Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2008

Koutek pro maminky: Pozor na čápy…

Minulé vydání časopisu Aromaterapie obsahovalo i slib, že v tomto čísle budeme věnovat pozornost aromaterapii ve vztahu k porodu. Nezbývá, než tento slib naplnit, byť úkol vidím jako přetěžký hned ze dvou důvodů. První spočívá v tom, že jsem rodu mužského, což anatomicky vylučuje vlastní tělesné zkušenosti. Druhý pak je dán individuálností účinků aromaterapie. Potěšitelné je, že neustále přibývá i dotazů na téma „voňavých porodů“.

Dle mých mužských pozorování bych řekl, že on ten porod vlastně začíná již ve chvíli, kdy slyšíte konstatování: „Budete maminkou“. Mnohé se v životě začne měnit a není jediný důvod, proč by takovouto voňavou zprávu nemohla doprovázet i voňavá příprava. Průběh těhotenství je spojen s přibývajícími kilogramy. Zde pak začínají přicházet první dotazy, zda se nedá předcházet striím? Kdysi jsem vyvinul preparát Muttisol, který se nyní, po značném vylepšení receptury, jmenuje MUTTISOFT. Jedná se o velmi příjemně vonící masážní olej, který bych doporučoval používat, pokud možno, od samého počátku těhotenství. Pravidelným vmasírováním do bříška, boků a ňader se zvyšuje elasticita takto ošetřované pokožky a riziko, že dojde k tvorbě strií, je podstatně sníženo. Dalším pomocníkem, co pomocníkem, rodinným příslušníkem je pak INTIMISS. Zůstává mi utajeno, jak rodily ženy dříve, zda natržení hráze při porodu bylo běžnou záležitostí. Nyní, jak jsem slyšel, bývá hráz preventivně nastřižena. Asi zde bude hrát svou roli nedostatek pohybu, a pokud by některá žena chtěla u této formulace protestovat, pak tedy upřesníme slůvkem specifického. INTIMISS bych pak doporučoval, krom jiných běžných použití, i k pravidelnému masírování hráze a tím i zvyšování její elasticity tak, aby nemusela být při porodu nastřihována. Před nedávnem přinesl čáp INTIMISSOVI sestřičku. Jmenuje se FEMISHEA a zmiňuji ji hlavně proto, že plísňová onemocnění občas trápí i „těhulky“. Použití je popsáno v AT 1/2008. Řekl bych, že příjemně voní, ale pozor, plísně ji nemohou ani cítit. Co jiného doporučit na sprchování a intimní hygienu než osvědčenou HY-INTIMU? Díky absenci tenzidů se chová jemně jak k pokožce, tak i ke sliznici. Čistí je fyziologicky a její éterické olejíčky mají protizánětlivé a protiplísňové účinky. Její služby pak oceníte i po porodu.

Přibývající kilogramy s sebou přináší i čím dál větší pocit únavy. Jak to vypadá s ROZMARÝNOVÝM koupeláčkem v době těhotenství? Povzbuzuje a rád bych ho i doporučil, ale…! U zdravé „těhulky“ by to nebyl problém, ale kdo ví o jejím zdravotním stavu více než její lékař? Proto říkám, výhradně a jenom s jeho svolením. Nohy, které přibývající kilogramy musí takto přenášet, jsou stále více zatěžovány. Občasné promasírování, nebo alespoň natření speciálním preparátem PREVENTY jim nejen prospěje, ale i uleví. Jak již sám název napovídá, PREVENTY má i poslání jako prevence křečových žil.

Doufám, že v těch devíti měsících, byť ve zkratce, jsem nic důležitého nezapomněl. Ale i kdyby, co můžete očekávat od chlapa…

Cesta do porodnice se stává otázkou příštích několika okamžiků, a tak si ještě v rychlosti zkontrolujeme, zda vše potřebné máme nachystáno. Pobyt na „hekárně“ není nic příjemného a někdy trvá a trvá. Zde si lze – se svolením lékaře – „dlouhou chvíli“ zkrátit v ROZMARÝNOVÉM koupelovém oleji. Je o něm známo, že mimo dalšího, prokrvuje i ženské pohlavní orgány a celkově povzbuzuje. V tuto chvíli doslova a do písmene žádoucí účinek! Lze tím zkrátit pobyt na hekárně až o polovinu (statistický údaj). Pokud není dána možnost koupele, pak jako náhražku lze doporučit i sprchování se sprchovacím ROZMARÝNOVÝM olejem, kde tentokráte trošku větší množství vetřeme do bříška a necháme pár minut působit. Pak už to jde ráz na ráz. (Moje manželka to díky rozmarýnu už na porodní sál ani nestihla). Přílet čápa s úplně novým človíčkem, převoní úplně všechny olejíčky…. A taky dá, jó, pořádně zabrat. Věcná poznámka pro pány, nikoli čápovi, ale mamině! Po odletu čápa pak doporučuji použít specialitku „Čamao“ (čapí masážní olejíček). „Čapí“ růžové uvolnění a relaxace s citrusovým osvěžením jsou po porodu více než potřebné a vítány. Bylo by dobré, kdyby INTIMISS se svými protizánětlivými a hojivými účinky neměl práci, ale v pohotovosti být musí! Také nevím, proč po porodu často bolívají maminy záda, ale CAYATHERM je připraven opravdu perfektně pomoci.

Jeho staršího bratra, olejíček na bolesti zad, nutno prostě ponechat na zasloužilém odpočinku.

Po případném použití CAYATHERMnezapomenout řádně omýt ruce. V očích by fakt nepříjemně pálil a oči přece nikoho nebolí. Oči se totiž smějí, když vidí to malé klubíčko… Na svoji příležitost se těší i „UFO“… FENYKLOVÝ olejíček je opravdu velice univerzální. Je o něm známo, že podporuje tvorbu mateřského mléka, má protizánětlivé účinky, a tak při ošetřování prsů a hlavně pak pokousaných bradavek je jeho použití více než žádoucí. Smývat se před kojením nemusí, má potravinářskou kvalitu a není v něm opravdu nic, co by malému „savci“ mohlo uškodit. A nejen to. Tento olejíček by se mohl jmenovat i Honivítr… Nadmuté bříško umí mrňousek pěkně potrápit. Další příležitost pro tento masážní preparát! Vždy si před použitím zanotuje onu úžasnou budovatelskou písničku: „Poručíme větru“ …,ale něž stačí říci… „dešti“…tak větry jsou pryč.

Asi posledním tématem pak bude otázka, jakými éterickými oleji si provonět pokoj. Zde se opravdu neodvažuji dát žádné doporučení. Každému voní něco jiného, každý potřebuje momentálně jiný účinek. Pro unavené a vyčerpané bych doporučil kombinaci ROZMARÝNU a jehličnanů. Citrusové plody pak osvěží, ale současně uklidní. V kombinaci s BERGAMOTEM a PELARGÓNIÍ je lze označit i jako milé psychotonikum. LEVANDULE, RŮŽOVÉ DŘEVO, RŮŽOVÁ PALMA mají všeobecně uklidňující účinky. Jejich směsi pak také velmi příjemně voní. Směs BOROVICE, CITRONU, MATEŘÍDOUŠKY a LAVANDINU se špetkou SKOŘICE se sice nemůže pochlubit extra krásnou květinovou vůní, ale zde bych ji zase doporučoval použít na mikrobiální vyčistění vzduchu. Hm, a to bude asi tak vše. Čas utíká, a tak je třeba balit si věci, za chvilku se jede domů. A taky je potřeba udělat místo. Další letka čápů již krouží nad porodnicí a chystá se na přistání…

Karel Hadek

 

 

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Pokud píši o aromaterapii vždy zdůrazňuji, že je velice individuální. Co voní jednomu, nemusí vonět druhému. Co dělá dobře jednomu, druhý nemusí snášet. Nebýt sluníčka, nebyla by ani aromaterapie, ani člověk. Věřím, že se mnou budete souhlasit, že sluníčko lze považovat v určitém slova smyslu za součást aromaterapie. Zatímco v zimním období pospícháme domů, od prvních jarních dnů, kdy sluníčko začne vystrkovat své růžky, nás to naopak táhne z domu ven. A nelze se tomu ani divit. Sluneční svit v nás vyvolává biochemické reakce, které zahání zimní únavu, stejně tak deprese a zlepšuje náladu. Aktivuje tvorbu vitamínu D, zlepšuje látkovou výměnu.

Novinky: BodyEm

Není to tak dlouho, co jsem si povídal s jedním kamarádem a během řeči jsem použil staré známé přísloví: „Sytý hladovému nevěří…“ Usmál se na mě a opáčil otázkou: „A myslíš, že hladový uvěří přesycenému…?“ Ponechme bokem, kdo komu uvěří či nikoli už i proto, že např. některým přesyceným politikům bych nevěřil, ani kdyby byli na kost vyhublí… A to nejsem ani hladový, ani přesycený.

Novinky: Body-Salvia

Pohled z okna, krásně a lákavě svítící sluníčko. Nálada se okamžitě zlepší, člověk jako by ožil. Jaký lepší důkaz přicházejícího jara by si jeden mohl přát. Je to příjemné, postát, pro jistotu ještě v závětří, a nesměle stejně jako nedočkavěnastavit své tělo slunečním paprskům a těšit se z jeho tepla. Jaro je přede dveřmi a s ním i naše zvyšující se biologická aktivita. Mnozí z nás se na příchod jara a s ním teplého ročního období těší již od chvíle, kdy nastane ono pověstné dušičkové počasí. Pro mnohé s sebou příchod tepla přináší i specifické problémy ve formě zvýšeného pocení.

Novinka: Lecitol

Je libo masáž či koupel? Asi se mnou budete souhlasit, že obojí v dnešním uspěchaném světě již téměř patří do oblasti luxusu. Tedy nikoli finančního, ale časového. Masáž či koupel je věc jedna. Čím, nebo v čem se provádí, je věc druhá.

Novinky: Pod sprchou i meduňka

Krom jiných byla hitem mého mládí i písnička, jež začínala slovy: „Je, je, je nás jedenáct…“ V této souvislosti nutno podotknout, že hitem mého mládí „ještě“ nebyly alergie, neurodermatitidy a podobné „kůžičkové“ záležitosti. Ale doba se mění. Na tu písničku jsem si vzpomněl, když jsem počítal, kolik vlastně sprchovacích olejů KH v nabídce máme.

Novinky: Leciderma Shea Santal

Lecitinové krémy série Leciderma byly popsány v minulé Aromaterapii. Všechny. Ale než došlo k vytištění Aromaterapie, začali se o Lecidermu zajímat i pánové. Samozřejmě, že ne o ledajakou, ale o pánskou Lecidermu.

Aktuální téma: Bio? Spíše „kino“

Pokud pročítám různá pojednání o účincích, ať již hotových výrobků, či v nich obsažených surovin, nejenže se nestačím divit, ale stále více nabývám přesvědčení, že mi moji dodavatelé nedodávají stejně zázračné suroviny, ale neustále podstrkují jen samé podřadné věci. Trh se hemží přípravky, jež zaručeně likvidují vrásky. Hydratace pokožky i u nepovedených výrobků je záležitostí 24 hodin denně, ti šikovnější výrobci jistě budou požadovat i zavedení přestupných dní, a to nejen v přestupném roce, aby mohli každý den zavodňovat pokožku alespoň 36 hodin.

Co je co...: Není máslo jako máslo

Když se občas podívám na poštovní schránku, mám pocit, že bych se měl přestěhovat a novou adresu přísně tajit. Představy různých zadavatelů reklamy o tom, co vše bych mohl potřebovat, mi naznačují, že i Cheopsova pyramida by byla rychle těmito, povětšinou naprosto nepotřebnými, věcičkami zaplněna. Specifickou součástí reklamy jsou i informace o různých kosmetických surovinách, které permanentně přichází na trh.

Škola aromaterapie: Krok za krokem s kosmetikou

Jak správně pečovat o pleť s aromaterapeutickou kosmetikou Karel Hadek v domácím prostředí? Než čímkoli ošetříme obličej, je důležité důkladné očištění pokožky od veškerých nečistot z vnějšího prostředí, které ulpí na povrchu spolu s kožním mazem, stejně jako od make-upu, líčidel atd. Aby pokožka byla schopná absorbovat krémy, oleje či masky, musí být čistá.

Škola aromaterapie: Svatojánská třezalka

Jednou z poznámek, kterou jsem si již minulý rok v počítači udělal, bylo napsat v tomto pozdně jarním vydání Aroma­terapie pojed­nání o třezalce a třezalkovém oleji. Důvod je jednoduchý, tře­zal­ka zanedlouho začne kvést. Pokud se někdo rozhodne z třezalky si něco vyrobit, pak je na infor­mace správný čas.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Proč kosmetika, masáže? Proč pečovat o tělo?

Touha po kráse, ke které patří půvabný a přitažlivý vzhled, je stará jako lidstvo samo. Ideál krásy se však stále mění a každá doba si vytváří svůj vlastní typ. Vyvíjí se názor na oblékání, na úpravu vlasů, ale i na kosmetiku.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Cayatherm a pásový opar

Jednoho dne za mnou přišla kamarádka, která vyzkoušela některé přípravky pana Hadka, a protože s nimi byla spokojena, chtěla informaci, zda by něco z této kosmetiky nepomohlo její mamince, která právě prodělávala pásový opar. Pan Hadek doporučil CAYATHERM.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Vyzkoušejte Lipio-séra a omládnete

Jakmile se mi dostala novinka Lipio sérum RŮŽE do mé kou­pelny, ihned jsem si natřela celý obličej i ruce. Voněla jsem nádherně po růžích. Poznatky a zkušenosti jsem probírala se svými zákaznicemi, které už také okusily RŮŽOVÉ a LEVANDULOVÉ sérum. Ohlasy byly pozitivní, pleť se jim po několikadenním používání séra zdála velmi hebká, jemná a prozářená.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Nic není složité, když víte jak na to

O kosmetiku se zajímám od 16 let. Tedy více jak 40 let. Dříve to byla spíše „malovátka“ než nějaké přípravky na ošetření či pěstění pleti, těch bylo dost málo a většinou všichni používali stejné výrobky – protože byly univerzální. Již tehdy jsem chtěla být kosmetičkou, ale to byla výsada jen některých „vyvolených“. Přesto se kosmetika stala mým koníčkem. Nelitovala jsem času ani peněz na získávání informací z knih a časopisů a doslova jsem hltala všechny novinky.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Éteráčky, co nechcou ven z lahvičky

Pracuji jako poradce přes kosmetiku v Centru regenerace a psycho­hygieny v Brně. Naši klienti si pravidelně při návštěvách u kosmetiček našeho Centra objednávají výrobky firmy AKH. Pokud jsou spokojení, používají je v tichosti doma.

Z dopisů: Naši voňaví záchranáři

Posíláme pozdrav z Jižní Moravy od Hodonína všem, co taky fandí aromakosmetice firmy AKH. Zařizujeme si s manželkou nový byt, a jak tak poznáváme společné bydlení, zjišťujeme, že ty voňavé věcičky, jak říká moje žena „voňaví záchranáři“, bydlí trvale s námi.

Z dopisů: PRAKTICKÝ PRŮVODCE PŘÍRODNÍ VÝŽIVOU - Základní kurz

Cílem kurzu je: Seznámení s uceleným, vyváženým a vzájemně se podporujícím a doplňujícím souborem řešení. Zkvalitnění života klienta a poskytované služby.

Poradna

Hadkovské zamyšlení: Ministr i krabice…

Nejen slůvko „Bio“ se nám snaží vlézt do hlavy všemi dírkami, které jsou, byť i jen potenciálně, k dispozici. O své místo na slunci se pere se slůvkem „Eko“. Při pohledu na to, co vše slůvko „Bio“ na trhu projektuje, jsem čím dál tím více přesvědčen, že je odvozeno od slůvka biograf.

Hadkovské zamyšlení: Konečně…

Bylo to na podzim, co jsem se cítil více než trapně a vám zákazníkům psal pro vánoční vydání časopisu Aromaterapie omluvu, která se týkala našich „nefunkčně fungujících“ webových stránek. Tehdy jsem měl představu, že budou zprovozněny nejpozději do tří měsíců.

Koutek pro maminky: Pozor na čápy…

Minulé vydání časopisu Aromaterapie obsahovalo i slib, že v tomto čísle budeme věnovat pozornost aromaterapii ve vztahu k porodu. Nezbývá, než tento slib naplnit, byť úkol vidím jako přetěžký hned ze dvou důvodů. První spočívá v tom, že jsem rodu mužského, což anatomicky vylučuje vlastní tělesné zkušenosti. Druhý pak je dán individuálností účinků aromaterapie. Potěšitelné je, že neustále přibývá i dotazů na téma „voňavých porodů“.