukou. Pokožka obličeje se u jednotlivců liší. Vykazuje různé potřeby, včetně individuální péče. Zde mám na mysli aktivní preparáty denní potřeby a jejich účinné složky. V nabídce firmy Aromaterapie Karel Hadek se nachází široký výběr: tradiční i lecitinové krémy, masky, séra, regenerační oleje. Preparáty, které se postarají o všechny typy pleti i Vaše individuální potřeby. Speciálně pro jaro a léto jsou k dispozici preparáty vykazující ochranný faktor 6. Účinně chrání pokožku před škodlivými účinky ultrafialového záření v době pobytu na slunci. Bez ohledu na typ pleti, jakým Vás příroda obdařila, po očištění a tonizaci je třeba použít vhodné preparáty na ochranu pokožky již před odchodem ven. Malé množství krému, regeneračního oleje či Lipio-séra se lehce vetře do pokožky. Jako šetrné doporučuji vtírání po masážních liniích obličeje, krku, dekoltu, dokud se neobjeví lehké zčervenání pokožky.

Nevstřebané přebytky aplikovaného preparátu, šetrně setřeme jemnou, nejlépe navlhčenou buničinou. Večer, nejlépe 1 - 2 hodiny před spaním, aplikujeme silnější vrstvu zvoleného preparátu. Ponecháme na obličeji působit po dobu cca 20 minut. Následně přebytek setřeme. Taktéž jemnou, vlhkou buničinou. Pokud bychom zanechali silnou vrstvu krému přes noc, ztížilo by to látkovou výměnu. Negativně by byl ovlivněn i pohyb lymfatických tekutin a krevního oběhu v povrchových kapilárách, což ve svém důsledku může vést k otoku tkání obličeje. Výběr vhodného krému musí být samozřejmě individuální, veden potřebami danými typem pokožky, vlastním přáním, akceptováním vůně ...

„Vlastníkům“ normální pokožky byl dopřán ideální stav. S takovýmto typem pokožky se setkáváme ponejvíce u mladých lidí, kde tento typ pleti povětšinou vypovídá i o dobrém zdravotním stavu. Takováto pokožka je elastická, pružná, hladká na dotek, má sametový, rovnoměrně růžový odstín, póry na ní jsou sotva viditelné. Je pochopitelné, že takový, doslova boží dar si chceme udržet co nejdéle. O udržení tohoto stavu pokožky se proto musíme náležitě starat. Také normální pokožka potřebuje pravidelné ošetřování, vhodnou ochranu a regeneraci.

S přibývajícím věkem povětšinou nastupují změny typu pokožky. Pokožka se stává sušší. Regenerační krémy s logem KH nabízí denní ochranu a brání dehydrataci, napomáhají udržet elasticitu a pružnost. Na jaro, léto i teplý podzim mohu jen doporučit ošetřování pleti krémy série Leciderma s OF6.

Já sama jsem si oblíbila levandulovou Lecidermu. Při běžném denním použití poskytuje dostatečnou ochranu proti UVzáření. Krém má lehčí texturu, snadno se vstřebává, udržuje pokožku svěží a sametově hebkou. Vynikající jsou i regenerační oleje s logem KH. Mými oblíbenci jsou pak regenerační olej ALOE VERA (SPF 6a JASMÍN (SPF 6).

V podstatě lze označit regenerační oleje jako bezvodé krémy. Každý krém se skládá z vodní a tukové fáze. Proto tyto bezvodé preparáty doporučuji nanášet na vlhkou pokožku. Regenerační oleje, coby bezvodé krémy, mohou být použity stejně tak dobře na denní, jakož i noční použití.

Tyto „tekuté krémy“ se excelentně vstřebávají do pokožky. Při správném dávkování nezanechávají mastný lesk. Pokožku zjemňují, obnovují pružnost – doslova během několika minut. Pokožka po jejich aplikaci získá svěží vzhled a přímo dětskou jemnost.

Přístup k ošetřování mastné pleti musí být daleko citlivější, takováto pokožka má svá vlastní specifika. V případě, že pokožka vytváří nadměrná množství kožního mazu, nelze ji odmašťovat. To by vedlo jen k další aktivaci činnosti tukových žláz. V případě, že povrch pokožky je mastný, lesknoucí se, lze usuzovat, že kožní tuky jsou řídké, bezproblémově vycházejí na povrch pokožky a neucpávají hustým tukem kožní póry. Zde mohu doporučit speciální preparát ALIPIA. Obsahuje specifické rostlinné a éterické oleje, které jsou schopny tvorbu kožních mazů snížit. Preparát ALIPIA taktéž vykazuje protizánětlivé účinky. Jedná se o vlastnost, která je právě u mastnějších typů pleti důležitá, neboť právě tento typ pokožky velice často trpí i na záněty. Podobně reguluje metabolizmus v pokožce Lipio-sérum CEDR ATLAS.

Má protizánětlivé účinky, obnovuje ochrannou funkci pokožky, snižuje hyperpigmentaci a chrání před škodlivými účinky ultrafialového záření. Další možností je mastná zánětlivá pokožka. Často mívá popelavou barvu, rozšířené póry, včetně ucpaných tukových kanálků, zejména na čele, nose a bradě. Tyto záněty často po svém odeznění zanechávají namodralé jizvy. Samozřejmě v takovýchto případech je třeba terapii tohoto stavu konzultovat s odborníkem.

Velmi často je za takovýmto stavem pokožky nutno hledat špatnou funkci vnitřních orgánů. Zejména změny v endokrinním systému, v některých případech přetížený nervový systém, špatnou funkci žaludku a trávicího systému. Podnětem pro vznik zánětu mohou být různé infekce: Nemoci močových cest a pohlavních orgánů, problémy v ústní dutině, ORL infekce, mikrobiální střevní dysbakterióza atd. Dále nadměrné užívání ostrých, tučných jídel. Nelze opomenout ani nápoje, hlavně pak perlivé, s obsahem barviv, chemických aromat a konzervačních látek. To vše vede, přes trávicí trakt, ke snížení všeobecné imunity, tedy i kožní. Konec konců, není tajemstvím, že až 70 % imunity je dáno právě dobře fungujícím trávicím traktem. Z praxe vím, že jsou i lidé, kteří se snaží zlepšit stav problematické pokožky dlouhodobým pobytem na slunci a pokud zrovna nesvítí, pak v soláriu, a tím jej často jen zhoršují. Pokožka pod vlivem UV záření vytváří silnější zrohovatělou vrstvu a problémy pouze přibývají. Zde je nutné správně pochopit funkci pokožky, porozumět jejím potřebám a také se obrnit trpělivostí. Nutná je každodenní jemná očista, ošetřování vhodnými preparáty s protizánětlivými účinky. Preparáty, které nepoškozují bariérovou funkci pokožky, následně napomáhají její regeneraci (obnově) a brání vzniku nových zánětů. Již po mnohá léta se osvědčuje regenerační krém AKNETTE. Účinné složky tohoto krému, éterické oleje, zabraňují množení zánětlivých bakterií v pórech. Taktéž další krémy s logem KH jako TEA TREE, MATEŘÍDOUŠKOVÝ, CITRONOVO-MRKVOVÝ, MONTANA, či LEVANDULOVÝ (SPF 6vykazují silné protizánětlivé účinky. Opomenout nelze ani regenerační oleje ARNIKA (SPF 6), HEŘMÁNKOVÝ BPJ a SANTÁLOVÝ BPJ. U problematické, tzv. nečisté pleti doporučuji vyzkoušet krémy a masku série Saltia. Účinnými složkami těchto preparátů jsou hygroskopické oligominerálie z Mrtvého moře. Tyto „hydratační“ preparáty (konečně jako všechny ostatní) doslova „vysávají“ z pokožky vodu a napomáhají tak z pokožky odstraňovat metabolity zánětlivých procesů. Pokožka dostává díky Saltiím svěží, pěstěný vzhled.

Často slýchám otázku, v jakém věku začít s péčí o pokožku a návštěvami u kosmetičky. Zde nelze posloužit jednoznačnou odpovědí. Řekla bych, že nejpozději na počátku těhotenství. Vývoj plodu v matčině břiše je součástí života. Již zde je nezbytně nutné věnovat pozornost dobrému zdraví, tedy i zdraví pokožky. A to jak matky, tak očekávaného děcka. Ale to už je jiné, obšírné téma. Budu se mu věnovat někdy příště. Z celého srdce vám všem přeji pevné zdraví, voňavou jarní náladu, krásnou letní dovolenou.

Evgenia Selifanova, Jekatěrinburg,
(překlad Karel Hadek)

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Jak jsem se zmínil již v předchozím čísle Aromaterapie, letošní firemní „jaro“ začalo již v lednu. Přesto jsme se snad všichni těšili nejen na příchod onoho kalendářního jara, ale hlavně onoho jara, které je dáno hřejivým sluníčkem, rozkvétající přírodou, zelenou trávou.

Novinky: BORO-BORO balzám

Často se mi stává, že je mi, jen tak „mezi řečí“, položen dotaz, jakéže chystám novinky pro potěšení ať již jen nosánku, či celého těla.

Novinky: DeoBotas

Jaro, léto, podzim, zima. Čtyři roční období, která mají, krom jiného, společné to, že nosíme boty. Někteří bezproblémově, jsou ale i jedinci, kde šířící se pachovou informaci po jejich vyzutí z bot ani omylem nebudeme spojovat s francouzskými parfémy.

Novinky: Speciální krém Salterica

Některým preparátům je dáno do vínku, že jakmile se objeví v nabídce, stávají se prostě hitem. Tento osud preparát SALTERICA zcela jistě nepotká, tím jsem si jistý.

Novinky: Olej z černého kmínu LZS

Olej z černého kmínu je poněkud tajemný název. Toto české označení získal nejspíše přímým překladem z němčiny. Původní rostlinka má i český název: černucha setá.

Novinky: Leciderma Supra s OF 6

Je to novinka, není to novinka? Tak na tuto otázku si každý musí odpovědět sám. V časopise Aromaterapie č. 3/2011 byl popis tehdy nově vzniklého lecitinového krému LECIDERMA SUPRA.

Novinky: Mandlový olej LZS

Představovat mandlový olej na stránkách Aromaterapie mi připadá tak trochu jako nošení dříví do lesa. Od první chvíle, kdy jsem se začal kosmetikou zabývat, se bez mandlového oleje prakticky nic neobešlo.

Novinky: Změny, změny a zase změny…

Od září roku 2011 vás provázíme mnoha změnami. Nejprve uzavření firmy, čtyři měsíce bez preparátů. Od 24. ledna 2012 jste dostávali zboží od firmy Service Karel Hadek s. r. o.

Novinky: Aloe Vera gel koncentrát

Psal se rok 2010, když jsem vyslyšel přání mnoha zákazníků, a do nabídky jsme zařadili ALOE VERA GEL. Seznámit se s touto novinkou bylo možné v časopise Aromaterapie 3/2010.

Novinky: Lipio-Séra na léto

Obliba těchto lecitinových preparátů je obrovská. Protože jejich OF je dán výhradně použitými surovinami a z tohoto pohledu relativně slabý, dochází i zde k inovaci.

Hadkovské zamyšlení: Palermo v Belgii?

Již kdysi jsem se zmínil, že jako žák základní školy jsem nebyl nic extra. Některé předměty mě nebavily. Asi i proto, že mě učili lidé, kteří se dle mého dnešního pohledu prostě jen spletli s povoláním a neměli mi co říci.

Slovo odborníka: Do léta s krásným dekoltem

Rčení, že péče o pokožku obličeje by měla končit péčí o dekolt, je stále aktuální. Zvláště ženy středního věku, které se nechtějí smířit s povadlým poprsím, ale i mladé maminky po ukončení kojení, musí této partii věnovat náležitou péči a pozornost.

Slovo odborníka: Pleťové vody a tonika

V minulém čísle časopisu Aromaterapie jsem se věnovala pojednání o velmi důležitém stadiu (faktoru) péče o pleť obličeje, čištění. Ještě jednou připomínám, že naše pleť potřebuje každodenní mytí vodou, s jemnými preparáty,

Slovo odborníka: Jaro, léto a pokožka

Pleť potřebuje vhodnou ochranu v kterémkoli ročním období. V zimě a z počátku jara před chladem a větrem. Na jaře a v létě před nadbytkem ultrafialového záření, tepla, vysokou vlhkostí či naopak suchem.

Slovo odborníka: Minerály – organické a anorganické

Minerální látky jsou stavební prvky a jsou velmi důležité pro správnou činnost těla, chemické reakce a pochody. Informace známe všichni, ale neuvědomujeme si, co to přesně obnáší. Minerály v těle necítíme, nebolí, tak nás ani nijak netrápí jejich nedostatek nebo nadbytek.

Slovo odborníka: Podpora látkové výměny při detoxikaci

V předešlých článcích jste se mohli dočíst, že naše tělo to s námi opravdu nemá jednoduché. Ale nepropadejte beznaději, pozitivní myšlení je potřebné a velice prospěšné našemu tělu. Aromaterapie, její účinné složky, mohou pomoci.

Slovo odborníka: Detoxikace, stres a éterické oleje

Bergamot, Vetiver, Zázvor ...

Zkušenosti a rady: Alergie

V dnešní době slovo alergie slýcháme stále častěji. Klasická medicína dovede mnoho příčin zdravotních potíží odhalit, ale i přesto lidí s alergiemi stále přibývá. Nejsou to jen dospělí, ale už i malé děti mají různé formy alergií. Tím jsou odkázány na léky a různá životní omezení. Co je však nejhorší, většinou se alergie nezbaví, takže se s ní musí naučit žít.

Zkušenosti a rady: Pedikúra s Hadkem

S výrobky pana Hadka pracuji od začátku svojí pedikérské praxe a jsem s nimi moc spokojená. Ráda při své práci zkouším jeho novinky a využívám je v praxi.

Zkušenosti a rady: Leciderma Supra a Metonon v praxi

Po „znovurozjezdu“ firmy jsem ráda za nové produkty, se kterým, přichází firma Hadek na trh. Jedná se především o řadu Menoton a o LECIDERMA SHEA SUPRA, které jsem již stihla jednak vyzkoušet osobně a jednak mám už i zpětné vazby od zákaznic.

Zkušenosti a rady: Více než jen na mytí vlasů

Jako většina lidí jsem měla od dětství husté, objemné vlasy, se kterými jsem neměla sebemenší problém. Vlasy jsem si myla dvakrát týdně a nepřidělávaly mi vůbec žádné starosti. Avšak postupem času se problémy začaly dostavovat: vlasy ztratily lesk, prořídly, během česání a mytí ve velkém množství vypadávaly, začaly se třepit konečky.

Zkušenosti a rady: Dobrý den pane Hadku.

Děkuji za zaslaný preparát BORO-BORO. Nevím, co tam ten Hadek zase nacpal, ale ta konzistence je prostě vynikající.

Aktuálně: Expedice

V novém vydání našeho časopisu bychom chtěli našim milým zákazníkům přiblížit práci expedice, která se stará o včasné vyřízení objednávek. Zde vše začíná a končí.

Z dopisů: Salterica se osvědčila

Krém SALTERICA jsem začal aplikovat na konci února, tedy těsně po zkouškovém období na vysoké škole, kdy jsem byl psychicky a částečně i fyzicky vyčerpaný. Můj zdravotní stav nebyl nejlepší a díky nervozitě se i vyrážka stávala agresivnější.

Z dopisů: Vážený pane Hadku,

asi před měsícem jsem se na Vás obracela s prosbou o radu v případě nemoci mého syna. Jsou mu dva roky a onemocněl kožní infekcí, kterou způsobil zlatý stafylokok.

Poradna

Koutek pro maminky: Kdo maže, ten jede

To, že tuk prospívá našemu tělu, je známá věc. Mažeme si s ním kůži, aby byla zdravá, jemná, elastická. Mycí oleje jemně a důkladně čistí pokožku a podporují její slabě kyselý ochranný plašť neboli ochranný hydrolipidový film.

Koutek pro maminky: Jak pečovat o dětské vlásky

V poslední době se na nás začaly maminky obracet s dotazem, zda je nutné umývat dětem vlásky a jak dostat z hlavičky ty žluté šupinky. Proč na vlasovou pokožku našich nejmenších raději zvolit přírodní cestu než chemický koktejl?

AromaFauna: Artico Danetta Goddess – „aroma dítě“

Kosmetiku AromaFauna používám u svých psích mazlíčků již třetím rokem a jsem maximálně spokojená.

AromaFauna: Děkuji…

Tímto bych ráda ještě jednou poděkovala Aromaterapii Fauna a panu Hadkovi. Na podzim jsme si koupili štěňátko maltézáčka. Bylo nádherné a bylo to vlastně jako naše druhé dítě, takže jsme pro něj chtěli jen to nejlepší.

AromaFauna: Z praxe – pokračujeme

Jsem ráda, že se s vámi v časopise Aromaterapie mohu podělit o své postřehy a zkušenosti s kosmetikou AromaFauna.

AromaFauna: Endoparazin

Preparát, který můžete najít mezi produkty řady AromaFauna, a který vzbuzuje pozornost mnohých pečlivých http://eshop.karelhadek.eu/tujovy-etericky-olejčtenářů a příznivců aromaterapie.